Jump to content

Star Citizen !


Recommended Posts

Nije smešno, nego lik drobi 12 stranica. Da je dignuta sudska tuzba pa da ga i shvatim ozbiljno.

Podržavam pritisak na Robertsa da ubrza, ali je preterano zvati ga prevarantom. Nema čovek jedan razlog da ne završi igru.

A za burzuje sto plaćaju hiljade dolara na brodove pa dizu buku jer nisu gotovi na vreme mi je lako.

Gledam Wasteland 2 i PoE, kolko im je trebalo, nekako mi je normalno da SC bude 5-6 godina u razvoju.

koliko  si samo kontradiktoran :)

 

lik ne drobi nego tacno opisuje kako se sve razvijalo, ti se procitao prva dva paususa a sve ostalo na preskoke

 

ovo je dobar nacin da se vrsi pritisak

 

da nije bilo burzuja koji placaju hiljade ne bi smo videli ni W2 ni PoE (ako ne uopste onda ih ne bi smo videli u obliku u kojem se nalaze)

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Al' se ovi ljudi dobro zezaju :)

 

http://klanrur.rs/2015/07/18/star-citizen-refundacija-novca-dereku-smartu-pokrenula-lavinu/

 

 

 

Proteklih nedelju dana je za Star Citizen naslov, ili bolje rečeno sve ono oko ovog naslova, bio najburniji period verovatno od početka Kickstarter kampanje i inicijalnog probijanja rekorda za finansiranje projekta. Veteran u razvoju igara, Derek Smart, podržao je igru kada se ona pojavila na Kickstarteru. Kako vreme odmiče a u igri se ne pojavljuju obećani dodaci i opcije, Derek je izrazio svoje nezadovoljstvo.  Nakon nekoliko kritičkih postova Dereka Smarta u kojima dovodi u pitanje završetak projekta, a potom i onog “glavnog” u kojem je pozvao sve one koji su podržali Star Citizen kroz Kickstarter da traže svoj novac nazad kroz FTC (telo u Americi koje se bavi trgovinom i zaštitom potrošača), Cloud Imperium je odlučio da, bez Derekovog znanja, refundira pun iznos koji je on donirao za razvoj igre, što je 250 dolara.

Iako Kickstarter dozvoljava refundaciju i iako je odluka Cloud Imperiuma takva da “mudro” odstranjuje Dereka kao bitno lice u čitavom, eventualnom sporu sa FTCom, njihova odluka da saopšte javno zbog čega je neko isključen iz igre krši sva pravila odnosa igrača i kompanije koje izdaje igru. Tako nešto nije viđeno skoro nikada u prošlosti. Šta više, navodni razlog, a to je da je Derek koristio Star Citizen za promociju svoje igre, ne stoji, jer Smart nije koristio niti jedan sajt, portal odnosno forum koji je zvanični forum CIGa, Robert Spacea ili bilo koje druge kompanije koja je članica te grupacije. Da pojasnimo još jednostavnije:

 

Igrač je kupio igru, nekoliko godina kasnije okačio je na internetu svoju zabrinutost stanjem u kojem igra, i to na svom ličnom blogu. Potom je banovan iz igre, sa zvaničnih foruma i dobio je svoj novac nazad. Tvorac igre se potom oglasio na internetu da bi objasnio zbog čega je korisnik banovan. Niti jednog trenutka korisnik nije tražio da dobije novac niti je koristio sajt i medijetvorca igre da izrazi svoje mišljenje.

Ovo bi u praksi moglo dovesti do toga da u budućnosti tvorci i izdavači igara isključuju iz igre ljude koji su im dali lošu ocenu ili napisali kritiku koja nije blagonaklona prema igri. Naravno, ni Derek Smart nije “bez putera na glavi”, kako bi rekao naš narod, ali ponašanje CIGa postavlja pitanje kako će se ophoditi prema sličnim situacijama u budućnosti.

