Jump to content

Srbija u NATO-u?


Da li Srbija treba da bude clan NATO?  

71 members have voted

  1. 1. Da li Srbija treba da bude clan NATO?

    • da
      29
    • ne
      42


Recommended Posts

Tu se slazem sa tobom, ali bi bilo bezveze da mislimo da smo mi jedini kojima se tako nesto desilo, to se desavalo u svim zemljama u tranziciji. Naravno trebali bi da uradimo sve sto mozemo da se takve stvari ne desavaju. Ali opet moj deo price nema mnogo veze sa ovime, ako uspemo da generalno poboljsamo polozaj nase ekonomije svi dobijaju, i najbogatiji i najsiromasniji, raspodela mozda nije najpravednija, ali opet u teoriji svi dobijaju.

Ne sme da postoji bilo kakav izgovor za privredni kriminal i korupciju (ne znam kako drugachije da nazovem tolerisanje i saradnju sa ljudima koji su se obogatili na muci ovog naroda i najcesce u saradnji sa prethodnim rezimom) coveku koji hoce da kaze za sebe da je iole moralan.

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...niko ne mozhe da naredi tudjim trupama da ginu bez dozvole njihove zemlje.

...

hrvati su morali da posalju svoje ljude u irak jer je SAD naredio da se posalje odredjeni broj vojnika kako bi se popunile formacije u americkoj pesadiji. poslali su njihove specijalce jer su ti ljudi obavezani ugovorom i moglo je medijski da se zataska.

2topic

ne tako davno jedan covek koji u istoriji vazi za najvoljenijeg i najboljeg predsednika ikada, pred svoju smrt pozvao je tadasnje vodece ljude iz svih privrednih grana svoje zemlje i pitao ih:"sta mi dobijamo ratom i pobedom na tudjem tlu?"

-"povecana zaposlenost, jacanje ekonomije, napredak tehnologije i razvijanje nove, resavanje pitanja zastarelih vojnih orudja i municije, rabljenje tudjih prirodnih resursa, deponovanje nuklearnog i toksicnog otpada..." ime tog coveka je dzon f. kenedi. nije proslo mnogo kada se desio atentat.

ja licno ne bih zeleo da se prikljucimo nato-u. nemam lepo misljenje o vojnom savezu koji obucava sopstvenu vojsku da upravlja vozilima od osiromasenog uranijuma. a-10 thunderbolt u trupu ima gatling top od 30mm koji koristi municiju od osiromasenog uranijuma a abramsu je pored municije i oklop od istog materijala. slozicete se da je to vrlo nezdravo okruzenje.

nisam za ulazak u bilo kakav savez sa bilo kim. mozete da mislite sta hocete, ali ova zemlja bi uspela samo kada bi svi prestali da nam budu prijatelji i da nam pomazu.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

nisam za ulazak u bilo kakav savez sa bilo kim. mozete da mislite sta hocete, ali ova zemlja bi uspela samo kada bi svi prestali da nam budu prijatelji i da nam pomazu.

ova zemlja bi (mozhda) uspela samo kad bi svi prestali da se svadjaju oko svega i kad bi stekli vetje radne navike. I kad ne bi svi gledali samo svoje dupe.

kazhem "mozhda" zbog toga shto smatram da od toga nema nishta, i da smo se previshe tripovali da smo pravoslavci/vernici/shtagod (i kad smo trebali i kad nismo) shto je rezultiralo radjanju bosanske nacije i udvostruchavanju hrvatske, i da smo previshe mislili da smo imba :) , i ko zna shta sve ne

u svakom sluchaju dosta je da pogledate nashe politichare (podjednako i vlast i opoziciju) i da vam svaka nada izbledi. Ako neko ima svog aduta medju njima ja bih voleo da chujem.

Link to comment
Share on other sites

zwerko, valjda je odlicna stvar to sto su za vreme nato operacije odustali od kopnene operacije ne zato sto smo opasnevelike baje (naravno da nismo iako smo im oborili 'nevidljivog', znam da zvuci smesno u celoj ovoj prici ali mi ga zapravo jesmo oborili i ne treba valjda da se stidimo toga) vec zato sto smo imali dovoljno kolicine matorih neupotrebljivih oruzija i ljudstva koje bi njima operiralo, to sto su izracunali da bi imali prevelike gubitke je majku mu pozitivna stvar za nasu vojsku, ali nije poenta price o posledicama kada njih nije ni bilo (mislim na posledice od kopnene intervencije odnosno invazije, zvuci vise epski :), a bilo bi ih da smo imali 5000 profesionalaca, sad bi imali americku bazu u svakom grad sa preko 50k stanovnika. lako je cheshkoj u sred EU imati tako malobrojnu vojsku ali mi se suocavamo sa ozbiljnim teroristickim pretnjama i imali smo previse ratnih skuoba u posledne vreme da bi tek tako odbacili sve, puska je puska, bilo iz 60.ih 70.ih ili najsavremenija i kad opali moze da ubije americkog debelog marinca sa ne znam kakvim kevlar amorom, znamo to i mi a znali su to i ameri

uostalom istorija je pokazala da se ovde sranja desavaju na svakih 50ak godina dok u ceskoj finskoj pricaju tragicne bajke o davnim vremenima, mi takve situacije i dozivljavamo (sad moze i prica zasto je tako...)

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

pa, to je po meni iskljucivi razlog. s druge strane, uopste se ne slazem da treba da postanemo deo bilo kog veceg sistema dok nam se ne popravi pozicija. treba da radimo na balkanskim povezivanjima ne-EU zemalja, gde mozemo da budemo tata-mata, a ne da budemo neki periferni sitnis po obodu velikih integracija.

Prvo nemamo oko nas nikoga ko je toliko inferiorniji od nas da bi mogli da mu budemo tata-mata, a imamo par koji bi mogli to nama da budu. Sa druge strane nema ni jedne jedine zemlje u nasem daljem okruzenju koja nije aplicirala za clanstvo u EU, neki od nasih suseda su vec tamo, drugi ce biti za godinu-dve, treci za jedno pet, a ostali ce uci najverovatnije zajedno sa nama. Da smo pre 1999. godinekrenuli da pravimo takvo povezivanje mozda bi imali i sanse, posto tada jos nije postojala jasna resenost EU da nas sve primi. A EU ima znacajne razvojne fondove za zemlje koje su u procesu Stabilizacije i pridruzivanja, jos znacajnije za zemlje kandidate, a najznacajnije za zemlje clanice. U odnosu na sredstva koja oni nude nasim komsijama ukoliko nastave putem EU, nas bruto nacionalni dohodak dodje kao baksis losoj konobarici.

