Jump to content

Balkanski i Veliki rat, Srbija 1912 - 1918.


brue

Recommended Posts

Ок, конкретно питање, а чини ми се да акција не тражи претерано времена:

Да ли неко зна како да уреди страну проклетог фејсбука и твитера и да ли може да се ангажује око тога?

Претпостављам да имају већ готови пакети итд, али ми треба неко ко има искуства око тога и залуђеник је за обе или макар једну од наведених ствари. Јбга, чини ми се као најједноставнији начин да се промовише нешто, у овом случају сајт и потрага за неприкупљеним подацима, којих дефинитивно има около.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Три силе притисле Србијицу" убачена у делу Личности > Учесници ратова.

Не знам да ли имаш какву родбину на ту страну Дуле, али претходне две књиге, као и следећа - "Кад су војске пролазиле", су ти углавном приче солунаца из околине Смедеревске Паланке, Велике Плане, Младеновца итд, тј ти твоји крајеви.

Иначе, ову трећу ћу вероватно убацити на сајт у току седмице, пошто сам скоро завршио пребацивање из папира у електронски облик.

Link to comment
Share on other sites

Убачена и "Кад су војске пролазиле".

Собзиром да иде ускоро убацивање модула за слике и видео, требало би да одрадим реорганизацију материјала за Први балкански рат, и још неке из Увода (да их обогатим са што више слика и мапа и убијем вол ов текст ефекат), а у међувремену ћу прибавити још пар књига о причама ратника... и ратница.

Следећа, пре поменутих, вероватно ће бити књига из два дела - Други балкански рат, од Сава Скока.

Тренутно, у Учесницима ратова има око 100 и мало јаче прича учесника, које су од неколико страна, па до чак 60 и кусур страна.

Link to comment
Share on other sites

Самоновао сам Болета за то. Хвала му :)

Само чекам овај модул за слике, да могу да их убацим па уједно и Болету да проследим.

Нисам журио јер лично нисам био задовољан количином текста и непостојањем слика (има их за сад 200так, али углавном опште историје у уводном делу).

Сад се ситуација мало променила.

Link to comment
Share on other sites

Ах, у исто време смо постовали.

хајде прво да Боле одради ФБ страну, пре тога да средим слике и први балкански, па онда? И још неких мањих ситница да се промени на сајту (додатак "вести" као шта је ново на сајту, нумерација страна и сл)

Мислио сам да искористим пар људи и овде у УЕ који су ненеормално везани за ФБ и имају крш "пријатеља", као и људе овде на форуму са ФБ налозима.

Контам да ће све то бити спремно за нешто мање од месеца дана, па онда да се направи један сторм :)

Link to comment
Share on other sites

Пре пар страна сам помињао... послао сам био молбу за постављање банера и иначе помоћ око података, НЕ пара, од Крунског савета па до разних новина. Од свих, једини који је уопште одговорио то је био Стандард и прихватили су, мада је на крају реализација "испарила", а ја нисам хтео да инсистирам све док сам не будем задовољан са овим почетком сајта. Кад то обавим, поновоћу их контактирати.

Од осталих, поред поменутог Болета, једина помоћ у информацијама је стигла од Пројекта Растко.

Кажем, кад будем ја потпуно задовољан са почетком сајта, више ћу се ангажовати око саме "рекламе" сајта, поговото што је оно што ми највише треба - информације. Да се прикупи нешто што је превише заборављено и/или изгубљено и да се сачува "за вијек вијекова".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Шта нам још следи и на који начин Србија може да се одупре тим непосредним оптужбама српског народа и стигматизацији наше историје?

