Jump to content

Pregrevanje i gasenje kompjutera


edd.freak

Recommended Posts

Pre par meseci kompjuter je poceo da mi se gasi kada igram neke igrice. Malo kansnije stanje se pogorsalo pa se gasio i kada sam na netu gledao filmove itd. Odneo sam ga u servis, uradili su ciscenje kulera, stavili novu pastu i flesovali bios i to je to. Lik iz servisa mi kaze da su ga testirali pod opterecenjem i da nece biti problema. Radio je ok, ali sada posle mesec dana od servisa opet je poceo da se gasi kada igram igricu. Dajte neke savete sta da radim, da promenim kuler, napajanje? Ili je nesto do biosa s obzirom da je radio tih mesec dana posle servisa, mada mozda nisu bile tolike vrucine u tom periodu...

Link to comment
Share on other sites

pa zavisi koliko ti je zgusnuto sve unutar kućišta. Mislim, sam procesor može da izdrži dosta kazne na određeno vreme ali pogledaj kako ti utiče na ostale komponente to. Hard ponajviše i grafičku. Realno neki idealan idle režim procesora leti je 40-50C, a napanjen do nekih 70ak, sve preko toga zahteva neku vrstu pažnje i provere dal je sve ok. Pogotovo ako ti padne na pamet da bez adekvatnog hlađenja klokuješ procesor.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Da li je moguće da čovek još nije napisao koji procesor i ostale komponente ima? I da li je moguće da mu ljudi daju savete šta da radi, bez te informacije? 

 

Da li je moguće da neko, kada primeti da mu se komp gasi, nastavi da ga forsira i koristi dok se još mnogo puta ugasi? Serem, moguće je i te kako, ali je u granicama zdravog razuma dozvoliti max 2-3 puta da se ovo desi, a onda pravac servis ili forum ili testovi, ili šta god...

 

Ima procesora koji mogu razviti takav defekt da počnu da se pregrevaju, i tu više ne pomažu zamene paste ni kuleri, mora da se menja procesor. Pentiumi sa Prescott jezgrom i prve serije Athlon X2 dual core procesora su povremeno dolazile u ovo stanje. Hoće da se desi i da ne valja senzor koji meri temperaturu, ili da BIOS ima bug, pa pokazuje preveliku,,, Ako je neka starudija, možda ću znati šta je po sredi, a ne znam ima li novijih modela koji su skloni razvijanju ovakvog defekta... I, ako nisam već bio dovoljno jasan i preneražen, idemo velikim slovima:

 

KOJI PROCESOR IMAŠ? I ploču i ostalo...

Edited by milanche

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

proveri:

 

1. Da li kuler na procsoru leži dobro. Dešava se nekad da prosto jedna strana ispadne iz ležišta.

 

2. U BIOS-u da li uključeno da se restartuje/gasi komp kad pređe određenu temperaturu.

Kuler je na procesoru uredno postavljen, a u biosu nemam tu opciju

 

Da li je moguće da čovek još nije napisao koji procesor i ostale komponente ima? I da li je moguće da mu ljudi daju savete šta da radi, bez te informacije? 

 

Da li je moguće da neko, kada primeti da mu se komp gasi, nastavi da ga forsira i koristi dok se još mnogo puta ugasi? Serem, moguće je i te kako, ali je u granicama zdravog razuma dozvoliti max 2-3 puta da se ovo desi, a onda pravac servis ili forum ili testovi, ili šta god...

 

Ima procesora koji mogu razviti takav defekt da počnu da se pregrevaju, i tu više ne pomažu zamene paste ni kuleri, mora da se menja procesor. Pentiumi sa Prescott jezgrom i prve serije Athlon X2 dual core procesora su povremeno dolazile u ovo stanje. Hoće da se desi i da ne valja senzor koji meri temperaturu, ili da BIOS ima bug, pa pokazuje preveliku,,, Ako je neka starudija, možda ću znati šta je po sredi, a ne znam ima li novijih modela koji su skloni razvijanju ovakvog defekta... I, ako nisam već bio dovoljno jasan i preneražen, idemo velikim slovima:

 

KOJI PROCESOR IMAŠ? I ploču i ostalo...