Albanija ima GNI p/c (bolji pokazatelj standarda od GDP p/c) od 2080$, dok mi imamo 2620$ (pogledaj sajt Svetske banke), i oni su zaista negde daleko, daleko ispod nas i trenutno i potencijalno. Zverko, druze, mislim stvarno...  [;)]

Ok uzeo sam drugi pokazatelj, ne tvrdim da sam ekspert iz oblasti ekonomije. Ali smo mi i dalje igramo trecu ligu zajedno sa Albanijom, nismo ni priblizno u rangu jedne Hrvatske (GNI 6,590.0$) ili Slovenije (GNI 14,810.0$), a da ne zaboravimo, 1990. godine smo sa njima bili na identicnim pozicijama, a recimo Slovacku (GNI 6,480.0$) smo bili tata-mate, kako ti rece. I cime onda bese, opet, imamo da se ponosimo? Time sto je Slovenija "samo" pet ipo puta bolja od nas? Ili time sto je Hrvatska "samo" dva ipo puta?

sto se tice resavanja pitanja siptara na Kosovu i Metohiji, tu bih mogao nasiroko da pisem, ali se sve svodi na postepeno inkorporiranje Pokrajine u sistem vlasti Republike, postepeno razjurivanje nelegalnih imigranata i uvodjenje reda i zakona, momentalan, brz i surov obracun sa organizovanim kriminalom i teroristima (poseban akcenat na faktoru straha, koji je presudan kod plemena na tom nivou civilizacijskog razvoja). konacno (rok od 10 god. mozda) bi shvatili da nemaju izbora sem da budu u Srbiji. kad kazem postepeno, mislim na duzi rok, gde bi nam se pojacavala pozicija (medjunarodna, ekonomska, vojna, strateska), a njima (siptarima na Kosovu i Metohiji) slabila.

Ono sto ti pricas ovde se podudara u nacelu sa onime sto prica Medjunarodna zajednica i sto pricaju i albanci sa Kosova i Metohije. U nacelu niko se ne protivi sprovodjenju zakona i obracunu sa kriminalom i terorizmom. Ono sto je moje pitanje tebi jeste kako se tvoj plan razlikuje od nacela koje je proklamovala MZ i sta bi (po sadasnjem zakonu) radio sa 80 siptarskih poslanika u Parlamentu Sribje? Da li bi na njih gledao isto kao i na sve ostale? Uostalom sta bi radio sa milion ipo stanovnika Kosova i Metohije koji retko da imaju sta vise od osnovne skole?

Ne sme da postoji bilo kakav izgovor za privredni kriminal i korupciju (ne znam kako drugachije da nazovem tolerisanje i saradnju sa ljudima koji su se obogatili na muci ovog naroda i najcesce u saradnji sa prethodnim rezimom) coveku koji hoce da kaze za sebe da je iole moralan.

Slazem se, ali to nema veze sa temom prikljucenja NATO, nece nam oni biti smetnja u borbi protiv korupcije, cak mogu mozda nesto i minimalno da pomognu ako nas njihovi revizori budu kontrolisali. Ali kao sto rekoh te dve teme su poprilicno nevezane.

ja licno ne bih zeleo da se prikljucimo nato-u. nemam lepo misljenje o vojnom savezu koji obucava sopstvenu vojsku da upravlja vozilima od osiromasenog uranijuma. a-10 thunderbolt u trupu ima gatling top od 30mm koji koristi municiju od osiromasenog uranijuma a abramsu je pored municije i oklop od istog materijala.  slozicete se da je to vrlo nezdravo okruzenje.

Prica sa osiromasenim uranijumom je daleko preuvelicana. Mesto pogodjeno municijom sa istim zraci samo nekoliko metara u okolinu, doduse dobrih 200 godina, ali opet na jako malom prostoru, koji se lako od toga ocisti. Ono sto je problem nase vojske jeste sto taj top koji koristi municiju sa osiromasenim uranijumom pocepa nas T-72 tenk k'o svinjce mas'an dzak, i sto mozemo ili da ih ubedimo da to vise ne koriste ili da im pocnemo da to koristimo. Uostalom i recimo novi ruski Ka-50 Hokum helikopteri namenjeni izvozu koriste municiju sa osiromasenim uranijumom, tako da ako budemo kupovali oruzije ne mozemo reci da je icije "prljavije" od necijeg drugog, sva oruzija su prljava.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ono sto je problem nase vojske jeste sto taj top koji koristi municiju sa osiromasenim uranijumom pocepa nas T-72 tenk k'o svinjce mas'an dzak

pih.. pa jel ti ne slushash Lazanskog? [:D]

da sam na mestu predsednika bilo koje drzhave koja otje da se naoruzha propisno, a pritom ne raspolazhe neogranichenim budzetom, ne bih abramsa ni pogledao, vetj bi naruchio 500 ganc novih T-72 sa malom promenom u vidu ruske tehnike i voila, no depleted uranium needed.

Prica sa osiromasenim uranijumom je daleko preuvelicana. Mesto pogodjeno municijom sa istim zraci samo nekoliko metara u okolinu, doduse dobrih 200 godina, ali opet na jako malom prostoru, koji se lako od toga ocisti

ovo stoji za Irak i Afganistan recimo, pa i tamo samo za borbe vodjene po pustinjama i planinchugama, ali shta kad popada gomila uranijuma po nekom naselju? Ko tje to da chisti posle? Da netje marinci? I shta je sa tim ljidima koji sede u tenku na 1 metar od sanduka sa municijom od osiromashenog uranijuma (nek crknu shto se mene tiche, al princip je u pitanju [:D] )?

Link to comment
Share on other sites

Ono sto ti pricas ovde se podudara u nacelu sa onime sto prica Medjunarodna zajednica i sto pricaju i albanci sa Kosova i Metohije. U nacelu niko se ne protivi sprovodjenju zakona i obracunu sa kriminalom i terorizmom. Ono sto je moje pitanje tebi jeste kako se tvoj plan razlikuje od nacela koje je proklamovala MZ i sta bi (po sadasnjem zakonu) radio sa 80 siptarskih poslanika u Parlamentu Sribje? Da li bi na njih gledao isto kao i na sve ostale? Uostalom sta bi radio sa milion ipo stanovnika Kosova i Metohije koji retko da imaju sta vise od osnovne skole?

pa da, sve su to ciljevi MZ i siptara, ali oni to NE RADE. i ne zele da rade.

Zapadu je jasno da su uprskali, a uskoro ce da im bude jasno i da jedino Srbi mogu da regulisu siptare.

odakle ti 80 poslanika, ako na KiM zivi oko 2 mil ljudi (bice 1,5 mil kada razjurimo nelegalne imigrante i kriminalce i teroriste), onda je to 15% stanovnistva, onda je to 40 do 50 u vr' glave poslanika, od cega ce bar 10 da budu Srbi.

trenutna ekonomska situacija nije dobra osnova za analizu ko je tata-mata, vec razvojni potencijal. a mi smo tu jaci od svih osim Rumunije i Grcke.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

pih.. pa jel ti ne slushash Lazanskog?  [:D]

da sam na mestu predsednika bilo koje drzhave koja otje da se naoruzha propisno, a pritom ne raspolazhe neogranichenim budzetom, ne bih abramsa ni pogledao, vetj bi naruchio 500 ganc novih T-72 sa malom promenom u vidu ruske tehnike i voila, no depleted uranium needed.

Lazanskom je bolje da se bavi izborima za mis [:D]

Ako bi kupovali ruske tenkove T90S bi bio logican izbor, kao sto je kupila recimo Indija. Nemoj me pogresno razumeti, ja nisam bio za Abramsa, samo sam rekao da municija sa osiromasenim uranijumom nije nista novo, niti nesto sto samo amerikanci koriste. Treba imati u vidu da mnogi strucnjaci kao najbolji tenk danas smatraju nemacki Leopard 2, koji je opet NATO.

pa da, sve su to ciljevi MZ i siptara, ali oni to NE RADE. i ne zele da rade.

Zapadu je jasno da su uprskali, a uskoro ce da im bude jasno i da jedino Srbi mogu da regulisu siptare.

