Jump to content

Teretana topik!


nikita_

Recommended Posts

Imam pitanje za nekoga ko je upucen u cutting cikluse...

Trenutno sam na ishrani skoro pa bez ugljenih hidrata, i imam nekoliko problema. Prvo je uobicajeni nedostatak snage tokom treninga i generalna letargicnost tokom celog dana (ovo je bilo ocekivano, tako da me ne brine). Druga je 'izduvanost' misica (ne mogu da smislim prikladniju rec), kao da sam preko noci izgubio kilograme misicne mase. Naravno, sve je tu, sto vidim po kilazama, ali bukvalno kao da su se izduvali...

Voleo bih ako bi neko mogao ovo malo poblize da mi objasni, posto na netu nalazim samo stura objasnjenja u vidu gubitka glikogena iz samih misica, i da je to razlog izduvanosti.

Edited by zuzilinjo
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

zasto si na ishrani "skoro pa bez ugljenihih hidrata"?

to je mozda dobro za neke starije ljude, koji ne mogu da vezbaju, a hoce da skinu kilazu.

eto razmisli logicki samo, sta predstavlja "gorivo" coveku dok vezba? UH.

tako da nije cudan nedostatak snage i letargicnost, o kojoj pricas...

moj savet ti je da promenis dijetu. svako mora da unosi UH, pogotovo ljudi koji treniraju, ali treba obratiti paznju na kvalitet, ako ne znas, izguglaj koji su zdravi (da se tako izrazim) ugljeni hidrati

evo ja sam nasao par ok linkova:

http://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/11-ugljikohidrata-u-prehrani.aspx

http://www.yu-fitness.com/forum/ishrana/mitovi-o-ugljikohidratima-i-proteinima/

http://www.hbs.hr/html/clanci/ugljiko.htm

i za kraj slika :D

GGox1.jpg

PAJMO

NO PAIN, NO GAIN!

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

Imam pitanje za nekoga ko je upucen u cutting cikluse...

Trenutno sam na ishrani skoro pa bez ugljenih hidrata, i imam nekoliko problema. Prvo je uobicajeni nedostatak snage tokom treninga i generalna letargicnost tokom celog dana (ovo je bilo ocekivano, tako da me ne brine). Druga je 'izduvanost' misica (ne mogu da smislim prikladniju rec), kao da sam preko noci izgubio kilograme misicne mase. Naravno, sve je tu, sto vidim po kilazama, ali bukvalno kao da su se izduvali...

Voleo bih ako bi neko mogao ovo malo poblize da mi objasni, posto na netu nalazim samo stura objasnjenja u vidu gubitka glikogena iz samih misica, i da je to razlog izduvanosti.

Prilicno je logicno da na cutting fazi si na malo UH, to svi rade.

E sad kolko je to malo UH? Ja sam u cut-u bio na oko 120-130 gr po danu, i to sam oko 80-90gr unosio posle treninga. Tu ne racunam vlaknaste UH vec pirinac, krompir i to.

Sto se tice "izduvanosti" misica, to je standard na low UH dijetama, samo sto ja nisam primecivao tako kao da sam izduvan sam sebi, vise sam primecivao koliko buknem kada za cheat obrok pojedem neku palacinku recimo i sutra na treningu budem "duplo" veci i snazniji.

edit: opet sam procitao post, nesto sam pogubljen ovih dana :D

Brate to je najnormalnija stvar, gubis masti, izbacujes vodu itd... Naravno da ce sve izgledati manje, ali izrezanije.

Ja sam na pocetku ovogodisnjeg cut-a nosio farmerice broj 34, a na kraju ciklusa sam dosao do broja 30, pritom sam povecao cak neke kilaze (dodus za nesto sitno).

Ista kolicina masti je mnogo veca zapreminski od iste kolicine misica.

fat-vs-muscle.jpg?w=604&h=343

Valjda sam skapirao da na to mislis?

Edited by LongIey
Link to comment
Share on other sites

zasto si na ishrani "skoro pa bez ugljenihih hidrata"?

to je mozda dobro za neke starije ljude, koji ne mogu da vezbaju, a hoce da skinu kilazu.

eto razmisli logicki samo, sta predstavlja "gorivo" coveku dok vezba? UH.

tako da nije cudan nedostatak snage i letargicnost, o kojoj pricas...

moj savet ti je da promenis dijetu. svako mora da unosi UH, pogotovo ljudi koji treniraju, ali treba obratiti paznju na kvalitet, ako ne znas, izguglaj koji su zdravi (da se tako izrazim) ugljeni hidrati

PAJMO

NO PAIN, NO GAIN!

