Jump to content

Car Sharing u BG


Crash Override

Recommended Posts

Pa isplativije ti je u odnosu na taksi ukoliko imas varijantu da treba da se svrckas po gradu na vise lokacija uzastopno, solidno jeftinije. U odnosu na standardni rent-a-car je isplativije ako neces da se bakces s gorivom, parkingom i sl. Jedini bedak je trenutno sto otprilike mozes da parkiras samo na Lukoil pumpama kojih ima da nabrojis na prste jedne ruke po gradu. Ukoliko bi se povecao broj parking mesta na kojima mozes da ostavis auto prica ima smisla solidno, pogotovu gledano iz perspektive da sam danas u centru 20 minuta jurio parking mesto :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1500 dinara je taksi od aerodroma do "prve zone" u gradu, što je nekih 20-40 minuta vožnje taksijem (u zavisnosti od gužve). Dakle, ovo je isplatljivije, ali sigurno ne nešto spektakularno. Plaćanje parkinga je trivijalno i košta od 41din do 56din za sat vremena, što ulazi u cenu od 1500 dinara ako je jedno parkiranje (što je realno za tih sat vremena). Hoću da kažem da parkiranje nije nikakav faktor ni za ni protiv (iz moje perspektive), pri čemu mislim na parkiranje u vremenu trajanja "iznajmljivanja".

 

Mislim da je mnogo veći problem poređenje sa rentacarom koji sada ima dosta dobre uslove za dnevnu vožnju do 100km. Ima da se nađe baš jeftino, od 10-20 evra. Jedino što je proces uzimanja automobila dugačak i što moraš da sipaš benzin (što je na 100km mali izdatak). Pošto mi se čini da je ovaj koncept veći konkurent rentakaru nego taksiju, jer taksi uzimaš kad ti je hitno i kad znaš gde ideš, a rentakar kad hoćeš da završiš više stvari isti dan.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije koncept koji treba porediti sa "uzmes kola do Nisa", car sharing je svuda namenjen za kratke gradske relacije. 

 

Prvo kažeš da je bolja opcija jer možeš da se švrćkaš po gradu, da bi odmah posle toga rekao da zapravo nemaš gde da parkiraš (znači moraš da plaćaš i parking)

 

Bolja je opcija znacajno, ako bi radilo kao sto Kruko kaze u normalnoj i civilizovanoj zemlji. Koncept car sharinga je da imas obezbedjena parking mesta po gradu (sto kod nas jos uvek ne postoji u dovoljnoj meri da bi bilo logicno) i samim tim ne brines o parkingu, manji je problem tu cena koliko je problem nalazenje parking mesta. Kazem, ako to uspeju da rese i kod nas (za sad ima samo tih nekoliko Lukoil pumpi) onda je to skroz kul fora. Plus sto mislim da bi trebalo posle da imaju opcije placanja i na pola sata sto je sasvim ok za neke "skok do grada varijante". Jos uvek to nije isplativo kod nas u ovom obliku u kom su krenuli, ali ako uspeju da dodju do oblika koji se koristi u drugim zemljama je sasvim kul fora. 

 

Hoću da kažem da parkiranje nije nikakav faktor ni za ni protiv (iz moje perspektive), pri čemu mislim na parkiranje u vremenu trajanja "iznajmljivanja".

 

To je zato sto ne vozis kola po centru grada :) Sam koncept da uvek imas obezbedjeno parking mesto je nebo i zemlja u odnosu na iznajmljivanje. 

 

Mislim da je mnogo veći problem poređenje sa rentacarom koji sada ima dosta dobre uslove za dnevnu vožnju do 100km. Ima da se nađe baš jeftino, od 10-20 evra. Jedino što je proces uzimanja automobila dugačak i što moraš da sipaš benzin (što je na 100km mali izdatak). Pošto mi se čini da je ovaj koncept veći konkurent rentakaru nego taksiju, jer taksi uzimaš kad ti je hitno i kad znaš gde ideš, a rentakar kad hoćeš da završiš više stvari isti dan.

 

Pa trosak benzina na 100km ti je bar 1.000 din (racunam da auto koji iznajmis za 10-20 evra trosi bar 7l po gradu, a verovatno trosi i vise), tako da nije bas mali izdatak s obzirom da je bar 30-50% cene tog iznajmljivanja. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

U centru grada uvek možeš da se parkiraš naročito u radno vreme.

 

1000 dinara benzina + ceo dan auto za 10-20 evra je daleko jeftinije od ponude koju daje ovaj servis.

 

Ne kažem da je servis loš, samo kažem da ako ne budu imali ukupno bolje uslove, neće zaživeti.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

U centru grada uvek možeš da se parkiraš naročito u radno vreme.

 

[roflmao]  [roflmao]  [roflmao]

Ne kažem da je servis loš, samo kažem da ako ne budu imali ukupno bolje uslove, neće zaživeti.

