Jump to content

pričajte


Guest

Recommended Posts

jbt kad vec spominjete grejanje, ja presao na toplotnu pumpu, voda voda varijanta, TITRA MI DUH JAKO

 

gruja novi alen

ko bi, po vama, trebalo da bude poznat i javna ličnost, a nije, iz ovog ili onog razloga?

evo, ja ću za početak navesti dvojicu: kojot i gruja.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, gruja said:

jbt kad vec spominjete grejanje, ja presao na toplotnu pumpu, voda voda varijanta, TITRA MI DUH JAKO

bravo grujane. igrom slučaja nešto više pratim tu "scenu", dosta ljudi se okreće tome ako ima prilike da je negde ugradi.

Nego, ono što sam ja hteo da pitam, da li postoji garancija za stanove? slučajno mi je to palo napamet, gugl ne pomaže (mahom baca na neke hrvate) ili su stanovi regulisani nekim drugim zakonom za koji to ne važi?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Zwerko said:

Ali ja necu 0 potrošnju, ja ocu da kad zavrnem radijatore imam osetno manju potrošnju nego kad su full odvrnuti. A nemam, to mi je problem.

Ne može baš to tako izgleda. Voda kruži pa kruži i fora je da taj kalorimetar prosto meri razliku ulazne i izlazne temperature. Ispada da nisi dovoljno zavrnuo ili da neko ne meri to nego paušalno deli po gajbama. Kod mene u zgradi su baš skoro bili ti "reketaši" koji ti traže, u ovom slučaju 24 evra po grejnoj sezoni na rate. Oni služe da daljinski očitavaju stanje na svakom kalorimetru za svaku gajbu, to šalju toplanama i onda toplane prema tome dele račune. Meni je to čist reket i budalaština, ali ima komšija koji nisu tu zimi npr i ima nekih gastos stanova, pa znači. 

17 minutes ago, Lucky said:

bravo grujane. igrom slučaja nešto više pratim tu "scenu", dosta ljudi se okreće tome ako ima prilike da je negde ugradi.

Nego, ono što sam ja hteo da pitam, da li postoji garancija za stanove? slučajno mi je to palo napamet, gugl ne pomaže (mahom baca na neke hrvate) ili su stanovi regulisani nekim drugim zakonom za koji to ne važi?

Ima, kod mene bilo 2 godine. Čak sam i nešto sitno cimao da poprave. Definiše se u ugovoru, a koji je minimum must, ne znam.

Ovdashnji

 

P.S> nickwoode, zasto se ne "log_out"-ujes kad si na forumu sa mog kompa? DovlaGSI

 

:)

Link to comment
Share on other sites

OK, ali jel važe sva ista pravila kao za tehniku, patike? U fazonu, ne dopada mi se stan u roku od 15 dana i hoću svoje pare nazad? 

Naravno da je ovo SF scenario, više me zanima teorija, a možda je neko i u praksi nešto slično odradio. Jer kad malo bolje razmisliš, tek dok nisi neko vreme u nekom stanu ne znaš dal' nešto nije kako treba. Čuju se sve komšije u WCu, smrdi ti hrana sa drugih spratova kao onom forumašu u west 65 itd.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lucky said:

OK, ali jel važe sva ista pravila kao za tehniku, patike? U fazonu, ne dopada mi se stan u roku od 15 dana i hoću svoje pare nazad? 

Naravno da je ovo SF scenario, više me zanima teorija, a možda je neko i u praksi nešto slično odradio. Jer kad malo bolje razmisliš, tek dok nisi neko vreme u nekom stanu ne znaš dal' nešto nije kako treba. Čuju se sve komšije u WCu, smrdi ti hrana sa drugih spratova kao onom forumašu u west 65 itd.

Aj nek se neki pravni đavolji advokat  javi da ovo kaže, pošto je spektakularan SF po meni :)

Ovdashnji

 

P.S> nickwoode, zasto se ne "log_out"-ujes kad si na forumu sa mog kompa? DovlaGSI

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Deluje mi da je ljudima selidba u stan u neku ruku ogromna muka za koju jedva čekaju da se završi, u drugu ruku velika sreća te su zbog obe stvari u fazonu "uselio sam se, šta je smrad ručka prema tome" i još sama pomisao na neko ponovno seljenje izbacuje tu opciju iz priče. Verovatno i nepoznavanje "zakona". Ali ako za patike od 5000 din važi to pravilo, za mobilni od 50.000 din, pa čak i za kola od 5.000.000 din, ne znam što ne bi i za stan od 50.000.000 din.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da to postoji u teoriji, ali u praksi baš i ne toliko :) Tipa ja imam situaciju sa komšijama iz "smrdljivih zgrada" dakle njima ne da je ono smrdeo ručak od komšije nego su bukvalno useljeni u toksičnu sredinu, tj što bi rekao neki iz Gradskog zavoda za Javno zdravlje "nije to opasno ako se ne boravi duže vremena u prostoru". Pritom je prostor ljudima stan, da kažem osnovno mesto boravka u životu, ako ništa bar da spavaju :) 