Nisam ipak ja dao punu pricu, trenutno sam na rotaciji ugljenih hidrata, znaci imam dane punjenja i dane kada unosim veoma malo.

Stoji to da su ugljeni hidrati gorivo, ali pazljivim doziranjem (i naravno intervalima na veoma niskim ugljenim hidratima) se ulazi u stanje ketoze, i ja sam zasada misljenja da me ona najbolje 'radi'. Ukratko, u nedostatku ugljenih hidrata, organizam krece da koristi masti kao glavno gorivo. Ovo stanje nije dugo odrzivo, ali vise o tome ima na datom linku...

Opet da naglasim, ja sam kriv sto nisam naglasio moju situaciju, nisam lik koji je nov sto se tice teretane, pa da ne jedem uopste ugljene hidrate zato sto mislim da cu brzo smrsati. Da naglasim, ne preporucujem nikome nikakve rotacije ugljenih hidrata, ili bilo sta slozeno, samo za mrsavljenje, sasvim je dovoljna: korigovana ishrana, kardio, teretana 3-4 puta nedeljno.

Ja sam vec ne relativno niskom nivou masti, ali se 'secem' dalje, a sto se tice teretane i ishrane sam poprilicno ozbiljan...

Stoji naravno sve sto si ti rekao, ali nije isto gubljenje 10 kila viska, i secenje sa 9 na 5 posto masti (opet, nisam ja naglasio, tako da hvala na brizi)...

Prilicno je logicno da na cutting fazi si na malo UH, to svi rade.

E sad kolko je to malo UH? Ja sam u cut-u bio na oko 120-130 gr po danu, i to sam oko 80-90gr unosio posle treninga. Tu ne racunam vlaknaste UH vec pirinac, krompir i to.

Sto se tice "izduvanosti" misica, to je standard na low UH dijetama, samo sto ja nisam primecivao tako kao da sam izduvan sam sebi, vise sam primecivao koliko buknem kada za cheat obrok pojedem neku palacinku recimo i sutra na treningu budem "duplo" veci i snazniji.

edit: opet sam procitao post, nesto sam pogubljen ovih dana :D

Brate to je najnormalnija stvar, gubis masti, izbacujes vodu itd... Naravno da ce sve izgledati manje, ali izrezanije.

Ja sam na pocetku ovogodisnjeg cut-a nosio farmerice broj 34, a na kraju ciklusa sam dosao do broja 30, pritom sam povecao cak neke kilaze (dodus za nesto sitno).

Ista kolicina masti je mnogo veca zapreminski od iste kolicine misica.

Valjda sam skapirao da na to mislis?

Ja sam trenutno na bas malo, ispod 100 grama. Nije do gubljenja masti, posto primecujem uglavnom na rukama. Moguce je da je do vode, ali opet ne bi trebalo posto pijem oko 10l dnevno...

Tesko je opisiv osecaj, ali izudvanost nekako najbolje to opisuje. Snaga je nepromenjena, ali nekako misici su dosta manji i za vreme treninga (pump) i posle. Kao sto sam rekao verovatno je da je do zaliha glikogena iz samih misica, ali ciljao sam na to da mi neko (mislio sam Dzoni, ili bilo ko ko je detaljnije upucen) objasni tacnije sam biohemijski proces, posto ne mogu nista detaljno da nadjem na internetu.

Edited by zuzilinjo
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

@zuzilinjo

Nema razloga da se maltretiras toliko.. Kad upadnes u tu ketozu osecas se kao vnogo :D Ja ti preporucujem da unosis 100 do 150g uh dnevno minimum, a da se bacis na IF 8 sati jedes 16 ne ili mozda 6/18, 4/20. 4/20 je hardcore ali kontam da najbolje sljaka. Ja sam posle visemesecne dijete/odrzavanja kilaze presao na IF 8/16 i sa istom kolicinom kalorija sam skidao 1kg nedeljno

Link to comment
Share on other sites

10 litara vode dnevno piješ?

Pa da, oko 10... Pijem iz flasa koje su 1,5l i popijem ih 6 dnevno, plus nesto malo sa strane...

Nije da osecam potrebu za 10l, ali uvek drzim flasu pored sebe, i svaki cas popijem po malo...

