Jump to content

Napojnice u restoranima i kafićima


Recommended Posts

opet ivan pokusava da objasni sto znam i ja i svi ( ja opet naglasavam, pod b) - iz tudjeg iskustva), ali i dalje mlatimo praznu slamu oko toga sta bi mi ovde uradili.

oo sto mene zanima je sta bi se desilo u usa kad se ne bi ostavio tip?

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

opet ivan pokusava da objasni sto znam i ja i svi ( ja opet naglasavam, pod b) - iz tudjeg iskustva), ali i dalje mlatimo praznu slamu oko toga sta bi mi ovde uradili.oo sto mene zanima je sta bi se desilo u usa kad se ne bi ostavio tip?

Desilo se to dva puta prosle godine u mestu u kom sam ja bio u Americi, ne meni ali serveru sa kojim sam radio smenu.

Musterija, lik je platilo racun sve normalno, na delu tip napisalo nula i krenuo da ide. Menadzer restorana koji je bio tu, kad je to cuo skocio i otisao da trazi tu musteriju, nasao lika na parkingu i "izvinite, takva i takva stvar, niste ostavili napojncu, mozete mi molim vas objasniti zasto, niste zadovoljni uslugom itd".

Zvuci wtf smesno, ali kad covek pogleda, menadzer je stitio servera i restoran, hteo je da se uveri da li je ta musterija jednostavno kreten koji ne tipuje ili je server nesto zasrao ili hrana nije bila dobro spremljena.

Nije bila greska servera, a da jeste, veoma verovatno bi popio otkaz jer u usa da neko ne ostavi nikakav, null tip je van pameti.

Andjeo smrti spusti buktinju i s' njom ugasi se jadno bice moje.

Link to comment
Share on other sites

Ma ne jedem vise nigde po inostranstvu, odes do marketa kupis hleb, namaz, salame i odvalis se [:D]

Nikada necu zaboraviti kada smo bili u Italiji, nas sestoro je izaslo na veceru, ja vise ne mogu ni da se setim koliko smo platili ali to su bile stotine i stotine evra verovali vi ili ne. Nisam siguran da li smo se mi to cimali da su nam naplatili viljuske ili stvarno jesu

i naravno tih 20% me ubilo, da dajem 20% baksisa nekom nadrkanom kelneru i to ne znam o kakvom vi obicaju pricate posto nisam sve ispratio ali jednostavno na racunu pise 20% baksis i bukvalno moras da platis. Dobro, to je njima normalno i tako je, nema rasprave, deru strance koji se zajebu pa sednu. Nije tema ali moram da dodam, hrana je bila uzas! Pica sa jednom pecurkom i spagete sa kasikom mlevenog mesa.

Link to comment
Share on other sites

Hahhah ne ne, obican restoran u onom mrtvom Lidu

Ali bas to, ne uracunaju odma u cenu sve, pise pica 20 evra a onda jos dodas baksis i gledanje tv-a [:D] . Neiskustvo, zeleni smo bili! Mislio sam da oni bajati stapici kostaju evro ili su cak besplatni kada sednes a ne da kostaju 10 evra itd.

Bilo mi je smesno kako je u inostranstvu najjeftini MEK, cizburger 1 evro a parce pice odma pored 7evra i jos moras baksis da das [:D]

Sve u svemu, sto se tice tog baksisa, mnogo mi je prirodnije da konobar ima svoju platu + dobija baksis onoliko koliko mislite da treba da ostavite a ne da procitam cenovnik ispred a onda shvatim da treba da dodam na 2000 dinara - 400 kelneru ali nema tu ni sta da se raspravlja, tako je i to im je normalno [:D]

Link to comment
Share on other sites

možda nije trebalo da sednete u restoran na glavnom trgu u veneciji za vreme karnevala :D

taj fazon. čak sad i u beogradu već ako sedneš u centralnim ulicama oderu te. preko obavezno neke sporedne šeme :)

a da je mek uvek najjeftiniji to smo odavno dokazali a i najsigurniji si za te "nepredviđene troškove" aka muzički dinar i to :)

