Jump to content

NBGD vs Stari grad - again (+suburbs)


Recommended Posts

НБгд је најсмисленији грађевински пројекат те величине у овом делу света.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Centar grada od Savamale, preko Kalemegdana, pa Dorćol, Stari Grad, deo Savskog Venca i mali deo Palilule (aj da kažemo do Tašmajdana), je urbanistički rešen grad u doba kada je igrađen. Tako su se gradili turski gradovi i to je to. U to vreme to je odlično funkcionisalo, a sada se to zove duh grada. Sigurno nećeš otići na NBGD i reći da poseduje "nešto" jer ne poseduje to "nešto".

 

Ono šta NBGD poseduje to su urbanistička rečenja pedesetih i šezdesetih koja su tada bila moderna i koja više nisu. Isto kao i stari grad, tako i NBGD zbog toga ima svoje prednosti i mane, ali suština njegovog zidanja je upravo u tome da u okviru jednog bloka (ili više manjih) imaš apsolutno sve šta ti treba uključujući i prirodu i brze komunikacije.

 

Na obe strane može da se stavi mnogo primedbi, ali je suština u tome da čovek živi tamo gde mu se najviše dopada ili često kako je navikao. Kao što recimo imaš ljude koji vole apsolutni mir i tišinu ili one (kao što sam ja) koji vole uličnu buku (ovo nije primer koji razdvaja NBGD i stari grad nego je primer šta ko voli da ima u svom neposrednom okruženju u kome živi).

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Na obe strane može da se stavi mnogo primedbi, ali je suština u tome da čovek živi tamo gde mu se najviše dopada ili često kako je navikao.

само бих рекао да поред допадања и навике, потребе и околности имају заправо кључну функцију.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ja moram da primetim neocekivano veliku kolicinu smeca po nbg. Npr i ovde gde radim, sto je kao fensi deo nbg, je bas puno smeca oko zgrada, kante su pretrpane, smece je svuda oko njih. o blokovima i da ne pricam. ljudi bacaju svasta sa prozora, npr miri je vise puta uletalo smece kroz prozor, sto su bacali ljudi sa visih spratova. takodje, zgrade smrde na macke, kucice, urin. liftovi su jezivi i takodje smrde. i nesto sto mi je bas fascinantno, posto uglavnom ne koristim lift nego idem peske, vec vise od god dana primecujem iste papirice, vatu i slicno u hodniku i na stepenicama. a ko ce ga znati koliko dugo to stoji. jel moguce da niko ne cisti zgrade toliko dugo.

ali npr svidja mi se za zivot deo kod novog merkatora, usca, ju biznis centra.

u pravu je bole, svi imamo drugacije preferencije. ja bih pre zivela u kuci nego u stanu, sa velikim lepom dvoristem.

Link to comment
Share on other sites

ali nije to samo u maju, vidjala sam to i pre. bez zezanja vidjam isto smece vec vise od god dana. ranije nisam toliko cesto isla preko reke, sad idem svaki dan. ljudi kod nas uglavnom nemaju kulturu stanovanja po zgradama, pa se to mnogo vise oseti na nbg u zgradi koja ima 15 spratova i 10x vise ljudi nego npr kod mene gde je zgrada od 5 spratova.

Link to comment
Share on other sites

Вићо, да ли си свестан да је твој бес према НБГ-у и Новобеограђанима, исти као бес који имају Шапчани и Крагујевчани нпр. према Београђанима... мисли о томе мало :)

los trol je los

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ali nije to samo u maju, vidjala sam to i pre. bez zezanja vidjam isto smece vec vise od god dana. ranije nisam toliko cesto isla preko reke, sad idem svaki dan. ljudi kod nas uglavnom nemaju kulturu stanovanja po zgradama, pa se to mnogo vise oseti na nbg u zgradi koja ima 15 spratova i 10x vise ljudi nego npr kod mene gde je zgrada od 5 spratova.

 a sto ga ne pokupis ako ga vidjas vec vise od godinu dana?

 

los trol je los

zasto mislis da je trol?