Ono sto je njima sigurno jasno, pored toga sto hoce da se otarase tog problema, jeste da smo mi regulisali albance 50 godina i da smo napravili sranje. Tako da nama nece da ih povere nikako u tom smislu.

odakle ti 80 poslanika, ako na KiM zivi oko 2 mil ljudi (bice 1,5 mil kada razjurimo nelegalne imigrante i kriminalce i teroriste), onda je to 15% stanovnistva, onda je to 40 do 50 u vr' glave poslanika, od cega ce bar 10 da budu Srbi.

Malo sam preterao sa 80, ali 50 jeste, posto Srbija bez Kosova ima 7498001 stanovnika po popisu iz 2002. godine, a ako na to dodamo jos 1,5 miliona albanaca onda prostom proporcijom dodjemo do toga da imamo 40 poslanika sa Kosova, a ako uzmemo vecu izlaznost na izborima na Kosovu dodjemo do minimum 50. Od toga su najvise 3-4 Srbi, nikako 10, a i treba imati u vidu to da tamosnji Srbi vec glasaju na nasim izborima. E onda u tu kalkulaciju ubaci to da DSS koji ima premijera danas ima 53 poslanika, da G17 koji ima potpredsednika Vlade ima 31, da

li bi ti bio zadovoljan da ti recimo Kosumi bude potpredsednik Vlade Srbije? To je ono sto te ja pitam.

trenutna ekonomska situacija nije dobra osnova za analizu ko je tata-mata, vec razvojni potencijal. a mi smo tu jaci od svih osim Rumunije i Grcke.

Kojim to pokazateljima gledas?

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ono sto je njima sigurno jasno, pored toga sto hoce da se otarase tog problema, jeste da smo mi regulisali albance 50 godina i da smo napravili sranje. Tako da nama nece da ih povere nikako u tom smislu.

pa odgovoralo je svima sve dok SAD nisu nasli interes da bude drugacije pa su lepo naoruzale i obucile albance za sranja i viola evo nas tu gde jesmo (a nas domaci ludak umesto da je to lepo ozvanicio na neki nacin, pustio buvu o teroristima ovo ono on posla odrede za ubijanje dole i buldozere da sravne naselja, kreten)

anyway zar neko moze da ne misli da su ameri obucavali i opremali albance ?

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ono sto je njima sigurno jasno, pored toga sto hoce da se otarase tog problema, jeste da smo mi regulisali albance 50 godina i da smo napravili sranje. Tako da nama nece da ih povere nikako u tom smislu.

Malo sam preterao sa 80, ali 50 jeste, posto Srbija bez Kosova ima 7498001 stanovnika po popisu iz 2002. godine, a ako na to dodamo jos 1,5 miliona albanaca onda prostom proporcijom dodjemo do toga da imamo 40 poslanika sa Kosova, a ako uzmemo vecu izlaznost na izborima na Kosovu dodjemo do minimum 50. Od toga su najvise 3-4 Srbi, nikako 10, a i treba imati u vidu to da tamosnji Srbi vec glasaju na nasim izborima. E onda u tu kalkulaciju ubaci to da DSS koji ima premijera danas ima 53 poslanika, da G17 koji ima potpredsednika Vlade ima 31, da

li bi ti bio zadovoljan da ti recimo Kosumi bude potpredsednik Vlade Srbije? To je ono sto te ja pitam.

Kojim to pokazateljima gledas?

mi smo ih uspesno regulisali, ali je Zapad napravio sranje jer je sklapao pakt sa djavolom, tj terorisima, da bi zaratio sa suverenom zemljom, i sad ne znaju sta ce dalje. zato ih toliko i hejtujem (mislim Zapad).

pa ako budu imali oko 45 poslanika, Kosumi ce biti premijer Srbije samo ako ga tvoji podrze [;)], zajedno sa Svilanovicem.

pokazatelji su povrsina, broj stanovnika, obrazovanost, infrastruktura, povoljnost ulaganja i lakoca poslovanja, politicka stabilnost, drzavno usmerenje, strateska pozicija, GDP (naravno), potencijal razvoja (izvedena kategorija, na osnovu razlike izmedju realnog i potencijalnog GDP-a), prirodni resursi, itd.

postoje razlicite analize, ali su ovo otprilike faktori koji se posmatraju (mada sam gotovo sigurno nesto ispustio, jer nabrajam iz glave). tome treba dodati da smo najkurcevitiji narod na svetu [:)]

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

mi smo ih uspesno regulisali, ali je Zapad napravio sranje jer je sklapao pakt sa djavolom, tj terorisima, da bi zaratio sa suverenom zemljom, i sad ne znaju sta ce dalje. zato ih toliko i hejtujem (mislim Zapad).

According to Dnevnik2... U svakom slucaju cak i da to uzmemo kao datost, sta ce oni sad da uzmu pa da se pokaju i da nam vrate Kosovo zato sto su uvideli da su se zajebali? Oce, u mesecu limburgu. A odgovor dajes i sam.

pa ako budu imali oko 45 poslanika, Kosumi ce biti premijer Srbije samo ako ga tvoji podrze [;)], zajedno sa Svilanovicem.

Bio sam malo ekstreman sto se tice premijera, mada ni to nije iskljuceno s obzirom da sadasnji premijer ima samo 8 poslanika vise iz svoje stranke. Ali potpredsednik Vlade je sasvim ok, i jos ministar finansija, poljoprivrede, odbrane... To je ono sto druga stranka po jacini u sadasnjoj Vladi ima (doduse ministra odbrane su sami svog najurili). Jel ti to ok kombinacija?

Eh da, zaboravih da je usvojen zakon da se cenzus za stranke nacionalnih manjina smanji na 2%, a ako na albance gledamo kao na nacionalnu manjinu, a kapiram da nisi za to da ih proglasimo za konstitutivni narod, onda vise njihovih stranaka moze da udje, te samim tim da dobiju nesto vise poslanika ukupno.

Ono sto je problem ovde sto svi hoce Kosovo, a nece albance. Dakle po nasim trenutnim zakonima oni imaju pravo glasa na nasim izborima, da oni to pravo hoce da iskoriste morali bi da ih prihvatimo kao ravnopravne partnere u vlasti. Jel vi kapirate da njih ima tri puta vise od svih stanovnika Crne Gore? Poenta je sto cak i da Kosovo bude potpuno integrisano u sastav Srbije, sto je realno koliko i Tomin hleb od tri dinara, bi ti u Pristini imao lekare, profesore, policajce, vojnike albance, a imali bi i potpuno legitimno pravo da ucestvuju u odredjivanju politike ove zemlje koliko i ti ili ja.

Znaci ti i ja i Fatmir Musliju trebamo da imamo ista prava i u Beogradu i u Pristini, to je cela poenta price, kada se ona ostvari bice potpunosti nebitno da li je Kosovo u sastavu Srbije ili nije. Sada to ne postoji, ni za nas u Pristini, ni za Fatmira u Beogradu.

pokazatelji su povrsina, broj stanovnika, obrazovanost, infrastruktura, povoljnost ulaganja i lakoca poslovanja, politicka stabilnost, drzavno usmerenje, strateska pozicija, GDP (naravno), potencijal razvoja (izvedena kategorija, na osnovu razlike izmedju realnog i potencijalnog GDP-a), prirodni resursi, itd.

postoje razlicite analize, ali su ovo otprilike faktori koji se posmatraju (mada sam gotovo sigurno nesto ispustio, jer nabrajam iz glave). tome treba dodati da smo najkurcevitiji narod na svetu [:)]

Ceo je problem u tome sto sve pricas iz glave, ajde mi daj neku ozbiljnu ekonomsku studiju o razvoju regiona koja govori tome u prilog.

