Jump to content

Need medical attention


Recommended Posts

poslednjih dva-tri dana podocnjaci su mi bas stravicni, izgledam kaoneki pajdoman, a ne spavam ni vise ni manje nego proteklih nekoliko meseci, ishrana mi je isto ok, nemam trenutno hit meseca pa nije ni to.

sta bi moglo da bude-sta da radim?

godine :(

 

ali ipak proveri krvnu sliku. Ono realno, nije skupo, a svakih 6-12 meseci je po meni skroz kul pratiti parametre 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Mozda si samo dehidrirala ovih dana. Proveri kreatinin i ureu (biohemizam ili kako na vma kazu astra8), mozda i celokupni pregled urina.

 

Dule, i ja to imam jos pre dve i po godine. Meni maksilarci rekose da se to ne leci, samo od sebe ce kao proci. Treba manje da pricam, jedem kasastu hranu i utopljavam te delove. Naravno da se niceg od toga nisam pridrzavala. Na kontrolu nisam isla, mozda kad se vratim sa godisnjeg odmora. Procice.

i'm not fat, i'm just easy to see..

Link to comment
Share on other sites

Dule je u pravu, podocnjaci se u medicinskim udzbenicima ( xD ) pominju najvise vezani za bubrezne edeme (al to bas kad ti bubrezi odu u k****, nece od nekih sitnica tipa kamencici u bubregu i to)... E sad, jos jedino gde sam cula za sjebavanje podocnjaka je u plasticnoj, tipa kod ljudi koji inace imaju kesaste podocnjake (koji su jelte sastavljeni od cuvenog masnog tkiva xD) , moz da se desi da dodje do "hernijacije" tog masnog jastuceta, u smislu da prodje delic jastuceta ispod nekog drugog malog misica koji je tu u blizini pa onda izgledas jezivo sa duplim podocnjacima i taj neki rad, al to je uglavnom kod matorih (tipa posle 50).. pa valjda nije to :D A mozda je samo u pitanju abusive husband :D

Al ono, mozes bar da nam kazes kakvi su podocnjaci, tipa jel su kesasti, mlitavi, ili elasticni, popunjeni? I da li su samo ispijeni, udubljeni? I da li su promenili boju u odnosu na ranije,  i u odnosu na okolnu kozu i kakve su boje?
 

Gde god krocim tu topik ne raste (ubivam s komentari topike) :D

Link to comment
Share on other sites

Najmanje 23 Kanađanke umrle zbog "Bajerovih" kontraceptivnih pilula

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/387505/Najmanje-23-Kanadjanke-umrle-zbog-Bajerovih-kontraceptivnih-pilula

Ako laze koza ne laze rog!

Moram da priznam da ne razumem sta si hteo da kazes, jer ovo sto si postovao govori da ja lazem zato sto si ti procitao clanak u novinama koji potvrdjuje tvoje dosadasnje sumnje da tu nisu cista posla i da je oralna kontracepcija zlo? :-D

I u Francuskoj su skoro zabranjene pilule Diane jer su zabelezena 4 smrtna slucaja za 25 godina, true story... Ja sam mislio da sam u svom postu bio jasan sto se tice benefit/risk odnosa svih lekova, a ne samo kontracepcije koja se nista posebno ne izdvaja od drugih, ali je stigmatizovana iz nekog razloga (lol sto ga tvoj decko ne vadi na vreme ko sav normalan svet nego pijes hemiju, cheat!), tako da ili nisi pazljivo citao ili me trolujes. :-) Jos su valjda mislili kako ce zajebanije da zvuce ako u tekst ubace genericko ime komponente leka, Drospirenon omg!, sto je u stvari progesteronska komponenta leka koja veze sa trombozom nema, vec je kolicina estrogenske komponente bitna...