 

Ujedno, ni Derek ovde ne staje. Odlučio je da plati celu stranu u New York Timesu kako bi izneo kompletno mišljenje i priču oko Star Citizen i potencijalno zainteresuje javnost širu od gaming industrije. Takođe, na svom blogu postavio je “ultimatum” Robert Space Industries u kojem traži da Chris Roberts i Sandra Roberts daju ostavke na svoje pozcije, da se trenutno izvrši refundacija novca svim koji su podržali igru putem Kickstartera (što je 2,1 milion dolara) na isti način na koji je i njemu vraćen njegov novac kao i da se zaposle novi producent i nezavisni revizor – knjigovođa koji će izvršiti analizu finansijskog stanja kompanije.

Sve ovo zvuči kao nešto što je jasno svima da CIG i RSI neće prihvatiti, ali je nešto drugo interesantno. Pre nego što je uklonjena anketa sa zvaničnog Star Citizen sajta, preko 1200 ljudi se izjasnilo da bi želelo da dobije opciju zahteva za isplatom Kickstarter finansiranja (nešto što nije moguće tražiti osim ukoliko ne inicira sama kompanija kojoj je novac otišao) kao i da je Derek ponudio milion dolara sopstvenog novca da se plati pomenuti revizor, putem advokata.

 

Ukoliko ne odgovore na njegove zahteve (a neće), Derek kaže da će svakako morati da uskoro odgovaraju na pitanja pred sudom. Kako će se sve završiti, ostaje da se vidi.
Link to comment
Share on other sites

Ponudio je milion dolara da bi "isterao pravdu". Pre bih rekao rekao da je ovo neka igra velikih izdavaca koji su zabrinuti shta bi sa njima moglo da se desi ako StarC postane zapravo uspeshan projekat...nadam de da roberts ima dovoljno mozga da strpljivo i marljivo nastavi sa radom na igri. Mnoge igre su kasnile i po 3 godine pa ih to nije sprecilo da bude dobre kad su izashle. Ili da to postanu posle 2-3 zakrpe, ekspanzije shto je realno ocekivati sa StarCitezenom...

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Zeznuto je kad se igraš sa tuđim parama, nije to isto. Ne bih ovde da stajem ni na čiju stranu i voleo bih da Star Citizen bude dobar naslov jer je nešto gotivno što me podseća na ono kako sam ja doživljavao kao klinac igre tipa Xwing ili Freespace s tim što je sada "realnost". 

 

Mnoge igre su kasnile 3-4 pa i više godina (duke nukem forever?) ali to tamo neki developeri prave, tebe baš briga. Ovako ti daš pare (i to ne male) i onda ne dobijaš to što bi trebalo - slično kao kada te zabole baš što je stala gradnja neke gajbe na ćošku tvoje ulice jer je ostao investitor bez keša, ali da je to zgrada gde si ti investitoru dao 10.000e kao kaparu za gajbu, ne bi ti bilo sve jedno. A investitor je na fazon "e ne brini što nisam izgradio prvi sprat i kasnim već godinu dana, ali sam odlučio da ti ugradim bazen na krov".

 

Nemoj zaboraviti da je lik tražio na Kickstarteru do 6 miliona (što je bilo čisto reda radi) a dobio 2,5 mil + sjedinjeno sa finansiranjem preko njegovog sajta doterao do 6 miliona. Sada ima 85 miliona. Što će reći da je imao ideju šta će, kako će i zbog čega sa 2-3 miliona dolara, ali ne sa 85 miliona. Nije lako naći keš, ofc, ali možda je jednako nelako :) znati šta sa njim uraditi, bez obzira koliko si iskusan.

Link to comment
Share on other sites

Manji je tu uopste problem s tim likom, on zapravo samo otvoreno hejtuje sta vecina onih koji su dali kes za igru zapravo misle. Da nije tako ne bi ta njegova prica uopste dobila na težini. To jeste problem Star Citizena u ovom trenutku.

