Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

29 minutes ago, daniiL said:

Ja sam dobio dve poruke od BATUT-a danas. Hteo da odgovorim da je Satan zavrsio posao, empatija, alturizam i ostale fore ali ne vredi. Nigde na vidiku obavezne vakcinacije.

За данас јесам :tf:

Just now, Johnn1e said:

?

(Собственно, у российской вакцины этих побочных эффектов нет.)

  • Downvote (-1) 2

Олимпијске игре на РУРу

Link to comment
Share on other sites

29.10 sam poslednji put bio kod dr za koronu. Bio sam ok i imao crp samo 3. Pio sam antibiotik onda jos jedno 5-6 dana..do negde 6. novembra

 

Jel ok sledece nedelje da vadim antitela u INEPu? ili treba jos malo da sacekam?

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

On 11/15/2021 at 9:20 PM, mohr said:

Stizu li i vama poruke od Batuta da se vakcinisete i izaberete vakcinu preko sms-a, nema opcija da im se odgovori da im se najebem milosne majke...govna mrtva, znaju kakav bi odgovor dobili.

bukvalno kao glasanje za zadrugu ko da ispadne ko da ostane :))

On 11/15/2021 at 9:33 PM, daniiL said:

Ja sam dobio dve poruke od BATUT-a danas. Hteo da odgovorim da je Satan zavrsio posao, empatija, alturizam i ostale fore ali ne vredi. Nigde na vidiku obavezne vakcinacije.

ćuti makar nije ono od prošle godine "bližimo se italijanskom scenariju" 🙂

  • Haha (+1) 1
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/17/2021 at 11:04 PM, qwert00 said:

29.10 sam poslednji put bio kod dr za koronu. Bio sam ok i imao crp samo 3. Pio sam antibiotik onda jos jedno 5-6 dana..do negde 6. novembra

 

Jel ok sledece nedelje da vadim antitela u INEPu? ili treba jos malo da sacekam?

Kolko sam ja skapirao, a i na sebi proverio jer sam na mesec dana davao plazmu, pa su mi merili antitela pre svakog davanja, ona se povećavaju prvih 5, 6 meseci...ne počnu odma da divljaju, već posle nekih 3 nedelje (recimo)...Kad sam dao 6 meseci posle korone, bilo je preko 70 i nešto, pre 3 nedelje 50 i nešto...sad opada valjda...ali kažu u zavodu da je to i dalje baš dosta..

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Ovo će biti zanimljivo https://www.politico.eu/article/austria-mandatory-coronavirus-vaccination-february/

Quote

Austria becomes first Western country to resort to mandatory coronavirus vaccination

New 20-day nationwide lockdown also announced as hospitals overwhelmed.

Austria has become the first Western democracy to resort to mandatory vaccination in response to a record-breaking surge in infections that has flooded its hospitals with critical COVID-19 patients.

Chancellor Alexander Schallenberg announced Friday that COVID-19 vaccination would be mandatory in the Alpine republic from February 2022.

That makes Austria the first European country — and one of the first in the world — to impose compulsory coronavirus vaccination.

“We have not managed to get enough unvaccinated people to get vaccinated. The most recent measures have increased daily vaccinations but not enough," Schallenberg said. "For a long time, it was consensus in the country that a vaccine mandate is not necessary, but we have to face reality."

Austria will also enter a nationwide lockdown for a maximum of 20 days from next Monday, Schallenberg added.

The decision by Schallenberg, who has only been in the job for just over a month after predecessor Sebastian Kurz stepped down amid a sleaze investigation, marks a dramatic escalation in Vienna’s policy response after Austria’s fourth coronavirus wave went ballistic.

The central European country is grappling with a surging infection rate, as more than 15,000 new cases were reported Thursday, up from 11,000 earlier this week.

The infection rate, measured as the number of weekly cases per 100,000 people, is on the brink of breaching the 1,000 mark. In the worst-hit region of Salzburg, where the rate of infection exceeds 1,700, a committee was set up this week to decide which COVID-19 patients can receive critical care — and which will not.

