Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Samo da se nadovežem na Zwerkovu anegdotu - američki stručnjaci su utvrdili tokom WW2 da je preko 95% ljudskih žrtava u artiljerijskom napadu nanešeno u prvih 60 sekundi baraža, i usmerili su napore da se osmatrači i posade izdriluju da se paljba što preciznije usmeri. U kombinaciji sa novim artiljerijskim granatama koje su eksplodirale metar iznad zemlje (koje su Nemci u Ardenima zaplenili, ali se pretpostavlja da nisu bili svesni njihove vrednosti) Amerikanci su u tom momentu posedovali najjaču artiljeriju.

Evo jedno non-WW2 pitanje.

Rimski (ili vizantijski) imperator je rekao: "Mi vladamo svim zemljama, ali _________ zakon vlada svim morima."

O kom je zakonu reč?

Edited by cali
Link to comment
Share on other sites

Stvarno jeli rimski ili vizantijski? Od Cara Konstantina na gore računaj da su Vizantijski Carevi.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

zbunjuje ovo rimski ili vizantijski imperator, ne znamo koje je doba tacno u pitanju, pa ni koji su to opaki pomorci:)...ako je u vreme vizantije nek bude mlecanski zakon:)

Problem je što za citat znam "iz glave" i nisam našao ko je konkretno to rekao, ni da li je uopšte to tačan citat. Pustiću vas još do jutra da se čvarite :)

Link to comment
Share on other sites

I ja sam mislio da je gusarski, ali gusari nisu država strogo gledano, mada je bilo često nekih gusarskih teritorija koje su se mogle nazvati državom, ali daleko od toga da je neka važila za ''najveću pomorsku silu''.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Mi vladamo svim zemljama, ali Rođanski mornarički zakon vlada svim morima.

Između 1.000 i 600 PNE Rodos sa svoja tri polisa postaje pomorska velesila. Polisi Lindos, Iaidos i Kamiros zajedničkim naporima dižu novi primorski grad - Rodos. U svom periodu su smatrani izuzetnim pomorcima, i njihov značaj je doveo do toga da pomorske zakone koje su rođani sastavili oko 800 PNE usvoji ceo civilizovani svet, i da utiču i na pomorske zakone kasnijih civilizacija, pre svega vizantijskog i rimskog pomorskog zakona.

Sam zakon nije odoleo zubu vremena, već se za njegovo postojanje zna kroz mlađe tekstove koje citiraju i referenciraju ovaj zakon.

Moram reći da sam vas ispalio sa ovim "najveća pomorska sila na svetu". Rođani su bili odlični pomorci, ali nisu bili brojni. Tek ulaskom u savez sa Atinom se može pričati o "najvećoj pomorskoj sili", ali oni tu nisu vodili glavnu reč.

Bilo ko sledeći

Link to comment
Share on other sites

dada, vasilije makedonski, osnivac makedonske dinastije, rodjen kao seljak u trakiji, prvo je postao sluga neke bogate ribe, pa konjushar kod velikasha na dvoru...

isticao se svojom neverovatnom fizickom snagom, bio je shampion vizantije u rvanju, tako ga je i primetio tadashnji car mihajlo, sa kojim prvo pocinje da se druzi, da bi ga

on(mihajlo) kasnije proglasio za cezara, pa onda i za cara(savladara)...vremenom vasilije postaje uticajniji i od samog mihajla, narucuje ubistvo legitimnog cara i osniva

dinastiju koja ce vladati vizantijom sledecih 200 godina...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

za vreme ww2 zastava konfederacije se vijorila iznad srednjevekovnog japanskog zamka posto su ga amerikanci osvojili...tek posle 3 dana je komandant americkih snaga naredio da zastava bude sklonjena...zanimljivo je da je taj general bio sin generala armije konfederacije koji je ucestvovao u americkom gradjanskom ratu...takodje je zanimljivo da je on najvisi americki oficir koji je poginuo u ww2...par nedelja posle osvajanja pomenutog zamka ostaci japanske armije su i dalje pruzali otpor...general je obilazio isturene polozaje kada ga je primetila japanska baterija i otvorila vatru...srapnel ga je pogodio u grudi i on je ubrzo preminuo...mislim da je nije tesko pitanje u kojoj bici su se desili pomenuti dogadjaji...3 bambija za onoga ko zna ime americkog generala:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...