 

  • Downvote (-1) 1
Link to comment
Share on other sites

 

живео сам у мајци свих сабрбова, у Мелбурну, нетуристички, довољно да осетим тај живот. пошто сам био туриста/нетуриста, домаћин би ишао на посао, а ја бих остајао у кући. било каква организација макар и до продавнице по хлеб и млеко захтева ауто, осима ако нећеш да пешачиш пола сата у једном смеру (онда богами седнеш и нешто да поједеш/попијеш у том "центру цветића" - сабрба, где си отишао по хлеб - јебеш то). треба ти око сат времена до центра, а ако идеш у други део града, од сат ипо до два сата и то колима. превозом је још грђе. Мелбурн је, рачунајући и залив (рачунам га јер идеш око њега), отприлике површине Војводине. куће које су ближе центру коштају милион АУД и више, оне даље све мање и мање, а треш крајеви су око 250-300к по кући. заблуда је да је најдаља сабрбија најбоља, напротив.

 

Sto Trupi kaze mislim da ti nikako nije dobro poredjenje. Jer je taj suburb u Melburnu nema veze sa slicnim u npr Holandiji. Ja sam bio u Ajndhovenu i nekom njihovom predgradju Veldhovenu i tamo je jedini problem ako odlucis da se upucas od dosade, sve ostalo je vrhunski na svakom nivou. Naravno to nije uporedivo ni sto se tice velicine grada, niti cena nekretnina niti bilo cega drugog. Slicno je kao kada bi poredio NBGD i Moskvu, slicno su gradjeni, sve te neke prednosti koje si naveo za Nbgd imas i u Moskvi (ta blizina nekih stvari tipa skole, vrtici, prodavnice), ali sve ostalo je pakao - do posla isto opusteno mozes da putujes i po 2 sata, cene nekretnina pakao, zagadjenje i ostalo. 

 

ljudi kod nas uglavnom nemaju kulturu stanovanja po zgradama, pa se to mnogo vise oseti na nbg u zgradi koja ima 15 spratova i 10x vise ljudi nego npr kod mene gde je zgrada od 5 spratova.

 

Problem Nbgda je upravo to - ta nekultura se mnogo vise primeti jer je vise ljudi na manjem prostoru, nije da su ljudi iz centra u proseku kulturniji. 

 

A sto se istog djubreta godinu dana tice, naravno vrlo malo ljudi hoce to da pokupi, a Nbgd je od strane komunalnih sluzbi i dalje tretiran kao mnogo manji prioritet od centra grada sto je malo debilno, pogotovu kad se uporedi po broj stanovnika. 

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

molio bih da se NBGD pravilno razume. 

Deo kod hotela jugoslavija je najvece savrsenstvo i lepota na svet u (mikrostalja je tu ziveo, pa ne razumem frust, verovatno je imao govna od komsija).

Prostor, reke, priroda, zelenilo, mesto za parking, blizina grada, mogucnosti za sport i rekreaciju, dobre skole, obdanista, milina.

 

Blokovi i bezanija su najvece djubre, sa tim sto je bezanija jos gora zbog mase seljana koji zive tamo, i uce decu da seru u jebenu travu pored klupe na deicjem igralistu.

Blokovi su djubre, ali i tu nije isto da li si u tipa 70A, ili na kraju u onim jebenim gandijima.

 

Isto tako u centru nije isto da li zivis u kutiji sibica bocno na bulevar ili na tasmajdanu/dorcolu kod 25 maja.

 

Zato postoje cenovne kategorije, koje prilicno realno oslikavaju kvalitet kraja.

 

Uglavnom, i pored maksija, skole, poste, prevoza, jedva cekam da pobegnem sa jebene bezanije i carstva planinske bosne, adidas papuca, jeftinih tetovaza i rasprava o kladionici/vucicu/najboljem ulju za golfa.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ziveo sam i u blokovima i kod opstine nbgd. Razlika jeste znacajna, ali velicanje NBGD kao bilo kakvog uspesnog urbanistickog/organizaionog remek dela mi ide na onu stvar. To sto imate prevoz i prodavnicu na 5 metara treba da predstavlja neki uspeh u zivotu - sta li? Kao, u mom selu pre toga nismo ni puteve imali ali onda dodjes na NBGD i tamo sve kuca kao sat - apsolutni uspeh!