Skeptical and vulnerable

Takeup of coronavirus vaccination by Austria’s nine million people has been relatively low by European standards, at 65.5 percent, despite ample availability of doses procured centrally for EU member states.

That reflects a more widespread skepticism in German-speaking countries — in particular in regions where parties of the political far right that have campaigned against pandemic restrictions enjoy strong support.

That, in turn, has left societies wide open to the Delta variant, which is more infectious than earlier iterations of the coronavirus and thrives in colder weather.

Schallenberg, in agreement with leaders of Austria’s regions, had resorted to a “lockdown of the unvaccinated” under which they would only be allowed to leave their homes to go to work or run essential errands. A week on, that has gone by the board, and under the general lockdown those who have been vaccinated will be subject to the same restrictions.

The general vaccine mandate is a last resort in a democracy, but the critical situation seemingly left the government in Vienna with little choice.

"The Austrian government is doing this very reluctantly but, as the chancellor has explained, he has few other options,” said Martin McKee professor of public health at the London School of Hygiene & Tropical Medicine.

“If others have a better idea, they should say what it is. This is a reminder of the need for a ‘vaccine plus’ strategy and the importance of acting early, as soon as there is any sign of rising cases."

Across the border in Germany, the southern state of Bavaria is experiencing a surge in infections that has flooded intensive care units and forced critical patients to be transported by ambulance to hospitals that still have spare capacity. In the eastern state of Saxony, the regional government has also tightened restrictions to contain record infections.

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ja sam za ovakve mere. Ne znam da li ce 20 dana biti dovoljno. Mere ili imas ili nemas. Sve izmedju potpada pod nemanje mera. Ovako imas konkretne mere, ali ocekujem i da se podvuce crta kad bude trebalo, da se vide konkretni rezultati mera. Pa ako rezultati budu zadovoljavajuci, svaka cast, a ako ne budu da se vidi zbog cega nisu i da neko odgovara zbog toga.

  • Like +1 1
  • Downvote (-1) 1

The rain makes such a lovely sound

To those who're six feet underground

Link to comment
Share on other sites

kod nas mere ne mogu zbog izbora...Da ne kazemo da to samo SNS radi (a daleko od toga da ih branim), isto bi i drugi na vlasti.. Kod nas su izbori vazniji od ekonomije, zdravlja, ekologije i sl...Bilo i bice...

1 hour ago, absolute said:

Kolko sam ja skapirao, a i na sebi proverio jer sam na mesec dana davao plazmu, pa su mi merili antitela pre svakog davanja, ona se povećavaju prvih 5, 6 meseci...ne počnu odma da divljaju, već posle nekih 3 nedelje (recimo)...Kad sam dao 6 meseci posle korone, bilo je preko 70 i nešto, pre 3 nedelje 50 i nešto...sad opada valjda...ali kažu u zavodu da je to i dalje baš dosta..

Jel treba i dalje to da se daje plazma i koliko se daje? Ne skinu ti pola litre? 😄 i gde si davao? Ako je frka mogu i ja...

https://www.nbti.org.rs/Institut-za-transfuziju-krvi-Srbije/2640/COVID19.shtml

 

nasao sam. Ja ne mogu jer nisam potvrdjen kovid 😄 

a nekako mi i drago jer ne bih da me stalno bodu..Nekako ne volim bas to... Ali sam isao logikom da pomognem ako treba 🙂

Edited by qwert00

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, daniiL said:

Ja sam za ovakve mere. Ne znam da li ce 20 dana biti dovoljno. Mere ili imas ili nemas. Sve izmedju potpada pod nemanje mera. Ovako imas konkretne mere, ali ocekujem i da se podvuce crta kad bude trebalo, da se vide konkretni rezultati mera. Pa ako rezultati budu zadovoljavajuci, svaka cast, a ako ne budu da se vidi zbog cega nisu i da neko odgovara zbog toga.

pre svega će biti interesantno videti dal će austrijanci da krenu da lome i pale i gaze ili će da iskuliraju 🙂

