Jump to content

Balkanski i Veliki rat, Srbija 1912 - 1918.


brue

Recommended Posts

Već smo odavno pričali o ovome i spominjali kroz razne topice.

Ljudi, ovi u Ministarstvu i sve ostale nadležne ili pogođene institucije drkaju tuki povodom ove teme, a i svih ostalih.

ZA GODINU DANA POČINJU NAM STOGODIŠNJICE BALKANSKIH I PRVOG SVETSKOG RATA.

Situacija je shodna dnevnopolitičkim prilikama. Zbog šturih informacija, mi smo započeli rat, gadni odvratni Srbi. I to je sve o nama što se toga tiče :(

Zarad činjenice da SVAKO ima dedu/pradedu, tja nekog u porodici koji je ginuo il prolivao krv u ovim ratovima, MOLIM VAS, ajmo da se organizujemo. Ako ovi dripci neće ili ne mogu, verujem da među nama ima dovoljno onih koji mogu umesto postovanja po raznoraznim topicima da izdvoje vreme za nešto što na kraju mogu da kažu i pokažu: "e, u ovome sam učestvovao, ovo smo zajedno uradili, a u čast i slavu mog .......(popuniti po izboru imenom predaka).

Ako se sad ne iskoristi prilika, i priča sa ljudima kojima su iz prve ruke pričali njihovi šta se događalo, za čak 10 god to više neće biti dostupna opcija.

Potrebni:

1. Menadžer projekta x 1 (još jedan, pošto ću da se drndam oko ovoga, al treba backup)

2. Koordinator projekta x 2 (glavna sekretarica, zna sve šta se događa, koordiniše rad posebnih "odeljenja)

3. Finansije i PR x 2 (neko ko bi mogao da juri kontakte sa donatorima, institucijama itd. tj da nabavi pare)

4. CMS freaks x 2 (ljudi koji bi napravili kostur i osmislili efikasan način za prosto ubacivanje gomile podataka)

5. Grafički dizajner x 2 (makar dvojica, koji bi osmisli izgled sajta)

6. Unos podataka x unlimited (oni koji bi prebacivali sve iz eventualno papirne forme u elektronsku)

7. Prevodilac x unlimited (prevod na koji god jezik, engleski samo makar)

8. Prikupljanje podataka x unlimited (oni koji bi išli u lokalne muzeje i biblioteke i bilo koje druge ustanove i institucije, ali i kod građanstva, i prikupljali podatke)

9. Fotografi/kamermani x unlimited (oni koji bi išli po terenu i slikali/snimali relevantna mesta za ovu temu)

Hajdemo ljudi da uradimo nešto korisno. Molim vas.

Link to comment
Share on other sites

ja bih jako voleo da doprinesem ovakvom projektu, ali stvarno ne mogu u ovom momentu u svom životu da radim nešto ozbiljno a besplatno :(

zato se javljam za prevođenje na engleski, znam da to može svačija baba al zapravo sam u stanju da sročim nešto na engleskom a da to liči na nešto.

Link to comment
Share on other sites

ja takođe imam manjak vremena, ali bih pomogao.

Šta možda mogu da odradim?

- da privučem dizajnera (imam par drugara), mada ih ima i ovde po forumu

- PR/finansije - sigurno bih mogao da sredim da prođe tekst ili prilog na par mesta

- poznajem osnove joomle/wp-a pa bih mogao tu da uskočim

- kao što Ivan kaže, isto i za prevod (takođe bih možda mogao da sredim švedski/norveški prevod, jer mi je sestra završila skandinavske jezike)

- ako treba, mogu i podaci da se unose.

Voleo bih da vidim malo detaljnije kako si ovo zamislio

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Imam drugara istoricara, zavrshna godina istorije pa mogu da se konsultujem sa njim sigurno bi moglo da ispadne neshto dobro. Jeste da mu je mentor neki lik za istoriju Sovjetskog Saveza ili tako neshto ali opet mozda mozemo doci do nekih informacija koje bi nam koristile. A sigurno je da poznaje kolege koji bi mogle da doprinesu projektu.

Samo je jedan problem, nisam siguran da sam slobodan u sledecih cetiri meseca ali mislim da mogu da doprinesem barem malo.

