Jump to content

Song of Ice and Fire ciklus - diskusija


Kole

Recommended Posts

Ako imate 70ak min vremena, moja preporuka za slušanje je nedavni Nerdistov podkast sa Martinom. Ne priča o asoiaf/got toliko koliko bismo mi to želeli, ali je super uvid u njegov proces pisanja i razmišljanja na razne teme. Nakon slušanja mi je nekako lakše da čekam decembar 2014, a možda i kasnije, za Winds.

 

http://www.nerdist.com/2013/07/nerdist-podcast-george-r-r-martin/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

klik za xxxl

 

A.Song.of.Ice.and.Fire.full.1082432.jpg

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Glupe li zabranje hotlinkovanja :D

 

Hteo sam da šerujem ovaj art sa početka ovog teksta na linku, evo onda cele stranice

 

http://www.comicvine.com/profile/stmichalofwilson/blog/?page=2%2F

Edited by Савовски

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

poshto sam iz nekog razloga tek sada primetio da ovde nisam nishta napisao, rekoh hajde to da popravim. Upozorenje - moguce je da ima par spojlera, mada cu se truditi da budem umeren sa kucanjem.

 

@ Melisandra:

 

zar ne postoji deo u valjda "Plesu" dok kroz Melisandrin POV poglavlje, tj. mislim da je to bash onaj deo kada u vatri zeli da vidi Azor Ahaija (a vidi Dzona), gde ona kaze da je gledanje u plamenove prva stvar koju je nauchila da bi se zashtitila, kada je pochela sa uchenjem u hramu Rlora?

 

poshto mislim da jeste sveshtenica Crvenog Boga, takodje mislim da su oni prashkovi za plamenove itd. samo standardni deo opreme koji se daje sveshtenstvu kada ih shibnete na drugi kraj sveta da traze mitskog heroja :)

 

@ Dzon :

 

do sada, posle svih ischitanih knjiga itd. poprilichno sam ubedjen da je Azor Ahai jedino Dzon. Ima previshe toga shto ide u prilog toj teoriji (npr. onaj san kada je valjda ranjen u trecoj knjizi, gde vidi sebe kako se bori sa plamtecim machem protiv Tudjina), onda poklapanje sa prorochanstvom (mogu da opishem kakvo poklapanje ako zelite), onda on sam je kraljevske krvi (ubedjen sam da mu je tatko belokosi Regar, a sam Regar je bio siguran da ce njegov sin biti Azor Ahai ponovo rodjeni, a chak i da taj deo nije tachan - opet ima krvi Starka, a oni du prednevna kraljevska loza, uprkos trenutnom stanju stvari), itd. Elem, niko ne pominje onu Robovu, hajde "poslednju volju" da se tako izrazim, kada je trazio svojim lordovima (pre Blizanaca) da pechatiraju pergament (nagadjam da na tom pergamentu stoji da je Dzon njegov naslednik), takodje nagadjam da je taj dokument u nechijem posedu (necu da kucam taj deo teorije sada) :)

 

@ druge stvari ili shta ochekujem da prochitam u nastavku :

 

verujem da ce se saznati ko su zapravo Dzonovi pravi roditelji na jedan od dva nachina (a moguce je i oba) - Bren kroz skakutanje kroz vreme ili Hauland Rid koji je mozda jedini koji ima sve odgovore, osim ako neko u Dorni ne zna vishe nego shto pokazuje. Takodje, naravno - verujem da ce Dzon ostati ziv. U to sam toliko ubedjen da necu dalje da obrazlazem zashto :D

Dzejn je garant ostala trudna sa Robom, ili se makar tome nadam.

Bilo bi lepo kada bi Stanis postupio sa poshtovanjem prema Lordovima Uzasnika (prema obojici) i poslednje zastave porodice Bolton izradio od njihovih koza.

Kopka me koja je Maloprsticeva krajnja motivacija (osim ako nije da se dohvati sa Sansom, a mislim da nije, tj. mislim da ima mnogo dublje korene od toga cela ta pricha), kako ce se iskupiti Dzejmi, odnosno da li ce se uopshte iskupiti (takodje mislim da je on "mali brat" iz prorochanstva, poshto je mladji od Sersei, ali nebitno).

Na chijoj su strani na kraju Varis i Ilirio me takodje zanima :)

kako ce moj mega omiljeni lik Lord Davos (od praziluka) izvuci Rikona sa Skagosa (poshto naslucujem da je klinac tamo sa sve Oshom).

hoce li chovek koji mi je jako prirastao za srce - Lord Menderli (pita je bila carska) nekim chudom preziveti.

kako ce na kraju svi Freji biti istrebljeni, odnosno kako ce skonchati The Late Lord Walder, tj. hoce li videti kraj svoje kuce zbog sopstvene gluposti & gramzivosti.

ko ce dobiti (uslovno recheno) Val ! :D poshto mi je iz opisa iz knjige ona bila nekako ftw ! Pitam se ko ce na kraju biti srecnik.

shta ce biti dalje sa Dzakenom (mislim da je on lik koji je sada u Citadeli, odnosno nagadjam da se on petlja jedinom knjigom o zmajevima koja je u Citadeli, ali nemam pojma po chijem nalogu, tj. shta ce on uopshte u Vesterosu.Imam teoriju, ali cu odcutati).

i verovanto josh mnogo toga shto cu otkucati mozda neki drugi put :D

 

p.s. na kraju ce nas Martin sve zeznuti i proglasiti Brijanu za Azor Ahaija.. :D

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

'ajmo brejnstormovati :D n

sto se melisandre tice, i ja mislim da je svestenica, ali da bas ciste namere - vuce nesto iz asaija. dzon... Jedino zasto mislim da je on azor ahai je taj njen bag kada ga vidi u vatri (ne da je bag kao greska, nego ona to ne shvata kao istinu). jeste robova odluka bila da dzona imenuje za naslednika, s obzirom da je smatrao da su mu svi ostali muski naslednici, rodjaci i braca mrtvi. mislim da je to pricao kejtlin u satoru, kada joj je objasnjavao kako ce da sjebe gvozdenrodjene na dan nove godine, uz pomoc rida i vojske blizanaca. nesto kasnije je stanis ponudio dzonu prezime i krunu, a on je mucenik odbio jer je mislio da ce ga osudjivati zbog toga. 