I plus je njih još bilo relativno dosta, mislim sve ukupno oko 200 stanova koji su useljeni a pogođeni tim problemom pa su mogli i zajednički da nastupaju ali je opet tu bilo mnogo problema. Naime recimo država ti refundira PDV na prvi stan ako kupuješ od investitora, što je nekih 10%, tj recimo u najčešćem slučaju između 5 i 10 hiljada evra po stanu. Ovi su im ponudili da im vrate pare, ali naravno više se ne tretiraju kao kupci prvog stana, te nemaju pravo na ponovni odbitak PDV. Pri čemu sve što su uložili u stan, od nameštaja pa nadalje (ako je neko menjao i pločice i sl) im se ne vraća kao trošak (a većina ljudi je baš za takve stvari koristila taj povrat PDV), plus je realno sad i taj nameštaj u principu smrdljiv, tj smrdi na taj neki fenol, šta već. E sad znam da su neki tužili ali ne znam dokle je to stiglo, problem je što kad ih tužiš će to da traje sto godina, u međuvremenu ti nemaš gde da živiš i nemaš rešeno stambeno pitanje za koje si se nadao da si rešio. Druga grupa je prosto oprostila te troškove šta su uložili u stan i uzela pare nazad (ili vratila kredit koji su podigli za taj stan) i otišli i kupili nešto drugo. Dakle situacija tu je mnogo komplikovanija od patika koje vratiš ili mobilnog koji crkne pa ti daju novi. A kod nas je naravno dosta komplikovano isterati pravdu. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Sve je to jasno, to ide "in line" sa ovim što sam gore napisao, ali hajde da uzmemo hipotetičku situaciju da ti je to peti stan i da imaš rešeno stambeno pitanje i ne moraš ništa u životu da radiš i to može da ti bude 24/7 posao da se time baviš - dal' moraš da tužiš nekoga da bi uzeo pare nazad i pod kojim uslovima ili tu važe zakon o potrošaču i zakon o obligacionim odnosima, ili koji već.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Lucky said:

OK, ali jel važe sva ista pravila kao za tehniku, patike? U fazonu, ne dopada mi se stan u roku od 15 dana i hoću svoje pare nazad? 

Naravno da je ovo SF scenario, više me zanima teorija, a možda je neko i u praksi nešto slično odradio. Jer kad malo bolje razmisliš, tek dok nisi neko vreme u nekom stanu ne znaš dal' nešto nije kako treba. Čuju se sve komšije u WCu, smrdi ti hrana sa drugih spratova kao onom forumašu u west 65 itd.

Ne znam sta tacno pitas o stanovima, ALI... postoji nesto sto se zove " pravilnik o  minimalnim garantnim rokovima"

http://www.overa.rs/pravilnik-o-minimalnim-garantnim-rokovima-za-pojedine-vrste-objekata-odnosno-radove.html

Za stambene zgrade je bio 5 godina od izgradnje minimum, a cesto to bude i tipa... 10 godina za gradjevinske radove i konstrukciju. A moze biti cini mi se manje za neke zanatske i instalaterske radove, tipa 3 godine.

 

 

 

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Imajući u vidu da se ti time baviš a ne kapiraš šta pitam, rekao bih da to ne postoji :)

U suštini pitam da li možeš kao što možeš da vratiš laptop i kažeš "e ne sviđa mi se, vratite mi pare" možeš tako isto i da vratiš stan i kažeš "e ne sviđa mi se vratite mi pare".

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Lucky said:

Imajući u vidu da se ti time baviš a ne kapiraš šta pitam, rekao bih da to ne postoji :)

U suštini pitam da li možeš kao što možeš da vratiš laptop i kažeš "e ne sviđa mi se, vratite mi pare" možeš tako isto i da vratiš stan i kažeš "e ne sviđa mi se vratite mi pare".

Accully dolan...

Donet je nov pravilnik ove godine koji ujedinjuje nekoliko prethodnih..

Za stanove za trziste je ostao isti garantni rok - 5 godine (stabilnost objekta je 10 prema zoo).

U praksi se ugovaraju i drugaciji rokovi posto je, primeticete, u pitanju pravilnik o minimalnim garantnim rokovima...znaci moze i vise...konkretno, to ide dotle da se negde izjednacava garantnin rok sa predvidjenom namenom trajanja objekta (sto je takodje apsurdno)....

Takodje, u praksi, postoji veliko nerazumevanje ovih propisa, jer su u drzavnim komisijama uglavnom inzenjeri, koji, osim sto su pametni, pojma nemaju....pa tako kad raspisuju velike konkurse (tipa stepa itd...) stavljaju garantne rokove sa izvodjacima koji su 2 godine...sto, opet u praksi, ispadne jos gore, jer ti rokovi teku od primopredaje izvodjac-investitor, a ne investitor-krajnji korisnik...onda kad se krajnji korisnik useli (novi stanar) on pohrli ka investitoru (GDS) koji prosledi izvodjacu, koji posalje investitoru troll face....sta onda da radi investitor (npr GDS - drzava) koji nema sredstava za angazovanje drugih izvodjaca (jer je ovim prvobitnim naravno garancija istekla)? Nista - stanari mogu samo da ih tuze (investitora), pa kako im sud presudi (pomenucemo ovde i preskupe i prespore sudske procese)....

Dalje, sta znaci sto je u pravilniku definisan rok od 5 godina....kad pocinje da tece taj rok?

I tako mozemo do zore....

Srbija - divno mesto za zivot...

Bezite ljudi, jednom se zivi...postoji toliko lepsih mesta na ovoj planeti....

 

Edited by absolute

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...