Ovako ja mogu da ocenjujem slobodno tvoje pokazatelje, i da proizvoljno ubacujem one koji meni odgovaraju.

-Povrsina i broj stanovnika nam idu u prilog, narocito ako ukljucimo albance sa Kosova :);

-obrazovanost tu i tamo, narocito ako ukljucimo albance sa Kosova :));

-infrastruktura - e ovde si me zestoko nasmejao. Jesi li video puteve u Bosni ili mozda isao auto-putem koji su Hrvati napravili do mora? Jesi li se skoro vozio nasom zeleznicom? Svakih pet dana iskoci neki voz iz sina, a o "brzim prugama Srbije" mozemo da sanjamo. 50% gradova u Srbiji nema ispravnu pijacu vodu...

-povoljnost ulaganja i lakoca poslovanja nam nikako ne idu u prilog s obzirom da nam pravosudni sistem ne radi, ako neko pokrade investitora u Srbiji isti moze samo da se 'besi, jer dok dobije presudu ce proci godine. Sa druge strane smatramo se zemljom ekstremno visokog rizika, cemu u mnogome doprinosi i ovogodisnja inflacija od preko 16% (najavio potpredsednik Vlade)

-politicka stabilnost, drzavno usmerenje - Uf, uf, tek ovde smeh. Koje je nase drzavno usmerenje? Ako smatramo ono sto je zvanicno proklamovano, a to je prikljucivanje EU i NATO (vidi Strategija odbrane) onda smo super, ali onda ne znam o cemu nas dvojca ovde diskutujemo. A pod politickom stabilnoscu ne bih bas nazvao zemlju u kojoj blizu 60% gradjana podrzava stranke koje se zalazu za vanredne parlamentarne izbore. Sa druge strane imamo politicki neresena pitanja kao sto su status drzavne zajednice, Kosova i Metohije, i saradnja sa Tribunalom u Hagu. Kad sve to resimo cemo biti relativno politicki stabilna zemlja, do tad smo jedna od najnestabilnijih na prostoru Evrope.

-GDP - a sto si me onda prozivao kad sam uzimao GDP per capita kao pokazatelj u poredjenju sa Albanijom kad ga ti koristis? I jos bolje pitanje kako racunas potencijalni GDP?

pa odgovoralo je svima sve dok SAD nisu nasli interes da bude drugacije pa su lepo naoruzale i obucile albance za sranja i viola evo nas tu gde jesmo (a nas domaci ludak umesto da je to lepo ozvanicio na neki nacin, pustio buvu o teroristima ovo ono on posla odrede za ubijanje dole i buldozere da sravne naselja, kreten)

anyway zar neko moze da ne misli da su ameri obucavali i opremali albance ?

Mi smo sa albancima imali problem i mnogo pre nego sto smo se natrtili amerima da nas na njihov racun naguze. Jos od pocetka 80ih albanci ne ucestvuju u politickim, obrazovnim, zdravstvenim, bezbednosnim i drugim institucijama ove drzave. Mozemo mi da pricamo o tome sta su ameri radili, ali oni nisu napravili taj problem, oni su ga samo iskoristili. Ono sto je zanimljivo da ovde i dalje niko nema zelju da resi problem, da obrazuje, leci, ukljucuje u drustveni zivot Srbije, te albance. Svi samo hoce teritoriju Kosova i Metohije, ako je moguce bez ikoga zivog na njoj, a na to niko normalan u Svetu nece da pristane.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

"Mi smo sa albancima imali problem i mnogo pre nego sto smo se natrtili amerima da nas na njihov racun naguze. Jos od pocetka 80ih albanci ne ucestvuju u politickim, obrazovnim, zdravstvenim, bezbednosnim i drugim institucijama ove drzave. Mozemo mi da pricamo o tome sta su ameri radili, ali oni nisu napravili taj problem, oni su ga samo iskoristili. Ono sto je zanimljivo da ovde i dalje niko nema zelju da resi problem, da obrazuje, leci, ukljucuje u drustveni zivot Srbije, te albance. Svi samo hoce teritoriju Kosova i Metohije, ako je moguce bez ikoga zivog na njoj, a na to niko normalan u Svetu nece da pristane."

Komentarisem samo ovaj deo, nema veze sa glavnom temom topika.

Prvo, sa Albancima imamo problem od kraja II svetskog rata kada je Srbima sa Kosova zabranjeno da se vrate.

Drugo, ovde postoji zelje da se leci, obrazuje, itd. medjutim, plasim se da tu ima jedan veci problem, ne racunajuci skretanje sa teme, a to je da nisi obratio paznju na jednu veoma vaznu stvar. Koji je plan Albanaca sa Kosova? Licno ne znam, ali prema onome kako se ponasaju, sto bi ti rekao od '80. ne deluje da oni zele bilo kakavu pomoc (ovde ne obracam paznju na ekonomsku nadmocnost njihove zemlje matice), vec, naprotiv, odbijaju cak i da se registruju kao gradjani ove drzave. To za sobom povlaci neglasanje, jer oni do sada nisu ni jednom glasali, a odavno bi mogli da imaju solidno "telo" u parlamentu. Iz ovog moze se zakljuciti samo da oni zele drzavu za sebe. Dakle, moramo da uvazimo njihovu perspektivu, koja je apsolutno validna.

Pitanje: Koje je tvoje resenje za Kosovo?

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Zverko, majku mu...

ako kazes, a pogotovo ako mislis, da je moja analiza uplitanja Zapada u balkanske sukobe propaganda Dnevnika2, onda u redu, ja mogu da kazem da je tvoja analiza preslikana propaganda b92, i Sonje Biserko itd...

nemam ja nista protiv da se siptari integrisu u nase drustvo, problem je sto oni to ne zele. i nemam ja problem sa Fatmirom Muslijuom, ali on ima samnom. a onda ce mi napraviti problem i ja ga moram resavati, na ovaj ili onaj nacin.

to sto govorim iz glave nije laprdanje, ucio sam te stvari, prisecam se. od mene trazis da ti nadjem studiju koja je relevantna, dok ti pricas da Albanija ima skoro 5000$ GDP p/c, sto ne znam odakle si izvukao, jer je nemoguce da si taj podatak igde nasao, kada im je ukupan GDP nesto iznad 6,5 mlrd$.

pokazi malo razumevanja i dobronamernosti u razgovoru. nismo u "Klopci" niti u predizbornoj kampanji, samo suocavamo misljenja.

[:)]

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ako kazes, a pogotovo ako mislis, da je moja analiza uplitanja Zapada u balkanske sukobe propaganda Dnevnika2, onda u redu, ja mogu da kazem da je tvoja analiza preslikana propaganda b92, i Sonje Biserko itd...

Pominjao si paktove sa Djavolom i druge gluposti, kojih u politici jednostavno nema, zato sam ti rekao da ti je recnik kao sa Dnevnika 2. Tim putem bi nastavio do toga da ovde pricamo o zlocinackim celicnim pticama NATO soldateske... Nije problem u analizi, vec u idiotskom recniku koji si upotrebio.

nemam ja nista protiv da se siptari integrisu u nase drustvo, problem je sto oni to ne zele. i nemam ja problem sa Fatmirom Muslijuom, ali on ima samnom. a onda ce mi napraviti problem i ja ga moram resavati, na ovaj ili onaj nacin.