 

Ceo onaj deo NBGD od buvljaka do neuspelog water parka je kao favele. Djubre, buljuk ljudi, pucnjave, katastrofalna gradnja sa konstantnom pojavom budji i pukotina, a sad su vam i one zelene povrsine, koje su skoro uvek bile neodrzavane, usahle i pune djubreta, zamenili trznim centrima i nacickanim novogradnjama koje su istog kvaliteta kao i betonska djubrad koja su gradili crveni. Najbolje mi je uvek bilo sto smo sprat 3-9 znali da li je komsija na sestom jebo zenu te noci. Nigde ne mozes da stignes bez kola ili koriscenja prevoza. Svaki put mi treba 30 minuta da se probijem kroz cepove kod Gazele ili Brankovog ako slucajno imam posla sa druge strane reke. Kad smo pravili zurke kao klinci mogli smo to da radimo po garazama ili u atomskim sklonistima. Dok nisu izgradili Delta City i Usce najbolji/najblizi bioskop mi je bio Fontana ili onaj mali sto je bio jedno vreme pored studentskog grada. I Zemun ima jebeno pozoriste dok na nbgd je vaznije bilo sagraditi mesnu zajednicu. Najbolje je onima sto zive kod okretnice autobusa jer mogu da sednu na prvoj stanici pa ne moraju da stoje 45 minuta dok putuju na posao. Ceo taj deo nbgd je pravljen za marvu a ne za ljude. To je spomenik onom sistemu koji je odlucio da je najbolje sve svoje vojnike staviti na sto manji prostor i time ih skinuti sa one stvari - da se marva ne buni vise. To sto velicas da imas prodavnicu i autobusku stanicu ispred kuce dok se stanovi, zgrade, parkovi i setalista raspadaju kao posle nuklearne kataklizme je po meni brutalno.

 

Stari nbgd (ovo oko opstine) jos je i dobar - i sve je bolji sto se ide blize reci. Drvece je dovoljno izraslo da izgleda humanije, ono setaliste pored Dunava je x puta bolje od savskog keja, pa cak se i zgrade bolje drze iako su starije. Jeste da svi zivimo jedni drugima na glavi ali u poredjenju sa ostatkom grada svakako nije lose. Naravno - i taj stari nbgd je dobar samo do YUBC, Goce Delceva (jer faking paviljoni) i Bulevara Zorana Djindjica.

 

Zivio sam i u centru, pored skupstine i to je isto bilo prilicno nehumano iskustvo. Kad god izadjes iz zgrade naletis na reku ljudi. Zgrade su pune starih i inertnih ljudi kojima su podrume i lokale zauzeli hohstapleri i preprodavci knjiga. U zgradama nista vise ne funkcionise kako treba. Svaka zelena povrsina je prepuna klinaca koji su dosli da se alkoholisu u centar a trotoari su posuti psecim izmetom jer jebes ljude. Jedina stvarna prednost centra jeste sto ti ne trebaju kola ni za sta jer ti je sve na pljuc i sto su nekada te stare zgrade stvarno izvanredne po gradnji pa kad se vratis gajbi usao si u neki svoj sanctum i niko ti ne smeta.

 

Realno, da li ce da ti se svidi neki deo grada ili ne je stvar licnog ukusa. 

 

Meni je frust sto se nbgd poredi sa tamo nekim suburbn Holandijom, Danskom ili Australijom. Ne znam uopste kako je ovaj split prerastao u pricu stari grad vs nbgd kad je bilo prica nbgd > australijska predgradja jer maxi. 

