Jump to content

Šeki kupuje fotoaparat


Shekk

Recommended Posts

Dakle, pošto nisam uspeo da stvar smandrljam, uglavnom zato što je gospođa potegla "pa nemoj da kupuješ fotoaparat koji ćemo hejtovati do kraja života zbog jadnih slika" sad moram da kupim kršten aparati iz compact kategorije, najpre zato što za nešto bolje para nemam

Dakle, madraci rura, problem je ovakav

Budžet je do 20000. Više mi se ne daje osim ako bih dobio mnogo bolji aparat - ne bih kupovao polovan svakako, čak se i za "novi, bili izloženi u radnji" malo smaram

U igri su Canoni sx150/160 (sx130 na nekim rasprodajama možda kao stipsa varijanta) - eventualno neki bolji IXUS na debelom sniženju (Sa Canonima imam kakvog takvog iskustva i kul su mi i slike i aparati ali šta ja znam video sam 3 aparata u životu :p)

Za neki Fujijev EXR generalno para nemam, ne sa domaćim cenama ($ -> € pa još debela razlika) ali ako ima predloga, slušam

Nikon nikad držo, ne znam, predlažite

Ovo ostalo ne znam ništa, to koliko sam se informisao znam taman toliko da ne kupim Practicu od 7 iljada (al npr zamalo da uzmem Canon od 7 iljada, tj nisam nešto mudar :p)

Šta mi je bitno

Da nisu krš slike na ISO400 recimo bez blica (znači da mogu da okinem pri sobnom svetlu a da ne dobijem screenshot sa starog televizora)

Da može da slika bez da mu se šašolje jajca sa manuelnim podešavanjima, slikaće žena klince, ja ću da okinem ponekad nešto (mogućnost šašoljenja je plus, ali nije nikako presudna)

Da koristi AA baterije ili da ima da se uzme povoljno punjač i dodatna baterija za aparat (šta je ovde bolja/isplativija varijanta)

Da bude ružan i neinteresantan deci :tf:

Pomagajte!

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Super je tekst. Ne znam, ja bih se slozio s ovim likom "imas 15 hiljada point and shoot foto aparata i niko ne zna razliku izmedju njih". Realno gledano moja logika je da ti danas za sve sto moze da radi prosecan point and shoot moze da posluzi sasvim adekvatno i kamera na telefonu - primer zena juce slikala koncert Cranberries sa HTC One S, realno nista bolju sliku ne bi dobio ni sa prosecnim idiotom.

Imajuci to u vidu, ipak taj aparat kosta samo 200 evrica, i ipak je mnogima lakse da koriste foto aparat kao zasebnu stvarcicu. Moja logika je tu sledeca - bolje uzeti nesto s punjivom baterijom, realno im sada baterija traje 2000+ snimaka, tako da se neces cesto puniti, a meni se uvek desi da koristim alkalne AA baterije jer me uvek mrzi da brinem o tome da li su napunjene i sl.

Znam da si rekao da ti je budzet do 20k dinara, ali sam od lika koji je bas do jaja novinarski fotograf dobio odlicne komentare za Panasonic TZ seriju, recimo ovako TZ-25, to mu dodje oko 220 evrica, sto ti je malo preko budzeta, ali mislim da se isplati, slicno ti je i sa Fuji EXR varijantama. Ako neces da dajes toliko para onda ono kupi neki za 130 evra i da ti bude kul.

Canon SX 150/160 bih ja izbegao, moja zena na poslu ima SX120 i ono mnogo me je nervirao, spor, smaranje i sl... Mozda su nesto popravili, ali mi se cela ta serija bas nije svidela... Bolje uzmi nekog IXUS-a onda, bar lepo izgleda :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Biće ovo zidanje skadra vidim ja [:D] Drugari, ja neću da se "bavim fotografijom", oću da uslikam decu neuko i situaciono i eventualno da okinem po koju turističku da se zna gde smo bili a ne da "uhvatim momenat" ili pogodim osvetljenje, treba mi dokumentarni alat a ne umetnički [:)]

Možda treba da počnem da čitam reviewove neukih peznta jer kapiram da ću na tom nekom nivou pre naći svoj odnos prema aparatu nego kod nekoga ko zna sve šta aparat može i kako to radi :)

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Pa sta zajebavas onda, jesam li ti lepo rekao da kupis bilo koji za 130 evra? :) Uzmes, odes na sajt tipa Tehnomanije ili u prodavnicu, vidis sta se nudi za 10-15k dinara i pazaris, razlike u tom segmentu su sada na nivou da li ima tacskrin ili ugradjen gps, wifi i slicne pizdarije koje ti nikada nece zatrebati. Ako oces da das malo vise od 200 evrica sam ti dao preporuku, ne znam sta smaras bre vise [:D]

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa to je problem, razlike su zapravo nebo i zemlja za moje pojmove* od modela do modela, brate canon 810 pravi fotografije slike, kakve takve, kilave, practica koja košta isto pravi .jpg fajlove sa nekim sadržajem koji možda ima možda nema veze sa željenim ishodom, kako kad - dva aparata koji koštaju 150 evra koštaju toliko svaki za sebe, jedan je precenjen jer pravi ok slike drugi je sranje jer mu u cenu ulaze touchscreen, fashionable dizajn i to što ima gps i štampa slike jednim dodirom preko wifija, a slike pravi ko pomenuta practica - to je ono što jebe naše kokice a nije petao što bez toga da odem i probam svaki aparat ne znam šta plaćam - a njih jeste 300, ne mogu da probam svaki u stvari ne mogu da probam verovatno nijedan, kako da slikam po radnji? :p => moram da pitam - ne treba mi diskusija tipa "ovaj pak aparat, u tom cenovnom rangu ima odličan noise cancelation na procesoru i vrlo malo hromatskih aberacija, što pak <sip> omogućava da..." - nego "e imam ja ovaj, kul mi je za to to i to" ili "e ja sam probao taj i taj, sranje je zbog toga i toga" ili čak "evo ovo sam slikao ovim kamenom, nije nešto ali čujem da je novi model kamena bolji malo"

eto npr ti si mi pomogao dosta da se manem sx150/160 tj dao si mi izgovor da ih zanemarim ako se ispostavi da su zaista spori, i to je sasvim ok, neki proces je ispoštovan a ja sam malo bliže kupovini aparata..