Moguce je i da Fatmir nema problem sa tobom, ali vecina ljudi odavde ima problem sa ljudima odande, i obratno. Nisi mi odgovorio, jel ti ok da Kosumi bude potpredsednik Vlade Srbije?

to sto govorim iz glave nije laprdanje, ucio sam te stvari, prisecam se. od mene trazis da ti nadjem studiju koja je relevantna, dok ti pricas da Albanija ima skoro 5000$ GDP p/c, sto ne znam odakle si izvukao, jer je nemoguce da si taj podatak igde nasao, kada im je ukupan GDP nesto iznad 6,5 mlrd$.

Odavde, prvi sajt koji mi je Google izbacio. Kao sto vidis u svoj mojoj argumentaciji ovde obilato koristim linkove raznih ministarstava i drugih organa da potkrepim svoje teze, nista ne pricam napamet. Sad ako su podaci netacni, jebiga nisam ja kriv, ja sam ih samo koristio. I ok je kada mi ti das drugi podatak koji se ne slaze sa ovim, ali on treba da bude proverljiv, ja nigde ne vidim kako je mogu da proverim nas potencijalni GDP?

pokazi malo razumevanja i dobronamernosti u razgovoru. nismo u "Klopci" niti u predizbornoj kampanji, samo suocavamo misljenja.

Ne znam kako si skapirao da ja nemam razumevanja i da sam u predizbornoj kampanji, ali me zaista nervira kada u ozbiljnoj diskusiji neko koristi termine kao sto su pakt sa djavolom, nasi neprijatelji i sl. To je propaganda, a ne argumentacija.

,Nov 2 2001]Drugo, ovde postoji zelje da se leci, obrazuje, itd. medjutim, plasim se da tu ima jedan veci problem, ne racunajuci skretanje sa teme, a to je da nisi obratio paznju na jednu veoma vaznu stvar. Koji je plan Albanaca sa Kosova? Licno ne znam, ali prema onome kako se ponasaju, sto bi ti rekao od '80. ne deluje da oni zele bilo kakavu pomoc (ovde ne obracam paznju na ekonomsku nadmocnost njihove zemlje matice), vec, naprotiv, odbijaju cak i da se registruju kao gradjani ove drzave. To za sobom povlaci neglasanje, jer oni do sada nisu ni jednom glasali, a odavno bi mogli da imaju solidno "telo" u parlamentu. Iz ovog moze se zakljuciti samo da oni zele drzavu za sebe. Dakle, moramo da uvazimo njihovu perspektivu, koja je apsolutno validna.

Svakako oni imaju pravo na svoje misljenje, i iz njihove perspektive je neucestvovanje u institucijama drzave Srbije (tj SFRJ, SRJ, SCG) je bilo sredstvo za cilj nezavisnosti. Medjutim problem nije samo do njih, problem je bio i do ove drzave, jer iste takve probleme smo pre pet godina imali na jugu Srbije, u Sndzaku, pa cak su se i neki u Vojvodini zalagali za takve gluposti. Danas, ako izuzmemo Crnu Goru, tih problema vise nema jer je drzava na pravilan nacin pocela da resava probleme manjinskih zajednica tamo. Da se tako radilo i sa albancima na Kosovu i Metohiji jos od tih 80ih godina verovatno bi danas imali drugaciju situaciju. Ali ne drzava je prvo zmurila na problem, a onda kada je eskalirao je upotrebila silu i napravila sama sebi najveci problem. Neko moze argumentovati da je prvo pocela da deluje OVK, pa tek onda da je drzava upotrebila znacajniju silu, ali na poslednjim primerima vidimo da to nije bilo adekvatno resenje: Isto tako smo imali i OVPBM pa je problem resen politickim putem, i danas tamo (osim izolovanih incidenata kakve imamo i na drugim mestima) nema problema. Jedini problemi danas na jugu Srbije dolaze sa Kosova, a ne iz te sredine, ali to je zato sto se tamo ulaze, ide neki ministar da se sa predsednicima opstina dogovara ko ce biti sudije, postoji multietnicka policija itd.

Pitanje: Koje je tvoje resenje za Kosovo?

Ja ne mogu reci da imam magicni stapic kojim cu doci i reci "e to vam je najbolje resenje". Ono sto mogu da kazem jeste da je moj stav prema Kosovu i Metohiji drugaciji od vecine u Srbiji. Dok vecina u Srbiji zastupa stav "Kosovo je nase i ne damo ga nikome", "Kosovo je srce Srbije" i slicne parole, ja ne mislim da je konacni status Kosova nesto sto je kljucno za tu teritoriju. Po mom shvatanju je najbitnije da na Kosovu ljudi mogu da zive i rade bez obzira na nacionalnost; da ja mogu da odem u Pristinu i da pricam srpski normalno kao sto ga pricam u Beogradu, Solunu, Nisu ili Budimpesti, bez bojazni da ce neko da me zbog toga upuca; da je seljaku iz Arilja svejedno da li ce svoje maline odneti da proda u Orahovac ili u Kanjizu; da se ljudi koji su pobegli iz svojih kuca u njih mogu vratiti. Ako se to sve obezbedi onda mi je potpuno svejedno da li ce Kosovo biti nezavisno, da li ce biti medjunarodni protektorat, da li ce biti u sastavu Srbije, ili pod upravom Svete stolice ili Vaseljenskog patrijarha. I mislim da to treba da budu nasi zahtevi u pregovorima oko Kosova, pa ako za njih dobijemo adekvatne garancije onda mozemo napraviti i neke ustupke u smislu formalnih okvira, ali ja jednostavno ne vidim da iko prica o tim stvarima. Uopsteno misljenje ovde je da je najbitnije da niko "ne proda Kosovo", sto je po meni smejurija, jer to ne resava sustinske probleme.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

nezavisno kosovo nije opcija jer se do toga doslo nasiljem. krvlju prvo sa jedne pa onda sa druge strane. Zasto ceceni nemaju posebnu drzavu, baskijci...? Da, problem su Albanci koji ne dele tvoje misljenje o otvorenom drustvu i kako su ljudska prava najbitnija nego jednostavno kazu, ako nam ne date Kosovo opet cemo da pravimo sranja. Zamisli sta bi onda nezavisno Kosovo znacilo?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne mogu reci da imam magicni stapic kojim cu doci i reci "e to vam je najbolje resenje". Ono sto mogu da kazem jeste da je moj stav prema Kosovu i Metohiji drugaciji od vecine u Srbiji. Dok vecina u Srbiji zastupa stav "Kosovo je nase i ne damo ga nikome", "Kosovo je srce Srbije" i slicne parole, ja ne mislim da je konacni status Kosova nesto sto je kljucno za tu teritoriju. Po mom shvatanju je najbitnije da na Kosovu ljudi mogu da zive i rade bez obzira na nacionalnost; da ja mogu da odem u Pristinu i da pricam srpski normalno kao sto ga pricam u Beogradu, Solunu, Nisu ili Budimpesti, bez bojazni da ce neko da me zbog toga upuca; da je seljaku iz Arilja svejedno da li ce svoje maline odneti da proda u Orahovac ili u Kanjizu; da se ljudi koji su pobegli iz svojih kuca u njih mogu vratiti. Ako se to sve obezbedi onda mi je potpuno svejedno da li ce Kosovo biti nezavisno, da li ce biti medjunarodni protektorat, da li ce biti u sastavu Srbije, ili pod upravom Svete stolice ili Vaseljenskog patrijarha. I mislim da to treba da budu nasi zahtevi u pregovorima oko Kosova, pa ako za njih dobijemo adekvatne garancije onda mozemo napraviti i neke ustupke u smislu formalnih okvira, ali ja jednostavno ne vidim da iko prica o tim stvarima. Uopsteno misljenje ovde je da je najbitnije da niko "ne proda Kosovo", sto je po meni smejurija, jer to ne resava sustinske probleme.

takva socijalna tolerancija je, gledano sada, na nivou mojih mastanja da me, kada se vratim sa faxa, u sobi ceka pohotna Amerie u crnom neglizeu, dok mi u kuhinji, u bikinijima, Alicia Keys i Beyonce prze piletinu i krompirice, a za sutra spremaju musaku.

pre cemo se ujediniti sa Hrvatskom i zmajcekima nego imati bilo kakav normalan odnos sa Shiptarima.