E ovako: ploca je asus M3A78, sa Athlonom 64 x2 5400+ na 2400 Mhz, GeForce 9800 GT, 2 giga rama i seagateov hard od 500 giga.

Evo poceo je da se gasi i na oko 65 stepeni, 2 puta kada sam pokrenuo search and destroy spybot program

Edited by dragonballdzija
Link to comment
Share on other sites

Da li se baš gasi ili restartuje? Znam da zvuči gluo pitanje, ali mnogo to ne razlikuju...

 

Ako se gasi, nemam pojma šta može biti osim pregrevanja. Koju brzinu roatcije cpu kulera pokazuje bios? Može se desiti da se kuler okreće, ali ploča ne registruje to, pa gasi - mada bi to ugasilo ranije... 

 

Probaj i rukom da pipneš kuler procesora pri dnu - na 65 stepeni ne bi smeo da bude prevruć - ako te opeče, stvarna temperatura je mnogo veća...

 

Realno, moraće opet da radi ,servis, osima ako nemaš nekog raspoloženog da ti pozajmi komponenete za sistem eliminacije, Ja bih počeo sa drugim napajanjem i ostavio uključene samo najneophodinje komponente (ćao optika, ćao pci-pcie kartice i slično). Hard možeš eliminisati butovanjem Mini WIndows Xp sa Hiren's Boot Cd-a, pa pokretanjem nekih testova sa njega. Testiraj ram Memtsetom... probaj da raskačiš konektore sa ploče - USB, front audio,  front panel - možda ima neki kratak spoj ovde - komp pali kratkim spajajem žica na power konektoru... Druga grafika, drugi proc, etc...

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Kuler je na procesoru uredno postavljen, a u biosu nemam tu opciju

 

E ovako: ploca je asus M3A78, sa Athlonom 64 x2 5400+ na 2400 Mhz, GeForce 9800 GT, 2 giga rama i seagateov hard od 500 giga.

Evo poceo je da se gasi i na oko 65 stepeni, 2 puta kada sam pokrenuo search and destroy spybot program

 

I dobro je što se gasi jer taj cpu radi do ~70stepeni. Nadji nekog da ti zameni tu žvaku na kuleru koja se osušila ako neumeš sam to da uradiš.

 

Link to comment
Share on other sites

Uzeo sam ultrabook, sledecih komponenti. intel i7, dve graficke, jedna integrisana INTEL HD4000 i Nvidia GeForce GT 635M 2GB, 8gb ram, i win8 dobio uz laptop. Uzeo sam pre nekoliko meseci. Poceo je da se greje, pa sam mu uzeo Cooler Master, medjutim nista ne pomaze. Temperature su ok sve dok ne udjem u neku igricu. Posle nekoliko minuta (3-5), nabije temperaturu na 90 stepeni. Ajde da je na cistom drvetu pa da nabije toliku temperaturu, ipak ima kuler master (aluminijumski, ne plasticni).
Neko pomoc sta moze da bude?

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi zgodno da kazes koji je tacno model notebook-a u pitanju, u tom slucaju to mnogo vise govori od samih komponenti. Inace laptopovi nisu mnogo napravljeni da se igra na njima i dosta cesto se greju pri zahtevnim aplikacijama. Tipa moj HP probook je nacelno dosta hladan, a kad pustim neku igru mucena integrisana grafika i procesor se toliko zagreju da mozes jaje da przis na njemu, nisam merio tacnu temperaturu, ali je nemoguce ga recimo drzati u krilu. Jbg, tako je to sa laptopovima. Ali opet, daj konkretan model pa da moze da se vidi preciznije. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa moguce je da je zapravo predvidjen da tako radi, deluje suludo, ali je tako. Ukoliko se ne desavaju stvari tipa da se ugasi sam ili resetuje i sl, onda zapravo nije nemoguce da su predvideli da radi tako jer su racunali da neko nije taj komp uzeo prvenstveno za igre i da nece stalno raditi pod punim opterecenjem... 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...