Jump to content

Poslovanje sa inostranstvom, online prodaja, carina, NBS...


nickwood

Recommended Posts

Ovaj mi malo ostrašćeno prducka, ali ne bih da grešim dušu, pa ga stavljam ovde na reviziju...

 

Drale, javi se, usrao se u život NBS uglavnom :)

 

http://diling.me/osam-stvari-zbog-kojih-sam-prodao-wtfjeans-ili-zasto-srbija-svoje-privrednike-gleda-kao-kriminalce/#.UiOugzanp4p

Ovdashnji

 

P.S> nickwoode, zasto se ne "log_out"-ujes kad si na forumu sa mog kompa? DovlaGSI

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Мало је више острашћен :) Тачке 3 и 7 му нису на месту :) Курсне разлике могу бити позитивне и негативне :) Он је узео само један случај :) наравно онај који му иде на воденицу :)) За тачку 7 се држава штити да не би привредници  избегавали плаћање пореза :) за остало не знам :) нека се јави неко ко зна :)

 

Такође желим да издвојим један коментар :) 

 

aleksandar - 01/09/2013

Ja iskreno mislim da smo mi i dalje u komunizmu, oblozenom laznom demokratijom. Da ne idem sada u dubioze, ali isto kao kada su komunisti dosli i sasekli privredu unistili proizvodnju i preduzetnike i sve vredno uzeli sebi. Ovo je samo nastavak toga, a ogleda se u tome, da im nije cilj da se razvijamo, vec da budemo sto gori, jer kada je narod gladan, tada ne razmislja o teritoriji, o politici i lako mu se naturaju ideje , kao sto radi svaka pristojna sekta koja drzi do sebe .

Edited by Kal1mero

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

Ovaj mi malo ostrašćeno prducka, ali ne bih da grešim dušu, pa ga stavljam ovde na reviziju...

 

Drale, javi se, usrao se u život NBS uglavnom :)

 

http://diling.me/osam-stvari-zbog-kojih-sam-prodao-wtfjeans-ili-zasto-srbija-svoje-privrednike-gleda-kao-kriminalce/#.UiOugzanp4p

све што је написао стоји. Србија заиста има такве законе који фрустрирају "мале е-привреднике". истина је да наши закони нису кројени ради њих, а многи су ударили темеље система док није било ни малих привредника ни интернета ни ситне бураније која се бави извозом или пословима у страној валути.

 

е сад, истине ради, свако од ових ограничења има неки свој смисао у широј слици. најчешће је крпљачина, па тако, ограничење трошкова  маркетинга стоји због спречавања избегавања пореза. законодавац није сисао весла да не зна како фантомске фирме фактуришу милионе за непостојеће услуге маркетинга У СВИМ ОБЛАСТИМА пословања привреде, потом се гасе и онда се отварају под другим именом, све време не плаћајући динар пореза држави.

 

проблем је што је систем направљен са неком идејом "поштеног послвања", али то НИЈЕ идеја привредника, који гледају да заобиђу систем, да прођу кроз рупе у закону. и то је сасвим легитимно, не схвати ме погрешно, али онда законодавац запушава те рупе, сваки пут све више сужавајући и простор за пословање.

 

НБС, као и друге институције само спроводе законе које је донела Скупштина. предлаже нова законска решења са неким циљем, а циљ је много чешће заштита стабилности целог система, а не жеље Малог Ђокице који извози џинс у САД. Мали Ђокица наравно има сво право и легитимитет да гледа ствари из свог угла и да захтева решења која њему одговарају, али они који доносе законе који треба да важе за све, морају да воде рачуна о много више ствари.

 

у принципу, не постоји оправдање да се ипак не изађе у сусрет Малим Ђокицама, али то подразумева рад на целом систему, и о томе смо раније писали.

 

потребно је много знања, стрпљења и воље да се све испегла, и то све далеко превазилази укупне користи по систем, чији су само мајушни део интернет извозници.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Pa u tacki 3 te pare idu kupcu, ne zaradjuje on nista na tome, ali mozda recimo naprave problem jer pejpel valjda pravi sranja ako refund nije isti kao placanje ili tako nesto. U svakom slucaju je neozbiljno i da saljes vise nego sto je iznos refunda. Tako da kad podvuces, kada posalje vise para kupcu, nije velika steta samo izgleda neozbiljno, a nije ni dobitak, a kada posalje manje para onda je frka, tako da overall je to PROBLEM.

 

Jasno je svima nama zasto je ogranicenje za marketing, isto tako je ogranicenje za reprezentacije ali isto tako sta njega boli k sto je drzava nesposobna da isprati troskove i time se zastiti od utaje poreza. Njemu za startap internet firmu zaista treba da neko vreme ne zaradjuje nista vec da sve sto zaradi potrosi na marketing, ako zeli da uspe.

