Jump to content

Napojnice u restoranima i kafićima


Recommended Posts

  • Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

E jeste sada, stranci su pichke... Sve zavisi sa kojim strancima komunicirash - postoji pravilo da ako neko dodje kod tebe u goste, ti mu placash ruchak, vecheru ili whatever. I to svuda vazi - i u Evropi, i u Kini, i u Kazakhstanu.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

ima tu dosta i licne kulture u ostavljanju baksisa...neki ljudi jednostavno ne znaju sta je baksis...ja licno obracam paznju i previse na to,nekad sam i previse darezljiv(cak i ako su mi to poslednjih 1000 dingera),prosto iz razloga sto sam se time bavio...ako mi se neko ne svidi,necu da dam ni dinara,i namerno cu da napravim neprijatnu situaciju...

i da,uvek su mi vise baksisa ostavljali "siromasniji",za razliku od punisha...

i da vol 2,naravno da je tradicija glup izgovor za davanje baksisa,ali ne vidim cemu tolika dreka i potreba za vuduizmima,ako je tako,onda je tako,sigurno ne izmislja behemoth

 

gruja novi alen

ko bi, po vama, trebalo da bude poznat i javna ličnost, a nije, iz ovog ili onog razloga?

evo, ja ću za početak navesti dvojicu: kojot i gruja.

 

Link to comment
Share on other sites

Ajde i ja da pokušam još jednom da pojasnim - moje pare, moja pravila. Ja sam dužan da platim samo ono što sam popio, sve preko toga je isključivo stvar moje dobre volje i apsolutno me zabole kurčina za tradiciju, na koliko je kelner prijavljen, koji dil ima sa gazdom i slično. Popio sam 8 dolara - da li će dobiti 8, 9 ili 10 zavisi od gomile stvari ali NE ZAVISI od "običaja" u toj zemlji ili šta god. Ne sviđa mu se moj rezon? Žalim slučaj, ne sećam se da sam potpisao nekakvu obavezu prilikom svog dobrovoljnog ulaska u njihov ugostiteljski objekat otvorenog tipa.

Paralela sa pišanjem po šanku je za facepalm, ko da si učio od Borisa Tadića.

nije, u pravu je jer ovakoi jeste u americi. ovo znam pod b) iz tudjeg iskustva.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ja se ovde slažem sa vuduom.

Kod nas ostavljam često i preko 20% bakšiša ako sam baš zadovoljan uslugom. Ako je bila krš, ostavim malo, oko 5%.

Isto radim i napolju, ako je dobra usluga ,ostaviću solidno, ali ako nije, neću, pa isti fazon važi i za USA. On obavlja svoj posao loše, a ja treba da mu platim jer je to običaj? Pa ja ako obavim svoj posao loše, popiću prvo kaznu od 10-20% na platu, a onda ću ako nastavim tom praksom da popijem otkaz.

A on treba da bude plaćen i za loš posao?

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

samo sam ovlaš pročitao sve, ali nisam siguran da je stvar tako jednostavna. Valjda se svi slažemo da neće dobiti veliku napojnicu kelner koji nije ljubazan itd, samo zato što je običaj da se daje toliko_i_toliko posto.

Mislim da je problematika na drugoj "razini" odnosno "zbog čega je tamo neko odredio da ja treba da dam 20% napojnicu, ako ja smatram da je napojnica za ok kelnera zapravo 8% (a za neljubaznog 2% ili 0%)".

Link to comment
Share on other sites

Ja ne razumem zašto toliki hejt prema "tradiciji od 20%"? Logično je da mu nećeš davati bakšiš ako si nezadovoljan uslugom i to mu onda staviš i do znanja, ali ja to pravilo kapiram da u slučaju da je sve bilo ok, dakle ne mora da se nešto polomio oko tebe ali nisi nezadovoljan, ostavljaš napojnicu od 20%.

Naravno, niko te ne obavezuje da to uradiš, ali je prosto logika "kad si u Rimu ponašaj se kao Rimljanin". U Beogradu je najnormalnije (nažalost) da ljudi šetaju biciklističkom stazom, najčešće iz razloga što i nema toliko biciklista. U Novom Sadu samo Beograđani šetaju biciklističkom stazom i naravno da ih svi gledaju kao retarde. Isti slučaj i sa Amerikom sa 20% napojnicama - u Beogradu niko ne očekuje 20% napojnicu, ali tamo u NY recimo očekuje i običaj je da mu se ostavi toliko.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Baš to. Što su bogatiji, to su veća zakerala i veće pičke.

qft

Problem sa Amerikom je taj sto musterije placaju kelnera u kaficu, umesto gazde. Jebem im ja mater

Dajem napojnicu ako je neko ljubazan. Ako nije dobije kurac.

oO

 

Link to comment
Share on other sites

ja ne znam zašto određeni forumaši nisu podatak da je u americi običaj da se daje bakšiš 20% uzeli kao kuriozitet sa drugih meridijana, knpr. kad čuješ da u arabiji jašu kamile a ne konje, nego su uleteli u raspravu da oni u srbiji nikad ne bi jahali kamilu...

Link to comment
Share on other sites

Неки се нису довољно удаљили од трипа да би грасповали ситуацију из космоса, а не из своје ситуације и окружења, а неки су просто у фазону ''ако одем да блејим са Маорима дваес дана, не морам да истетовирам цело тело''.

Право питање је, чини ми се, колики је тај трип са напојницама у Америкама. Типа, можеш да фураш коња по Мароку, можда неко окрене главу за тобом и то је то. Али можда те негде сасијеку сабљами ако прођеш коњем.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...