Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

pa ako je klasifikacija vojske na rodove, pa u okviru tih rodova rachunash strelce, onda mislim da je Filip Makedonski (Acin tata) bio chovek koga trazish :) prvenstveno zato shto je on prvi poznati evropejac za koga znam da je tako neshto uradio :) e sada znam da je bila konjica (valjda iz Tesalije i Makedonije), peshadija (ostatak Makedonaca + Grci) i chini mi se strelci (Rodos + Krit), ali nisam bash siguran u sve ovo :) ali eto, dajem ti moj tip :) mada taj deo u tvojoj rechenici tamo gore "dok ostala peshadija juri po njima" mi neshto ne mirishe na borbeni stil Grka u to vreme, ali ae :D tipovah :D

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

A i ja konj trazim ime, ali ce se valjda neko setiti. Carinjo je blizu, u pitanju je jedan Tebanski vojskovodja, Epaminonda ;) Ae postavljaj posto si bio najblizi, a ostali se nisu ni trudili da pokusaju :)

A i ti si lud :) Nasao si da pitas to sto i nije moguce precizno utvrditi, a covek je ipak najpoznatiji po kosoj falangi koja je prva uspela da razbije spartansku falangu :D

Link to comment
Share on other sites

Pa streljacki vod koji se sastoji samo od strelaca i koji zasipaju neprejatelja sa distance, dok ostala pesadija juri ka njima? Ti vrv tipujes na puske, ovde su i pitanju luk i strela.

Onda mi deluje klimavo formulacija, jer je ispunjava svaka čarkaška formacija od nastanka sveta. A tu su onda npr. i Egipatske dvokolice koje su izvršavale tu funkciju hiljadu godina pre Epaminonde.

Link to comment
Share on other sites

da, da :) kosa formacija kod Leuktre (or Lektra, tako neshto, znam da pochine na L a da se zavrshava na tra) beshe? :) mada sam iz nekog razloga mislio da su Tebanci tu taktiku koristili josh protiv Atine (chini mi se kod Delija), pre nego shto ju je Epaminonda prodao spartancima kao dovidjenja, poz manevar :)

nego, nemam pojma shta sada da pitam.. hmmm.. ae neshto lako, svi znate ko je bio San Cu (Sun Tzu), ali da li znate kralja koje oblasti u Kini je sluzio (poshto je Kina bila lepo izdeljena) ? :) javite ako treba hint :P

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

da, da :) kosa formacija kod Leuktre (or Lektra, tako neshto, znam da pochine na L a da se zavrshava na tra) beshe? :) mada sam iz nekog razloga mislio da su Tebanci tu taktiku koristili josh protiv Atine (chini mi se kod Delija), pre nego shto ju je Epaminonda prodao spartancima kao dovidjenja, poz manevar :)

nego, nemam pojma shta sada da pitam.. hmmm.. ae neshto lako, svi znate ko je bio San Cu (Sun Tzu), ali da li znate kralja koje oblasti u Kini je sluzio (poshto je Kina bila lepo izdeljena) ? :) javite ako treba hint :P

Imas sjajan tekst o tome u Zabavniku od pre 2 petka. Kasnije je to primenio Fridrih Veliki u razbijanju austrijskih trupa u 7mo godisnjem ratu.

Inace tamo bar navode da je on izmislio tu falangu bas u bici (ni ja ne mogu da se setim tacnog imena) protiv Sparte (cak je uspeo posle bitke da prodje kroz Lakoniju sto je bio presedan) tako sto je obrnuo raspored trupa koji je bio uobicajen u to vreme. Naime uvek je desno krilo bilo jace i tu su stajale najelitnije trupe. E sad tebanski vojskovodja je svoju elitu stavio na levo krilo, iskosio falangu i klinom probio spartansku i tako im razbio formaciju (sto je znacilo i poraz). Treba reci jos da su Spartanci bezali kao pickice po polju posle tog neocekivanog manevra. :D

Link to comment
Share on other sites

Imas sjajan tekst o tome u Zabavniku od pre 2 petka. Kasnije je to primenio Fridrih Veliki u razbijanju austrijskih trupa u 7mo godisnjem ratu.

Inace tamo bar navode da je on izmislio tu falangu bas u bici (ni ja ne mogu da se setim tacnog imena) protiv Sparte (cak je uspeo posle bitke da prodje kroz Lakoniju sto je bio presedan) tako sto je obrnuo raspored trupa koji je bio uobicajen u to vreme. Naime uvek je desno krilo bilo jace i tu su stajale najelitnije trupe. E sad tebanski vojskovodja je svoju elitu stavio na levo krilo, iskosio falangu i klinom probio spartansku i tako im razbio formaciju (sto je znacilo i poraz). Treba reci jos da su Spartanci bezali kao pickice po polju posle tog neocekivanog manevra. :D

Jesi li siguran da je klin? Koliko sam ja čitao poenta je bila da je stavio 50 redova na levo krilo koje je tradicionalno najslabije, a ostatak falange je uzmicao od borbe, jer je spartanska armija bila brojnija.

Kad su razbili Spartance koji su imali samo 10-15 redova njihovi saveznici su se povukli sa bojišta.

Link to comment
Share on other sites

pre nego shto je forum odluchio da pobrishe neke mudrosti sa foruma, dao sam odgovor, tako da je u principu odgovor na gornje pitanje Barcas-ov :) btw Touche - i see what you did there bro :D

elem, pokushaj poshto znam da je negde u tom periodu - Krimski rat (ako sam omashio, onda eto hinta drugima koji pokushavaju - sigurno je +- 5 godina od Krimskog rata neki sukob :))? u principu shvajcarci oduvek voljni da pomognu napacenom narodu - jedina uslovno recheno zapadna drzava koju zaista cenim :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

realno, znao sam da je osnivach shvajcarac :) kao shto znam da sam sa Krimskim ratom 5 godina gore-dole od sukoba koji trazish, seticu se polako gde se sve tukao Napoleon III. u ranimjim godinama svoje vladavine :) polako :D

edit: a za shvajcarce.. kmeeeeh sa njima makar nikada nismo ratovali, a o njihovim bankama necu da kucam bzvz. :) sve u svemu, njihov status quo je za poshtovanje :) takvi su kakvi su :D ali u odnosu na ostatak zapadnog sveta, sa njima smo imali najmanje problema :D

Edited by tzarinho

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...