Jump to content

nesto mi nije jasno oko SSD diskova


f4ts0

Recommended Posts

Коју верзију Парагона си користио?

И још једно подпитање. Има ли неко искуства са Корсер ССД-овима? Само Кингстон сте помињали. Читао сам да њихова Force серија није лоша. Има ли неко искуства?

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Koristio sam Paragon Migrate Os to SSD v10.0.17, iliti prvi koji sam nasao na torrentima. I ono, skroz je idiot-friendly, na pocetku skonta na kom ti je disku sistem, koji disk je SSD (pritom je meni SSD bio u eksternom kucistu posto je laptop u pitanju) i kao "jel oces da kopiram ovo na ovo?" i jedina druga opcija je koliku particiju da napravi na SSD disku, tj ako je sistemska particija na hardu manja od kapaciteta SSD diska da li da pravi full particiju ili da pravi onoliko koliko je bilo i dosad...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

jos par saveta iz novog PC-ja:

- prebaciti page fajl na regularan hard. ako imate vise od 4gb memorije ukinite ga. neke igre zahtevaju page file, pa se mora ukljuciti, ali tada ga je najbolej prebaciti na obican hard.

- iskljucite prefetch i superfetch

- iskljucite realiability monitor

- iskljucite indeksiranje

- smanjite recycle bin

- iskljucite zapisivanje podataka o poslednjem datumu i vremenu pristupa

- omogucite kesiranje fajlova sistemom write back na sistemskom disku

to je to, ovo bi pored ostalog dosta trebalo da produzi radni vek ssd-a ^_^

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Опет ја са питањима око ССД-ова.

 

Дакле имам Леново Y570, ево и слика кад се отвори:

 

52551_lenovo_y570_bottom.jpg

 

Пише да има слот ѕа ССД, и то је ОК. Оно што мене буни, а нашао сам на пар сајтова, нпр овде да се ради о mSATA ССД. Мени лаику изгледа као ССД без кућишта. Оно што ме додатно буни је, види се на слици, метални део у доњем левом углу слота. Служи да се фиксира диск завртњем и не бих могао да у исти ставим неки ССД са кућиштем.

 

Размиљао сам о

 

овоме или

 

овоме.

 

Мало ми је цим, а и не бих рупу да правим, да избијем оптички драјв и убацим ССД рек или шта већ. Занима ме шта је тачно mSATA ССД и да ли се исплати набављати то? Има ли шансе да се у постојећи простор стисне "регуларни" ССД?

 

 

 

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

mSATA su kartice posebnog (fizičkog) formata

 

msata_sata500px.png

 

Gore je mSATA SSD, dole je običan SATA SSD. Ako uspeš negde da nađeš mSATA po normalnoj ceni, super, mada mislim da su dosta skuplji od običnih SSD-ova.

 

Ovo dole desno na slici slobodno odšrafi, izvadi i ubaci običan SSD, s obzirom da je istih dimenzija kao dvoipoinčni hard disk kakav već imaš u laptopu.

Link to comment
Share on other sites

Хвала Вуду.

Ја сам некако хтео да задржим хард и да додам ССД. Ако избацим хард заменићу 700 гига са 120 :) да га спакујем у кућиште и користим као екстерни хард после?

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Има и овако:

 

Mushkin

 

ОК су оцене, а цена јеу рангу са регуларним ССД-ом истог капацитета.



Има и Plextor модела али некако не верујем произвођачу оптичких медија :)

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Zato što sektor na hardu može da bude proizvoljan pošto su to "analogne" ploče i možeš da im praviš geometriju kako hoćeš, dok je SSD običan NAND fleš sa ćelijama (stranicama) koje su fiksne veličine 4kB. Međutim te ćelije nisu word-adresibilne kao RAM već kontroler može da menja kečeve u nule bez brisanja cele ćelije (brisanje = vraćanje na kečeve), a ako hoćeš makar jednu nulu u ćeliji da vratiš na keca, to se svodi na prebacivanje ćelije u RAM (odnosno bafer), modifikovanje u RAM-u, brisanje ćelije i vraćanje novog sadržaja iz RAM-a.

I sad, pošto kontroler u praksi često mora da prepisuje cele 4k ćelije, ako ti loše isparticionišeš disk pa se logički sektori ne poklapaju sa fizičkim, onda se javlja situacija da se jedan logički 4k sektor proteže na dva fizička i onda SSD kontroler mora da obrađuje dva umesto jednog, a to se odražava na performanse i može da se izmeri alatima za benchmarkovanje SSD-ova.

zasto se logicki sektor ne mapira uvek na fizicki sektor, stupid engineer koji je projektovao to
Link to comment
Share on other sites

Поручен Мушкин из линка.

Нашао сам на још пар ОК оцена, а цена је у рангу са регуларним ССД, тако да, држим фиге да ради како треба.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Стигло гованце :)

Ево како ради. Да ли је ово ОК или да вичем вратите ми паре? Треба ли нешто да се подешава?

Послушао сам Круков пост, али не знам на шта је мислио под:

"- iskljucite zapisivanje podataka o poslednjem datumu i vremenu pristupa
- omogucite kesiranje fajlova sistemom write back na sistemskom disku".

Односно није ми јасно како то да урадим. Ако може мала помоћ :)

 

FUaNT0G.png

 

 

Искористио сам "Paragon Migrate OS to SSD™" али сада имам додатну партицију "System reserved". Не знам одакле се то појавило и зашто се појавило. Неки хинт? Делује ми као да је празна. Где се она физички налази односно одакле једе 100 мега?

 

X11FYmZ.png

 

Едит:

Гига -> Мега

Edited by overkind
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Da, particiju od 100MB pravi Windows 7 standardno, ono sto je problem je sto si ocigledno nesto zajebao ako ti se ona vidi. Ja sam isto radio migraciju na SSD sa tim Paragonom i nije mi posle pokazao tu particiju. Idi u disk management i pogledaj na kom fizickom disku ti se nalazi ta particija. Ako je ona ostala na standardnom hard disku sa koga sada ne butujes ne bi trebalo da je problem da je samo obrises, ali pre toga to proveri time sto ces recimo disableovati hard pa videti da li se win normalno butuje samo sa SSD-a. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Е па хвала. Видећу шта могу да урадим.

Edited by overkind
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...