A ovaj trupsi samo podjebava sa ovom filozofijom pisanom od strane buržujskih seronja koji uz čašu vina glade svoje kompenzujuće teleobjektive, sramota :tf:

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Do jaja još jedan sajt sa reviewovima [:D] Hvala, možda ako ih pročitam dovoljno kažem fuck it (╯°□°)╯︵ ┻━┻ i kupim šta god nađem, sad imam i deadline, do nedelje, tako da je moj standardni ciklus prokrastinacije, last minute scramble, otaljavanje ispoštovan

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

E baš vam hvala za sajt, otvorili ste mi oči, to što meni treba košta ~500e (u stvari 400$ ali Srbija!11) u svakom slučaju, nije to neka razlika uglanvom ali slike na ISO400 baš ono, s90/100 jebe majku ovim modelima od 150-200€ vidljivo ne može se ignorisati, eto nadam se da ste srećni, sad sam se skenjao :D

Sajt ima stvarno loš izbor tih aparata ~200€, kapiram zato što ih je milion i zato što su krš a i jako malo ima aparata koji zapravo mogu da se kupe kod nas (sem za pomenutih 500€)

Sad još da nađem negde uporedbu ovih koje mogu da kupim i da kažem ćaozdravo, pomogli ste nije da niste, hvala vi svima :D

al to samo dok ne skupis para za Nikon D700 :tf:

Jedi * bre zbog da jedeš * :tf: Sad sam gledao uporedno slike i fuk yu trpy y u du tis? [:(][:D]

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

opusteno, deal with it, taj high-ISO je nekako holy grail uvek bio, pitanje je samo da li ti to zaista treba. Mislim ako ne planiras da pravis fiziciki print slika ili da ih koristis kao pozadine na svom fullhd ekranu, bice dovoljno dobre.

Ako hoces high-iso za male pare mislim da je jedino resenje analogni aparat.

inace gde gledas uporedne slike? probao sam par puta da trazim uporedno slikanje istog predmeta razlicitim aparatima, ali to je uvek sve bilo sa ogranicenim brojem aparata.

Link to comment
Share on other sites

Za 200 evra se naslikati necesh... Jebiga, to je surova istina... Kupovao sam 7 godina kompakte, od Casio 5700 do Fuji Finepix s9600 budzevina (kao pseudo DSLR) i sve su te skalamerije slikale kao usrane (iako je taj Fuji koshtao $700 u to vreme)... Najjeftiniji DSLR jede sva ta govanca za doruchak sa kit objektivom.

Sada imam Nikon D90 (vec 4 godine), sa kit objektivom, pravi slike samo tako. Za novaka cu da uzem josh jedan objektiv za portrete i bice josh bolje. Da, to koshta, ali je pitanje koje sebi treba da postavish - "Da li zelim da mi slike dece budu sranje ili da kada ih budem gledao imam nostalgiju za tim vremenima?"

Evi ti tipichan primer:

Slika sa Fuji Finepix s9600 (ova kamera: fujifilm_finepix_s9600.jpg):

nzFPf.jpg

I slika u slichnom svetlu na Nikon D90

Ml7gk.jpg

E sad, svako moze da kaze da ga boli kurac kako ce da ispadne slika i da slika sa mobilnog i slichno, ali ne moze da porekne kvalitet slike DSLR-a... Isto kao shto moj burazer slusha stereo i pricha kako mu zvuk nije vazan :tf:

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

E baš vam hvala za sajt, otvorili ste mi oči, to što meni treba košta ~500e (u stvari 400$ ali Srbija!11) u svakom slučaju, nije to neka razlika uglanvom ali slike na ISO400 baš ono, s90/100 jebe majku ovim modelima od 150-200€ vidljivo ne može se ignorisati, eto nadam se da ste srećni, sad sam se skenjao :D

A S90/100 je dobar? :) Hvala za rupu na saksiji :)) Elem, meni su rekli da s recimo onim Panasonic TZ-om mogu da se postignu pristojni rezultati za cirka 230evra, to ti je malo preko budzeta, ali je to realno jedini aparat u pribliznoj cenovnoj kategoriji za koji mi je iko ko se bavi fotografijom rekao da je ok...

Mislim ocu ja da uzmem neki onaj kompaktni sa izmenjivim objektivo, citao sam super opise za njih :))

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

inace gde gledas uporedne slike? probao sam par puta da trazim uporedno slikanje istog predmeta razlicitim aparatima, ali to je uvek sve bilo sa ogranicenim brojem aparata.

pa to je to, ono što su imali na review ima slike ostalo nema... bilo bi kul

Ok shvatio sam da ću da pizdim, verovatno, ali nek se jebe fotografija, neću podleći!!11 ubedio sam se da dam malo više para pa javljam rezultate i kačim slike kad se rešim

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Na poslu imamo već jedno 3 godine Canon SX120 IS. Moj je najizakaniji, non stop radi na auto modu, i dupe bi dao da znam kako može da mu se vidi neki lifetimer jer imam osećaj da sam opalio jedno 100k slika sa njim :)

Svakoga dana u svakom pogledu, sve više napredujem

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...