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Zwerko said:

btw, zanimljivo da je na ovom grafikonu na linku apsolutni broj hospitalizivanih manji nego u prethodna 2 talasa uprkos mnogo vecem broju novih slucajeva po danu...sto znaci da procentualno ima vise laksih slucajeva i da je prakticno manje opterecenje na zdr. sistem nego u prethodna dva talasa, kada nije bilo ovakvih drasticnih mera...takodje jos jedna zanimljivost da je u jeku pandemije ove godine zbog budzetskih smanjivanja broj intenzivnih kreveta u Nemackoj sa 26000 smanjen na 22000 cini mi se...jako logicne odluke, sve u duhu nauke i medicine ofc

ah da, zaboravih, jedno pitanje za pravnike...jel sad kad je vakcina u Austriji obavezna nema vise potpisivanja saglasnosti za vakcinaciju...kako mozes da potpisujes saglasnost za nesto sto je obavezno?

edit, pretece ne Nemke:D

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, absolute said:

Vrlo mi je interesantno uvodjenje obaveznosti vakcine...

Da li to znaci da ce drzava preuzeti odgovornost za sve lose sto se desi posle vakcine...npr. odgovornost za stetu ako neko lose reaguje na vakcinu pa umre od toga ili pretrpi ozbiljna ostecenja (mozdani udari i slicno sto se desavalo)...

Drugo, ako je vakcina obavezna, da li to znaci da ti drzava garantuje da se neces razboleti i da bolest neces dalje preneti, jer to je logicna (a i pravna) posledica obaveznosti...takva pretpostavka opet radja zahtev za naknadu stete ako se razbolis i ako drugog razbolis..

Onda vise nema izjava da se odrices prava na tuzbu, jer si obavezan da primis, a pravno je nedopusteno da se odrices od prava da vodis spor...a i nije obavezno da dajes izjavu kojom bi se odricao unapred prava na sudsku zastitu, jel da, vec samo da primis vakcinu...

Tako da, meni vrlo interesantna situacija...

pa kakva je situacija za druge stvari koje su obavezne? ako se ne varam ove "dečije vakcine" su obavezne, zar ne? šta tu kaže zakon šta se dešava kod nuspojava?

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo, odobrena vakcina za manje od godinu dana, a za informacije od javnog znacaja o istoj ce se cekati pola veka.

https://www.reuters.com/legal/government/wait-what-fda-wants-55-years-process-foia-request-over-vaccine-data-2021-11-18/

Edited by daniiL
  • Haha (+1) 1

The rain makes such a lovely sound

To those who're six feet underground

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, daniiL said:

Zanimljivo, odobrena vakcina za manje od godinu dana, a za informacije od javnog znacaja o istoj ce se cekati pola veka.

https://www.reuters.com/legal/government/wait-what-fda-wants-55-years-process-foia-request-over-vaccine-data-2021-11-18/

kaže samo 10 ljudi imaju koji rade na obradi ovih zahteva pa ne mogu da postignu :)))

pošto tolika organizacija nema jedno 100.000 zaposlenih 🙂

  • Haha (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, absolute said:

Vrlo mi je interesantno uvodjenje obaveznosti vakcine...

Da li to znaci da ce drzava preuzeti odgovornost za sve lose sto se desi posle vakcine...npr. odgovornost za stetu ako neko lose reaguje na vakcinu pa umre od toga ili pretrpi ozbiljna ostecenja (mozdani udari i slicno sto se desavalo)...