 

btw, spojler za naredne knjige

citao sam komentare na blogu debelog pa je pricao u vezi sa likovima za narednje knjige

rekao je da cemo sigurno videti dzejn u narednom periodu i to cesto/bitno, ako sam dobro razumeo.

 

sto se ostatka tice... ja mislim da ce dzon isto ostati ziv. melisandra ce ga nekako sklepati, onda ce on tu smrt i povratak u zivot da iskoristi kao razlog da ga njegova zakletva za nocnu strazu ne sputava u nameri da krene ka zimovrelu (tj. zakletva ce da "istekne" :D). onda ce neko nebitan da bude 999. zapovednik nocne straze, umrece od kijavice, a teon ce da bude 1000. po redu i bice mu to konacno prilika da se iskupi za sve. yeah, i know, previ se happy :D

dzejn je pila onaj mesecev caj. e sad, ili je keva lagala tivina ( u sta sumnjam), ili caj prosto nije delovao zbog ko zna cega. ali mislim da su jako male sanse za to.

maloprstic je lik koji zeli da dominira svetom, i kako je krenuo, uspece u tome :D ne znam da li ima neku dublju motivaciju ili je prosto lik koji zeli najvise sto moze da ima, dokle god je ziv.

 

dzaken je sigurno taj lik iz citadele (pejt, valjda?), jer se opis lica slaze sa licem koje je promenio onda kada se oprastao od arje.

 

daj napisi sve te teorije i slicno, bas me zanima. stavi ih u spojler.

Forum neprikladan za signaturu!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ja kontam da se Martin malo prodao. Trebao je lepo u cetvrtoj da zavrsi sve a ne da se toliko rasplinjuje.

Cetvrta knjiga smor teski, da odgrizes sopstveni grkljan dosadna.

Peta zabavna ali pointless.. na pocetku knjige svi negde putuju, na kraju knjige i dalje negde putuju.

A cekaju nas jos dve, provereno ce da ubaci jos brda nepotrebnih likova koje cemo da pratimo i pratimo i pratimo dok ne umru i dok ne izmisli nove nepotrebne likove da ih pratimo...

Userem mu se u onu sado mazo koznu kapicu sto je fura.

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

nah nije prodao, nego je previshe razradio likove :) prochitao sam negde da je krenuo svojevremeno da pishe po fazonu "bilo je posle 5-6 godina sledece", pa nije ispalo bash kako je ochekivao, pa se vratio i krenuo da pishe iznova taj deo (valjda posle oluje - otuda onakva Gozba, dakle nije uopshte planirana. Ples je trebao da bude chetvrta knjiga i da govori o Denerisinom dolasku u Vesteros). Elem, negde sam prochitao takodje da je proshle godine imao ispisanih oko 1.8k strana, od kojih ce naravno biti probrano sve i svashta za sledece dve knjige. Sada ih lagano sredjuje, pa postaje zaista realna najavljena opcija od proshle godine da 2014. izadju Vetrovi. Inache, nemamo o chemu da brinemo, chak i da mu se neshto desi (pu pu pu daleko bilo) obavestio je producente serije o kraju knjige, a ima i troje-chetvoro asistenata koji su takodje upoznati u celu fabulu, tako da ako mu se neshto desi znaju kako trebaju da srede njegove zapise i objave sve lepo do kraja :) rekao je takodje da ce kraj Pesme biti gorko-sladak :)

 

@ baltamos:

 

takodje smatram da ce ovo lagano pretvaranje Dzona u shvajcarski sir imati za posledicu da ce Nocnoj strazi 999 lord zapovednik (verovatno Marsh, ako ga ne skrate za glavu), osloboditi svog prethodnika zakletve straze.

 

@ josh jedna teorija (Deneris) :

 

postoji medju chitaocima sledeca teorija: Miri Maz Dur je rekla Deneris da ce joj utroba ponovo zaceliti, tj. da ce zatrudniti kada se sunce ponovo rodi na zapadu, a zadje na istoku, kada veliko more presushi, kada se planine porushe, bla-bla-bla ne secam se tachno kako ide cela misao :D elem, teorija je sledeca - to se mozda vec desilo - sunce koje se rodilo na zapadu, a zashlo na istoku - Kventin Martel porodichni grb je sunce (probodeno kopljem), ali svejedno ; kada veliki okean presushi - ono dotrachko travnato more, pri kraju Plesa, tj. valjda ono zadnje Denino poglavlje ima rechenicu da se trava sushi i umire, tako neshto ; kada se planine porushe - robovlasnichke piramide koje je Deni porushila, odnosno koje ce tek porushiti - poshto je Junkai zaobidjen. Naravno sve je ovo samo teorija, ne mora da znachi ama bash nishta, ali je meni recimo bilo zanimljivo

 

elem, kucacu josh, chim nadjem malo vishe vremena, trenutno sam blago recheno prezauzet raznim glupostima :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...