Naravno to moze i da se promeni vrlo brzo ako npr ovo sto najavljuju za Gamescom ispadne da je nesto mnogo do jaja onda je manje vise sve kul.

Dosta igara se odlaze, probijaju se budzeti i sl, ali te igre nemaju taj teret da ih finansiraju sami igraci. Kad je tu neki izdavac onda je na razvojnom timu da s njim rasprave probijanje budzeta i rokova, ako on i dalje misli da ce na tome zaraditi kes onda im odobrava. S druge strane igrace koji su dali pare za Star Citizena zabole patka da li ce zaraditi kes, oni hoce do jaja igricu i sto pre (idealno i pre rokova koji su davani). Igraci nisu tako jednostavni za saradnju kao neka firma kojoj je bottom line samo profit i procena istog, igra moze da bude i potpuno sranje, nije da ih nema vec previse koje su sranje realno a zaradile brda para.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je ovde u pitanju klasicna zamena teza. Roberts je trazio donaciju da bi napravio igru. Dobio je mnogo vishe nego shto je ocekivao. Shodno tome obecao je vishe mogucnosti u igri i vishe sadrzaja. To naravno, zahteva vishe vremena da se sve sprovede u delo. Licno sam potroshio 125$ i cak i da igra izadje 2017 ne bih se osecao prevarenim. Cak i da mi se igra ne svidi ne bih se osecao prevarenim. Apsolutno sam svestan da sam dao 125$ nekom liku na osnovu par obecanja i nekoliko lepih slika svemirskih brodova na internet sajtu. I to je sushtina price.

Sve ostalo je totalna nebuloza. Kukanje klinaca, samozivih osoba i ljudi koji misle da to shto su svojevoljno skucali 500-5000$ u neku potencijalnu igru im daje za pravo da neshto zahtevaju? Po meni je ovo bila cista kocka sa moje strane, ne bash kao rulet, nego sa vecom shansom ali i dalje kocka. Ja nishta opipljivo nisam kupio, nisam ulozio trud i rad, pa cak nisam ulozio ni kapital. Dao sam pare u nadi da ce neko napraviti proizvod koji ce mi se mozda svideti jer nije sam mogao da ga isfinansira i trazio je moju pomoc (da ne kazem milostinju).

Prema tome stfu and wait je moj moto. Ionako ce igra biti sranje kad izadje, sa nadom da moze postati dobra posle 2-3 godine doradjivanja i ispunjavanja sadrzajem i deshavanjima kreiranim shto od strane samih igraca shto od razvojnog tima. Ko veruje u neshto drugo ocigledno nema veze sa igrama, igrackom industrijom i MMO fenomenom.

P.S.

Sad ce da me napune minusima [:D]

  • Upvote (+1) 1

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

ove sve sto si naveo su MMOovi a ovaj Star Citizen se ne zna sta je jos.Posto nisu dalje odmakli od fight simulatora i nekih videa o FPS delu igre.Mene zanjima kako ce to da izgleda u tom njihovom kvazi MMO prostoru sa stotinama sistema i najvaznije,kada ce to da zavrse.

Edited by Nemi Zmaj
Link to comment
Share on other sites

Problem je sto kasne sa svim. Tipa, EliteD je izasao pre njih i pokrio space flight sim trziste. Kad izadje No Man Sky ima da pokrije prezivljavanje i istrazivanje. Tim tokom, dok oni izbace nesto ima da uvek postoji opcija koja nije od tebe trazila 200$ za brod koji jos nije ni u igri. 

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je ovde u pitanju klasicna zamena teza. Roberts je trazio donaciju da bi napravio igru. Dobio je mnogo vishe nego shto je ocekivao. Shodno tome obecao je vishe mogucnosti u igri i vishe sadrzaja. To naravno, zahteva vishe vremena da se sve sprovede u delo. Licno sam potroshio 125$ i cak i da igra izadje 2017 ne bih se osecao prevarenim. Cak i da mi se igra ne svidi ne bih se osecao prevarenim. Apsolutno sam svestan da sam dao 125$ nekom liku na osnovu par obecanja i nekoliko lepih slika svemirskih brodova na internet sajtu. I to je sushtina price.