Ček, ali ti si među prvima ovde na topicu pričao kako bi se vakcinisao da je vakcina obavezna. I sad je neko doneo odluku da u njegovoj zemlji bude obavezna a ti onda dovodiš to u pitanje, pa šta je sad problem? 🙂

Ovo što kaže Laki - može država da snosi odgovornost u istoj meri kao što snosi i za druge obavezne vakcine koje se daju što deci što ostaloj populaciji. U Americi imaš čak i telo koje ti pomaže da dobiješ kompenzaciju od države ukoliko imaš nuspojave od neke, bilo koje vakcine ili leka. S tim da ti moraš u nekom sudskom postupku da dokažeš da je to za šta ti tražiš štetu direktno i nedvosmisleno izazvano vakcinom, a to nije baš tako lako. Recimo na primer moždani udari koje pominješ - druga strana takođe može da izvede dokaz da je moždani udar nekoliko stotina puta izvesniji kod nekog ko je preležao Covid-19 nego kod onih koji su se vakcinisali, u tom smislu je država tebe zapravo zaštitila a nije ti nanela štetu. Takođe mora se dokazati da su te nuspojave izazvane isključivo vakcinom, a ne nečim što si pojeo dan ranije na primer ili nekim drugim lekom. Sve u svemu mislim da je šansa dokazivanja tako nečega i dobijanjem odštete od države sa količinom nuspojava koje su do sada zabeležene od Covid-19 vakcina poprilično mala. Čak i da uspe da se dobije neki spor i dokaže da je nešto direktno izazvano vakcinom dosadašnja iskustva govore da je procenat tako ozbiljnih nuspojava toliko mali da se državi sigurno mnogo više isplati i da plati odštetu nego da finansira lečenje u bolnicama tolikog broja obolelih od korone. 

3 hours ago, absolute said:

Drugo, ako je vakcina obavezna, da li to znaci da ti drzava garantuje da se neces razboleti i da bolest neces dalje preneti, jer to je logicna (a i pravna) posledica obaveznosti...takva pretpostavka opet radja zahtev za naknadu stete ako se razbolis i ako drugog razbolis..

Kako si tačno došao do tog zaključka da ti neko nešto garantuje i da je to pravna i logična posledica obaveznosti? MMR vakcina je na primer obavezna za svu decu, efikasnost nje za zauške je recimo 88% prema američkom CDC-u. Dakle na 100 vakcinisanih koji su izloženi zauškama 12 njih će sasvim izvesno biti zaraženo virusom, pokazano kroz dugogodišnju praksu. Ok, očigledno kod Covid-19 sa novim sojevima stopa oboljevanja je verovatno i veća, ali tu i dalje pričamo o manjim ili većim verovatnoćama, nema garantovanih i pravnih posledica obaveznosti. 

3 hours ago, absolute said:

Onda vise nema izjava da se odrices prava na tuzbu, jer si obavezan da primis, a pravno je nedopusteno da se odrices od prava da vodis spor...a i nije obavezno da dajes izjavu kojom bi se odricao unapred prava na sudsku zastitu, jel da, vec samo da primis vakcinu...

Logično je da ukoliko je nešto obavezno nema potrebe da ga prihvataš, tj daješ saglasnost. Pritom ne znam gde si zaključio da postoji izjava kojom se odričeš prava na tužbu i sada? U obrascu koji potpisuješ stoji da si saglasan sa sprovođenjem postupka imunizacije i da ti je lekar objasnio prednosti i rizike tog postupka. Nigde ti ne potpisuješ da se odričeš bilo kakvog svog prava, uključujući i ono na tužbu. S tim da naravno imaš još manje šanse da dobiješ tužbu ako si bio upoznat sa potencijalnim rizicima i sa njima si se saglasio, ali naravno postoje izuzeci tipa nisu ti objasnili neki rizik koji je baš tebe pogodio i slično. Opet, mislim da je u toj tužbi mnogo veći problem dokazivanje direktne i nedvosmislene posledice vakcine kao i u prvom pasusu. 