Оно што је већ почело јесте преношење потпуне кривице на Србију за избијање Првог светског рата. Следеће године је стогодишњица, и централна прослава у име ЕУ треба да буде у Сарајеву на Видовдан. Видевши већ у најавама да међу учесницима неће бити најбољих светских стручњака који су озбиљни научници, дакле без предрасуда, као да су изостављени и наши проверени стручњаци за Први светски рат, већ сам упозорио неке од француских организатора да треба пажљиво бирати учеснике и избегавати оне којима је историја често увијена у научни дискурс само средство за нападе и оптужбе. Тешко ће бити, чини се, да избегнемо још једну, нову демонизацију Србије, која ће сада имати светску промоцију, а то свакако неће помоћи помирењу у региону. Упоредо с тим већ се на англосаксонском тржишту објављују и најављују нове студије о искључивој одговорности Срба за избијање Великог рата у јулу 1914, коју су помогли фриволни Французи и ратоборни Руси. Кад читате такве књиге, на пример недавно објављену монографију „Спавачи. Како је Европа ушла у рат 1914." (The Sleepwalkers. How Europe went to War 1914), професора са Кембриџа Кристофера Кларка, читалац би, саблажњен, могао да извуче само један закључак: да је мрачна, терористичка Србија, охрабрена у Санкт-Петербургу, уз невољно саучесништво Париза, насрнула на две мирољубиве, скоро нејаке силе, Аустроугарску и Немачку.

 

Чека нас, дакле, тешка 2014?

Следи серија, можда и лавина што научних, што псеудонаучних књига о Првом светском рату на англосаксонском и немачком тржишту нарочито, у којима ће Србија, како је већ најављено, бити означена као главни кривац, један од главних криваца или као саучесник у страшној, непотребној погибији милиона људи. Српски ће национализам, у таквој перспективи бити главни подстрекач сукоба који ће прерасти у светску кланицу, а Срби, из Босне или Србије свеједно, обележени као терористи који су угрожавали светски мир. Такво преиспитивање српске прошлости има, осим наслеђене интерције и одређену политичку мотивацију, а произвешће, несумњиво, и значајне политичке последице. Србија се, дакле, неће још дуго ослободити бремена сталне кривице, не само за невоље на Балканском простору, него и на светској историјској позорници.

 

Да ли су тога свесне наше политичке и научне елите, како оне реагују на оваква упозорења?

Државне институције слабо реагују, тако да чак ни најважније публикације општег типа о нашој прошлости, традицији, култури или културној баштини нису добро преведене или су лоше написане, или промашују тему (обраћају се, без општег контекста, домаћој публици): кад се на то указује, нико не реагује, углавном се слегало раменима, уз опаску "такви смо ми"... Већина наше елите (ово је наравно, услован термин, за оне који одлучују у политици, култури и науци) углавном је незаинтересована.

 

Зашто?

Зато што је велика већина сачувала, свесно или несвесно, југословенски, чак титоистички идентитет, где има и извесне резерве према традицијама Србије. Припадници такве још увек доминантне "елите" још више воле Ровињ него Зајечар, Крањску гору него Копаоник, или Блед од Врњачке Бање. Тај приступ да је у Србији све некако лоше, а све туђе некако лепше, деценијама је, људима који су данас средњих година, усађиван кроз школу, црвене пионирске мараме и друга пропагандна средства за идеолошку индоктринацију у доба комунизма. Тако смо се неосетно удаљавали од разумевања света у којем живимо. Док је Србија (ван Београда) под комунистима само заостајала, у наше име одлучивали су, по Титовим упутствима, само они из партијског врха Југославије, без обзира да ли су те одлуке биле у интересу Србије.

 

http://www.nspm.rs/kuda-ide-srbija/nema-krajaposle-kosova-porasce-apetiti-sveta-i-za-drugim-delovima-srbije.html

 

пиздим, пиздим...

 

 

елем, ускоро бих требао да завршим и пребацивање 2 књиге о Другом балканском рату. Прва обрађује дипломатске активности свих страна, које су на крају довеле до избијања међусавезничког рата, а друга обрађује војне операције (нормално највише Брегалницу јер се ту водила одсудна битка).

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Чисто да се јавим - за септембар или почетак октобра следи потпуни ревамп сајта, зато ништа нисам постовао овде. Одмах у старту би само слика требало да буде преко хиљаду, а верујем многе већина није никад видела.

 

Нисам знао за ову планину. Екстра ствар, у исто време сам срећан због тога, а и жалостан (с обзиром на наш однос овде према свим тим људима, нашим прецима).

Link to comment
Share on other sites

Наш однос према легендама и ратним ветеранима је за затвор. Има примера Руских породица које овде живе од 8 јебених хиљада динара а дошли су као добровољци на Косово, један је чак био и  у затвору... 

~~

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...