Sve ostalo je totalna nebuloza. Kukanje klinaca, samozivih osoba i ljudi koji misle da to shto su svojevoljno skucali 500-5000$ u neku potencijalnu igru im daje za pravo da neshto zahtevaju? Po meni je ovo bila cista kocka sa moje strane, ne bash kao rulet, nego sa vecom shansom ali i dalje kocka. Ja nishta opipljivo nisam kupio, nisam ulozio trud i rad, pa cak nisam ulozio ni kapital. Dao sam pare u nadi da ce neko napraviti proizvod koji ce mi se mozda svideti jer nije sam mogao da ga isfinansira i trazio je moju pomoc (da ne kazem milostinju).

Prema tome stfu and wait je moj moto. Ionako ce igra biti sranje kad izadje, sa nadom da moze postati dobra posle 2-3 godine doradjivanja i ispunjavanja sadrzajem i deshavanjima kreiranim shto od strane samih igraca shto od razvojnog tima. Ko veruje u neshto drugo ocigledno nema veze sa igrama, igrackom industrijom i MMO fenomenom.

P.S.

Sad ce da me napune minusima [:D]

 

To kako ti shvataš igru je kul i to je tvoje shvatanje igre. Ne znam što ti je teško da prihvatiš da postoji i druga grupa ljudi (i peta i deseta) koja ne gleda tako već "e ljudi, dajte 2 milke da napravim igru do 2016, treba da date 100$ svako". I taj neko da 100$ i ne dobije igru do 2016. I tu je kraj priče za njega. Upravo iz tog razloga bi trebalo da postoji refund novca backerima ako onaj ko je tražio pare ne ispuni šta je obećao.

Link to comment
Share on other sites

To kako ti shvataš igru je kul i to je tvoje shvatanje igre. Ne znam što ti je teško da prihvatiš da postoji i druga grupa ljudi (i peta i deseta) koja ne gleda tako već "e ljudi, dajte 2 milke da napravim igru do 2016, treba da date 100$ svako". I taj neko da 100$ i ne dobije igru do 2016. I tu je kraj priče za njega. Upravo iz tog razloga bi trebalo da postoji refund novca backerima ako onaj ko je tražio pare ne ispuni šta je obećao.

Po toj logici ne postoji Kickstarter koji je ispunio obećanja.

Prilično je siv prostor da bi išli previše ulevo il udesno sa stavovima, ali je generalna premisa da dajes pare jer veruješ devovima i hoces da ih podržis.

Ko nema to strpljenje ne treba ni da koristi Kickstarter, eno mu Steam sa refundom.

"A forgotten virtue like honesty is worth at least twenty credits." -JC Denton

Link to comment
Share on other sites

Ali Lale nigde nije pisalo da ce da vrate pare ako ne zavrshe igru na vreme. Prema tome niko nikog tu nijr prevario, po meni. Ja ne sporim da postoje i ti drugi ljudi koje si naveo, samo se ne slazem sa njima u potpunosti [:)]. Ko je bio u pravo pokazace vreme [:)].

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

OK, slažem se ... ne mogu da kažem da sam pročitao Kickstarter T&C, možda tamo ni ne piše ništa tako i možda piše eksplicitno "vi dajete pare koje će biti upotrebljene za nešto što se možda nikad ni ne pojavi ili ovim finansirate nešto što je ko zna šta ali eto dajete pare i nema nazad". Onda se slažem da tu ljudi nemaju šta da se "brecaju" ako dobiju njesra a nadali su se ko zna čemu ili možda ne dobiju ništa.

Link to comment
Share on other sites

Kickstarter uslovi su zapravo dosta cudni, iako tamo ne pise eksplicitno da ce projekat biti sigurno zavrsen, ne pise ni da developeri mogu da razvlace kako god i sta god s parama koje su dobili. Evo paste, nije dugacko, ko zeli da cita:

 

When a project is successfully funded, the creator must complete the project and fulfill each reward. Once a creator has done so, they’ve satisfied their obligation to their backers.
 