  • Upvote (+1) 2

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Zwerko said:

Ček, ali ti si među prvima ovde na topicu pričao kako bi se vakcinisao da je vakcina obavezna. I sad je neko doneo odluku da u njegovoj zemlji bude obavezna a ti onda dovodiš to u pitanje, pa šta je sad problem? 🙂

Ovo što kaže Laki - može država da snosi odgovornost u istoj meri kao što snosi i za druge obavezne vakcine koje se daju što deci što ostaloj populaciji. U Americi imaš čak i telo koje ti pomaže da dobiješ kompenzaciju od države ukoliko imaš nuspojave od neke, bilo koje vakcine ili leka. S tim da ti moraš u nekom sudskom postupku da dokažeš da je to za šta ti tražiš štetu direktno i nedvosmisleno izazvano vakcinom, a to nije baš tako lako. Recimo na primer moždani udari koje pominješ - druga strana takođe može da izvede dokaz da je moždani udar nekoliko stotina puta izvesniji kod nekog ko je preležao Covid-19 nego kod onih koji su se vakcinisali, u tom smislu je država tebe zapravo zaštitila a nije ti nanela štetu. Takođe mora se dokazati da su te nuspojave izazvane isključivo vakcinom, a ne nečim što si pojeo dan ranije na primer ili nekim drugim lekom. Sve u svemu mislim da je šansa dokazivanja tako nečega i dobijanjem odštete od države sa količinom nuspojava koje su do sada zabeležene od Covid-19 vakcina poprilično mala. Čak i da uspe da se dobije neki spor i dokaže da je nešto direktno izazvano vakcinom dosadašnja iskustva govore da je procenat tako ozbiljnih nuspojava toliko mali da se državi sigurno mnogo više isplati i da plati odštetu nego da finansira lečenje u bolnicama tolikog broja obolelih od korone. 

Kako si tačno došao do tog zaključka da ti neko nešto garantuje i da je to pravna i logična posledica obaveznosti? MMR vakcina je na primer obavezna za svu decu, efikasnost nje za zauške je recimo 88% prema američkom CDC-u. Dakle na 100 vakcinisanih koji su izloženi zauškama 12 njih će sasvim izvesno biti zaraženo virusom, pokazano kroz dugogodišnju praksu. Ok, očigledno kod Covid-19 sa novim sojevima stopa oboljevanja je verovatno i veća, ali tu i dalje pričamo o manjim ili većim verovatnoćama, nema garantovanih i pravnih posledica obaveznosti. 

Logično je da ukoliko je nešto obavezno nema potrebe da ga prihvataš, tj daješ saglasnost. Pritom ne znam gde si zaključio da postoji izjava kojom se odričeš prava na tužbu i sada? U obrascu koji potpisuješ stoji da si saglasan sa sprovođenjem postupka imunizacije i da ti je lekar objasnio prednosti i rizike tog postupka. Nigde ti ne potpisuješ da se odričeš bilo kakvog svog prava, uključujući i ono na tužbu. S tim da naravno imaš još manje šanse da dobiješ tužbu ako si bio upoznat sa potencijalnim rizicima i sa njima si se saglasio, ali naravno postoje izuzeci tipa nisu ti objasnili neki rizik koji je baš tebe pogodio i slično. Opet, mislim da je u toj tužbi mnogo veći problem dokazivanje direktne i nedvosmislene posledice vakcine kao i u prvom pasusu. 

1. Ja nisam rekao da bih se vakcinisao. Nikad. Ne protiv kovida, jer ga ne smatram prirodnom bolescu. Jesam rekao da, ako je tolika pretnja nek uvedu pod obavezno, pa nek salju vojsku i policiju po kucama.

2. Potpuno si u pravu sto se tice dokazivanja. Upravo zato se i poturaju ti papiri. Upravo zato i jeste moguce nesto sto bi logicno bilo nemoguce. Da ti neko namece obavezu za nesto sto ne garantuje ni da ce da te stiti ni da ti nece naskoditi  ni da zarazu neces siriti. A zbog toga se obaveznost uvodi. Iz same mogućnosti da rizik postoji, obaveznost ne bi smela da postoji....

3. U nasem pravnom sistemu bi glat proslo sve sto vlast donese, pocevsi od ustavnog suda pa nanize, jer su svi na nivou Ane Brnabic i ostalih drugara koji su ih i birali. Tako su i proglasili ustavnim i ono vanredno stanje i sv one odluke (npr. diskriminacija preko 65 godina). Ali to su sad manje flagrantni slucajevi krsenja prava, cini mi se da ce biti mnogo vecih. Kod nas i naknada nije neka, cak i ako umres, tako da ne bi bilo problem, svakako...

