Jump to content

World Armies


Dule_smor

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Vojislavom Koshtunicom ili ćirilicom ?

ни једно ни друго, већ Моћ Мрачне Шуме.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

svidja mi se ovaj "arsenal demokratije" naslov :) podseca me koliko smo primitivni.

jbt jel ima negde gde se ovi nisu tukli :/

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Mene je oduvek interesovalo kako bi se odvio sukob između Grčke i Turske.

ovo je vrlo realnije pitanje, od onih ranijespomenute varijante sta bi bilo kada bi zaratilo 4/5 stanovnistva zemlje u jednom sukobu :D

kontam albanija bi udarila na grcku, mi na kosovo i albaniju, bugari na nas coolface-1.png

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bugari bi udarili pre na Grčku, jer severoistočni deo Grčke ima dosta Bugara... međutim, Bugari imaju problem sa turskom manjinom ka Turskoj, te ne znam da li bi uopšte smeli da se mešaju u sukob čak i da razmišljaju o zameni teritorija ili sl.

Srbija ne bi ušla u sukob, jer bi se Tadić izvinio umesto ratovanja, a Šipci ne bi ušli u direktan rat, već bi samo pravili po malo sranja i eventualno prepolovili Makedoniju. :tf:

Link to comment
Share on other sites

za pocetak bi mogli da obrazlozimo zasto bi uopste neko sa nekim stupio u otvoren sukob :) predaleka su perdvidjanja kako bi se odvijalo i kako bi se zavrsilo (razmena teritorija i to)

Grčka nikad neće odustati od kontrole ostrva u Mediteranu, iako bi sa geografske strane nemali broj trebalo da pripadne Turskoj (unutar ili veoma blizu teritorijalnih voda kontinentalne Turske). Sa druge strane Grci im nikad nisu oprostili etnička čišćenja sprovođenih u 20. veku.

Samo treba izbaciti NATO i UN sa globalne scene i nema šanse da se sukob ne rasplamsa.

Link to comment
Share on other sites

Trenutno najrealniji sukob je dobri stari ješe vs arapi matchup u jeku situacije oko Palestine.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

ovih dana je to normalno na forumu, vruce, sta li je :)

Trenutno najrealniji sukob je dobri stari ješe vs arapi matchup u jeku situacije oko Palestine.

ma jok, previse mainstream :)

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

pa imamo ovo

wgOf9.jpg

m-84as, 2004. je pocela modernizacija koja je trebala da se zavrsi 2010... mnoge izmene na ovom modelu su uradjene po uzoru na t-90 od kojeg ima slabiji oklop ali zato vecu pokreljtivost i brzinu... dokle se stiglo sa modernizacijom - pitaj boga verovatno su ovi sada prodali i ono sto smo imali i izvinuli se sto smo ih imali

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

зашто Србија нема ОВАКВЕ тенкове??????

slovacki-tenk.jpg

Zato sto je taj tenk daleko losiji od Jugoslevnkog M84 , evo ti kako smo mi modernizovali T72 : SER_mod_T72.jpg

a da ne govorimo o ovom nasem M84ab postovanom iznad ... koji je prakticno ruski T90. ( http://www.youtube.c...feature=related ).

U osnovi M84 ( jugoslovneska vezija radjena po uzoru na sovjetski T72 sa mnogim poboljsanjima ) je daleko bolji od T72.

E sada koliko vidim nista se ne prodaje niti modernizuje tehnika je tu ali nema politicke volje.

A to sto nam je ostavljena vojska i tehnika da propada je vec druga stvar.

Edited by StormScion

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

na wikipediji pise da je naslednik t-84 bio u razvoju m-91 vihor koji je bio yu dizajn (dakle slicno zavrsio kao i novi avion) i da su uradjena bila valjda dva modela i sklopljena u hrvatskoj (kao i svi tenkovi u yu) ali je onda pred sukobe 90ih hrvatska odbila da ih isporuci JNA... posle toga su oni na toj bazi hteli da naprave 2 modela, ali su odustali od toga pre 2 godine...

sta ce da rade sa silnom elektronikom kada poleti EMP :P

p.s. nesto mnogo visoko deluju ovi koreanski tenkovi, znam da su svi radili na tome da budu sto nisi i samim tim manje mete :) ili je to razmisljanje od pre 20 godina

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

na wikipediji pise da je naslednik t-84 bio u razvoju m-91 vihor koji je bio yu dizajn (dakle slicno zavrsio kao i novi avion) i da su uradjena bila valjda dva modela i sklopljena u hrvatskoj (kao i svi tenkovi u yu) ali je onda pred sukobe 90ih hrvatska odbila da ih isporuci JNA... posle toga su oni na toj bazi hteli da naprave 2 modela, ali su odustali od toga pre 2 godine...

sta ce da rade sa silnom elektronikom kada poleti EMP :P

p.s. nesto mnogo visoko deluju ovi koreanski tenkovi, znam da su svi radili na tome da budu sto nisi i samim tim manje mete :) ili je to razmisljanje od pre 20 godina

Da vihor je u svoje vreme trebao da bude odlican tenk i verovatno bi danas bio standardni tenk SFRJ da je opstala. Mislim da se modifikovan motor sa tog tenka koristi na ovom novom M84ab1 i dan danas je jedan od najboljih motora koji se koriste uopste u svetu. Nemci su tek u svoje najnovije Leoparde poceli da ugradjuju motore slicnih karakteristika. Recimo ovi tenkovi blackpanther i type10 imaju isti odnos snage i tezhine kao sto bi imao vihor. Pre 20 godina :)

Sve u svemu vec danas bi bio "prevazidjen" ali bi bio bolja osnova za unapredjivanje nego sto je to M84 ili u slucaju T90 T72. Najbitnija stvar kod tog tenka jeste da sva elektronika bi bila proizvodjena u SFRJ bio bi 100% nas tenk. M84ab1 je po karakteristikama bolji tenk ali kupujemo svu modernu tehnologiju od francuza rusa i ko zna koga jos sto mu dizhe cenu drastichno.

