Jump to content

Posao u Nemackoj ....


Recommended Posts

Da li ima neko ko radi tamo ili ima nekog bliskog tamo ( ne treba mi usluga lol ), treba mi podosta informacija, posto planiram da idem tamo " na slepo", sledeci mesec, i uz malo srece pocnem neki bolji zivot.

 

Koliko je tesko zapoceti zivot bez  dobrog znanja Nemackog ( naravno ucicu tamo na nekom kursu cim se snadjem za posao)?

 

kakve su okvirno plate za ljude koji moraju da krenu od nule (za mene to znaci perac sudja u kuhinji)?

 

 i da ne spamujem ovde jos milion pitanja ...

 (imam EU pasos pa mi ni radna viza nije problem... valjda)

 

tnx unapred drugarcine

 

 

 

zene su ti ka so ...moze i bez al bljutavo

Link to comment
Share on other sites

Nekako mi deluje teško da ćeš naći posao tako što ćeš ići od vrata do vrata, pogotovo što ne znaš jezik. Inače postoji sajt gde ljudi daju smeštaj i hranu u zamenu za neki sitan rad oko kuće/imanja(kapiram da ima ponuda i iz Nemačke), preko telefona sam mrzi me da googlujem editovaću posle, pa eto ako zapadneš u kanal da bar ne umreš od gladi.GL u svakom slučaju, takodje planiram da se uputim u slične vode(isto imam EU pasoš) ako ne ostvarim planove u sledeće 2-3 god.

 

http://www.workaway.info

Edited by деки
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

2 godine iskustva u kuhinji (9 meseci kao kuvar), negde oko 1500 evra bi trebalo da me drzi oko mesec ipo dana ... (Leipzig je u pitanju)

 

sajt bi mi dobro dosao kao backup plan ... 

 

generalno, znam da je posao u kuhinji trazen i da ne voli svako da ga radi. u to se uzdam, ( vec sam radio u Austriji na toj poziciji i ne treba bas mnogo jezika :))

zene su ti ka so ...moze i bez al bljutavo

Link to comment
Share on other sites

Imam slovenacki pasos, nisam siguran 100% ali mislim da dobijam radnu vizu odmah, ali nije ni bitno.

 

kuvarska akademija bi mi bila u planu tek posle godinu dana ( mozda), ako dobro savladam jezik, i sve generalno bude okej.

ne znam kakva je pocetna plata za ljude u kuhinji, ali takodje mi je namera radim bar 10 sati dnevno, sto za kuhinju i nije bas nesto cudno.

 

a ako oni to zabranjuju onda moze biti problem, jer realno treba mi da nahvatam sto vise para :)

 

jezik je najveca barijera ali i to se da savladati, koliko-toliko, za prvih godinu dana (ako prezivim)

 

kad odem prvi bih nasao posao, pa posle recimo mesec dana bih upisao kurs jezika ... i za pocetak bi mi to bilo to. poso kuca jezik

zene su ti ka so ...moze i bez al bljutavo

Link to comment
Share on other sites

Drugar je takodje sa slovenackim pasosem u Nemackoj*Frankfurt) od pre 2 godine(sa caletom i burazerom) i koliko mi je on pricao to je ogromno mucenje ukoliko ne znas jezik, ni jedan normalan posao ne mozes naci bez poznavanja jezika on je ove godine upisao kurs a do tada je radio neke poslove kod "jugoslovena" koji generalno mizerno placaju i jebu te jer im se moze. On je cak i imao neke veze sto se smestaja tice pa je i ok prosao, racunaj da taj bolji zivot neces bas tako skoro videti tamo :)

To je neko njegovo iskustvo, naravno ne mora da znaci da ce i tebi tako biti samo moras imati to na umu.

Link to comment
Share on other sites

Da, znam da ce biti poprilicno tesko. Iskreno greska je traziti od nasih ljudi bilo sta.. posebno u inostranstvu, jer vecina uziva dok te gleda kako se patis i prave se pritom da rade sve sto mogu da ti pomognu... takve sam vec sreo u Austriji. Ali opet bolje i to nego da sedis na ulici.

 

jel zna neko kako se krecu stvari oko poreza i placanja ? posto sam video skoro da satnica ne moze biti manja od 8.5 evra. i vodim se da ce mi toliko biti na pocetku. koliko ja dobijam od tih 8.5 ?

Edited by Tofz

zene su ti ka so ...moze i bez al bljutavo

Link to comment
Share on other sites

Najvise se cuvaj nasih ljudi, najgori su.

