Jump to content

Fixie bajs vs ostali


mohican

Recommended Posts

Kako to misliš što bi to neko vozio? Pa ne zove se takav bajs fixie zato što nema končnice, nego zato što su mu zupčanici fiksirani. Kad staviš kočnice radi kao bilo koji drugi bajs i još možeš da voziš unazad. Tako da ima mnogo stvari za koje je kul. E sad što postoje ljudi koji voze bez kočnica to je druga stvar. I tu ima puno opravdanja. Recimo, kladim se da smo svi vozili bajseve bez kočnica kad smo bili klinci. Ja sam čak toliko izgulio đon na patici da sam imao "štiklu". Dakle, nije problem u pištolju, a nije ni u čoveku, nego u metku!!!

 

@Edit

Ovo moje, da prostite, je bilo namenjeno Lakiju!

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Kako to misliš što bi to neko vozio? Pa ne zove se takav bajs fixie zato što nema končnice, nego zato što su mu zupčanici fiksirani. Kad staviš kočnice radi kao bilo koji drugi bajs i još možeš da voziš unazad. Tako da ima mnogo stvari za koje je kul. E sad što postoje ljudi koji voze bez kočnica to je druga stvar. I tu ima puno opravdanja. Recimo, kladim se da smo svi vozili bajseve bez kočnica kad smo bili klinci. Ja sam čak toliko izgulio đon na patici da sam imao "štiklu". Dakle, nije problem u pištolju, a nije ni u čoveku, nego u metku!!!

@Edit

Ovo moje, da prostite, je bilo namenjeno Lakiju!

Meni sama cinjenica da se vrte pedale uvek i da ne mozes da "odmaras" deluje blesavo. I naravno da smo svi kao klinci vozili bajs bez kocnice i sa ispumpanom gumom i bez sedista i sa krivim tockom i ramom i sa blatobranima koji gule gumu i what not, ali to ne znaci da bih sad uzivao vozeci bajs bez jedne pedale i sa ramom koji je labav pa se okrene sam na levo ili desno dok vozis a ti i dalje ides pravo :)

Link to comment
Share on other sites

Iz neznanja izrodio se demonski mit o fiksiju   [roflmao]

 

 

 

 

ja sam mozda malo iz neznanja demonizovao sebi u glavi fixie kao ideju za bicikl, ali izgleda ce biti da je mohi upravu kad kaze da ga u vecini slucajeva voze pozercine i hipsteri. ovaj momenat iz klipa mi je dosta stvari pojasnio :D

 

"i started in 2008.. there was only me and couple of people in town" 

 

hips1.jpg

Edited by Mitch
  • Upvote (+1) 1

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

Ja sam kao klinac imao to što se sad zove fixie :) (tad je to bila ili bicikla ili si imao bmx ili poniku, i jedina druga distinkcija je bio običan ili banan sic) s tim što su mu gume bile od neke tvrde gumirane plastike (pa nije bilo pumpanja, već kad se istroše to je to). Jednom sam se spuštao niz jednu strmu ulicu, jebote bilo je kao u Odiseji, u jednom trenutku samo proleće svet oko tebe kao kroz tunel jer praviš geometrijski savršeno prav zuuuuum niz ulicu, korman i bilo koji drugi deo odbija da se mrdne, praktično postaneš jedno sa "mašinom". Završio sam u nekoj živoj ogradi na krivini, i to onoj "do pola", pa mi nije ublažila "zaustavljanje", već sam se premetnuo preko nje. Kad sam se probudio, reklu su mi da sam opalio i u fasadu kuće odmah iza te ograde.

A što sam imao tek one mehaničke sanke, sas kormanom i kočnicama što razjebu sav sneg okolo, ah memories

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Iz neznanja izrodio se demonski mit o fiksiju   [roflmao]

 

 

 

"A road bike cyclist just won the last local alley cat tournament in town by a difference of 13 minutes. Just to point out how stupid this trend is. Only airheads ride  fixed gear bikes in the city. Fucking annoying." :D

The thing's hollow — it goes on forever — and — oh my God — it's full of stars!

Link to comment
Share on other sites

Slično je kao ponika zato što se koči pomeranjem pedale unazad, samo što kod ponike ima kontra, ovde nema i zato je teže, kao što sam napisao.

Izvoli klip kao dokaz:

http://youtu.be/6BYp8U-Ioxg?t=1m8s

 

Za ostalo pročitaj moj post ponovo i obrati pažnju na reč "navodno", dakle ne tvrdim JA da je to 100% tako.

Uostalom sam si sebi odgovorio - da, zbog manje težine i spojenog točka sa osovinom se laške održava brzina, a i zbog manjih gubitaka zbog tog jednog zupčanika koji pominješ. Da, manji je gubitak, makar to bilo 0,0000xyz otpora, opet je manji.

 

Aha, snimak na ravnom, ajde probaj, sa tvojim razumevanjem fizike, da zamislis voznju nizbrdo nekom relativno vecom brzinom i da zakocis ovako, pa da pustis opet pedale da ne bi isklizao sta bi se desilo?

 

Ne, nisam sam sebi odgovorio, manja tezina bicikla ima smisla kad se vozis uzbrdo, a fiksi na uzbrdici svakako nema poentu.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Imao sam i ja kao klinac fixie, ali ga nikad nisam vozio :-)

 

Strašna stvar je ovo, još bez kočnica, i voziti, bilo po gradu, bilo negde van grada... Užas... Dobro samo za neko low speed zezanje u zatvorenom prostoru, zbog rikverca, recimo.

