Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ne, rekao si "u kojoj pomorskoj nesreći", ako te ja namerno izgazim kolima onda to više nije saobraćajna nesreća nego je ubistvo s predumišljajem :) kao što je bio slučaj kod torpedovanja broda.

Elem, ko je izgovorio sledeću rečenicu (slobodan prevod):

"Islamska religija će biti podignuta na viši nivo samo ako prestane da se koristi kao politički instrument, kao što je to rađeno u prošlosti"

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Francusko-Pruski rat?

Upravo tako. Sam rat je trajao vrlo kratko, svega 5-6 meseci i pokazao je svu superiornost pruske armije. U toku rata je zbacen car Napoleon III i uspostavljena je Treca republika. Pred sam kraj rata je zavrseno i ujedinjenje Nemacke, a njen prvi vladar je postao pruski kralj Vilhelm I.

Pucaj dalje...

Link to comment
Share on other sites

Jeste Dule, Barbarosa :D nemcima je poginulo oko 300.000 vojnika, rusima oko 800.000, rusi su jos imali oko 3.000.000 ranjenih a nemci oko 500.000 ranjenih i oko 50.000 nestalih vojnika. Pocetak operacije je 22 jun 1941 godine a kraj 5 decembar 1941. I koliko sam uspeo da zapamtim, u nju ne spadaju Staljingrad i opsada Lenjingrada.

Postavljaj Dule.

Edited by k1De/1/ <3 Chkale

giphy.gif

Link to comment
Share on other sites

pa znam da ne spadaju u operaciju barbarosa, al ne znam dal je u tim operacijama bilo vise zrtava...pogotovu ako se racunaju i civilne, s obzirom da je opsada lenjingrada recimo trajala skoro 3 godine i samo je civila poginulo/umrlo skoro milion...al dobro, nebitno:)

nobelovu nagradu za hemiju 1944. dobio je nemacki naucnik oto han za otkrice nuklearne fisije...medjutim jedna zena jevrejskog porekla koja je bila u njegovom timu je verovatno najzasluznija za to otkrice, ali je neopravdanao izostavljena...o kome se radilo

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

zwerko javi se!...kapiram da je neki mudzos bio :D

Naravno da je bio mudžos, to i jeste poenta :) Rečenicu je izjavio Mustafa Kemal Attaturk u tom momentu lider najveće muslimanske zemlje (ako se ne varam, a mislim da se ne varam, jer su u tom trenutku svi ostali bili pod nekom vrstom kolonijalne vlasti). Čovek je pre 100 godina bio mnogo više reformistički nastrojen nego što su mnoge muslimanske zemlje danas.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

tako je, vec sam pomislio da sam opet smorio topik:)...lisa majtner, jedna od najvecih zena naucnika u istoriji i najzasluznija za otkrice nuklearne fisije...ali zbog svog jevrejskog porekla bila je prinudjena da pobegne iz nemacke u svedsku i nije mogla da podeli nobelovu nagradu sa oto hanom kao sto je zasluzila...nije htela da ima veze sa pravljenjem atomske bombe, pa je odbila ponudu da radi za menhetn projekat...sam ajnstajn ju je veoma postovao i nazivao "nasa marija kiri"...1997. element sa atomskim brojem 109 je nazvan majtnerijum u njenu cast...jbga, ovde uglavnom pricamo o ratnoj istoriji, zapostavili smo nauku

http://en.wikipedia.org/wiki/Lise_Meitner

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bayer je bila farmacija u kojoj je spojen i izbacen heroin kao proizvod. E sad, Heinrich Dresser je bio tu glavni baja admin ili si mislio na Hoffmana?

Jedna zanimljivost, prodavali su heroin kao prozivod koji ce pomoci da se ljudi skinu sa morfijuma, dok je on zapravo bio dvaput jaci i brze udarao. :)

There are people who almost never smile but are almost always happy.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...