 

Juce mi bas kaze ortak da je radio oko mesec dana kompletno renoviranje neke kuce u Austriji, (na crno), a zet(ozenio njegovu sestru od ujaka)ga je unajmio i dodelio nekog retarda da mu pomaze. Da ne duzim - posao je odradio vise nego odlicno, stvarno je maher, a i svabe su bile prezadovoljne i za to su platili njegovom zetu 30k eura. Ortak po zavrsenom poslu krece kuci, a zet pod izgovorom da mora negde da ide, nije sacekao da mu licno da kes, nego mu je u koverti ostavio usranih 1300 eura. Kasnije je cuo kako je zet pricao da ce kupiti neki BMW od tog posla.(inace se userava od para i stalno menja automobile) Govno gastarbajtersko.

(vidim da i sam znas kakvi su nasi, ali sam juce jako izveverovao pa sam morao da napisem) :)

 

 

Mislim da ti ostaje cistih 8.5 eura, ali nisam bas 100% siguran.

  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

Da, znam da ce biti poprilicno tesko. Iskreno greska je traziti od nasih ljudi bilo sta.. posebno u inostranstvu, jer vecina uziva dok te gleda kako se patis i prave se pritom da rade sve sto mogu da ti pomognu... takve sam vec sreo u Austriji. Ali opet bolje i to nego da sedis na ulici.

 

jel zna neko kako se krecu stvari oko poreza i placanja ? posto sam video skoro da satnica ne moze biti manja od 8.5 evra. i vodim se da ce mi toliko biti na pocetku. koliko ja dobijam od tih 8.5 ?

 

Zavisi koliko zaradis na kraju porez ima ja mislim 2 razread jedan od 46% i drugi od 48%. 

Sto znaci da bi morao da imas platu od oko 1500 evra mesecno kako bi posle poreza mogao da prezivljavas. Tek kasnije kad krenes sa platama preko 3-4k mozes da fino zivis jer svakog meseca bez problema mozes da ustekas 1000 evra.

 

Naravno mislim da zasigurno ima varijanta kod tih privatnika da nesto smuljas oko poreza pa da ti daje minimalac a ostatak da ti daje na ruke. 

Sto se tice nasih apsolutno se slazem sa generalnom konstatacijom. Vecina su teska gasterbajterska govna ili bolje receno najgori nas olos sto je otisao jer u maticnoj zemlji nije mogao nista da uradi. Gledaju samo kako da se ogrebu, da ne plate, da vas zajebu. 

Ima nasih ljudi koji su ok ali su u manjini i takve je mala sansa da nadjate. Najbolje ih je izbegavati jer su svi u fazonu da "pomognu zemljaku" sto je zapravo izgovor da vas najgore iskoriste.

 

Inace prevideo sam da imas slovenacki pasos medjutim, kapiram da na topicu ima ljudi koji nemaju taj luksuz pa eto ima informacija i za njih. Sa EU pasosem ne bi trebalo da imas problema pri nalazenju posla. Uglavnom se radi po principu da prvo traze radnika ko je Nemac ako nemaju Nemca onda nekoga iz EU pa tek ako nema ni takvog onda  iz non-eu zemalja.

 

Inace sa tih 8-9 evra mozes da doguras do 1500 evra mesecno znaci racunaj da ce ti ostati oko 800 sto ti je tek dovoljno da prezivis. Isto tako racunaj da neces verovatno ziveti na nekoj dobroj lokaciji vec da ces morati da nadjes nesto do 300 evra mesecno u nekoj pizdi materini. Nekretnine ti zavise od grada do grada. Moja preporuka ti je pokusas i neku periferiju. Ne moras odma u neki velegrad jer su cene rentiranja visoke posebno u Minhenu. Berlin je na primer super sto se tice rentiranja jer stanova ima kolko volis i mozes bez problema da nadjes nesto do 300 evra. Sa ostatkom mozes da zivis.

Koliko se secam drugar prima socijalnu pomoc u Berlinu i zivi od 800-900 evra mesecno i sa time placa stan, hranu i ostalo... 

  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

Lepzig je u pitanju ... jetinija je stanarina nego u Beogradu  .... cenim da  cu oko 300 evra davati mesecno.

 

Velike gradove i ne volim bas. tako da ne verujem da cu i pokusavati da odem tamo. ako je 8 evra sat, ja planiram 8-10 sati dnevno da radim,

sto i nece biti skroz lose na kraju meseca.. ali to je sve na papiru 

zene su ti ka so ...moze i bez al bljutavo

Link to comment
Share on other sites

ako mislis da je tako prosto go for it

ja licno mislim da to nece bas ici kako si zamislio, al nek ti je sa srecom.

ako imas slovenacki pasos za britaniju ti ne treba niti viza niti radna dozvola.. nisam preprican ampak ti lahko preverim.. ja bih pre tamo zapucao, makar jezik da znas

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...