Jump to content

Song of Ice and Fire ciklus - diskusija


Kole

Recommended Posts

Obrisao sam ovaj svoj post sa onog pinneda o knjigama da bi Azda i ja (i ko josh ima sta da kazhe) lepo natenane raspravili o ovom ciklusu knjiga...

trenutno su 3 izashle, 4. izlazi za 2-3 meseca, a mislim da sam porchitao negde da ce ciklus imati 5 knjiga...

e sad ono sto sam rekao pre

Malochas zavrshih prvu Song of Ice and Fire knjigu (aka The Game of Thrones) i nisam zadovoljan...

Mozda neko voli takvu vrstu knjiga gde je sve buildup do velikog paybacka na kraju - NO ovde paybacka NEMA!

Tachnije, ova knjizhurina je samo pochetak setupa, pa ce 2, 3 i 4 u serijalu da budu buildup da bih se na kraju pete smorio ko zmaj jerbo payback koji me tamo cheka netje biti ono sto zhelim...naravno moguje je da grashim, ali pouchen prethodnim iskustvima...takodje Martin je izdobijao svje deseitne Huga, NEbula, i chega sve ne iskljuchivo za svoje KRATKE PRICHE! Bojim se da kad krene da se rasplinjava da razvodni sam sebe...

Previshe politichkih intriga i spletkarenja koji su jasni chitaocu, ali ne i likovima tj misterije nazhalost nema neko je tenzija samo na tome kad ce ovi dobrotjudni semi-retardi konachno da skapiraju neke stvari...

Takodje knjiga je prepuna neodluchnih realnih ljudi u gotovo realnim situacijama...ono sto po mom mishljenu chini dobar epski fantasy je da stavish obichnog choveka u vantrednu situaciju i MOZDA mu dopustish da se izdigne iznad proseka...mozda ne =o)

Tu je i nedoslednost...ako neko kapira sta mora da se uradi, i chak to se naglasi u PRVOM POGLAVLJU NJIGE! zasto je onda on toliki pajesr da pred kraj knjge sebi i svojim blizhnjima iskpa grob svojom neodluchnoshtju da uradi ono sto se MORA...ne znam...tj znam - da bi bilo 5 knjiga u serijalu! vestachki ga produzhava...steta...bolje 3 predivne knjige nego 5 prosechnih...

Uglavnom, celu knjigu ja chekam da nesto krene i kada krene Martin nalazi nachina da uspori sve josh malo...ima chovek super koncepte, ali mnogo ih elaborira, odugovlachi i rastezhe...ne lezhi mi taj stil...takodje imaextra mnogo paralelnih tokova...to mi se jako svidja ali sa druge strane to opet doprinosi rastezanju =o))

Najzhalosnije je sto je okvirna pricha extremno intereatna, ali ja da chitam jedan ovakav edingsovsko/jordanovski serijal ne zhalim...lepshe se chovek provede uz istu "kubikazhu" Prechetovih knjiga (mislim uz jednu prechetovu knjigu koja je ko tretjina ove bolje se provede no ocu da naglasim da imamo precheta kome je svaka strana razvaljivanje do suza a ovde je leek koji davi i davi i davi...onda ubaci ok koncept neki i nastavi da daavii..mislim ovo nit je fatasy nit je triler nit je neki zli rus...ono). Da ne pominjem da svako dozhivi bolji epski fantasy uz 10x manju kolichinu Gemmela...

U to ime, svakom kome se ovaj serijal svidja predlazhem da proba Gemmellovu Rigante Tetralogiju, ne izuva kao Drenai knjige ali pokazuje odlichno pokrivanje "kvazi istorijskih perioda" kao i u ovoj knjizi (samo sto rigante imaju vreme pre i posle srednjeg veka a ovde je bash sredina...) takodje, Drenai ima 4 ciklusa (koja se slivaju jedna u drugi) i to je vetj preko 10 knjiga tako da je bolje da vas prvo nalozhim na 4 Rigante knjige a onda da predjete na ultra kvalitet =o)

i

samo zato so je Azda trazhio...