Inace za ove iznad tenkove prvo cena je oooogromna kupis umesto takvih deset deset T90 i ostane ti sa strane za borbeni avion ... sve su to fensi igrachke za bacanje para ( moze se reci inspirisane leclercom koji se pokazao kao fejl ) . Ako hoces zapadni tenk danas da uzmes uzmash pametno i uzimas Leopard 2 , ako su ti teritorije posumljene , tesko prohodne i velika prostranstva a treba ti jeftin tenk i za obuku i za odrzhavanje onda uzimas T90. Za nas naravno T90 tj ovo sto sada prozivodimo mi sami je savrshen , uvek je naravno najbolje proizvoditi svoje.

Cisto kao lol primer Leopard2 koji je duplo jeftiniji od oba tenka i T90 koji jeskoro tri puta jeftiniji od ovih tenkova imaju veci preciznost pri pokretu ( 100% pri kretanju od 30km/h na mete do 3km ) takodje topovi sto se tiche vatrene moci su podjednaki i veoma slicnih karakteristika ( probojnosti itd ).

p.s. nesto mnogo visoko deluju ovi koreanski tenkovi, znam da su svi radili na tome da budu sto nisi i samim tim manje mete :) ili je to razmisljanje od pre 20 godina.

To je razmisljanje samo sovjetskih dizajnera , u zapadnom svetu je dominantna nemachka skola sto znaci veliki tenkovi. To ima i mana i prednosti. Uglavnom vishe mana.

Mislim da razlog zasto su rusi i nemci obustavili razvoj novih tenkova ( T95 i leopard 3 ) do daljnjeg jeste sto nema potrebe razvijati stvarno nove tenkove trenutno jer modernizacija starih se pokazuje kao dovoljna i kao ekonomicno resenje. Tako se nece naci u situaciji da proizvode totalno nove tenkove koji ako pocne veliki rat bi opet trebali da se menjaju. Sve u svemu tenk koji je mali i jeftin sa 125mm topom moze da unisti ovaj tenk koji kosta 3 puta vise i ima istu vatrenu moc. Ocekivao bi da za tenk od 10 miliona dobijes bar 150mm ili jos veci top a onda bi i sama velicina tenka bila opravdana. Pogotovu sto ovi tenkovi imaju automatsko punjenje , dakle odstranjegog cetvrtog clana posade kao sto sovjeti rade vec 50 godina , stim sto su sovjeti to iskoristili da smanje tenk i sve troskove sto idu uz prozivodnju , odrzavanje i trening.

Edited by StormScion

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

pri tom uvezbana ekipa koja manuelno puni top i dalje to brze radi od automatike :)

zanimljivo i reaktivan oklop je dosao od rusa, i danas je totalno odbacena nemacka filozofija pravljenja sto debljeg oklopa i svi su presli da prave reaktivne modele...

meni samo nije jasna uloga svih ovih modernih tenkova kada ih sve ruski rpg29 probija i to od napred ! u iraku su sjebali i challenger 2 i abrams-a :) a da ne spominjemo at topove ili novi model rpg-30 koji bi trebao da se lakse bori protiv reaktivnog oklopa i sistema za aktivno ometanje na tenku

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da su na tu ideju prvi dosli englezi, ali su sovjeti realizovali pre njih.

Sto se tice brzeg punjenja dobro obuchene posade to je istina al razlike su veoma male. Mada mora se uzeti u obzir da automatski punjach radi uvek konstantno i pod pritiskom u borbenim uslovima :P

Abrams i chelindzer su losi tenkovi i dosta zastareli pri tom abrams je razvijan uporedno sa leopardom pre vise od 30 godina i leopard se pokazao daleko boljim medjutim amerima nije bilo logicno da prihvate da kupuju nemacku tehniku. Naravno zbog medijskog mraka malo je teze dobiti informacije sa obe strane ali evo recimo ruskog vidjenja T90 vs Abrams.

http://www.youtube.com/user/BitnikGr#p/search/3/8paDwGHAy-s

Naravno ni ovo se ne moze uzeti kao kompletno objektivan pogled na stvari jer ipak je to TV program ali prosiruje sliku i daje pogled sa druge strane. Naravno treba razbijati sve stereotipe da je ruska / sovjetska tehnika zastarela i inferiorna ... ipak su to sto se kazhe space/niclear age supersile u pitanju i niko nije ni dostigao ono sto su oni razvijali pre 30 i kusur godina :)

Edited by StormScion

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

370 miliona je broj van svake pameti i nema ni teorijske šanse, ne samo bilo koja zemlja, nego i ceo svet da obuči, opremi i izdrži takvu vojsku. Ne znam samo kako vam je uspelo da poverujete u taj broj.

PLA ima 2.2 miliona u aktivnoj službi i oko 800k u rezervi.

Kina inače, nema obavezu služenja vojnog roka, tako da je tih 3miliona sve što imaju.

Mislim da ona lista gore nije bas tacna. Mada nije i da se razumem bas u sve ovo.. Ali kako to da Kina nema obavezu sluzenja vojnog roka, to mi je bas cudno. S druge strane znam da sva deca u toku skolovanja prolaze kroz neku vrstu vojnog treninga.

I otkud Japanu vojska, mislila sam da je maltene potpuno nestala posle WWII, ili tako nesto u smislu da imaju neke banove na sve to?

oO

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...