Edited by MikroStalja
  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

to je to, dakle kolko ljudi tolko cudi :)

 

ne sumnjam da bi se svi jako brzo navikli na zivot u zgradi kod kneza sa privatnom podzemnom garazom i parkicem ispred i krovom zgrade preradjenim u vidikovac :)

Edited by f4ts0

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Meni nije jasno ovo velicanje NBG takodje. Provodio sam mnogo vremena tamo, baba mi zivi prekoputa Juge, 100 metara od Mendzija, ako sam ga dobro razumeo :) Ne mogu da kazem da kraj nije lep, za mene kao dete fantastican jer je uvek bilo 20+ dece tu za fudbal, miran kraj prilicno, blizu je kej, klasicna zapadnjacka idila. Ali ti argumenti da poste, skole i prodavnice "ne postoje" u drugim krajevima je lol. Zivim na istoj razdaljini od, npr Terazija, samo na ovoj, Otomanskoj (lol), strani, i nije mi jasno sta fali tome sto nije sve gradjeno kao lenjirom ovde? Meni je veliki plus sto imam kucu a ne stan, valjda navika, ali osecam se mnogo slobodnije nego kad ne smem od 2 do 5 ni vodokotlic da pustim da ne probudim nekog komsiju ili uvece da slusam glasno muziku. Sve ima svojih prednosti i mana, ali reci da je NBG savrsen kraj je daleko ood istine. Kao sto nekima od vas smeta to sto mozda nama "juzno od Save" ovde nije sve pod konac, tako i meni ceo NBG trip izgleda "sterilno", sve je identicno, zgrade, ulice, itd. Ali nikad ne bih rekao "moj kraj caruje zato i zato", iako bih pre ziveo i u Zarkovu nego na NBG, nhf. 

 

A to sto si "okruzen ljudima" mi je tek rofl. Pa u ovako prenatrpanom Beogradu si svuda okruzen ljudima. Da li ces blejati, ili ne, s njima zavisi samo od toga koliko si socijalan. I ja u krugu od 200~300m imam sve sto mi treba, postu, apoteku, osnovnu skolu, gimnaziju, maksi koji radi 24h, ako je to uopste i vazno. Zapravo, najvise sam relaksiran kad nemam nista u vidokrugu od 2km ali to postoji danas samo na selu. 

 

A ne bih se slozio da ovde nema prirode, meni su SUmice na 2 minuta peske i dovoljno je. Mozemo sad na naglabamo ciji je tata jaci ali ovo je totalno besmislena rasprava. I da, ovo sto sam pisao ne vazi za krajeve poput MML-a, Kaludjerice ili Barajeva, ja to ne racunam u BG uopste. 

  • Upvote (+1) 1

~~

Link to comment
Share on other sites

Sto se mene tice NBG ne bih menjao ni za jedan kraj u Beogradu, ali kao sto je vec receno sve zavisi od osobe do osobe.

Ako nemas T.C. Piramidu u kraju onda to i nije neki kraj! :)

Ne drzimo svi golubarnike da nam treba raspali trzni centar pun letecih pacova u kraju.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

nije ni ceo nbgd gradjen istovremeno sa istom idejom

 

Ovaj deo gde si ti ziveo i koji je meni perfekcija je oko 1980, kada je vec krenula "#hedonizacija", i jako je prijatno za život. Poseban je osvrt vrhunski kvalitet gradnje. Ne znam kako nije u tvojoj zgradi, sve zgrade tu u tom kraju su jako jako kvalitetne sa dobrom izolacijom, bio sam u zgradi pored tvoje ka hotelu jugoslavija, i u kockama secera, visokim soliterima kod šiša, pa tamo u starim zgradama kd segatrebnda, stvarno su super.

 

Sto se tice kulture, na nbgd nikad nije zazivela. Ipak je centar namenjen tome. 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

 https://www.youtube.com/watch?v=U1zGSG6EqYU

 

 

inace, sad ce da dodje dobi i da vam kaze koji kraj je najbolji u Bgu. Imas sve, apsolutno sve sto ti treba, a do centra stizes brze nego vecina novobeogradjana. Ima prirode - ima betona, nije prenatrpan, nema cigana, ima dosta igralista za decu, na svakom cosku ima maksi / trzni centar, ima sportski centar, ima bazen i stizes do centra  za 15 min. I ima droge na svakom cosku, to je definitivno plus, dobar socijalni zivot, svi se zajedno druzimo i idemo na utakmice, bijemo cigane zajedno, milina kad pogledas najbolji kraj.

  • Downvote (-1) 1

When the going gets tough, the tough get going

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...