Jump to content

Joomla


brue

Recommended Posts

Moram sestri da uradim sajt, al tako da može i ona kasnije da ga ažurira. Međutim, nisam nikad podizao sajt sa Joomlom, pa reko da otvorim ovde topic gde bih vas smarao sa pitanjima. A ko zna, možda neko pokupi fore pa napravi sajt za Očistimo Srbiju ;)

Elem, za početak:

1. Koja je razlika između Linux i Win joomle? jel mi potreban linux na mojoj mašini da bih radio u linux joomli il šta? Ako je ovo pozitivno, onda bih uzeo Win Joomlu, mrzi me da sad instaliram Linux samo zbog toga.

2. Za web hosting, na telekomu traže da se otkači MySQL, samo to. Međutim, na 1 drugom provajderu, gde će biti smešten pomenuti sajt, može da se bira MySQL ili MySQL Server. Šta odabrati?

3. Našao sam neke primere joomla sajtova na pbayu, jpg kao primer plus rarovan sajt (valjda). Jel samo prebacim preko ftpa na iznajmljeni domen sve te fajlove, ili šta još treba (verovatno neko podešavanje mySQLa?)

4. Imam pri ruci već gotov sajt čijim fajlovima mogu direkt da pristupim, a relativno je zgodno odrađen, tj. ima sve što mi treba. Koja su potrebna dodatna podešavanja osim copy-pastea sa 1 na 2 sajt?

Hvala puno svima koji budu našli vremena da mi odgovore na ova i na neka buduća pitanja.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. Nemam pojma iskreno! :D

2. Pa biraj samo MySQL, mislim da ti MySQL server uopste nije potreban. Jomla ima svoj backend interfejs preko kojeg ces sve podesavati.

3. Joomla skinova imas na milione i opet, instalacija istih se vrsi preko admin panela. Nista ne moras preko ftp-a.

I btw, sto uzimas telekom kao hosting ? :)

Uzmi Tesliks

:tf:

/edit cek cek cek tek sam sad razumeo kontekst. Ti hoces svoju masinu da namestis kao server i na njoj da ti bude sajt ?

Edited by lawl_

:v

Link to comment
Share on other sites

Ne, ne :)

Nego vidim, ima linux ima win joomla. Ne znam da li mi je smetnja što imam samo win na mašini. Tj. jel mogu da radim preko joomlinog interfejsa SVA podešavanja sajta iako nemam linux a uzmem linux verziju joomle. Nije mi jasan taj deo.

Ovaj deo je relativno i bitan, jer onaj sajt što imam ceo na tacni je kao u linux joomli. Mogu da podešavam sadržaj pristupom na njega, ali jel ima još šta da se podešava a zavisi od Linuxa ako taj sajt iskopiram na novi domen (ne mislim na sam izgled, već na rad cele baze il šta već, ebem li ga).

Sajt neće biti na telekomu, već neki inostrani, a gde u upitniku ima taj mySQL server. Takođe, u upitniku mora da se bira, kao i kod Tkoma, dal ću na win ili linuxu (bilo šta da je, nevezano za joomlu).

Ok, aj da ponovim, možda stvara zabunu:

1. mašina pod Windowsom kući, neće ona biti server, sa nje samo pristupam sajtu/sajtovima

2. moram da biram: dal web hosting (na nekom serveru, tamo daleko, nebitno) da bude Linux ili Win

3. Zbog ovoga pod 2, moram da valjda uzmem i odgovarajuću joomlu

4. zbog joomle, na web hostingu moram da tražim i mySQL ili mySQL Server, ili oba?

5. imam na raspolaganju joomla završen od A do Š sajt (sa drugačijom tematikom od one što mi treba, al nebitno, promeniću sadržaj) ali je Linux verzija. Na poslu imam makinu pod Win, sa koje pristupam tom sajtu bez problema, ali samo za promenu sadržaja i ona klasična podešavanja izgleda. Ne znam da li postoji još nešto što mora/može da se podesi, a problem mu je možda što ja imam Win.

6. imam samo primere valjda za win verziju joomle, koje sam skinuo sa neta, besplatne one verzije.

Dakle, šta mi je činiti? Osim da se upucam u glavu, kad ne znam ove osnove, a? :)

Jel moguć ovaj scenario:

Tražim od ovih za web hosting Linux, MySQL uključeno. Uzmem sve fajlove sa sajta koji već postoji negde drugde (ono pod 5) i samo ih prekopiram na ovaj novi server. I onda se bacim na preradu sadržaja. Pretpostavljam da ima jedan međukorak, tja podešavanja neka, al ne znam šta.

Link to comment
Share on other sites

uf brate Brue :)

Konfuzija teška ovo tvoje, nije mi jasno ko ti daje informacije ali taj ti ne želi dobro :)

- Ne znam šta su hteli da kažu sa "mySQL ili mySQL server". mySQL obično podrazumeva da je to server, ne verujem da neko nudi hosting samo sa mySQL klijentom, to bi bilo strašno retardirano i beskorisno. Ono što tebi treba je mySQL server

- Ne postoji "windows joomla i linux joomla". Postoji jedna jedina verzija Joomle. Joomla je CMS web aplikacija i jedino što je njoj potrebno je web server (npr Apache), php modul za web server i mySQL server. Nju ne zanima koji je OS u pitanju. Ono što je bitno je da web server i mySQL server budu za OS na kome su instalirani, ali to se već podrazumeva.