 

I ja kazem da treba da imaju bolje uslove, pogotvu u pogledu dostupnih parking mesta, ako bi to resili ceo sistem ima smisla i po sadasnjim cenama. Ako to ne rese car sharing nema logike. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Mozes da parkiras u nekim delovima i cesto da nadjes mesto u garazi, koja najcesce nije bas uvek blizu tamo gde hoces da ides. Ukoliko bi imao rezervisano par parking mesta za tako nesto u svakoj drugoj-trecoj ulici, kao sto npr imas u Berlinu (znam ja da mi nismo Berlin, nego pricamo o konceptu), onda to dramaticno menja situaciju vezanu za parking. Na primer ja sam juce trebao da idem u Svetogorsku u 13h, prekoputa Ateljea 212, parking sam trazio 20 minuta bukvalno, na kraju se parkirao kod Politike na onom fast parku posto sam sacekao ~10 min da neko izadje. Taj problem bi bio resen ovako nekim sistemom i vise bi mi se isplatilo da dam pare za car share, nego da trosim gorivo, jurim parking i na kraju ga i platim. 

 

A jel neko konta po kom sistemu se kad se rezerviše vozilo isto otkuljčava? Kroz aplikaciju? Postoji neki remote control?

Takođe me zanima kako se kola održavaju i peru tokom dana između vožnji...

 

Kad rezervises kola u aplikaciji on ti daje mogucnost da u odredjenom terminu preko aplikacije otkljucas auto (mislim da se on i automatski zakljucava ukoliko nisi produzio vreme u aplikaciji posle nekog vremena). Sam kljuc za startovanje automobila je unutra nekako blokiran i mozes samo da ga okrenes da bi upalio i ugasio. 

 

Ne verujem da peru kola u toku dana izmedju voznji, verovatno samo uvece. Pretpostavka je da neko nece da zasere auto nesto dramaticno. Pritom ti pre nego sto uopste pocnes da koristis to moras da potpises s njima neki ugovor da ces auto normalno koristiti, oko osiguranja i sl. I mislim da postoji opcija da korisnik prijavi ako je auto nesto dramaticno prljav, havarisan i sl, onda jure onoga sto je prethodno vozio :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ja ne kazem da sam sad neki park ekspert, ali sam bukvalno prosao te iste ulice i nisam mogao da nadjem nigde mesto a da nije ono parkirao sam na mestu za invalide ili neka divljastina skroz. Moguce je da prosto nisam imao srece ili u tom delu dana nema mesta ili je bio takav dan ili hiljadu nekih razloga, ali cisto gledam da bi sharing resio taj problem jer bi imao mesta rezervisana za bas taj tip automobila, a mislim da bi na osnovu aplikacije mogao i da proveris da nije vec neki auto iz sharinga parkiran tu. 

 

Naravno ovo sve govorimo iz perspektive modela gde se tu ukljucio i Grad i slicno, trenutno s obzirom da moze da se parkira samo na tim pumpama deluje kao da je skroz privatan dogovor u pitanju, zato po mom misljenju u ovom momentu fejluje, ali ima perspektivu ako to rese. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Nije baš isplatljivije od rentacar'a ali je svakako efikasnije i dostupnije za kraći vremenski rok. Ja sada ne znam kako bih iznajmio rent a car obzirom da traže silne depozite i rezervacije nekoliko dana unapred da bih imao auto par dana. Koliko znam ne možeš uzeti rent a car ukoliko nemaš sredstava na kreditnoj kartici u vidu depozita.

Hated by some...Loved by few...Respected by all...

Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam kako vi to nalazite mesto u centru i to u radno vreme. Meni nije frka da se malo prošetam i ne moram da se parkiram ispred ulaza mesta gde idem, ali bez 20 minuta da kružim i tražim parking nikad ne prođe takva avantura.

Link to comment
Share on other sites

ja ujutru uglavnom prođem relacijom braće jugovića-studentski trg (ponekad pariska-tadeuša-strahinjića-baba višnjina) i uglavnom je sve puno ko oko, al npr. jutros je bilo mesta koliko hoćeš. uopšte ne mogu da izvalim pravilnost nikakvu.

Link to comment
Share on other sites

Meni je uvek ovo bilo tragikomicno. Fore sa zapada koje tamo super su prosle stizu u Srbiju sa 5-7 godina zakasnjenja. Sad ce da se pojavi jos 11 ovakvih startupova, na trzistu gde je i jedan previse. No, dobro. Ako ne probaju nece nikako moci da doviju.

Sto se tice parkiranja u centru, za stanovnike centra, bez garaznog prostora, to je svakodnevni pakao sa cekanjem od

20-40 minuta na parking.

Link to comment
Share on other sites

ja ujutru uglavnom prođem relacijom braće jugovića-studentski trg (ponekad pariska-tadeuša-strahinjića-baba višnjina) i uglavnom je sve puno ko oko, al npr. jutros je bilo mesta koliko hoćeš. uopšte ne mogu da izvalim pravilnost nikakvu.

ja baš svako jutro, ako svratim do mojih, bukvalno nadjem parking ispred zgrade, u Jovanovoj i Strahinjića Bana mesta koliko hoćeš

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

ja jutros baš gledao, ispred PMF-a nema mesta da parkiraš ni bicikl, a juče je bio ceo jedan red prazan. isto doba dana, jedno sreda drugo četvrtak, baš ne vidim neku logiku

 

kad već kenjamo, primetio sam i da je ovih dana daleko veća gužva na prilazima centru ujutru nego inače. je l to nešto opet rade dole u karađorđevoj pa se preliva ili šta?

Link to comment
Share on other sites

TIL da pera ima gajbu u jovanovoj i strahinjića bana :tf:

to valjda forum zna odavno

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...