Jump to content

Ћирилични домен


  

70 members have voted

  1. 1. Koji je po vama najbolji ćirilični domen za Srbiju:

    • .ић
      7
    • .срб
      35
    • .сб
      2
    • .бре
      26


Recommended Posts

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kakav je ovo lenovo?

Tad je još bio IBM, ovo je neki model star 10ak godina

мислиш ли да ће тако да изгледа тастатура кад буду имали "свој" интернет...

ja ne mogu da zamislim korišćenje računara bez latin character seta. Možda je to moja profesionalna deformacija, ali mislim da je pre u pitanju razuman pristup računarskoj tehnologiji kao i bilo kojoj drugoj i spremnost da poštujem standarde i konvencije zarad uniformnosti u radu na globalnom nivou.

Ali dobro, ja ne razumem ni zašto svaka zemlja mora da ima različite utičnice za struju, sa različitim naponima / frekvencijama...

Link to comment
Share on other sites

Tad je još bio IBM, ovo je neki model star 10ak godina

ja ne mogu da zamislim korišćenje računara bez latin character seta. Možda je to moja profesionalna deformacija, ali mislim da je pre u pitanju razuman pristup računarskoj tehnologiji kao i bilo kojoj drugoj i spremnost da poštujem standarde i konvencije zarad uniformnosti u radu na globalnom nivou.

Ali dobro, ja ne razumem ni zašto svaka zemlja mora da ima različite utičnice za struju, sa različitim naponima / frekvencijama...

Iz istog razloga iz kog englezi voze na levoj strani, zbog kompleksa tj "zasto bi mi menjali uticnice, sto ostatak sveta ne promeni".

Ja mislim da je lenovo btw ali nebitno.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Potreba da se objasni kako je cirilica naprednije pismo je odraz kompleksa.

Inace raspitao sam se oko tehnickih detalja uvodjenja ovog sranja. Cirilicni karakteri ce biti predstavljeni u ascii-iju kao kodna prezentacija istog tj to znaci da ce www.nesto.бре biti samo vizuelno po povrsini dok ce sistemski to biti predstavljeno ovako www.nesto.&.#1073;&.#1088;&.#1077;

Ako trupsija bude zanimalo dodao sam tacku izmedju & i # da ga forum ne interpretira kao cirilicno slovo.

Mamac za budale.

Edited by mohican

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Potreba da se objasni kako je cirilica naprednije pismo je odraz kompleksa.

Inace raspitao sam se oko tehnickih detalja uvodjenja ovog sranja. Cirilicni karakteri ce biti predstavljeni u ascii-iju kao kodna prezentacija istog tj to znaci da ce www.nesto.бре biti samo vizuelno po povrsini dok ce sistemski to biti predstavljeno ovako www.nesto.&.#1073;&.#1088;&.#1077;

Ako trupsija bude zanimalo dodao sam tacku izmedju & i # da ga forum ne interpretira kao cirilicno slovo.

Mamac za budale.

Rofl, onda je stvarno besmisleno.

.

Link to comment
Share on other sites

Inace raspitao sam se oko tehnickih detalja uvodjenja ovog sranja. Cirilicni karakteri ce biti predstavljeni u ascii-iju kao kodna prezentacija istog tj to znaci da ce www.nesto.бре biti samo vizuelno po povrsini dok ce sistemski to biti predstavljeno ovako www.nesto.&.#1073;&.#1088;&.#1077;

pa ok, ovo je standardan encoding unicode karaktera koji se često viđa i po html stranama. Dobro, bilo je i meni čudno kako će u DNS protokol tek tako da zbudže unicode, mada nisam gledao po netu kako su odlučili da to rade. Dakle verovatno prebacuju odgovornost pre svega na browsere da oni interpretiraju Unicode input i encoduju u ascii?

Ako nije odgovornost na browseru, onda opet moraju da promene IP stack svakog OSa na ovoj planeti.

To je sledeće veselje - masa ljudi koja je po kancelarijama doživotno osuđena na WinXP+IE6 neće moći da pristupi tim unicode domenima, pa ljudi sa mobilnim telefonima, starijim browserima, itd... embedded uređaji koji nemaju mogućnost update-a takođe mogu u đubre... lokalizacija? dostupnost svima? yeah right :)

Edited by trooper
Link to comment
Share on other sites

лепо сам вам свима одмах рекао да неће да се појави никакав катастрофичан проблем око овога, а ви сте јадиковали како ће скоро смак интернета да се деси због будалаштине. све је у нулама и јединицама и крај. ко воли арапски, руски, кинески, српски, бугарски, хинду, нек' изволи...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

али, све ЈЕСТЕ у нулам и јединицама. не банализујем, али покушавам да спречим панику и хистерију типа "оу ноу вир ол гона дааааај коз ов крејзи нешналистс".

лепо и сам Мохи каже, промениће неколико ових хијероглифа који представљају ASCII назив симбола и ето ти ћириличног домена.

онда ће произвођачи браузера да кажу "еј, види, имамо НОВИ браузер који чита ћирилични домен", па ће то да ураде и остали... срећа срећа радост, кеша к'о салате, нема много проблема, а свако је добио шта је тражио...

DVE SMRTI JEDNA NULI JEDNA JEDINICI!

[roflmao]

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

@Trups

Nisi dobro rekao. Nece moci da otvori stranicu ciji je domen cirilicni. Iako znam da si na to mislio, jako je vazno da se to precizira, jer se vecina problema javlja zbog toga sto ispada kao da ce latinicni domeni u Srbiji nestati, sto je potpuno besmisleno.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

али, све ЈЕСТЕ у нулам и јединицама. не банализујем, али покушавам да спречим панику и хистерију типа "оу ноу вир ол гона дааааај коз ов крејзи нешналистс".

Hoću da ti kažem, to su sve nule i jedinice isto ko što je ekonomija leva i desna kolona.

Ako se u nekoj oblasti računarstva nove tehnologije sprovode sporo i traljavo, to je internet. HTML 4 i JavaScript postoje kao standardi sto godina pa opet nemaš dva browsera koja isto crtaju stranicu i izvršavaju skripte (o HTML-u 5 da ne pričam), na sve strane kukaju kako 32-bitni IPv4 rapidno ostaje bez IP adresa i kako treba da se pređe na 128-bitni IPv6, pa ga svejedno na svetu koristi manje od 1% provajdera... mislim internet nije tvoj kompjuter -> kabl -> server gde je sajt, ovo što danas koristimo je mahom krpljena tehnologija od pre 15 i više godina i da bi se sve napravilo da u potpunosti radi u skladu sa današnjim trendovima i potrebama, trebalo bi da se razvije maltene od nule.

онда ће произвођачи браузера да кажу "еј, види, имамо НОВИ браузер који чита ћирилични домен", па ће то да ураде и остали...

Uprkos tome, u firmama i dalje dominira upotreba XP-a sa IE6 (jer je došao uz XP, inače bi koristili i nešto starije), jer administratore mrzi da se cimaju a i koriste servise koji rade na IE6, a ove iznad zabole ili ne znaju o čemu se uopšte radi.

Edited by voodoo_
Link to comment
Share on other sites

слажем се Вуди, треба кренути од нуле, а кренуће се од нуле кад на нулу дођемо. нећемо дуго чекати.

:)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Covece, ovaj Drale ce da resetuje pola vaseljene :)

Ijao kad stigne mladunac, pa prodje pocetna faza koja traje 3 meseca :"iju kako je miran, ma ko je lagao da je tesko imati dete".

Vec vidim post :"dve smrrrrrrrhtrzzzzrrrrrhrrrzrrrr....."

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...