@zuzilinjo

Nema razloga da se maltretiras toliko.. Kad upadnes u tu ketozu osecas se kao vnogo :D Ja ti preporucujem da unosis 100 do 150g uh dnevno minimum, a da se bacis na IF 8 sati jedes 16 ne ili mozda 6/18, 4/20. 4/20 je hardcore ali kontam da najbolje sljaka. Ja sam posle visemesecne dijete/odrzavanja kilaze presao na IF 8/16 i sa istom kolicinom kalorija sam skidao 1kg nedeljno

Vec sam na IF, ali saznao sam za njega pre nekih mesec dana, iako se tako hranim vec duze vreme. Jednostavno, nikad nisam imao vremena da jedem posle 4, ali sad skoro sam saznao da je to validan nacin ishrane...

Sto se tice ketoze, prosao sam je vise puta. Prvih nedelju dana je krvavo tesko, gladan si non stop, pojeo bi bilo sta, ali posle tih nedelju dana dodje neka konstantna sitost. Iako jedes identicno, jednostavno nisi vise gladan, i sit si vise nego ikad. Pretpostavljam da je to zato sto se telo 'preda' i krene da koristi masti kao primarni izvor energije, a masti (ako se ne varam) imaju vecu kaloricnu vrednost nego ugljeni hidrati...

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Da valjda masti imaju 8 kalorija a proteini i ug po 4 :) A sto 10 litara vode :) Da ti nije mnogo :DD

Ne znam da li je bas toliko prosto, bitno je i da li su u pitanju monosahardi ili polisahardi, koliko je vremena potrebno da se polisahardi dovedu u stanje monosaharida, glikemicki indeks, itd... U osnovi da, masti daju oko 70% vise energije...

Sto se tice vode, prija mi kao neko bazicno 'prociscavanje', ali dobro je i za probijanje 'platoa'. Desi mi se ponekad da nedelju-dve pored ishrane i treninga ostajem na istoj tezini. Onda se obicno olesim od belog vina i ujutru se probudim skroz suv i jedno 4-5 kilograma laksi. Naravno, u toku dana vrati se 2-3 kilograma, ali posle toga se nastavlja normalno gubljenje tezine. Ako nekog vise interesuje moze da progugla weight loss water retention...

Opet da naglasim, ovo se obicno desava na 'visim nivoima' kada se spustaju procenti masti ispod 10%. Za bilo koga ko samo zeli da smrsa, sve je ova apsolutno nepotrebno zamaranje...

pa i ja mislim da je mnogo. nije toliko vode samo po sebi loše, ali verovatno smanjuje nivoe elektrolita ili čega već.

Naravno, najvise sam na gubitku soli, najvise kalijuma, natrijuma i magnezijuma, tako da njih uzimam dodatno. Opet, nije toliko jednostavna stvar, posto, ako sam dobro razumeo, podjednako je los i nedostatak i visak kalijuma, a to ima veze posto on ucestvuje u prenosu neurosignala u sinapsama. Moguce da sam ovo bas zajebao, posto sam citao davno pa mi je maglovito...

Evo nesto sto sam nasao:

Srce kuca kroz kompleksnu mrezu nervima – slicnih vlakana, koja nose elektricni signal do srcanog misica. Ovaj elektricni signal otkucava u odredjenom ritmu; iako brzina tog ritma moze postati brza ili sporija, osnovni ritam je uvek isti kad srce funkcionise normalno. Taj ritam se stvara kroz proces “depolarizacije”, koji zavisi od razlike u nivoima kalijuma unutar celije i izvan nje (tj u intersticijalnoj tecnosti). Ako nivo kalijuma u intersticijalnoj tecnosti postane previsok ili prenizak, elektricni ritam se poremecuje i moze potpuno stati (slicno kratkom spajanju baterije). Ovo stanje je opasno po zivot i moze nastupiti veoma iznenadno, bez upozorenja.

Nravno dati slucaj je dat kao upozorenje prilikum upotrebe diuretika, tako da nije primenljiv u ovolikom ekstremu, ali i sam povecaj unos vode moze rezultovati disbalansom elektrolita, a najgore sto meni moze da se desi je grcenje misica. Do sada mi se to nije desavalo posto uzimam dodatke kalijuma, magnezijuma i natrijuma...

Edited by zuzilinjo
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Evo i ja da ponudim svoje misljenje:

Sto se tice izduvanosti, to su ti vec rekli, gubitak glikogena iz misica + gubitak vode koju je taj glikogen vezivao rezultuje u losijem izgledu ali ne i u manjoj misicnoj masi jelte, te je efekat samo psiholoski, nebitno znaci.