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Pa za početak, ako možeš da ga kontakiraš, samo za smernice što se tiče konstrukcije prezentovanog materijala, mislim u smislu na način kako istoričari po svojim kanonima to rade. Lično smatram da bi materijal trebalo poređati i po datumima i po oblastima, ali definitivno mora postojati neka vezivna priča koja bi od svega pravila celinu. Elem:

o. uvod, detaljan, opis svetskih kretanja i situacija u svetu a posebno na Balkanu i srednjoj Evropi

1. hronološki pregled, dan po dan ako treba

2. velike bitke, ali opisane na način današnjih vojnih komentatora /nešto fensi/

3. dešavanja u svetu, a relevatna za dešavanja kod nas

4. situacija u savezničkim državama /Bugarskoj, Grčkoj/ i Turskoj

5. ratni dnevnici /zapisi iz muzeja, knjiga ili privatnih lica o događajima u ratu - kako ih oni pamte iz priča ako ne lično/

Imam i neke maglovite slike kako bih voleo da izgleda sajt, tj. potrebno je da na prvu stvori utisak posetiocu da se vratio u to doba, sa bojama, slikama, crtežima...itd. No, ima dovoljno umetnika da to dočaraju čini mi se, na pravi način.

Da, gore u onom nabrajanju šta je potrebno, ispustio sam da kažem da za sigurno treba makar dva istoričara, koji bi mogli da sa ostalima formiraju na koji način se prikazuju informacije, kao i da uređuju/pišu tekstove. Pogotovo poput tog tvog prijatelja, kojem ipak ovo može biti veliko iskustvo i dobra stavka za CV. Lupam, nemam pojma kako bi istoričar budžio svoj CV, al eto.

Uostalom, ko god ima nekoga - poznanika ili rodbinu, da bi bio zainteresovan za ovaj projekat, nek ga kontaktira. Što više ljudi, kvalitetnije može da se uradi.

Dakle, ako nadjemo ljude, samo za početak treba ovo:

1. Formulisati na koji način da se organizuju informacije

2. definisati koji CMS koristiti i pogotovo napraviti par dizajnerskih sličica za izgled sajta

3. prema zamisli pod jedan i dva, definisati kolika su sredstva potrebna

4. popuniti potrebne papire za donacije, tj napraviti odgovarajuću formu projekta, kako bi mogli da se nađu donatori, i pojuriti za istim

5. napraviti akcioni plan kako da se ova priča probije u medije, ali na varijantu da se prvo ugovori neki medijski prostor, a na kontu toga dobiti plus za korake pod 4.

Naravno, napraviti Terminsku kartu, sa jasno definisanim ciljevima i rokovima za ove korake. Realno, uz dovoljno energije, ovo može da se završi za mesec dana.

Link to comment
Share on other sites

Pobrisah ko debil što sam kucao...

Ukratko, Sting, možeš li da kontaktiraš prijatelja da on i/ili neke njegove kolege i koleginice naprave stručan okvir po kojem bi se sve ostalo radilo?

Paralelno sa ovim, ljudi koji imaju iskustvo u izradi glomaznih sajtova, sa dosta podataka, trebalo bi da daju neku preporuku šta da se koristi, koliko košta i realno vreme izrade osnova sajta, bez unošenja podataka, znači samo kostura.

U isto vreme, ko zna dizajniranje, slikarstvo il šta god, ili poznaje nekog iz te umetnosti te može da ih kontaktira, treba da napravi par nacrta/slika kako bi sajt mogao da izgleda.

Ko god ima vezu sa medijima i ljudi iz medija, ako moež da ih kontaktira i da dostavi info kad, šta, pod kojim uslovima itd. neka medijska kuća može da pripomogne.

Draško, nadam se da će videti, biti zainteresovan i imati vremena, ili neko iz te struke, da napravi okvirni finansijski plan koliko to sve može da košta.

Sa ovim elementima, pojuriti finansijere i donatore.

EDIT: Molim vas da se javite za ovu početnu fazu za neki od ovih konkretnih koraka i napišete šta ćete odraditi i koliko vam vremenski treba za to /Bole, Haji, Dread/. Takođe, za sve prevode i potencijalne prevodioce, molim vas da definišete kolika je cena toga, a šta bi ste uradili for free. Čisto da može prema tome da se formira deo finansija za te potrebe. Za sada znači imamo engleski, norveški, holandski, italijanski...

Ovo oko cene važi za sve. Međutim, valjalo bi nešto skormno uraditi, čisto kao primer šta se radi itd, zbog potencijalnih sponzora/donatora. Ne mislim u vidu sajta, već u vidu par tektova, slika, terminskog plana, finansijskog plana itd...