Throughout the process, creators owe their backers a high standard of effort, honest communication, and a dedication to bringing the project to life. At the same time, backers must understand that when they back a project, they’re helping to create something new — not ordering something that already exists. There may be changes or delays, and there’s a chance something could happen that prevents the creator from being able to finish the project as promised.
 
If a creator is unable to complete their project and fulfill rewards, they’ve failed to live up to the basic obligations of this agreement. To right this, they must make every reasonable effort to find another way of bringing the project to the best possible conclusion for backers. A creator in this position has only remedied the situation and met their obligations to backers if:
 
they post an update that explains what work has been done, how funds were used, and what prevents them from finishing the project as planned;
they work diligently and in good faith to bring the project to the best possible conclusion in a timeframe that’s communicated to backers;
they’re able to demonstrate that they’ve used funds appropriately and made every reasonable effort to complete the project as promised;
they’ve been honest, and have made no material misrepresentations in their communication to backers; and
they offer to return any remaining funds to backers who have not received their reward (in proportion to the amounts pledged), or else explain how those funds will be used to complete the project in some alternate form.
The creator is solely responsible for fulfilling the promises made in their project. If they’re unable to satisfy the terms of this agreement, they may be subject to legal action by backers.

 

 

Dakle prema ovome sto pise tamo developer je zapravo u obavezi da ispuni uslove, a ako to ne uradi mora da objavljuje redovne updateove sta radi s parama, dokle je stigao i slicno, kako se trose i slicno. S obzirom da njemu tamo stoji u kampanji da bi svi trebali svoje nagrade da dobiju Nov 2014, a da je poslednji update na Kickstarter stranici April 2013, prema Kickstarterovim pravilima postoji mogucnost da oni koji su ga podrzali urade "legal action" sto bi se reklo. Naravno, ne ocekujem da ce se to desiti, ali opet kazem najveci problem celog projekta je sto su se malo odaljili od onih koji su im inicijalno dali pare i kreirali "buzz" i ponasaju se kao velika izdavacka kuca koju zabole za sve. To realno nije toliko problem sam po sebi za ovu igru koliko je ogroman problem za crowdfunding projekte u buducnosti, jer ljudi gube veru u taj koncept ako fejluje najveci projekat te vrste, a vec trenutno malo fejluje jer kasni. Kazem, sve se to ispravi ako igra bude mega do jaja kada izadje, ali ostaje pitanje koliko ce to u buducnosti odmoci nekim slicnim projektima. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Uz rizik da me naguzite (no homo), čini mi se da je Star Citizen igra za ljude koji (više) ne igraju video igre, ali su platežno sposobni da sprcavaju pare na virtuelne suvenire, na čemu je gazda verovatno i zasnovao biznis plan.

pa verovatno dobar deo ljudi zapravo i jeste takav :D

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kickstarter uslovi su zapravo dosta cudni, iako tamo ne pise eksplicitno da ce projekat biti sigurno zavrsen, ne pise ni da developeri mogu da razvlace kako god i sta god s parama koje su dobili. Evo paste, nije dugacko, ko zeli da cita:

 

 

 

Hidden Content

 

 

Dakle prema ovome sto pise tamo developer je zapravo u obavezi da ispuni uslove, a ako to ne uradi mora da objavljuje redovne updateove sta radi s parama, dokle je stigao i slicno, kako se trose i slicno. S obzirom da njemu tamo stoji u kampanji da bi svi trebali svoje nagrade da dobiju Nov 2014, a da je poslednji update na Kickstarter stranici April 2013, prema Kickstarterovim pravilima postoji mogucnost da oni koji su ga podrzali urade "legal action" sto bi se reklo. Naravno, ne ocekujem da ce se to desiti, ali opet kazem najveci problem celog projekta je sto su se malo odaljili od onih koji su im inicijalno dali pare i kreirali "buzz" i ponasaju se kao velika izdavacka kuca koju zabole za sve. To realno nije toliko problem sam po sebi za ovu igru koliko je ogroman problem za crowdfunding projekte u buducnosti, jer ljudi gube veru u taj koncept ako fejluje najveci projekat te vrste, a vec trenutno malo fejluje jer kasni. Kazem, sve se to ispravi ako igra bude mega do jaja kada izadje, ali ostaje pitanje koliko ce to u buducnosti odmoci nekim slicnim projektima. 