Sto se tice vode, nisam siguran koji efekat pokusavas da postignes pa da probam da pomognem ako mogu? Unosenjem ogromnih kolicina vode mozes da postignes tzv. dilucioni poremecaj elektrolita sto bas i nije isto kao recimo obican manjak elektrolita, ovde ih imas isto samo su rastvoreni u vecoj kolicini tecnosti, tako da ja ne bih dodatno suplementovao to, posebno ne kalijum ako mislis u vidu praska, ako si u fazonu banana i to onda ok. :-) Po knjigama se obicno navodi neka cifra od 20L kao opasna, ali mi je takodje poznat slucaj da je seljak radio ceo dan u polju i znojio se, svo vreme gubeci natrijum jelte, a pijuckao svoju kanticu ciste vode tako praveci jos vece sranje praveci dilucionu hiponatremiju i zavrsio u komi par sati zbog edema mozga. (povrnuli su ga posle kad su skontali sta je :-))

Da bi bubrezi normalno radili izbacujuci sve sto treba jelte potrebna je daleko manja kolicina vode od te koju ti unosis, ali pretpostavljam da ti to radis da bi smanjio retenciju vode blokirajuci ADH. Lucenjem ADH i aldosterona, koji su dva glavna hormona koja regulisu promet i zadrzavanje vode, moze da se manipulise i na druge nacine (alkohol recimo smanjuje lucenje ADH, therefor tvoje belo vino jelte) i mislim da 10l vode nije najbolji. Sa druge strane, zadrzavanje vode je totalno nebitna stvar kad se radi o smanjivanju masnih naslaga, vec kad si dosao do nekog minimuma cisto da vidis kako bi to izgledalo, ali ti je jasno da sem za svrhu izlaska na binu (bazen? :-D) ili neko slikanje to nema neku svrhu jer to nije nego dugorocno odrzivo stanje a ni bas najzdravije, sto ne znam koliko je potrebno nekom ko nije takmicar. Ja recimo imam jezive glavobolje kad sam dehidriran... Opet, punjenje/praznjenje i manipulacija vodom je jedna od najvecih tajni takmicarskog body buildinga pa ces morati malo da se pomucis da nadjes neki info o tome.

Koji je tvoj cilj, mozda ja nisam dobro povezao stvari?

Link to comment
Share on other sites

@zuzilinjo

Lyle Mcdonald ima knjigu o keto dijeti, a evo i jedan clanak o ketozi, nisam citao pa ne znam da li ima nesto zanimljivo:

http://www.bodyrecom...c-ratio-qa.html

Btw. odes na piracki zaliv i ukucas the ketogenic diet i eto knjige :)

Hvala, procitacu i clanak i knjigu posto verujem da ima dosta stvari koje me interesuju...

Evo i ja da ponudim svoje misljenje:

Sto se tice izduvanosti, to su ti vec rekli, gubitak glikogena iz misica + gubitak vode koju je taj glikogen vezivao rezultuje u losijem izgledu ali ne i u manjoj misicnoj masi jelte, te je efekat samo psiholoski, nebitno znaci.

Sto se tice vode, nisam siguran koji efekat pokusavas da postignes pa da probam da pomognem ako mogu? Unosenjem ogromnih kolicina vode mozes da postignes tzv. dilucioni poremecaj elektrolita sto bas i nije isto kao recimo obican manjak elektrolita, ovde ih imas isto samo su rastvoreni u vecoj kolicini tecnosti, tako da ja ne bih dodatno suplementovao to, posebno ne kalijum ako mislis u vidu praska, ako si u fazonu banana i to onda ok. :-) Po knjigama se obicno navodi neka cifra od 20L kao opasna, ali mi je takodje poznat slucaj da je seljak radio ceo dan u polju i znojio se, svo vreme gubeci natrijum jelte, a pijuckao svoju kanticu ciste vode tako praveci jos vece sranje praveci dilucionu hiponatremiju i zavrsio u komi par sati zbog edema mozga. (povrnuli su ga posle kad su skontali sta je :-))

Da bi bubrezi normalno radili izbacujuci sve sto treba jelte potrebna je daleko manja kolicina vode od te koju ti unosis, ali pretpostavljam da ti to radis da bi smanjio retenciju vode blokirajuci ADH. Lucenjem ADH i aldosterona, koji su dva glavna hormona koja regulisu promet i zadrzavanje vode, moze da se manipulise i na druge nacine (alkohol recimo smanjuje lucenje ADH, therefor tvoje belo vino jelte) i mislim da 10l vode nije najbolji. Sa druge strane, zadrzavanje vode je totalno nebitna stvar kad se radi o smanjivanju masnih naslaga, vec kad si dosao do nekog minimuma cisto da vidis kako bi to izgledalo, ali ti je jasno da sem za svrhu izlaska na binu (bazen? :-D) ili neko slikanje to nema neku svrhu jer to nije nego dugorocno odrzivo stanje a ni bas najzdravije, sto ne znam koliko je potrebno nekom ko nije takmicar. Ja recimo imam jezive glavobolje kad sam dehidriran... Opet, punjenje/praznjenje i manipulacija vodom je jedna od najvecih tajni takmicarskog body buildinga pa ces morati malo da se pomucis da nadjes neki info o tome.