SPOJLERI!!! =o)

-nakon 200te strane prve knjige jasno je da ce do kraja knjige da se desi sledece(ali to nije do kraja ove nego izgleda do kraja pete knjiga da ce ovo da se razvlachi)

prvo tje da se ove tri velike kutje (Lanisteri, Barantheoni i Starkovi) kolju do besvesti, sa sve njihobim bannermenima kojih ima 300 na kub (kada se prochita apendix i vidi koliko je neupotrebljenih likova MArtin smislio vidi se da broj intriga i obrata koji nichemu ne vode samo mozhe da poraste)

nakon toga - Dany ce da skupi svoju zlu Dothraki armiju i da napadne => josh gore klanje do josh vetjeg iznurivanja i sa josh vishe intriga

na kraju! - kad su svi gotovo mrtvi, smoreni od ratovanja i bolni od raznih stvari - onda ce da dodje napad sa severa i konachno klanje (mada na osnovu prve knjige i tu ce ovaj da izubacuje intriga koliko oce i obbrata..onog Mancea josh nismo videli, neki od chlanova night watcha samo chekaju da naprave neku idiotariju u odsudnom trenutku i tako to...)

aditional notes - smara me sto postoje mitska stovrenja, ali sve je kvazi realno i nema definisane magije i slih sorcerera i tako to =o) no Bran mi nesto smrducka u tom smeru =o)

finally - ne znam da li je on cheleo da tako ispadne ali najdopadljiviji leek u knjizi je Tyrion Lannister, koji jedini nije tipichan stereotipni ukalupljeni karakter nego odudara od forme donekle. Takodje, bitje extra ruzhno ako bez nekog vetjeg razloga vidimo neke chudne poteze od njega koji vode u stereotipicaciju kao ne samo fizichke nego i moralne nakaze...

to bi bio to

join the diskusija ovdI =o)

*edit - yaaay ovo mi je bio 5000ti post =o)

ali nemojte to ovde da komentarishete nego prichamo o knjigama =o)

Link to comment
Share on other sites

procitao sam prve dve knjige, sad treba da nabavim i trecu, ono sto je meni dobro u te dve knjige jeste da nista nije kao sto ljudi ocekuju, mislim u drugoj knjizi se nesto stalno prica o armiji cveca koja dolazi da zauzme glavni grad i da postane kralj a onda odjednom kralj cveca umire?!

EXTRA SPOJLER : ne bi da te skenjam kole ali nista od te velike dothraki armade... muz od deni umire, i ona jaja zmajeva sto je dobila od onog njenog viteza na poklon se izlezu i tako deni fura tri mala zmajica :), od njene jebeno velike armije ostala su tri coveka, tj tri ona blood guarda ili kako vec, davno sam citao :)

extremno je dobro u knjizi to sto se radnja stalno preplice i sto nikad ne znas sta da ocekujes

nista od te

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

prvo kole bas si se naostrio, ali da te razocaram jako malo stvari si u spojlerima pogodio =)

drugo crno sunce kad stavljas ekstra spojler odmakni bar 5 redova... da se ne bi ljudi smorili odma'

tirion je jako gotivan lik iako je lanister jer nadomestava sve sto nema drugim stvarima, martin ima dosta keceva u rukavu i iako te navodi na jednu stranu skrenuce na potpuno drugu probaj drugu knjigu i ako te i ona smori onda ga ebi :D

� by Ivan_

alen je van konkurencije.

� by Ignis Dei

Alen mora da bude van konkurencije, jer je Macan

� by Alen

nije bitna strela nego indijanac.

Baseball Club Beograd96

Link to comment
Share on other sites

procitao sam prve dve knjige, sad treba da nabavim i trecu, ono sto je meni dobro u te dve knjige jeste da nista nije kao sto ljudi ocekuju, mislim u drugoj knjizi se nesto stalno prica o armiji cveca koja dolazi da zauzme glavni grad i da postane kralj a onda odjednom kralj cveca umire?!

tachno ovo

obozhavam choveka

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

ekekekeke

Knjige su ultra ekstra giga zum :D

Prochitao sam sve chetiri (laguna radi na prevodu 4. knjige), preorderovao 5.

Ono shto mi se svidja kod knjige je shto gotovo da ne postoji crno/belo, ne postoje heroji priche, tok radnje je nepredvidiv

Negativci spashavaju dan, pozitivci zavrshavaju sa chakijom u oku, najlojaniji vojnici postaju izdajice..

i da kole, okinuo si sa svim predvidjanjima [;)]

Link to comment
Share on other sites

inace ako volite takve vrste knjiga prodajte dusu zlom bastardu i nabavite prve tri knjige "letopisa tomasa kovenanta-nevernika" od donaldsona... ubedljivo NAJBOLJA knjiga od svih fantazija koje sam procitao

radi se o liku koji je pisac, i koji je jednog dana dobio gubu... svi su ga napustili, prijatelji, porodica, sin svi... jednog dana ga udare kola i misteriozno se budi na planini u nekoj nepoznatoj zemlji gde otkriva da mu je guba nestala i da je postao sasvim zdrav... svi ljudi ga zbog njegova tri prsta na desnoj ruci(izgubio je dva od gube) poistovecuju sa mitskim junakom koji je dosao a spase svet... a on je sve samo ne mitski junak... mislim sta reci o coveku koji kad je saznao da mu se guba povukla i kad je ponovo dobio osecaj uhvatio i silovao 16togodisnju devojcicu :)

genijalna knjiga!