Edited by iguana

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

@Zwerko

"Po mom shvatanju je najbitnije da na Kosovu ljudi mogu da zive i rade bez obzira na nacionalnost; da ja mogu da odem u Pristinu i da pricam srpski normalno kao sto ga pricam u Beogradu, Solunu, Nisu ili Budimpesti, bez bojazni da ce neko da me zbog toga upuca; da je seljaku iz Arilja svejedno da li ce svoje maline odneti da proda u Orahovac ili u Kanjizu; da se ljudi koji su pobegli iz svojih kuca u njih mogu vratiti."

Nemoj da se ljutis ali to sto si rekao je kako mali Djokica zamislja svet, sa mnogo sta bi bilo kad bi bilo i teoretisanja u beskraj. Toliko opstih mesta da mi prosto nije jasno kako je moguce da to i drugi ljudi ne vide. Kad kazem ljudi mislim politicari, mozda sam se ogresio o ljudskost. Zapravo kada bi ovaj koncept primenili na ceo svet ne bi bilo ratova i svi bi ziveli u ljubavi, sreci i blagostanju. Vidi se da si pacifista i kosmopolita, pa onda ne razumem zasto se javljas u raspravi koja ima veze sa politikom.

E sad, da se vratimo u surovu realnost.

Politika je zasnovana na jednostavnom konceptu, na sprezi moci i novca, interesa i ciljeva. Ono sto meni nije jasno to je sledece: Kako neko ko se bavi politikom (ovde ne mislim neophodno na tebe) moze da se ne bavi necim sto je nacionalni interes? A da li je Kosovo nacionalni interes? Recimo, diskusije radi da jeste.

Sta znaci nacionalni interes? Nacionalni interes znaci da je (u ovom nasem slucaju) neki deo teritorije te zemlje znacajan u ekonomsko, kulturno, pravno-politickom smislu.

Npr. Baskija u Spaniji. Koliko znam Baskijci su imali referendum za samostalnost Baskije. Referendum nije prosao. Dakle, imamo dva interesa. Spanija (Madrid) zelela bi da u njenom sastavu ostane Baskija. Odredjene politicke partije (a sa njima i ljudi) ne bi zeleli da Baskija ostane u sastavu Spanije. Sukob interesa resen je referendumom. Posto svi verujemo u formalno pravni sistem, izvlacimo zakljucak da je vecina ljudi u Baskiji odlucila da ostane u sastavu Spanije. Ovo je samo primer jednog relativno normalnog politickog dijaloga (ako ne racunamo rane teroristicko/oslobodilacke akcije ljudi koji sebe nazivaju Baskijcima) izmedju dve strane.

Iz onoga sto si ti gore naveo ja ne vidim da ti mislis da Srbija ima neki interes na Kosovu. E sad se pitam kako je to moguce? Ne znam da li vidis, ali nacionalni interes postoji cak i u zemljama koje su clanice evropske unije. Nacionalizam se predstavlja kao negativan pojam koji se pripisuje npr. Srbima. A sad ti meni reci kako se zove rat u Iraku? Kako se zove pritisak Velike Britanije na Severnu Irsku? Kako se zove hiljadu stvari koje, sasvim opravdano, radi jedna drzava da bi ostvarila svoje, nacionalne, interese. Nazalost, nacionalizam nam je dosao sa francuskom revolucijom, sta je tu je, sistem za sada tako funkcionise.

Ne pricam ja ovde o istoriji, pricam o tome da izjave "Kosovo je srce Srbije" stvaraju izjave "Srbi su najgori narod, mi smo za sve krivi" i obratno, a niko od tih ljudi ne razmislja sta je za nas bitno nego ostavljaju prostora "politicarima" da rade sta im je volja u skladu sa licnim (ne nacionalnim) interesima.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

@ Zverko:

CIA veze nema sa ekonomijom.

kad kazem da je Zapad sklapao pakt sa djavolom, mislim na saradnju sa teroristima, taj izraz je kolokvijalan i odslikava surovanje sa proklamovanim neprijateljem. primer toga je i Osama, Sadam i ostali, sa kojima je Zapad morao da ratuje par godina posto ih je pomagao. nije to propaganda, nego istina, a sad taj izraz je mogao da bude i drugaciji, ali mi se cini da upravo ovaj pogadja u sustinu.

ljudi odavde nisu imali nista protiv siptara, sve dok ovi nisu poceli da traze Republiku posle Cedine smrti, demonstracije tokom '80-tih, pa sve do organizovanja OVK i otvorenog rata sa drzavom '99. oni moraju da prihvate da su deo suverene drzave, i da ratom ne mogu da dodju do nezavisnosti. a ni drugacije ne mogu da dodju do nezavisnosti. moraju da shvate da ne smeju da nas ubijaju, jer cemo mi njih isto da ubijamo. moraju da ateriraju i da rade na napretku svoje sredine.

ne bih imao nista protiv da Kosumi bude podpredsednik, kao sto nemam nista ni protiv Ljajica. dok god rade u interesu Srbije. ponosan sam na moju zemlju kad god je nacionalne manjine smatraju svojom i rade u njenom interesu.

na kraju, zasto ti je propaganda ako nekog okarakterises kao neprijatelja? pogotovo, ako te je taj neko bombardovao pre samo 6 godina i okupirao ti teritoriju. ili ako se zalaze za nezavisnost KiM. sta je onda takva zemlja/pojedinac ako ne neprijatelj interesa moje zemlje, a time i mene. zar po tebi ne treba razdvojiti Grcku i Svajcarsku? ili su svi oni "nasi partneri"?

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

I mislim da to treba da budu nasi zahtevi u pregovorima oko Kosova, pa ako za njih dobijemo adekvatne garancije onda mozemo napraviti i neke ustupke u smislu formalnih okvira, ali ja jednostavno ne vidim da iko prica o tim stvarima.

manje-vishe su ti lepo odgovorili na to shto si napisao, ali ja moram da se osvrnem na ove garancije... i da te pitam jel ti stvarno verujesh u ovo shto si napisao? Ko tje da da garancije? Shta tje da se desi ako se te garancije ne ispune posle par godina nezavisnosti? Da li je normalno da se na samom kraju 20-tog i pochetkom 21-og veka, u Evropi, dolazi do nezavisnosti kroz rat i teroristichke akcije (valjda chak i ti mislish o njima kao teroristima)... i to ne nezavisnosti u normalnom smislu... nego uzmi u obzir da shiptari vetj imaju svoju drzhavu u susedstvu a pritom su na Kosovu u vetjem broju tek u poslednjih stotinak godina. Imaj na umu da je Srbija je snosila 5 godina apsolutnih sankcija (chak i jebenih sportskih koje ni Iran ni S.Koreja nemaju) zbog pomaganja RSK u ratu u bivshoj SFRJ.