Koliko cesto mozes da cujes u drustvu da pusenje izaziva duboku vensku trombozu (i to je visestruko veci rizik)? A ako spomenes pilule uvek ce se naci neko pametan da te pokopa jer je video clanak u novinama il mu je reko ortak ciji je cale lekar. Pa ne trazim ja da kad napisem nesto ovde da se tome slepo veruje, nego uzmi istrazi sam, ali pazljivo biraj izvore informacija. Dosta pomaze jelte ako pises samo ono u sta se razumes (a druge stvari pitas lepo), tako da teme u koje se ne razumem zaobilazim i pokusam da naucim nesto a sigurno ne baziram znanje na clancima iz novina...

Sama trudnoca (takodje vise nego pilule) je rizicno stanje za duboku vensku trombozu (a ja nesto nisam video da trudnice padaju okolo od embolije), pa sta sad zene ne trebaju da ostaju trudne?

Pa u uputstvu stoji da je povecan rizik od tromboze, ali ono sto je bitno je koliki je taj rizik zapravo? Zene koje zaista umru od kontracepcije obicno imaju neki urodjeni, pre toga nedetektovani poremecaj u koagulaciji krvi (sto se cesto desi da u trudnoci prvi put skontaju nakon pobacaja recimo). Jedina realna opasnost postoji od kombinacije faktora rizika sto se da eliminisati prostom anamnezom pre prepisivanja oralne kontracepcije pitanjima da li je zena u porodici imala slucajeve embolije, da li je pusac, koliko godina ima (rizik je posle 35e) itd. (a ne nekim super ultra analizama krvi i hormona kako ljudi obicno misle).

Nije lose ni pomenuti povezanosti oralnih kontraceptiva i karcinoma, pa nek svako proceni da li mu odgovaraju moguci rizici u odnosu na korist. Studije kazu da postoji povecan rizik za razvoj benignih tumora jetre (1-2 na 100.000), a da smanjuju rizik od karcinoma endometrijuma (za oko 50%), smanjuju rizik od karcinoma jajnika (za 40%), a da nema povezanosti sa karcinomima grlica materice i dojke.

Jos jedan stav se cesto vidja a to je "aj ako vec pijes nemoj dugo, nego prekini malo da odmoris" sto je lol jer je najveci rizik za trombozu zapravo pri promeni hormonalnog balansa a sa njim i koagulacionog statusa, sto ce reci pri uvodjenju u terapiju i pri prekidu... Ima zena koje iz nebrojeno razloga uzimaju pilule, a da nije cilj kontracepcija, vec su prepisane od strane endokrinologa, po 7+ godina bez prestanka pa nemaju nista od nezeljenih efekata vec vide samo korisne efekte terapije...

Znam ja da je lakse citati novine al ako hoces da pricamo ozbiljno sledeci put sibni neku studiju pa da diskutujemo ko je radio, na kolikom uzorku, misljenja drugih o toj studiji a ne ovako...

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam pitala profesorku sa ginekologije koja nam je drzala jako korisno predavanje o kontraceptivnim i day-after pilulama, da li ove prve, kad vec sprecavaju ovulaciju istovremeno i stede jajne celije (u smislu da ako jajnik ne izbaci jajnu celiju svakog meseca, da li nam ostaje vise za posle :D, tipa da li mozemo da "probijemo" gornju granicu starosti za ostajanje u drugom stanju), i ona je rekla da zaista stede. Sto mi je bilo jako zanimljivo da cujem.
Dakle sto se tice Yaz-a (to je ta Bayerova pilula koja "ubija"),  ona sadrzi 3mg drospirenona, i 0.02mg estrogena, isto tako Yasmin 3 mg drospirenona i 0.03mg estrogena, zanimljivo da se nisu uhvatili Yasmina koji u principu ima istu kolicinu drospirenona i za 0.01mg VISE estrogena? Da vam ne lici to malo na negativan marketing "farmaceutske mafije"?
I diane-35 koje sadrze ciproteron acetat 2mg (ima istu antiandrogenu funkciju kao drospirenon samo je potentniji) i estrogen 0.035mg, koje su bile tema svih prica vezanih za tromboemboliju vec mnogo godina, samo su sad valjda uspeli u sabotiranju tih pilula, pa su ih batalili i presli na druge.. A diane su bog&batina za policisticne jajnike, najbolje deluju jer kao sto je dzoni napisao u nekom postu, najveci problem kod PCOS je u stvari povecana sekrecija androgena kod zena, a ove imaju najbolji anti-androgeni efekat.
A odakle je krenula sva ta kontroverza oko pilula - od 60tih godina kad su se pojavile, tada je zaista i moguce da su imale neke znacajnije stetne efekte, posto su sadrzale koncentracije hormona koje su 3,4,5 puta vece od ovih danas. Pa su onda ovi nasi matori lekari koji su to tad naucili, skontali da to tako jeste i danas (nije da medicina napreduje stalno, al ajde), i furaju tu pricu onima koji nece da se potrude da se sami informisu.