 

Tako da si ti ostrascen, a ne on.

Edited by mohican

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

интернет пословање је далеко изнад технолошког просека наше привреде, а законска решења су постављена да одржавају просек. надам се да ме разумеш. држава јесте неспособна да испрати трошкове, али је тако исто и са САД, само САД је САД, па заврну уши Швајцарцима, а ови лепо обелодане све, уништавајући репутацију стару 6 векова.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

А што шаље више пара купцу ?:) Зар не може 100 $ да му врати ?

 

Pa ti uopste nisi skapirao sta je covek napisao, a nasao si za shodno da komentarises ...  [V]

 

Po nasim zakonima kada radis refund ne mozes ga raditi u devizama ili u deviznoj protivvrednosti necega na dan kupovine vec si ti prodao nekome nesto od 8500din kad je dolar bio 85, dakle 100$ pise njemu na sajtu i nedelju dana kasnije ti vrati, a u tom trenutku kad ti je vratio je kurs 90 i ti moras da mu vratis sumu koju si mu naplatio, sto je 8500din, sto je po TRENUTNOM KURSU 94.4$ ili ako je kurs 70 onda je 121$ i ti ne mozes da zadrzis visak isto kao sto ne mozes da mu dodas ovo sto fali JER ZAKONSKI MORA DA BUDE ISTI IZNOS NA REFUNDU.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Pa ti uopste nisi skapirao sta je covek napisao, a nasao si za shodno da komentarises ...  [V]

 

Po nasim zakonima kada radis refund ne mozes ga raditi u devizama ili u deviznoj protivvrednosti necega na dan kupovine vec si ti prodao nekome nesto od 8500din kad je dolar bio 85, dakle 100$ pise njemu na sajtu i nedelju dana kasnije ti vrati, a u tom trenutku kad ti je vratio je kurs 90 i ti moras da mu vratis sumu koju si mu naplatio, sto je 8500din, sto je po TRENUTNOM KURSU 94.4$ ili ako je kurs 70 onda je 121$ i ti ne mozes da zadrzis visak isto kao sto ne mozes da mu dodas ovo sto fali JER ZAKONSKI MORA DA BUDE ISTI IZNOS NA REFUNDU.

Не знам за овај закон :) али пошто си ти у питању нека буде да си у праву :))

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

U prvih šest meseci 2013. građani Srbije su na onlajn šoping trošili oko 20 miliona evra mesečno, odnosno svakog dana po oko 626.000 evra, piše list "24 sata".

 

Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da se u prvih šest meseci ove godine na domaćim sajtovima kupovalo za 499,5 miliona dinara, a na stranim za 109 miliona evra, što daje cifru od 626.000 evra na dan.

јел могуће ово? :)

Link to comment
Share on other sites

Pa podatak je Narodne banke, sad ce Drale da potvrdi :) Generalno gledano mislim da najvise tog pazara ode na avio karte (sto tamo i pise) i turisticke aranzmane, hotele i sl (sto tamo bas i ne pise), jer je to mnogo jeftinije uzimati online nego preko domacih agencija, ja bar to radim poslednje 3-4 godine. 

 

Ono sto meni bas nije jasno jeste kako diferenciraju online od obicne transakcije kreditnom karticom u inostranstvu? Mislim meni na izvodu iz banke stoji da sam platio nesto x para nekoj firmi tamo negde, nisam siguran da li stoji da je to online transakcija? Drale?

 

Edit: U smislu ako ne diferenciraju placanje karticama u inostranstvu onda mi je jasna velika cifra kad odu domace pevaljke u Bec u soping :)

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Nismo se skontali, ja nisam siguran da li NBS moze da diferencira online od ne-online transakcija u inostranstvu, tu mi je dilema. U smislu da li Drale ( [:I]) zna da li sam ja kupio nesto na kineskom TaoBao sajtu ili sam usao u kinesku radnju koja se zove TaoBao i platio nesto istom tom karticom? U domacem saobracaju kapiram da to moze bez problema. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Не знам за овај закон :) али пошто си ти у питању нека буде да си у праву :))

 

Pa nisam ja u pitanju, ja samo citam sta je lik napisao, a ti ne znas za taj zakon ali znas da nije u pravu? Iz toga da izvedemo zakljucak da znas sve zakone ili da makar znas sve zakone vezane za maloprodaju i izvoz.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Drale?

онлајн је онлајн. картица је пос-терминал. онлајн исто плаћаш картицом (углавном). лимундо, купиндо, Старац Миле који продаје кајмак, па онда фигурице из Јапана, филмови, игрице, лепови из Абу Дабија, карте, хотели, рент-а-кар...