Pri tom ja ne mislim da se Zapad urotio protiv nas zbog nekih misterioznih ciljeva i slichno, vetj im je bilo lakshe protiv nas (a protiv nekog su morali, pare i fotelje su u pitanju i njima bile)... da smo mi drugachiji mozhda bi oni nama pomogli protiv drugih na primer.

nezavisno kosovo nije opcija jer se do toga doslo nasiljem. krvlju prvo sa jedne pa onda sa druge strane. Zasto ceceni nemaju posebnu drzavu, baskijci...? Da, problem su Albanci koji ne dele tvoje misljenje o otvorenom drustvu i kako su ljudska prava najbitnija nego jednostavno kazu, ako nam ne date Kosovo opet cemo da pravimo sranja. Zamisli sta bi onda nezavisno Kosovo znacilo?

i upravo ovo shto dvnity kazhe... znachi medjunarodna zajednica da odredjene uslove koje shiptari moraju da ispune pre bilo kakve priche o nezavisnosti Kosova i Metohije... ovi ne ispune nijedan od tih uslova, al' nema veze... bolje da im damo nezavisnost nego da pucaju po nashim vojnicima i administraciji.

Kosmet tje biti nezavistan verovatno, shto ne znachi da je to u redu i da mi treba da kazhemo "fuck it"... kad bi se malo edukovali i razvili u sledetjih 25,50,100 godina, dobitjemo piliku da se Kosmet vrati pod srpsku jurisdikciju. Ako su Jevreji mogli da osnuju Izrael ne vidim problem ni sa ponovnim vratjanjem Kosmeta kad-tad... u stvari vidim, Jevreju su Jevreji a Srbi-Srbi [V]

Link to comment
Share on other sites

takva socijalna tolerancija je, gledano sada, na nivou mojih mastanja da me, kada se vratim sa faxa, u sobi ceka pohotna Amerie u crnom neglizeu, dok mi u kuhinji, u bikinijima, Alicia Keys i Beyonce prze piletinu i krompirice, a za sutra spremaju musaku.

pre cemo se ujediniti sa Hrvatskom i zmajcekima nego imati bilo kakav normalan odnos sa Shiptarima.

Gledano sada naravno. Ali gledano sada je isto toliko realno da se Kosovo i Metohija vrati u sastav Srbije u smislu pre 1999. A ako cu vec da sanjam bolje da sanjam Aliciu Keys i Beyonce, nego Seku Aleksic. Ja sam potpuno svestan da do onoga sto sam ja napisao se ne moze doci preko noci, ali mislim da je tako formulisan cilj mnogo bolji od nerelanih ciljeva koje sada imamo, a koji u krajnjoj instanci ne resavaju problem. Potpunim integrisanjem Kosova i Metohije u sastav Srbije problemi tamosnjeg stanovnistva ni ne pocinju da se resavaju, samo se odredjuje ko bi trebalo da ih resava, a nasa drzava ne uspeva da resi ni svoje sadasnje probleme, koji su maciji kasalj u odnosu na one tamo.

,Nov 2 2005, 15:32]E sad, da se vratimo u surovu realnost.

Politika je zasnovana na jednostavnom konceptu, na sprezi moci i novca, interesa i ciljeva. Ono sto meni nije jasno to je sledece: Kako neko ko se bavi politikom (ovde ne mislim neophodno na tebe) moze da se ne bavi necim sto je nacionalni interes? A da li je Kosovo nacionalni interes? Recimo, diskusije radi da jeste.

Sta znaci nacionalni interes? Nacionalni interes znaci da je (u ovom nasem slucaju) neki deo teritorije te zemlje znacajan u ekonomsko, kulturno, pravno-politickom smislu.

Vrlo si lepo definisao sta je politika, pa hajde da onda vidimo kako se ta moc, novac, interes i ciljevi preslikavaju na Kosovo. Imamo dva koncepta koje smo ovde izneli, ti i ja.

Tvoj je, grubo receno, da je nas cilj da zardzimo Kosovo u okviru Srbije. Ok, legitimno. Sta time dobijaju gradjani Kosova i Metohije, njih svih 2 miliona? Samo mi na to odgovori, pogotovo me interesuje sta dobijaju gradjani one nacionalnosti koji su tamo vecina, tj koji je njihov interes u tome?

Moj cilj je da gradjani Kosova ostvare neki oblik suzivota jedni sa drugima, bez obzira ko im je tu vrhovna vlast.

Tu dolazimo do segmenta novca. Medjunarndna zajednica trenutno trosi brda para da bi odrzavala prosustvo na Kosovu i Metohiji, te je stoga vrlo rada da se sto pre otarasi tog problema. I sad oni treba da posreduju izmedju Srbije, koja trazi da Kosovo bude sastavni deo njene teritorije, i vlasti na Kosovu, koji zele apsolutnu nezavisnost. Da je pameti na ove dve strane, postigli bi dogovor a onda dosli pred Medjunarodnu zajednicu za zahtevom za parama. Racunica je vrlo jasna, ako bi oni ono sto trenutno ulazu u svoje prisustvo na Kosovo ulozili u narednih pet godina u ekonomiju Kosova, taj prostor bi doziveo ekonomski bum i svi bi bili na dobitku, i Srbi i Albanci. Ali naravno, takve pameti i takvog razmisljanja nema ni na jednoj ni na drugoj strani, jedni mastaju o velikoj Srbiji, a drugi o velikoj Albaniji, ne kapirajuci da ni jedno ni drugo nije ostvarivo, ali itekako jeste ostvariv ekonomski razvitak tog prostora. I to nam je faktor novca, da se i jedni i drugi ne svadjamo oko toga koja ce se zastava vijoriti na Kosovu i jedni i drugi bi ziveli bolje, a i strancima bi se isplatilo na duzi rok.

I na kraju dolazimo do faktora moci, realno gledano i mi i albanci sa Kosova smo u tom domenu kurac na biciklu. Zna se ko ima moc i bice onako kako oni zamisle da je najbolje da bude. Ono sto je moj predlog, a ne mora da bude najbolji ali je ipak moj, jeste da iz tog resenja koje ce se morati da nadje izvucemo najvise sto mozemo u smislu garancija za postovanje ljudskih prava i za ekonomsku pomoc Kosovu, a da zanemarimo formalno-pravni status kao glavni cilj. Medjunarodna zajednica je vec u nekim segmentima dala predloge resenja koje govori o "uslovnoj nezavisnosti", u smislu da kazu tamosnjim vlastima "ako budete postovali ljudska prava imacete veci stepen nezavisnosti, ako ne budete necete dobiti nista od nezavisnosti". Naravno na papiru mi treba da se zalazemo protiv takvog resenja, ali ja samo tvrdim da treba biti fleksibilan u smislu progutacemo to resenje ako sa druge strane dobijemo jake garancije za povratak raseljenih i za postovanje ljudskih prava. Mi danas imamo formalno da je Kosovo i Metohija deo Srbije, a sa druge strane ako ja, kao grajanin Srbije, odem u Pristinu vrlo je velika verovatnoca da se necu vratiti. Jebes takvo resenje...

U tom smislu ne vidim da su korisne izjave tipa "niko ne moze da nam otme Kosovo". Onaj ko je od tebe jaci, ako hoce, moze da ti otme sta god hoce iz prostog razloga sto je jaci. Mi treba da ih ubedimo da nije najbolje resenje da iko ikome ista otima, a ne da se busamo kako nama niko nista ne moze.

