Jump to content

Programatori (ne za ves masine)


Recommended Posts

Inspirisan random pricama koje sam imao sa ljudima IRL, tipa covek koji je profesor na fakultetu mi je pricao kako je sa ~17 godina pravio custom formate izvestaja za stampanje i valjao floppy diskete firmama od vrata-do-vrata i tako zaradio prve pare negde u eri pre pentiuma, tu se primio.

Cenim da je jedno 50% foruma je u nekim IT vodama bilo kao neki sys admin, developer ili neka druga hip pozicija koja je izmisljena pre 15 minuta. I

Interesuje me - kako ste poceli time da se bavite ?
Sta vas je zainteresovalo ?
Koja je prva glupost koja vam je bila 'do jaja' ?

Hae da pocnem od sebe, igrao sam igrice ceo zivot i oduvek mi je kompjuter bio zanimljiv al' sam 'teo da studiram te masinski, te medicinu i na kraju sam sa 24 upisao privatni IT faks. Nalozio se na Javu, zavrsio 3 godine i evo uspesno obnavljam poslednju godinu vec jedno 3-4. put. Sad fulltime radim kao software developer nekih ~godinu dana i idalje nemam pojma sta radim, al placaju me da kucam neke random Python skripte, malo web, malo linux, kojekakve distribuirane aplikacije za testiranje performansi mobilnih mreza, aws i jos sto neprebrojivih kuraca taman da guglujem makar pola radnog vremena svaki dan. Al' generalno (kao prva iskra interesovanja) - video igre. Kako radi logika koja tera sve na ekranu? Kako se od elektricnih impulsa dolazi do real-time simulacije ? Kako je uopste moguce da CPU milijardu puta u sekundi izvrsi bilo sta ? Kako od 0 i 1 moze da se dobije bilo sta komplikovanije 😄 

Link to comment
Share on other sites

Slicna pricna sto se kompjutera tice kao @Shale, oduvek sam se lozio ali jedino sto sam znao/radio su igrice. Upisao srednju elektrotehnicku, smer elektrotehnicar racunara. Tu sam imao malko vise dodira sa racunarima u hardverskom smislu, tipa zalemiti nesto na ploci, ispitati komponente. Vise me je vukao softver - instaliranje sistema i aplikacija. Upisao FON (IT smer), na kraju zavrsio Singidunum (IT smer) ali sam i u srednjoj i na faksu bezao od programiranja. Razredna u srednjoj mi je ogadila programiranje i jbg... Zavrsio fax, aplicirao na sve IT pozicije koje su u tom trenutku bile otvorene, pozvali me na razgovor u 3 firme i zavrsih kao manuelni tester. I dalje sam u tim vodama, da kazemo globalno QA.

Link to comment
Share on other sites

Tamo negde kad sam upisao srednju, pre jedno 23 godine, roditelji mi kupili komp da bih mogao da "ucim" 😄

Pentium III na 800MHz, ubica za to vreme. I tu naravno igrice, dial up net, slike i zezalice klipovi.

I onda naletim na nekom forumu da je neko okacio zip sa nazivom "Mala web skola HTML", gde si isao korak po korak i kucao kod od nule.

Ono redom <html><head> ....

I ja se zainteresujem da napravim kao svoj sajt, i tako sam se zainteresovao za web development i uopste sve oko toga.

Kasnije upisao Visoku ICT, tamo naucio par novih stvari, ali realno krenuo da "kucam kod za pare" tek na cetvrtom (ili petom) po redu poslu, posle 2010.

Sada vise i ne kodiram, vise radim neki product management, kurci palci.

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

zavrsio engleski i knjizevnost, sto je mozda i najbeskorisniji faks ikad

odma' mi bilo jasno da bih trebao na nesto pametnije da se preorjentisem

ne mogu da kazem da je postojala neka narocita strast prema kompjutorima/programiranju, iako jesam petljao u osnovnoj sa visual basicom, pravio neki point and shoot sa modelima iz kantera haha, i naravno to sto sam oslepio na doti, kanteru i wowu kroz skolovanje

uglavnom, nakon faksa i par godina prokrastinacije, krenuo malo ozbiljnije sa web dev, upao u tu pricu i toeto

Link to comment
Share on other sites

Dobio od strica ovu knjigu

image.jpeg

i ostalo je istorija! :))

On se nešto više bavio elektronikom nego kompovima, ali je pravio neke lude stvari, pa mi je to bilo zanimljivo, a pored toga moji mi uzeli onaj set, mislim da se Konstruktor zvao, tipični SFRJ paket koji bi danas bio zabranjen verovatno za svaki deo tog paketa a koji je kao namenjen klincima da sklapaju stvari. bio je tipa 1, 2, 3 nešto tako pa svaki pokrivao neki segment i bio za neki uzrast. Pa je bila i struja (na onu veliku pljosnatu bateriju lol :)) pa neki elektromotori itd pa sastavljaš tipa kamion koji ima dizalicu koja radi na taj motor, ali sve i dalje komjunist fazon 🙂

I onda se to spojilo sa ovom knjigom, pa sam čukao na Komodoru ovo iz knjige i eto 🙂

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

u neverovatnom naletu ljubaznosti, cale mi narucio lakosta majicu (jos je ziva) iz francuske i comodore vic-20 iz amerike 

Plot twist, amerika ntsc, srbija PAL, plakao sam 20 dana, covek nije mogao da napravi KONVERTOR struje i tv signala i kupio mi spectrum

Onda je u jednom casopisu krenulo da izlazi o programiranju i grafici, i tu sam odlepio. Zavrsio i matematicku (9) smer za programiranje, i odlucio da necu da budem picka vec masinac, i prodao spektrum i atari da bi jurio ribe.