Elem, ja pijem Yaz, mozda vec 3 godine, i jedini stetan efekat koji su do sad pokazale je po moj novcanik (jebeno kostaju malo preko 1000 din a traju 28 dana) :D
A da, posto pusim (i to 2paklice dnevno [xx(]  kad udjem u frenzi fazu ucenja -sto je sad) a to je jos jedan risk factor za tromboemboliju, slabo se krecem narocito u ispitnim rokovima (sto je isto sad), doduse nisam gojazna i imam jos malo pa 24godine, al ono ocigledno radim na tome (ugrozavanju svog zdravlja) i videcemo ako do kraja julskog roka ako ne dobijem troboemboliju nisam nista napravila :D

  • Upvote (+1) 2

Gde god krocim tu topik ne raste (ubivam s komentari topike) :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kada krenu vrucine, na poklon dobijem naduvene noge, koje uglavnom uspem da izlecim plivanjem, drzanjem nogu iznad nivoa srca (no homo), oblogama od alkohola (o/  dule) i stavljanjem listova kupusa na otok. Vec imam probleme sa kapilarima na rukama, odnosno, dobijaju onu mrtvacku boju kada je hladno, pocrvene kada je vruce. Doktorka mi je rekla, nakon kapilaroskopije, da je to "per si". da su kapilari zdravi ali ne rade uskladjeno i da jedino mogu da rokam aspirine. Pusim oko 10 cigara na dan, i dosta slatku kavu.

 

Da li bi trebao da snimim i vene, posto je ovo vec 4ta -5ta godina kako mi se desava ili postoji neka "E, nemoj to!" alternativa

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

genetika. moze se odliziti sportom.

meni je na levom stopalu sad vec izrazena prosirena vena, pojacala se prosle godine. cale je prvu oprraciju imao sa 34.

ja je za sada odlaxem svemocnim plivanjem, cak bi rekao da je stanje dosta bolje nego proslo leto. ali ceka i mene.

i svako ih snimi.

mada, hteo sam prosle godine da odem do vma, ali mi je cale rekao nakon sto me je pogledao da ne idem jer ce mi svakako reci da idem na operacije/sranja, a kad te jednom dohvate lekari, nema ti leka

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kad ti se naduju noge uzmi caj od persuna i onda ces da ispiskis visak vode i splasnuce ti noge. Postoje u apotekama i kapsule od persuna koje mozes da popijes, ili najzdraviji je svez ali mislim da treba da pojedes odjednom citavu vezu da bi delovalo, ali je jako zdravo

  • Upvote (+1) 1

oO

 

Link to comment
Share on other sites

Kad ti se naduju noge uzmi caj od persuna i onda ces da ispiskis visak vode i splasnuce ti noge. Postoje u apotekama i kapsule od persuna koje mozes da popijes, ili najzdraviji je svez ali mislim da treba da pojedes odjednom citavu vezu da bi delovalo, ali je jako zdravo

 

Volim ja da se posolim persunom, mislim, volim persun. Hvala na savetu! Ako se budemo videli, vodim te negde da potrosim barem 400-500 dinara, cisto da ti pokazem emocije i zahvalnost :tf:

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 2

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

Чек, здраво је да избацујеш воду из организма?

Па да, зато и гледаш да исциркул'шеш сто литара кад си болесан, да би се испиро од болеса.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...