CIA veze nema sa ekonomijom.

Nisam ja ni rekao da ima veze sa ekonomijom, oni imaju taj Factbook koji sadrzi osnovne podatke o svim zemljama, pa i ekonomske, verovatno ih dobijaju iz nekog drugog izvora, kao sto rekoh uzeo sam prvi podatak koji mi je Google izbacio. Ti mi sa druge strane nisi obrazlozio odakle si ti uzimao podatke, osim iz glave, niti kako se racuna potencijalni GDP?

kad kazem da je Zapad sklapao pakt sa djavolom, mislim na saradnju sa teroristima, taj izraz je kolokvijalan i odslikava surovanje sa proklamovanim neprijateljem. primer toga je i Osama, Sadam i ostali, sa kojima je Zapad morao da ratuje par godina posto ih je pomagao. nije to propaganda, nego istina, a sad taj izraz je mogao da bude i drugaciji, ali mi se cini da upravo ovaj pogadja u sustinu.

Problem je u tome sto se takvim razmisljanjem problem ne resava, samo se zaostrava. OVPBM nije bila nista bolja od OVK u pocetku, a taj problem je resen bez tenkova, topova i NATO bombardovanjem. Resen je tako sto je neko seo da prica sa nekim tamo Rizom Haljimijem, isto kao sto je neko '97. ili '98. trebalo da sedne pa da prica sa Ibrahimom Rugovom ili Hasimom Tacijem, pa ne bi onda bilo ni "paktova sa djavolom" ni bombi po nasim glavama.

ljudi odavde nisu imali nista protiv siptara, sve dok ovi nisu poceli da traze Republiku posle Cedine smrti, demonstracije tokom '80-tih, pa sve do organizovanja OVK i otvorenog rata sa drzavom '99. oni moraju da prihvate da su deo suverene drzave, i da ratom ne mogu da dodju do nezavisnosti. a ni drugacije ne mogu da dodju do nezavisnosti. moraju da shvate da ne smeju da nas ubijaju, jer cemo mi njih isto da ubijamo. moraju da ateriraju i da rade na napretku svoje sredine.

Opet se vracamo na to kako je taj problem resavan, a kako je trebalo da bude resavan. Da je tih 80ih selo da se prica sa tim siptarima ne bi se doslo do bombardovanja 1999. Znas li zasto Makedonija vise nema problema sa siptarima? (osim naravno izolovanih incidenata) Zato sto su im i jednima i drugima iz EU rekli da nece uci ukoliko ne saradjuju, i sada u svakoj makedonskoj vladi imate jednu makedonsku i jednu albansku partiju, a ne gledaju se medjusobno preko nisana. Jebiga oni su bili pametniji od nas pa su skapirali da im je bitnije da budu ljudi nego da budu makedonci ili albanci.

ne bih imao nista protiv da Kosumi bude podpredsednik, kao sto nemam nista ni protiv Ljajica. dok god rade u interesu Srbije. ponosan sam na moju zemlju kad god je nacionalne manjine smatraju svojom i rade u njenom interesu.

A ovo:

pa ako budu imali oko 45 poslanika, Kosumi ce biti premijer Srbije samo ako ga tvoji podrze icon_smile_wink.gif, zajedno sa Svilanovicem.

Iako u sali, jasno je da ti, ovde, samo nekoliko postova ranije, sugerises da samo Svilanovic (=izdajnik) moze da podrzi Kosumija. Uostalom kako znas da bi Kosumi radio u okviru onoga sto ti vidis kao interes Srbije. Ja kapiram da pola danasnjih ministara ne radi ono sto ti vidis kao interes Srbije. I sta onda, njega izaberu gradjani Kosova, onda on recimo kao ministar izadje i kaze nesto sto se tebi ne svidja i ti uradis sta? Pobijes one koji su glasali za njega, i koji bi verovatno ponovo glasali za njeg?. Eto mi imamo sad situaciju da pojedini misnistri na nivou SCG ne rade u interesu SCG, vec u svom licnom ili u interesu nezavisne Crne Gore. I?

na kraju, zasto ti je propaganda ako nekog okarakterises kao neprijatelja? pogotovo, ako te je taj neko bombardovao pre samo 6 godina i okupirao ti teritoriju. ili ako se zalaze za nezavisnost KiM. sta je onda takva zemlja/pojedinac ako ne neprijatelj interesa moje zemlje, a time i mene. zar po tebi ne treba razdvojiti Grcku i Svajcarsku? ili su svi oni "nasi partneri"?

Ako gledas tako ko nas je bombardovao onda nam je Svajcarska deset puta veci prijatelj od Grcke. Dok su Grci davali svoje aerodrome za poletanja i sletanja NATO aviona, Svajcarci nisu imali ama bas nikave veze sa time. Dakle, tako gledano ja zaista ne znam sta mi imamo da trazimo time sto hocemo da imamo dobre odnose sa Grckom.

Osvesti se bre covece, Grci mozda nisu ucestvovali u samom bombardovanju, ali nije da su istupili iz NATO zbog toga, niti su Rusi ili Kinezi zapoceli III sv rat zbog toga, a jednima su cak i ambasadu naguzili. Oni bi nas podrzali da su u tome videli svoj interes, ne zbog nekog prijateljstva koje postoji samo u tvojoj glavi. I mi treba upravo to da gledamo, interes, a ne neka umisljena prijateljstva.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Gledano sada naravno. Ali gledano sada je isto toliko realno da se Kosovo i Metohija vrati u sastav Srbije u smislu pre 1999. A ako cu vec da sanjam bolje da sanjam Aliciu Keys i Beyonce, nego Seku Aleksic. Ja sam potpuno svestan da do onoga sto sam ja napisao se ne moze doci preko noci, ali mislim da je tako formulisan cilj mnogo bolji od nerelanih ciljeva koje sada imamo, a koji u krajnjoj instanci ne resavaju problem. Potpunim integrisanjem Kosova i Metohije u sastav Srbije problemi tamosnjeg stanovnistva ni ne pocinju da se resavaju, samo se odredjuje ko bi trebalo da ih resava, a nasa drzava ne uspeva da resi ni svoje sadasnje probleme, koji su maciji kasalj u odnosu na one tamo.

albanci kao narod, kao masa, kao rulja su nesto totalno drugo u odnosu na bilo koje nashe susede. Necu ih porediti sa nekim zivotinjama, kao sto su nacisti poredili jevreje sa pacovima, ali njihov nivo civilizovanosti u poredjenju sa evropom, je kao porediti ekonomije Chad-a i Japana. Oni su josh uvek u svom plemenskom svetu,...

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

otvorio sam topic, pogledao duzinu zwerkovog posta i poceo da placem. ja sam se nekad raspravljao na junku na temu o Bogu u beskonacno mnoooogo redova i postova. sad nebi imao zivaca da dokazujem nekom nedokazive stvari... ljudi veruju u ono sto hoce (cak i kada se tice politickog opredeljenja) tako da je potpuno bezveze (sto neko ima u signi) UCITI SVINJU DA PEVA. EM TROSIS VREME (dragoceno) EM NERVIRAS SVINJU [:D] ovim nisam mislio nikoga da uvredim. ako vi volite da se raspravljate, samo napred!

...... f e n s i c ......

...yes, ur unique...

...just like everyone else...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...