U sustini, navukao sam se kao klinac, sad me je do jaja smorilo, mislim da sam uspeo klinca da usmerim dalje od IT ka general science, videcemo 😄

 

casopis:

 

123.jpg.815ff1cf908ed666b4c68dfbf7082768.jpg

 

 

Edited by f4ts0
  • Like +1 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Au kakav nesveti spoj! Nisam znao da tako nesto postoji, morao sam da zguglam

http://www.fil.bg.ac.rs/wp-content/uploads/obavestenja/zabuduce/liflet/Bibliotekarstvo i informatika.pdf?fbclid=IwAR1ndgHPjwR466srMIw2uhVY4fuXp7wdI3lmonN3q7hlEOCtJUyrH1S7p5k

Nego, sta mislite, da li se sa ovim napretcima u advanced botovanju (koji se marketinski forsira kao AI na svakom cosku) blizi pucanje mehura IT-ja? Mozda hae ne mora da bude pucanje i pad u zaradi/potraznji/rastu, al mozda neki plato...
Za 2-3 godine botovanje maltene svega ce biti moguce i prag za ulazak u ceo taj svet ce se podici podosta, makar ja takvo misljenje imam

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Shale said:

Au kakav nesveti spoj! Nisam znao da tako nesto postoji, morao sam da zguglam

haha, ima ovo već neko vreme kao smer, znam da ga čak i pominju u zvaničnim "knjigama" kao "gde sve imaš da studiraš informatiku u srbiji" 🙂

5 hours ago, Shale said:

Nego, sta mislite, da li se sa ovim napretcima u advanced botovanju (koji se marketinski forsira kao AI na svakom cosku) blizi pucanje mehura IT-ja? Mozda hae ne mora da bude pucanje i pad u zaradi/potraznji/rastu, al mozda neki plato...
Za 2-3 godine botovanje maltene svega ce biti moguce i prag za ulazak u ceo taj svet ce se podici podosta, makar ja takvo misljenje imam

mislim da će biti i brže. sad već znam za IT-jevce koji sa chatgpt i ekipom proveravaju kod i ispravljaju ga itd, ali važnije od toga, i neke domaće firme koje su već krenule da ubacuju u priču zamenu određenih funkcija AI-jem. pa ako to razmišljaju kod nas, sigurno to rade i preko. i onda prosto ostave jednog što zna baš dosta (ovo što kaže i kili) a ostalih 9 zamene botovima. prvo će verovatno ići u ovom smeru dizajnera i frontenda itd pa se širiti na ovo "kompleksnije".

Link to comment
Share on other sites

zapravo je bibliotekarstvo super zanimljiv smer ako si u tom gasu, moze svasta nesto da se unapredjuje kod nas ako hoces da se cimas i imas energije, svasta nesto zanimljivo da se uradi sa digitalizacijom, da se maksimalno olaksa pristup informacijama, znanju, itd, sto bi na kraju krajeva moglo da ima vise nego osetljiv uticaj na drustvo posle odredjenog perioda. nego ljudi generalno slabo citaju, mnogi nikad nisu ni krocili u biblioteku, pa otud taj "haha lol, vidi ovo haha" stav =c

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, evgeniy said:

zapravo je bibliotekarstvo super zanimljiv smer ako si u tom gasu, moze svasta nesto da se unapredjuje kod nas ako hoces da se cimas i imas energije, svasta nesto zanimljivo da se uradi sa digitalizacijom, da se maksimalno olaksa pristup informacijama, znanju, itd, sto bi na kraju krajeva moglo da ima vise nego osetljiv uticaj na drustvo posle odredjenog perioda. nego ljudi generalno slabo citaju, mnogi nikad nisu ni krocili u biblioteku, pa otud taj "haha lol, vidi ovo haha" stav =c

ne znam u kom su fazonu klinci danas, verujem da nisu u fazonu biblioteka, ali u moje vreme je to u osnovnoj bilo dosta popularno.

setim se toga jer često prolazim pored biblioteke ovde u kraju, i sve bih nešto kao da uđem da pitam da li i koliko imaju članova.

ajde na pozitivnu stranu ipak imamo i ebook readere i pdf formate i svašta nešto pa na kraju krajeva nisu ni skupe toliko njige da se kupe danas.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, togFU said:

Ja samo da pitam zasto je ovaj topic u "Fajlovi, slike...." podforumu?

 

Ja sam dosao ovde da gleam zanimljve slike, a ne da citam o cvikerasima i o tome kako su postali cvikerasi!

Rastibudjilizovane klejbezable

Forum za diskusiju o S.V.E.M.U. što vam padne napamet, na ozbiljan ili šaljiv način.

Kak'e bre slike!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...