  • Downvote (-1) 1
Link to comment
Share on other sites

ja mogu da preradim one moje tekstove sa ww1 topika i isicmam se do lokalne arhive u smederevu pa mozda nadjem nesto zanimljivo...znam da smo vec pricali ranije o ovome i zao mi je sto nismo nista uradili...ni ja bas nemam nesto vremena, a i nisam vise u bgu, tako da ne znam koliko efektivno mogu da pomognem...al uvek mogu da napisem neki lozacki lokal patriotski tekst kao onaj o mojkovackoj bici:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Na Rastkovom sajtu ima dosta tekstova, inače.

Da, zaboravih da ne znam da programiram i dizajniram.

Imam samo jedan savet, a to je da ne treba početi sa glomaznim projektom. Dakle, ne mislim da treba mi, neko od nas, da piše tekstove, već da se za ovo kratko vreme uđe koliko toliko u materiju i da se jasno identifikuju validni podaci i informacije, a da suština sajta bude u promovisanju istine, a ne u pravom istorijskom istraživanju.

Što se konkretne pomoći tiče:

Meni nije problem da izdvojim vreme ukoliko se nađe dizajner/programer da sa njim sedim i radim na podizanju sajta. Ovo možda zvuči besmisleno ali nije jer iz iskustva znam da se posao najbolje radi kada se ljudi nalaze u istoj prostoriji. Dakle, ako ima neki dizajner/programer koji može da dođe do RUR redakcije svakog dana (ili određenih dana u nedelji računajući i vikend), da kažemo od 17h do 19h (vikendom kako se dogovorimo), ja sam spreman da budem tu. Takođe, ne verujem da će biti problem da se obezbedi hosting za sajt. Ko hoće, u istom tom periodu može da dođe do RUR redakcije i radi na projektu, ili na svom računaru ili ako ima (a trebalo bi da ima) slobodan u redakciji.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Extra.

Ok, da ne bih odgovarao svakom ponaosob na PMove. Hvala na svima na zainteresovanosti za ovo. Na žalost, ja ne bih mogao da dolazim u rur redakciju, s obzirom na udaljenost, tako da bih predložio da se svi koji su zainteresovani za ovo, a koji žive/rade/studiraju u BGu, okupe na jednom inicijalnom sastanku, kako bi se dogovorili dalji koraci. Hvala Internetu, pa ne moram da budem fizički prisutan (kao i neki drugi), al tu je skype i ostali gadžeti.

Bilo bi dobro da se pre sastanka tačno vidi da li imamo iz svake sfere po odgovarajuću osobu i da li je Bole obezbedio dovoljno grickalica i piva :).

Bole, ne mislim glomazan u startu, već da se napravi odgovarajuć kostur koji može to da podnese i što se tiče ubacivanja i ažuriranja kasnije. S obzirom na broj podataka, on jednostavno mora biti glomazan na kraju :)

Što se tekstova tiče, to bih stvarno žele da ostavimo ili istoričarima koji žele da učestvuju, ili da se kontaktiraju odgovarajući ljudi i institucije radi upotrebe već postojećeg materijala, a zbog autorskih prava i sl.

Neka veza sa:

- Jugoslovenskom kinotekom

- Vojnim muzejom u BGu

- šta još kome padne na pamet

kad bi se našla bila bi više nego poželjna.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li bi bilo od koristi, pradeda je odrzavao tradiciju pisanja dnevnika, kao i njegov otac, a iz prica znam da su ucestvovali u ratu na svakojake nacine. E, sad, jedini problem je doci do sela i naci te stvari, za koje nisam siguran da li je iko cuvao itd. :)

I jos jedna stvar, ako se budem vec ukljucivao u sve ovo, ortakov deda je cini mi se bio pukovnik i takodje ima neke zapise o WW1. Eto, otprilike kako bih ja mogao da pomognem, ako mislite da cu biti od pomoci pokusacu da nadjem vremena da nabavim sve ovo. :)

There are people who almost never smile but are almost always happy.

Link to comment
Share on other sites

možemo da ubacimo više domena, mislio sam na englesku verziju i verovatno sa nekim internatinal domenom poput .com il već šta. Ipak je glavna namera da onima tamo na Zapadu pokažemo našu verziju istorije. :)

Ako je to namera moraćemo da napravimo dumbed down neinteraktivnu video verziju sa kratkim rezovima i eksplozijama na svakih 35 sekundi :tf: možda da sredimo da se prikazuje na History kanalu :)

uzgred, pomogao bih ali nisam siguran da vam desktop programer treba za nešto a za druge stvari svakako ima stručnijih...

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...