ali ni slucajno nemojte uzeti druge tri knjige istog serijala razocaracete se nikad gore... mada je kraj u drugom serijalu mnooooogooo dobar... celu knjigu se govori kako on nikako ne sme da da prsten divlje magije(belo zlato u toj zemlji ne postoji i belo zlato je utkano u zemlju u vidu divlje magije) da poglavaru kletniku, na kraju 6te knjige, on daje prsten poglavaru kletniku i kletnik ubija kovenanta medjutim zbog paradoksa belog zlata ubistvom kovenanta sa njegovim prstenom unistio je i sebe, zato sto je kovenant u tih 6 knjiga postao belo zlato, on sam je postao divlja magija a prsten je samo usmeravao tu moc, tako da kad je poglavar kletnik uzeo prsten i usmerio divlju magiju na kovenanta, on je usmerio prsten koji kontrolise divlju magiju na samu divlju magiju i time nestao... zaista fantasticna knjiga

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

meni i dalje tirion mrda kavez... prca ih sve pa se rastura...

a tek sersei majku joj kurvanjsku :D

theon cccc istripovao me je jako na sredini druge...ali dobro :D

� by Ivan_

alen je van konkurencije.

� by Ignis Dei

Alen mora da bude van konkurencije, jer je Macan

� by Alen

nije bitna strela nego indijanac.

Baseball Club Beograd96

Link to comment
Share on other sites

M@kER,Feb 20 2005, 10:29:40] jon white? (jon stark?)

on nije ni uvuchen u rat sa lannisterima

kakve strane bre

kolko se secam jedini turncloak je theon greyjoy a on je carina:))

Zna neko release date 5. knjige?

SPOJLER - dogadjaji iz 4. knjige

Zapalio je iz Crne Brace u Slobodne Ljude(bilo mu je naredjeno ali opet je prekrshio zavet), utalio se sa njima, prodao ih i preshao nazad u Crnu Bracu, pa bi sasvim moguce ponovo prodao tokom opsade da nije Stanis doshao

A josh uvek ostaje pitanje hoce li uleteti u Zimovrel i proglasiti se kraljem severa sad kad su svi Starkovi pobijeni

Link to comment
Share on other sites

sto te istripovao? pa josh u prvoj knjizi je jasno da samo cheka da ga nesto "krene" ima par scena na pochetku josh sa nedom de se vidi da mu nije sve po ceifu =o)

skinuo sam drugu knjigu ali 100 strana mi je duzha od prve = smrotjus e na qb =o)

kole, ako ti je sve jasno, zashto chitash knjigu?

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Razmak izmedju knjiga je cirke 5 godina. To sam saznao pre nekog vremena [:)]. Tako da ocekuje se ova, ili sledeca godina shta li...mada je najavljen bio josh pretproshle (knjiga).

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

lol a posle ove ima jos dve knjige da zavrsi.. ja vec pocinjem da zaboravljam desavanja u knjizi, mogu da mislim tek oni koji su citali knjige cim su izasle

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Cudi me da nisam pre video ovaj topic.

Koliko sam se smorio sto ne izlazi peta knjiga jos uvek. Secam se kako sam sve cetiri knjige procitao u tren oka i jos su mi tada rekli da se ocekuje "uskoro" nova knjiga , peti deo ples sa zmajevima il kako se vec zove.

Sto se tice serije nadam se da ce da je odrade na foru/na nivou Rome serije koja me je prijatno iznenadila :D

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Oni koji prate verovatno znaju, ali evo za one koji josh nisu saznali. Kasting je zavrshen za josh neke uloge, osim poznatog kepeca ostali glumci ce biti:

Edard Stark Smile_new.jpg

Kralj Robert Skroz Levo knight3.jpg

Dzon Snezni nepoznati glumac, ime mu je Kit Harington Kit-Harington7K4Fyd.jpg

Manje znacajni:

The roles of Joffrey Baratheon, the crown prince, and Viserys Targaryen, the beggar king, have also been filled... by Jack Gleeson and Harry Lloyd, respectively.

Za sada deluje dobro. Roberta sam uvek i zamishljao kao debelog Henrija Tjudora, sa obzirom da je Henri donekle bio inspiracija za Roberta. Mislim da ce Mark Addy dobro to odraditi kad ga obuku i nashminkaju [:)].

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...