Ako neće biti server na tvojoj mašini, onda nema šta da razmišljaš o tome da tvoja mašina bude "kompatibilna" sa serverom, jer tu ne možeš da imaš nikakvih problema.

Što se tiče tipa hostinga, ako si početnik u svemu ovome (a deluje mi iz tvojih pitanja da jesi, nhf :) moja preporuka je da tražiš Windows hosting jer ćeš se manje gubiti po njemu, ali koji god da uzmeš radiće ti sve.

Jel moguć ovaj scenario:

Tražim od ovih za web hosting Linux, MySQL uključeno. Uzmem sve fajlove sa sajta koji već postoji negde drugde (ono pod 5) i samo ih prekopiram na ovaj novi server. I onda se bacim na preradu sadržaja. Pretpostavljam da ima jedan međukorak, tja podešavanja neka, al ne znam šta.

da. Fale ti 2 međukoraka.

1) kopiranje mySQL baze sa starog servera/lokacije na novi. Joomla ne može da radi bez baze, i ako radiš migraciju moraš i odgovarajuću bazu da prebaciš

2) podešavanje config fajlova. Kada prebaciš Joomlu na drugu lokaciju verovatno ćeš morati da updatuješ parametre kao što su putanja do fajlova, mySQL username/password/hostname/database parametre i slično

Link to comment
Share on other sites

Treba da uradis samu instalaciju joomle da bi mogao da kopiras fajlove, tj temu sa drugog servera. Treba ti msql databaza za joomlu, to napravis u cpanelu hostinga i to ce ti traziti pri samom postupku instalacije. Naravno da mozes da pristupis Linux joomli sa win servera i uglavnom joomla koja se skine je linux i skoro svi serveri su linux. Temu nakon instalacije uploadujes preko ftpa i posle u admin panelu instaliras.

edit : pretece me truper :[

Edited by Ivan~

"This is your life and it's ending one minute at a time."

Link to comment
Share on other sites

da. Fale ti 2 međukoraka.

1) kopiranje mySQL baze sa starog servera/lokacije na novi. Joomla ne može da radi bez baze, i ako radiš migraciju moraš i odgovarajuću bazu da prebaciš

2) podešavanje config fajlova. Kada prebaciš Joomlu na drugu lokaciju verovatno ćeš morati da updatuješ parametre kao što su putanja do fajlova, mySQL username/password/hostname/database parametre i slično

Za ovo pod 1:

Da, imam pristup sajtu ne samo kroy cpanel joomle, već direkt. Valjda tamo vidim sve fajlove koje joomla koristi, pa mogu sve da ih prekopiram odatle, uključujući i bazu?

Za pod 2:

Ti config fajlovi...to podešavam preko copanela od joomle ili treba da editujem neke fajlove preko npr text editora?

Ne znam za to Win/Linux. na netu pišu/reklamiraju kao MS Joomla tj. neka posebna instalacija za windows. Al to je nebitno, ko ih ebe.

Jbga, izvinite drugari, nisam nikad sa ovim radio. Uglavnom po malo sve ručno, bez automatike, preko Dreamweavera.

Jel možete da mi date kraće, još uprošćenije upustvo (ono, kao da se obraćate potpunom retardu koji zna samo da ispritiska OK i CANCEL) šta tačno da uradim, pošto me je Ivan spržio :)

Link to comment
Share on other sites

1) šta znači "direkt pristup sajtu"? Treba ti pristup bazi na nivou mySQLa, tj backupiranju iste, što znači ili neki web interfejs tipa phpMyAdmin ili iz konzole kroz mysqldump. Verovatno i sama Joomla u svom admin panelu ima neku opciju tipa "download Database dump/backup" ili tako nešto. Baza sama po sebi obično nije u fajlu koji je tebi dostupan.

2) Edituješ fajl iz text editora.

http://docs.joomla.org/How_do_you_copy_a_site_from_localhost_to_a_remote_host%3F#Configure_the_Site._Edit_the_configuration.php_File

Edited by trooper
Link to comment
Share on other sites

Extra, hvala za ovaj link. Kažem, nisam nikad radio sa ovim, pa su verovatno i pitanja retardirana.

Suma sumarum, za ovo što pitaju ovi za web hosting - da stavim Linux, mySQL server i onda da izvršim transfer ovog sajta koga već imam uz pomoć opisa postupka sa ovog linka koji si dao?

Inače, verovatno ću imati još pregršt pitanja kasnije kad sve počenm da radim, tako da nemojte gubiti živce. Potrudiću se da što manje smaram :)

Link to comment
Share on other sites

Suma sumarum, za ovo što pitaju ovi za web hosting - da stavim Linux, mySQL server i onda da izvršim transfer ovog sajta koga već imam uz pomoć opisa postupka sa ovog linka koji si dao?

yup

Linux+Apache web server+PHP+mySQL server je manje više standardna varijanta (popularno nazvana LAMP)

Link to comment
Share on other sites

slažem se, još sam sada radio jedan domaći za nekog na FON-u koji je bio postavljanje Joomle sa modulima i komponentama i templejtom, i smara za sve pare u odnosu na WP i Drupal npr, barem meni

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

za nekog :D

nekog, neku, zar je važno, to su detalji :)

@krule:

to jeste, ali je WP još jednostavniji

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...