4. Efikasnost vakcine je najproblematicniji deo cele price. Zapravo, ne zna se jos uvek, cak i sad ne znaju koliko traje zastita, koliko puta mora da se primi, od cega (kog soja) i koliko stiti itd...Sto opet nikako ne moze da se spoji sa  obaveznoscu, a ni sa zdravom logikom. Doduse, tako je to kod eksperimentalnih vakcina, jel da...

5. Sta cemo sa obolelima od karcinoma? I oni zauzimaju bolnice. Sracane bolesti? Dijabetičari....stari...svi bre na teretu...Da li ce uskoro uskraciati pravo na rodjenje ako zakljuce da si genetski predisponiran da postaneš npr. dijabetičar? Čisto da ne bi punio bolnice...

 

 

 

 

  • Downvote (-1) 1

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo, odobrena vakcina za manje od godinu dana, a za informacije od javnog znacaja o istoj ce se cekati pola veka.
https://www.reuters.com/legal/government/wait-what-fda-wants-55-years-process-foia-request-over-vaccine-data-2021-11-18/

Ahaha vrh...ali dobro, normalno je sve to i prirodno, nista sumnjivo nema u celoj pandemiji i ne treba niko da odgovara za ovaj pomor, sve kul...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, absolute said:

5. Sta cemo sa obolelima od karcinoma? I oni zauzimaju bolnice. Sracane bolesti? Dijabetičari....stari...svi bre na teretu...Da li ce uskoro uskraciati pravo na rodjenje ako zakljuce da si genetski predisponiran da postaneš npr. dijabetičar? Čisto da ne bi punio bolnice...

 

smatram da je ovo prilično realan scenario u budućnosti 🙂

 

  • Haha (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, absolute said:

1. Ja nisam rekao da bih se vakcinisao. Nikad. Ne protiv kovida, jer ga ne smatram prirodnom bolescu. Jesam rekao da, ako je tolika pretnja nek uvedu pod obavezno, pa nek salju vojsku i policiju po kucama.

Dobro, dakle vakcinišeš se samo protiv "prirodnih" bolesti, ok... Ali i dalje ne shvatam problem, kažeš ako je tolika pretnja nek uvedu pod obavezno. Onda neko uvede pod obavezno i onda se buniš, pa šta je problem?

46 minutes ago, absolute said:

 2. Potpuno si u pravu sto se tice dokazivanja. Upravo zato se i poturaju ti papiri. Upravo zato i jeste moguce nesto sto bi logicno bilo nemoguce. Da ti neko namece obavezu za nesto sto ne garantuje ni da ce da te stiti ni da ti nece naskoditi  ni da zarazu neces siriti. A zbog toga se obaveznost uvodi. Iz same mogućnosti da rizik postoji, obaveznost ne bi smela da postoji....

Ali ja ti gore navedem da ni za jednu vakcinu nemaš garancije a one su odavno obavezne i štite od "prirodnih" virusa i ti sad kažeš "pa to neko nameće a ne garantuje". Pa ne garantuje ni za ove ranije, u čemu je problem?

46 minutes ago, absolute said:

3. U nasem pravnom sistemu bi glat proslo sve sto vlast donese, pocevsi od ustavnog suda pa nanize, jer su svi na nivou Ane Brnabic i ostalih drugara koji su ih i birali. Tako su i proglasili ustavnim i ono vanredno stanje i sv one odluke (npr. diskriminacija preko 65 godina). Ali to su sad manje flagrantni slucajevi krsenja prava, cini mi se da ce biti mnogo vecih. Kod nas i naknada nije neka, cak i ako umres, tako da ne bi bilo problem, svakako...