 

када певаљка оде у Беч у шопинг, то је онда други канал одлива валуте.

Po nasim zakonima kada radis refund ne mozes ga raditi u devizama ili u deviznoj protivvrednosti necega na dan kupovine vec si ti prodao nekome nesto od 8500din kad je dolar bio 85, dakle 100$ pise njemu na sajtu i nedelju dana kasnije ti vrati, a u tom trenutku kad ti je vratio je kurs 90 i ti moras da mu vratis sumu koju si mu naplatio, sto je 8500din, sto je po TRENUTNOM KURSU 94.4$ ili ako je kurs 70 onda je 121$ i ti ne mozes da zadrzis visak isto kao sto ne mozes da mu dodas ovo sto fali JER ZAKONSKI MORA DA BUDE ISTI IZNOS NA REFUNDU.

је ли то био извозни посао? ако јесте, онда имаш лошег књиговођу или си једноставно глуп.

 

ако је домаћа трансакција, она је ЗАКОНСКИ у динарима и ја не видим проблем с тим. опет, постоје што "производи" (како мрзим ову реч) "финансијске индустрије", што рачуноводствена правила, која дају малтене неограничене могућности и која би санирала све потенцијалне губитке.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Nemam ja nista, a vi blago meni obnovite citanje.

 

Lik je imao maloprodajni(napisao je tamo i zasto mora maloprodaja kod nas) izvoz preko online shopa u srbiji i imao je problem sto su mu proizvodi u dinarima, a kada se prodaju napolju radi se konverzija, a da bi refundiranje bilo prihvaceno kao refundiranje ON TVRDI da mora stajati ista cena koja je i naplacena za proizvod U DINARIMA. I otuda tulumba sa kursem koji nije isti na datum placanja i datum refundiranja.

 

E sad, ja nemam maloprodaju i ne zanima me, ali ako neko zna nesto o tome neka napise. Izjave "ne valja ti racunovodja ili si glup" nisu nikakav argument. Taj zakon ili postoji ili ne postoji ili se cak u srbiji to u praksi tako radi, a nije tacno definisano zakonom. U svakom slucaju treba nam ili pravnik da pogleda te zakone ili neko jos ko je radio isti posao.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

кад је цена у еврима, тј. кад је купопродајни уговор у еврима, а то може само ако извозиш.

 

едит:

има свега пар изузетака, где се домаће цене могу изнети у еврима, и то: некретнине и финансијске услуге.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ok i on je naveo da se internet radnja kod nas tretira kao maloprodaja, a maloprodaja i izvoz kod nas ne idu zajedno koliko sam ja skontao tj to refundiranje u nasem sistemu ide na nivou maloprodaje, a ne izvoza ili kako vec. I sta onda? Los mu knjigovodja?

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

pa kao što ne možeš u radnji u Srbiji da istakneš cenu u evrima, tako ne možeš ni na netu u Srbiji da istakneš cenu u evrima, tj. cena se tretira u dinarima. isto tako refund kod domaćeg prodavca je u istom iznosu dinara bez obzira na protok vremena (osim ako neki posebni penali nisu definisani ugovorom). i stranac plaća u domaćim radnjama u dinarima.

 

u svakom slučaju NARAVNO da postoji rešenje za prodaju u evrima, ali NEEEEE, hajde da promenimo zakon da maloprodaju možemo da tretiramo u evrima, zato što gurui internet biznisa znaju ekonomiju koliko i ja programiranje, pa da olakšamo ljudima.

 

kako bi bilo da sad ja zahtevam od vas da sve vratite na Paskal, jer je to jedino što ja znam da programiram?

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Realno, delphi car!



pa kao što ne možeš u radnji u Srbiji da istakneš cenu u evrima, tako ne možeš ni na netu u Srbiji da istakneš cenu u evrima, tj. cena se tretira u dinarima. isto tako refund kod domaćeg prodavca je u istom iznosu dinara bez obzira na protok vremena (osim ako neki posebni penali nisu definisani ugovorom). i stranac plaća u domaćim radnjama u dinarima.

 

u svakom slučaju NARAVNO da postoji rešenje za prodaju u evrima, ali NEEEEE, hajde da promenimo zakon da maloprodaju možemo da tretiramo u evrima, zato što gurui internet biznisa znaju ekonomiju koliko i ja programiranje, pa da olakšamo ljudima.

 

kako bi bilo da sad ja zahtevam od vas da sve vratite na Paskal, jer je to jedino što ja znam da programiram?

 

Ili nesto ne tako drasticno kao sto je na primer uvodjenje pojma online shop u birokratiju ili na primer regulisanje maloprodajnog izvoza u devizama i tako.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...