Link to comment
Share on other sites

taj fazon. čak sad i u beogradu već ako sedneš u centralnim ulicama oderu te. preko obavezno neke sporedne šeme :)

a da je mek uvek najjeftiniji to smo odavno dokazali a i najsigurniji si za te "nepredviđene troškove" aka muzički dinar i to :)

Ne mogu nikako da se setim gde, ali videh u nekom kafiću u centru Beograda da su cene bez PDV

Link to comment
Share on other sites

Pa ne bi trebalo, zakon o zaštiti potrošača kaže:

prodajna cena jeste konačna cena jednog komada robe, ili date količine robe, odnosno konačna cena usluge, uključujući sve poreze i dažbine;

Trgovac je dužan da, osim ako ovim zakonom nije drugačije propisano, na nedvosmislen, čitak i lako uočljiv način, u valuti koja je zakonito sredstvo plaćanja u Republici Srbiji, istakne:

prodajnu cenu robe ili usluge, uključujući prateću robu koja se isporučuje u vezi sa pružanjem usluge;

Tako da suštinski gledano ne bi smelo da bude dozvoljeno. Doduše po toj logici i Metro bi smeo da ističe samo cene s PDV-om, a to ne radi.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Nisam sve čitao oko ovih napojnica, ali moram da kažem da (obzirom da radim u hotelu) su stranci pičke samo takve.

Svi su oni kao vajni svetski putnici i kad im se ne svidi ukus vode krenu da kenjaju kako su obišli pola sveta i tako dalje.

Vođeni tom i ovom logikom oko "tipovanja" u Americi, mi bi trebali da zarađujemo masne bakšiše za nošenje kofera, zvanje taksija i tako dalje. Moj bagažista u smeni (a i ja dok sam radio kao bagažista) zaradi 500 dinara za mesec ipo dana. Pa sad vi vidite koja je tu računica. Pre dve godine sam nosio devet kofera jednoj porodici iz Amerike, sa sve parkiranjem kola u garažu i nošenjem kofera do sobe. Iscimao se i polomio samo tako. Sve ja to lepo njima namestim, donesem, prinesem i dobijem 20 dinara. Malo je falilo da im ih nabijem u guzicu.

Sa druge strane, jedanput ili dvaput godišnje se desi da dođe neki gost ko zaista putuje po svetu i zna te vaše "običaje" pa onda ostavi deset dolara samo zato što ga pustim u sobu mnogo pre zvaničnog vremena za prijavljivanje u hotel.

Toliko od mene. :)

U kom si hotelu?

Generalno su baksiis u hotelima u srbiji krsh, ali opet dese se izuzeci, tipa bilo je bar baja koje su za 2 dana ostavili sigurno 300 eura samo u baksisima, a opet imas i scene kao sto kazes da se oko nekoga iscimas najstrasnije i on ti ostavi 10 dinara a ti ga gledas dal da ga pljunes il da budes fini...

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

U kom si hotelu?

Generalno su baksiis u hotelima u srbiji krsh, ali opet dese se izuzeci, tipa bilo je bar baja koje su za 2 dana ostavili sigurno 300 eura samo u baksisima, a opet imas i scene kao sto kazes da se oko nekoga iscimas najstrasnije i on ti ostavi 10 dinara a ti ga gledas dal da ga pljunes il da budes fini...

Ako si bio ljubazan i kulturan, vratis mu 10 dinara uz komentar "hvala, ali sigurno su vama potrebnije nego meni. prijatan boravak vam zelim".

Slazem se ja sa pricom da kelneru, nosacu, komegod treba ostaviti baksis - uostalom da me znate uzivo (a i ko me zna, zna da je tacno) znali bi na zasigurno. Ali to je onoliko koliko ja zelim i koliko smatram za shodno da ostavim. Ako si ultra fin i prijatan ostavicu puno, ako si prosek ostavicu "meh", a ako si moron vratices u dinar kusur. Prihvatam i opciju gde su cene vise sa vec zaracunatim baksisem - ali ako nisu ne dajem nikome za pravo da se ljuti ili mi objasnjava kako je 10-20-30-10000% NORMALNO. To nije NORMALNO, to je UOBICAJENO - a uobicajeno ne podrazumeva da je dobro i da to treba tako raditi.