 

Na sve negativno rečeno, ja imam još i utisak da je vožnja ovakvog bicikla loša po noge, preciznije po kolena - računam da su nam noge građene i evolucijom prilagođene za hodanje unapred, jelte, a vožnja normlanog bajsa unapred je sličan napor i opterećenje. Ali "kontra" napor na koji ti ovo čudo stavlja kolena kad pokušavaš da kočiš na ovaj način, ili cimanje kolena gore - dole... Mislim, nisam doktor, ko jeste može da elaborira i proba da potvrdi ili demantuje moje sumnje, ali, ne, ovo ne može biti dobro za kolena, nema šanse...

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

DAT mohi...

 

Jesi li tvrdio da nije slično kočenje kao kod ponike? Jesi. Jesam li ti okačio klip koji dokazuje da jeste slično? Jesam.

 

I ti onda skrećeš priču na vožnju nizdbrdo...

Aha, snimak na ravnom, ajde probaj, sa tvojim razumevanjem fizike, da zamislis voznju nizbrdo nekom relativno vecom brzinom i da zakocis ovako, pa da pustis opet pedale da ne bi isklizao sta bi se desilo?

 

 

A da si pažljivije čitao video bi i ovu rečenicu u mom postu

Koči se slično kao kod ponike, samo što je teže jebiga. Naravno nizbrdo nema pomoći  :D Viđao sam i fixie sa prednjom kočnicom.

 

 

Aj sad odgovori da nema šanse tako da se koči kad je mokar drum ili tako nešto... ili mi jednostavno napiši da sam glup, pa da se razilazimo.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

DAT mohi...

 

Jesi li tvrdio da nije slično kočenje kao kod ponike? Jesi. Jesam li ti okačio klip koji dokazuje da jeste slično? Jesam.

 

I ti onda skrećeš priču na vožnju nizdbrdo...

 

A da si pažljivije čitao video bi i ovu rečenicu u mom postu

 

 

Aj sad odgovori da nema šanse tako da se koči kad je mokar drum ili tako nešto... ili mi jednostavno napiši da sam glup, pa da se razilazimo.

 

Pa nije slicno, to sto u zamisljenoj situaciji IZGLEDA na videu slicno NE ZNACI DA JE SLICNO. Kontas, ponika ima ler, pa mozes malo da zakocis pa da pustis, STO OVDE NE MOZES.

Edited by mohican

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

haha, evo našao si nešto novo, ipak nije mokar drum :D al' ajde odgovoriću, raspoložen sam.

 

O kakvoj "zamišljenoj" situaciju na videu pričaš? Hoćeš da kažeš da to nije realno moguće?

 

Molim te nauči razliku između izraza "slično" i "isto". 

 

SLIČNA je tehnika kočenja - pritisneš pedalu unazad. i to je to.

Različit je mehanizam kočenja, u šta spada i taj ler koji si gore pomenuo.

 

Nakon odgledanog videa, da te pita neko: "kako se koči na fiksiju?" kako bi mu ti odgovorio (ponavljam, nakon odlgedanog videa)? Ja sam siguran da bi 99,9% ljudi odgovorilo nešto na fazon: "Kočiš SLIČNO (neko bi čak možda rekao ISTO) kao kod ponike, samo pedalu unazad i držiš".

Link to comment
Share on other sites

haha, evo našao si nešto novo, ipak nije mokar drum :D al' ajde odgovoriću, raspoložen sam.

 

O kakvoj "zamišljenoj" situaciju na videu pričaš? Hoćeš da kažeš da to nije realno moguće?

 

Molim te nauči razliku između izraza "slično" i "isto". 

 

SLIČNA je tehnika kočenja - pritisneš pedalu unazad. i to je to.

Različit je mehanizam kočenja, u šta spada i taj ler koji si gore pomenuo.

 

Nakon odgledanog videa, da te pita neko: "kako se koči na fiksiju?" kako bi mu ti odgovorio (ponavljam, nakon odlgedanog videa)? Ja sam siguran da bi 99,9% ljudi odgovorilo nešto na fazon: "Kočiš SLIČNO (neko bi čak možda rekao ISTO) kao kod ponike, samo pedalu unazad i držiš".

 

Mokar drum!

Link to comment
Share on other sites

haha, evo našao si nešto novo, ipak nije mokar drum :D al' ajde odgovoriću, raspoložen sam.

 

O kakvoj "zamišljenoj" situaciju na videu pričaš? Hoćeš da kažeš da to nije realno moguće?

 

Molim te nauči razliku između izraza "slično" i "isto". 

 

SLIČNA je tehnika kočenja - pritisneš pedalu unazad. i to je to.

Različit je mehanizam kočenja, u šta spada i taj ler koji si gore pomenuo.

 

Nakon odgledanog videa, da te pita neko: "kako se koči na fiksiju?" kako bi mu ti odgovorio (ponavljam, nakon odlgedanog videa)? Ja sam siguran da bi 99,9% ljudi odgovorilo nešto na fazon: "Kočiš SLIČNO (neko bi čak možda rekao ISTO) kao kod ponike, samo pedalu unazad i držiš".

 

Slicno je koliko su i automatski i manuelni menjac slicni. Oba su slicnog oblika, i oba sluze da ubacis auto u brzinu. Ovde smo pricali o sustini kocenja.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...