4. Efikasnost vakcine je najproblematicniji deo cele price. Zapravo, ne zna se jos uvek, cak i sad ne znaju koliko traje zastita, koliko puta mora da se primi, od cega (kog soja) i koliko stiti itd...Sto opet nikako ne moze da se spoji sa  obaveznoscu, a ni sa zdravom logikom. Doduse, tako je to kod eksperimentalnih vakcina, jel da...

Naš pravni sistem je fakat rasulo, ali cenim da se isti ovime i neće baviti u dogledno vreme. S druge strane pravni sistem Austrije je u dosta boljem stanju, na kraju krajeva nedavno im je premijer podneo ostavku jer postoje indikacije da je učestvovao u nekim nelegalnim radnjama i to će procesuirati njihov pravni sistem, nešto što je kod nas poprilično nezamislivo trenutno. I šta ako njihov pravni sistem zaključi da je to ok? Šta je onda argument, vraćamo se na svetsku zaveru i Gejca ili šta. 

46 minutes ago, absolute said:

5. Sta cemo sa obolelima od karcinoma? I oni zauzimaju bolnice. Sracane bolesti? Dijabetičari....stari...svi bre na teretu...Da li ce uskoro uskraciati pravo na rodjenje ako zakljuce da si genetski predisponiran da postaneš npr. dijabetičar? Čisto da ne bi punio bolnice...

Mešaš babe i žabe. Karcinom nije zarazna bolest. Onaj ko ima karcinom, kardiovaskularne bolesti, dijabetes i slično ni na koji način ne ugrožava druge jedinke u društvu. S druge strane onaj ko ima koronu potencijalno može da bude smrtonosan za sve te ljude koji imaju navedene bolesti. Država uvek mora da vaga kako uticaj jedne društvene grupacije deluje na drugu i da obezbedi što je moguće ravnopravnije uslove, i to se neće nikada svideti svima. Tu je i ono da li treba da zaštiti gejeve da ih neko ne bije po ulici ili maltretira na poslu, ili crnce ili arape ili ne znam već koga, čak od većinskog razmišljanja u tom društvu. Opet gleda i da zaštiti one koji su imunokompromitovani ili prosto lošijeg zdravlja ili prosto matori od onih koji su mladi i jaki i bole ih krivi stojko za koronu. I to je prosto i pravo i obaveza države, ako ti se takva država ne sviđa uvek možeš da odeš da živiš u neku drugu, u neko drugo društvo gde su pravila drugačija, ako ništa u današnje vreme je makar mobilnost i mogućnost ljudi sa Zapada (gde donekle spadamo i mi) da žive gde god jebeno hoće na planeti Zemlji vrlo realna. 

I opet se vraćam na ono što sam nekoliko puta pričao ovde na topicu a to je da svaka država na krizu reaguje na svoj način, neke, kao što je naša, prosto boli stojko - ok, umre 50-60 ljudi dnevno, who cares, njihov problem, imali su vakcinu kao opciju, ko ih jebe. Da ne pričam što kod nas ko jebe te onkološke i druge pacijente koji nema šanse da dođu do doktora jer se svi bave covidom, jbg tako je, kako je, ko ti kriv što živiš u Srbiji. Neke pa idu u potpuno drugu krajnost kao što je Kina koja sa petinom svetske populacije pokušava da sprovede zero-Covid politiku. Jbg svako razmišlja na svoj način, moja logika je da je prava mera negde u sredini, ovaj lockdown u Austriji od 20 dana mi deluje preterano ovako laički gledajući njihove brojke. Ali njihovo pravo, ako ništa bar će postojati iskustvo više na koje drugi mogu da se oslone u upravljanju krizom. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, absolute said:

 Ne protiv kovida, jer ga ne smatram prirodnom bolescu.

Ovo mi je možda najgluplja teorija od svih (nhf). Od milijardu i po prirodnih virusa najrazličitijih vrsta što se drže u laboratorijama, morali smo da pravimo novi, veštački, jer šta.. ovi ostali nisu podobni, ili kako? Za šta konkretno?

  • Upvote (+1) 1

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...