Jump to content

YouTube bitrate


Recommended Posts

Bolje da pitam neke upucenije posto nisam bas mogao da nadjem pravi odgovor na moje pitanje. A pitanje je da li YT obara bitrate kanalima koji nisu u parterskom programu, ili gledaocima koji nisu u Premium-u? Vidim da ima i neki 1080p Premium koji bi trebao da ima veci bitrate od standardnog prilikom gledanja. Negde sam procitao da moras da budes sub-ovan na neciji kanal da bi gledao video u vecem bitrate-u, negde sam procitao da treba da budes Premium korisnik YT-a (mislio sam da time samo zaobilazis reklame), negde da mali kreatori mogu da povecaju svoj bitrate ako se oni pretplate na Premium uslugu poganog YT-a a da po default-u mogu da uploaduju samo sa smanjenim bps-om... Neki tvrde jedno, neki drugo, a ja reko' da pitam vas. Google naravno se pravi blesav, ili bar ja nisam mogao nista konkretno kod njih da nadjem.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, oddball said:

Bolje da pitam neke upucenije posto nisam bas mogao da nadjem pravi odgovor na moje pitanje. A pitanje je da li YT obara bitrate kanalima koji nisu u parterskom programu, ili gledaocima koji nisu u Premium-u? Vidim da ima i neki 1080p Premium koji bi trebao da ima veci bitrate od standardnog prilikom gledanja. Negde sam procitao da moras da budes sub-ovan na neciji kanal da bi gledao video u vecem bitrate-u, negde sam procitao da treba da budes Premium korisnik YT-a (mislio sam da time samo zaobilazis reklame), negde da mali kreatori mogu da povecaju svoj bitrate ako se oni pretplate na Premium uslugu poganog YT-a a da po default-u mogu da uploaduju samo sa smanjenim bps-om... Neki tvrde jedno, neki drugo, a ja reko' da pitam vas. Google naravno se pravi blesav, ili bar ja nisam mogao nista konkretno kod njih da nadjem.

mislim da je to za sada samo "rekla kazala".

a i o kakvom obaranju bitrejta pričamo? šta uopšte gledaš pa je to bitna stavka? naravno osim ako ne pričamo o katastrofalno niskom bitrejtu da pravi stvari negledljivim.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

YouTube ionako ne servira video u formatu kako si ga uploadovao nego ga transkoduje u N formata, rezolucija i FPS-ova (ima program yt-dlp, bivši youtube-dl, koji može da dohvati sve dostupne formate za dati link, vidi sliku). Razlog je, između ostalog, što taj video treba da bude kompatibilan i sa hardverskim plejerima (uključujući min-max bitrate) što korisnik teško može da potrefi osim ako nije super profesionalan video stručnjak koji se razume u sve opcije H264 i HEVC.

Tako da, makar zvanično, sve što ti treba da uradiš je da obezbediš što bolji originalni video.

Clipboard01.png

Edited by voodoo_
  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

To ne bi trebalo da ima veze sa pretplatom na Premium, tj nigde se ta dva ne dovode u vezu, što kaže Laki nepotvrđene priče. 

Po ovom njihovom vodiču za upload https://support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=en#zippy=%2Cbitrate stoji koji je recommended bitrate (i ostale stvari) za svaku rezoluciju videa jer ako uploaduješ tako će se desiti najmanje rekompresije koja može da proizvede dodatne greške u slici. Ono što tu stoji jeste da se ovo odnosi na partnere koji koriste YouTube Studio Content Manager a koji je dostupan samo za Youtube partnere. A da bi bio Youtube partner je ovo 

7eFdUWJy7tZurjsjQYomsfs22NX9lCZL9mQc

Te u teoriji onaj koji nije Youtube partner ima lošije uslove verovatno i za kvalitet videa. 

  • Like +1 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

@Lucky bitrate ti je cesto bitniji i od rezolucije. naravno, ne pricamo odnos 480 prema 2K ali FullHD moze izgledati daleko bolje od 4K zahavljujuci upravo bitrate-u.

@voodoo_ znam da moram sto bolji kvalitet slike da uploadujem, medjutim YT sam radi konverziju videa. Moguce da je problem u odnosu CBR-a kada YT konvertuje u VBR.

4 minutes ago, Zwerko said:

To ne bi trebalo da ima veze sa pretplatom na Premium, tj nigde se ta dva ne dovode u vezu, što kaže Laki nepotvrđene priče. 

zato mi je i bilo sumnjivo jer koliko sam shvatio YT Prem je samo da ti skine reklame.

7 minutes ago, Zwerko said:

Po ovom njihovom vodiču za upload https://support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=en#zippy=%2Cbitrate stoji koji je recommended bitrate (i ostale stvari) za svaku rezoluciju videa jer ako uploaduješ tako će se desiti najmanje rekompresije koja može da proizvede dodatne greške u slici. Ono što tu stoji jeste da se ovo odnosi na partnere koji koriste YouTube Studio Content Manager a koji je dostupan samo za Youtube partnere.  

Te u teoriji onaj koji nije Youtube partner ima lošije uslove verovatno i za kvalitet videa. 

na tom linku pise i ovo: These features are only available to partners who use YouTube Studio Content Manager.  Tako da vrlo verovatno onaj ko nije partner ne dobija isti kvalitet za upload videa kao i YT partneri.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, oddball said:

@Lucky bitrate ti je cesto bitniji i od rezolucije. naravno, ne pricamo odnos 480 prema 2K ali FullHD moze izgledati daleko bolje od 4K zahavljujuci upravo bitrate-u.

 

sve ja tebe kapiram, znam šta je bitrejt 🙂 ali te pitam koji ti je USE CASE da ti je to relevantno, tipa hoćeš da startuješ youtube kanal - 4K proplanci srbije relaxing music - ok, razumem, ali si u fazonu pravim podcast o motorima, nije da je bitno toliko.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Lucky said:

sve ja tebe kapiram, znam šta je bitrejt 🙂 ali te pitam koji ti je USE CASE da ti je to relevantno, tipa hoćeš da startuješ youtube kanal - 4K proplanci srbije relaxing music - ok, razumem, ali si u fazonu pravim podcast o motorima, nije da je bitno toliko.

generalno me interesuje. ali *Werko je potvrdio moje sumnje, ali me je interesovalo da li YT zeli da "ustine" na kvalitetu jos ponegde sto zbog bandwidth-a sto da bi nasao izgovor za jos neku naplatu svojih usluga.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...