Zato sam za momka gore i bacio hejt, jer mi se zgadila ta prica gde se svako ko se ne slaze sa NORMALNIM gleda kroz prizmu skrtice.

Link to comment
Share on other sites

Ja juce hasao u kinesko-indijskom restoranu u Badenu, racun 114 chf i sad placam karticom i taman da krenem rukom da ukucam pin kad ono Tajlandjanka me brzohvatno grabi za ruku i kao, ukucaj i baksis! lol!

Pa to se podrazumeva. Mislim da sam u Srbiji za nedelju dana izlazenja ostavio 150-200 eur baksisa..

"Odvajali se mi ili ne, mi smo vec odvojeni!" - Dj. Balasevic

Link to comment
Share on other sites

Ako si bio ljubazan i kulturan, vratis mu 10 dinara uz komentar "hvala, ali sigurno su vama potrebnije nego meni. prijatan boravak vam zelim".

Vidi se da nikad nisi radio u hotelu :) Za komentar tog tipa se dobija automatska sut karta :)

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako je raditi u hotelu, ali nemam neki problem da ostavim bakshish ako je sve bilo good. Sa druge strane imao sam toliko neprijatnih momenata u skupim ruskim restoranima, gde ne samo da nisam hteo da ostavim bakshish, vec je dolazilo i do svadje da li uopshte trebam da im platim...

U svim normalnim restoranima, gazde gledaju da im gosti budu srecni i zadovoljni, poshto znaju da ce se onda vratiti. U Rusiji, mnoge gazde boli stojko da li cesh se vratiti.

Zato rucham u jednom malom kafeu, gde hrana nije bog zna shta, ali zato ga drze gazda i njegova zena i ljudi se trude da im mushterije dolaze ponovo. Ne ostavljam tamo neki bakshish poshto rucham svaki dan, ali zato cu pre da odem kod njih i oni su zahvalni za to.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

kolko sere ovaj behemut, kad moram tako da kazem, o ovim amerima...

ti isti ameri kad dodju u restoran u srbiji, traze kusur u dinar, prosto iz razloga sto im na racunu nije odstampano polje ''TIP'' i onda je kao do jaja, ovde ne moram da ostavljam baksis, a u americi moram. to nije zato sto je takav obicaj, vec zato sto su ovce koje su navikle da mora onako kako im pise, jer ako ne pise nista, onda se pogube u koordinatnom sistemu.

e bre, pa oni imaju iscrtane strelice po podu na kojima pise '' food'' u jednom muzeju u njujorku, da ih odvede do menze. i koliko onda retardiran moras da budes?

ali da ne sirim sad tu stranu price... vec su rekli ljudi, nije nista imperativ, sve je na tebi koliko ces da ostavis, a ako nisi sisa od coveka i imas pare da jedes u tom restoranu, ostavices i neki baksis.

mislim ovde pricamo opet o tim amerima, kod kojih kad dodje trenutak placanja racuna, svako vadi svoj novcanik/karticu i placa svoj deo.. bas prakticno za konobara i resotran.

zasto njima neko ne kaze kad jedu u srbiji, ALO RODJACE ovde je obicaj da se plati sve zajedno, pa se posle raskusurajte ako zelite, kad izadjete iz restorana?

Edited by Mitch

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

mislim ovde pricamo opet o tim amerima, kod kojih kad dodje trenutak placanja racuna, svako vadi svoj novcanik/karticu i placa svoj deo.. bas prakticno za konobara i resotran.

zasto njima neko ne kaze kad jedu u srbiji, ALO RODJACE ovde je obicaj da se plati sve zajedno, pa se posle raskusurajte ako zelite, kad izadjete iz restorana?

Zato sto smo mi mala Srbija, a oni velika Amerika :/

Inace, slazem se sa gornjim delom posta.

Link to comment
Share on other sites

e bre, pa oni imaju iscrtane strelice po podu na kojima pise '' food'' u jednom muzeju u njujorku, da ih odvede do menze. i koliko onda retardiran moras da budes?

a kako inace da nadjem restoran u zgradi od 5000 kvadrata? mislim druga prica je zasto bi ikada zeleo da jedes u muzeju, al to sto su ameri debeli prozdrljivci nema (direktne) veze sa ovim :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...