Pride, većina novca koji su prikupili je zapravo kasnije došao sa njihovog sajta i donacija odatle, što je još gore - tek tu ne moraju da prate nikakva pravila.

 

Link to comment
Share on other sites

ma oni su otisli previse u sirinu i sada ne mogu da postignu da urade sve sto su obecali.Mesto da su se fokusirali na na space fight sim deo igre i to prosirili na neki kvazi mmo stil i izbacili igru tako,ne oni sad istovremeno prave i takoreci land deo igre i sta sve ne i normalno da ne moze da se postigne sve da se uradi.Sve to je moglo da se stavi u neki update,expanziju ili sta vec.

Link to comment
Share on other sites

Problem je sto kasne sa svim. Tipa, EliteD je izasao pre njih i pokrio space flight sim trziste. Kad izadje No Man Sky ima da pokrije prezivljavanje i istrazivanje. Tim tokom, dok oni izbace nesto ima da uvek postoji opcija koja nije od tebe trazila 200$ za brod koji jos nije ni u igri. 


Mislim da je Pekar rekao sustinu svega, u potpunosti se slazem sa ovime

Ja sam dao 100$ isto na igru u januaru 2014, i veoma sam strpljiv i to sve dok izadje igra, samo iskreno dok izadje plasim se vec da ce hajp da opadne i to bas bas....


Za to vreme cu da igram No Man's Sky ako bude nesto vredela (a po onome sto sada vidim i te kako ce da vredi) pa taman tamo negde za 6 godina kad izadje ono Star Citizen da odemo svi u penziju

Link to comment
Share on other sites

Tako su mislili i za rebirth-x pa je ispala sranje igra. EliteD izgleda ok, al za klasu ispod SC. Gledam te brodove sa trejlera, kocke, oktagoni i trougli, bas su ga zaprostili. No man sky bih sačekao da izadje pre nego sto komentarisem

"A forgotten virtue like honesty is worth at least twenty credits." -JC Denton

Link to comment
Share on other sites

Mislis, kao sto su sada kocke, oktagoni, trougli and shit :D Zar nismo vodili raspravu vec o samom izgledu letelica i apsurdnosti istih za uslove u kojima rade? Aerodinamika u svemiru? LoL :D Cak i kao vozila koja treba da ulaze u atmosferu tj. da slete na planete, izgled istih je aspsurdan. Kao sto sma rekao EliteD je simulacija stoga su i vozila realnija. SC je space opera. A ako mislis na X seriju igara, rebirth je sranje jer je neispravna igra sa tehnicke strane. Sto je i bilo za ocekivati. Ako gledas tako i SC je sranje igra jer 30% od onoga sto su obecali. Mislim, ko moze da stavi ruku na grudi i da se zakune da ce masivni deo multiplayera da bude ono sto se svi nadamo, masivan a ne neka instanca kao sto je Fractured Space ili Dreadnought ? 

Daj ti meni pare koje su skupili i ima da ti napravim portal koji ce da ti dize EliteD ako zelis da letis u svemiru, Warframe ako zelis da se koljes i napucavas, bilo koji CoD/CS za cist fps, Planetside 2/BF neki za 100vs100 i EVE za masivne svemirske bitke. Jos neku pride ako se setim da fali nesto. Znaci oni to zele da naprave, gulas igru od svih pomenutih i onih koje sam zaboravio. A to je uspelo nikom a i nece.

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...