Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

ofc, pomenuti zamak je shuri castle na okinawi, gde je bio stab generala mitsuru ushijime, komandanta 32. armije...krajem maja zamak je 3 dana bombardovan sa bojnog broda misisipi i potpuno unisten da bi zatim na njemu bila istaknuta zastava konfederacije...pomenuti americki general koji je kasnije poginuo je bio simon bolivar buckner junior...zamak je obnovljen kasnije i sad je pod zastitom uneska

http://en.wikipedia.org/wiki/Shuri_Castle

/edit, a mogao si i da postavih odmah jelte:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aj da probam..

Hanza kao "Hansa" - prototip nemackog cepelina koriscenog kao izvidjac u WWI.

To stoji, ali ono na šta sam mislio nije automobil, cepelin, brod, fudbalski klub, ili ptica. Svi oni su dobili naziv po jednoj jedinoj Hanzi iz istorijskih udžbenika.

Šta je Hanza?

Link to comment
Share on other sites

hanza je bilo srednjevekovno udruzenje trgovackih gradova na obalama severnog mora i baltika...dosta vremena su dominirali trgovackim rutama i bas se obogatili...jedan od poznatijih i najbogatijih gradova tog vremena koji smo pominjali i u skoli je bio libek

nek postavlja neko dalje ako oce, ako ne smislicu nesto kasnije

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Izmedju Hanibala(Kartagine) i ne secam se ko je predvodio rimljane. :)

Pogodan teren za zasedu koji je Hanibal iskoristio sa minimalnim gubicima dok je rimljane potamanio. Tada mu je put do Rima bio prakticno slobodan. :)

Nemam pojma sta da pitam, terajte dalje.

There are people who almost never smile but are almost always happy.

Link to comment
Share on other sites

Scipio?

On je porazio Hanibala u bitci kod Zame.

edit : uleteo đape :)

Edited by aleksandar_

"When you want to succeed as bad as you want to breathe, then you'll be successful".

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power".

Superbia in Proelio

Link to comment
Share on other sites

Da si ti obratio paznju znao bi da je na latinskom Scipio, isto kao sto je Gaj Julije - Gaius Iulius :tf:

Nego - cisto da dodam malo na trazimensko jezero. Bitka je bila toliko jaka da borci nisu primetili zemljotres u sred bitke koji je inace bio razorne snage i pomerio mnoge reke unaokolo iz svojih korita + bila je i magla :D

A Hanibal je prvo propustio 6000 rimskih konjanika koji su isli kao prethodnica (naravno posle su poseceni do poslednjeg)

Odgovor na pitanje:

Tajna konvencija je ugovor koji smo potpisali u 19tom veku sa Austrougarskom gde smo se obavezali da necemo potpisivati nijedan medjunarodni ugovor bez saglasnosti AU niti da cemo izvoziti nasu robu (prasice lol :P) sem u AU u zamenu za njihovu podrsku na Berlinskom kongresu.

AU je dobila puppet state Srbiju, a Srbija je dobila medjunarodno priznati status Kraljevine.

Ako je to ta konvencija evo ide i moje pitanje:

Kad je covek prvi put probio zvucni zid? (Nije godina to sto trazim, nego dogadjaj) :)

Link to comment
Share on other sites

zar nisu ameri nesto malo posle ww2, onaj x-1 ili kako se zvao avion...al nesto mi govori da ne mislis na to, mora da je bio neki svaba u meseru, al nije potvrdjeno:)

Pa zvanicno je Cak Jeger u X-1, 47-48. godine. E sad znam da je bilo slucajeva da klipni avioni u poniranju dostignu blizu brzine zvuka u WW2, ali ne znam konkretno...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...