Jump to content

Kupovina novog automobila u inostranstvu (EU)


dovlagsi

Recommended Posts

zar nismo "oduvek" znali da grand dere na ceni volvoa kod nas, a i da je u HU bilo jeftinije uzeti auto? 

 

doduše, 13k verovatno nije dovoljno da bi se isplatilo oko carine, ali sa druge strane imaš onaj mađarski porez od 27% zar ne, pa sad kad se to sabere ... opet, pojma nemam kako ide oko uvoza i carine.

Link to comment
Share on other sites

U srednjeevropskim zemljama su kola dosta jeftinija, znam kad sam pre par godina bio kod caleta u Slovackoj i video Punto Evo na bilbordu za iste pare za koje su kod nas prodavali Punto Classic (dakle da kazemo 1.5 generacija stariji). Inace evo ti primer, u Slovackoj Fiat 500L Pop 1.4 - 11.610evra, kod nas isti taj 11.900... Ok, aj kod nas ima onaj "nacionale" koji ima malo losiju opremu i prodaje se za 10.900, ali je opet nekako besmisleno da kod njih bude jeftinije nesto sto se proizvodi kod nas [:D]

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, ajde da uzmemo ovaj slučaj dovlin, jel to znači da ti dođeš u HU, kažeš dobar dan, dobar dan, dajte mi auto ovaj, oni kažu evo izvolite.

Ti im daš 55k i uzmeš račun za tax free :) i onda na granici kažeš - dajte mi mojih 27% nazad. Ali pošto to nikad nije 27% zbog koječega, neka bude da je 20% - oni ti to vrate, taman skoro isto koliko i ti posle daš našima za porez. I šta još imaš od troškova?

Link to comment
Share on other sites

To bi bio re-export i to ne može, barem ne kod nas. Moraš imati prebivalište u Srbiji da bi mogao dobiti kompletirane papire. Za druge zemlje nisam siguran, ali predpostavljam da je slična priča.

Edited by pirun
Link to comment
Share on other sites

OK, sad ste me stvarno istripovali, nadam se da će Sonti da se pojavi ili Demian pa da pomognu, mada ako džanki kaže da se raspitao, onda nema šta. ali mi uopšte nije jasno šta je tu problem i kako je pojašnjena ta zabrana jer kao, trebalo bi da postoji neka "logika" iza tako nečega.

 

Nisam puno guglao, jedino što sam iskopao je da problem nije u delu gde ti kupuješ auto preko već u uzimanju osiguranja (manji problem) i probnoj tablici (nešto veći problem) ali to ujedno samo u slučaju da hoćeš da ga odmah voziš iz salona. Ako imaš šlep ili šta god, ne moraš to da radiš.

Link to comment
Share on other sites

nemoj me drzati za rec, bilo je pre vise od 6 meseci, ali u registraciji je bila kvaka.. 

nov auto ne mozes da uvezes, ne znam zasto, ali 'eto' .. neka fair trade zajebancija ili tako nesto

da bi bio polovan moras da ga registrujes , sto ne mozes (u slo) ako nemas barem privremen boravak.

ono sto je meni palo na pamet da bi moglo.. dosta auto-kuca ima akciju da pred kraj godine registruje auto na 1 dan da bi napumpali prodaju vestacki.. i ako takvog kupis, mozda i potpada pod drugu kategoriju.

Link to comment
Share on other sites

Jedino ovako "legalnim" putem. Ako imas veze sve moze da se zavrsi... Primera radi, imas firme koje se bave otkupljivanjem novih vozila direktno od importera u svim zemljama i kasnije daljom prodajom. Predpostavljam da i na granici ako imas jaku vezu moze nesto da se "sredi". 

Ranije da bi mogao da izvezes automobil, morao je da se registruje, i tek posle 6 meseci si mogao da ga izvezes. MIslim da je smanjeno sa 6 na 3 meseca ali nisam 100% siguran. 

Edited by pirun
Link to comment
Share on other sites

Jedino ovako "legalnim" putem. Ako imas veze sve moze da se zavrsi... Primera radi, imas firme koje se bave otkupljivanjem novih vozila direktno od importera u svim zemljama i kasnije daljom prodajom. Predpostavljam da i na granici ako imas jaku vezu moze nesto da se "sredi". 

Ranije da bi mogao da izvezes automobil, morao je da se registruje, i tek posle 6 meseci si mogao da ga izvezes. MIslim da je smanjeno sa 6 na 3 meseca ali nisam 100% siguran. 

 

 

Ovo mi je još sinoć palo napamet - na kraju krajeva što bi morala biti firma. Čudi me da se "Pera" (neka se zove Johan za potrebe priče) nije već dosetio i okačio oglas u nemačkim Halo oglasima i napisao "kupujem koji god hoćete nov auto za vas seljane van EU, provizija 1% od cene vozila, poz". Mada može i preko firme, da bi bilo "legalnije".

Inače, dok sam malo guglao pronašao sam dosta threadova kako ameri kada dođu na road trip u EU kupe kola umesto da ih rentiraju, čak neki ih posle šibaju nazad za USA.

Link to comment
Share on other sites

Ovo mi je još sinoć palo napamet - na kraju krajeva što bi morala biti firma. Čudi me da se "Pera" (neka se zove Johan za potrebe priče) nije već dosetio i okačio oglas u nemačkim Halo oglasima i napisao "kupujem koji god hoćete nov auto za vas seljane van EU, provizija 1% od cene vozila, poz". Mada može i preko firme, da bi bilo "legalnije".

 

Ne znam, ja ne bih Peri dao mojih 60.000 evra tek tako da mi kupi nov auto u Nemačkoj, niti bi Pera dao svojih 60.000 evra da kupi auto za mene. 

 

Dakle može iz zemalja koje dozvoljavaju privremenu registraciju kao što je na primer nemačka. Tamo lepo izvadiš kao stranac privremenu tablicu i možeš da dovezes auto do srbije i da ga uvezeš kao polovan.

 

Nisam siguran da to važi za nova kola… to da možeš da izvadiš privremenu tablicu kao stranac.

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

Kao sto rekoh znam coveka koji je kupio nov motor u salonu blizu austrijske granice u nemackoj, uzeo privremene tablice, onaj formular da je proizvedeno u eu i papire za povracaj poreza i dosao kod nas na granicu, platio 50ak eura nekoj onoj agenciji da mu zavrse papire za uvoz, uvezao i eno 60ak k kilometara vec ima na njemu.

 

Problem je sto malo zemalja ima privremene tablice. Italija recimo znam da nema i jedini nacin da doteras i polovno vozilo iz italije je da ga slepas.


Tj ako se dobro secam on je cak napravio i roadtrip od toga, uzeo je privremene table na tipa mesec dana i vozikali se mesec dana pa je na povratku odradio uvoz.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...