Koji je tvoj cilj, mozda ja nisam dobro povezao stvari?

Sto se tice glikogena u misicima, to sam procitao, ali nisam znao nista u vezi toga, pa zbog toga moja pitanja. Kolike su zalihe glikogena u misicima? Da li njegovo skladistenje ima jos neku svrhu osim energije? Na to nisam mogao da nadjem odgovor...

Ne uzimam tablete ili praskove kalijuma (nisam hteo da se zajebavam sa doziranjem), njega izvlacim iz banana, natrijum iz soli, a ponekad uzmem sumecu tabletu magnezijuma. Takodje 3 litra od 10 je mineralna voda u kojoj ima svega navedenog...

Ovoliko vode pijem upravo zbog ADH, ali nisam upucen u druge (prirodne) nacine njegovog kontrolisanja (osim alkohola). Za aldosteron nisam cuo.

Sto se tice poslednjeg pitanja, nikad nisam imao nameru da idem na takmicenje, vec samo da se spustim ispod 5% masti. Sad kada citam o ovome primecujem da jedini koji raspravljaju o tome su upravo takmicari, tako da mislim da sam se malo zaneo, i da bi trebao da iskuliram. Vec 9 meseci sam na deficitu, ketozama, rotacijama ugljenih hidrata, i bukvalno je preraslo u neko nenormalno teranje definicije...

U svakom slucaju ova moja pitanja o aldosteronu, ADH, i glikogenu u misicima idalje stoje, i bio bih zahvalan na odgovorima...

Edited by zuzilinjo
  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Hvala, procitacu i clanak i knjigu posto verujem da ima dosta stvari koje me interesuju...

Sto se tice glikogena u misicima, to sam procitao, ali nisam znao nista u vezi toga, pa zbog toga moja pitanja. Kolike su zalihe glikogena u misicima? Da li njegovo skladistenje ima jos neku svrhu osim energije? Na to nisam mogao da nadjem odgovor...

Ne uzimam tablete ili praskove kalijuma (nisam hteo da se zajebavam sa doziranjem), njega izvlacim iz banana, natrijum iz soli, a ponekad uzmem sumecu tabletu magnezijuma. Takodje 3 litra od 10 je mineralna voda u kojoj ima svega navedenog...

Ovoliko vode pijem upravo zbog ADH, ali nisam upucen u druge (prirodne) nacine njegovog kontrolisanja (osim alkohola). Za aldosteron nisam cuo.

Sto se tice poslednjeg pitanja, nikad nisam imao nameru da idem na takmicenje, vec samo da se spustim ispod 5% masti. Sad kada citam o ovome primecujem da jedini koji raspravljaju o tome su upravo takmicari, tako da mislim da sam se malo zaneo, i da bi trebao da iskuliram. Vec 9 meseci sam na deficitu, ketozama, rotacijama ugljenih hidrata, i bukvalno je preraslo u neko nenormalno teranje definicije...

U svakom slucaju ova moja pitanja o aldosteronu, ADH, i glikogenu u misicima idalje stoje, i bio bih zahvalan na odgovorima...

Svaka cast na entuzijazmu, ali koliko je vredno cimanja ici na ispod 5 ako nisi takmicar? Mislim 5-6-7% je ludilo koja je to izrezanost. Ali i da zanemarimo svo to cimanje, recimo bas si zacrtao da da odes ispod 5, sta kada dodjes ispod te cifre? Gde te svaki los obrok vraca na 5+% , koliko bi mogao izdrzati da budes ispod 5%?

Pazi, takmicari tempiraju taj nizak procenat masti za jedan dan u godini na par sati, ne bleje oni na 3-4% mesec dana :D.

I poslednja stvar za koju doduse nisam siguran, ne znam koliko je realno (bez neke lude genetike) ici na ispod 5% bez AAS. Barem ja ne znam nikog da je to uspeo.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...