Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

kali je blizu, ali ne dovoljno blizu:)

btw, tajfun je apsolutni rekorder po tonazi kao sto rece deda i kreki, s tim da je full load cak 48k tona...takodje mislim da je rekorder po snazi motora, tj. nuklearnog reaktora...njegova dva reaktora su snage od po skoro 200 megavata, odnosno preko 500,000 konjskih snaga

Ako me secanje ne vara sa oznakom trebalo bi da je u48? Imali su nekog "poremecenog" kapetana koji je spasavao ljude brodova koje je potopio ili je slao Britancima koordinate gde ih je potopio da bi ih nasli i spasili. Zanimljivo je da ju je potopila sopstvena posada dok je bila ukotvljena negde pred kraj rata i da od pocetka nije izgubila nijednog clana posade, sto je za podmornicu prosto neverovatno.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ako me secanje ne vara sa oznakom trebalo bi da je u48? Imali su nekog "poremecenog" kapetana koji je spasavao ljude brodova koje je potopio ili je slao Britancima koordinate gde ih je potopio da bi ih nasli i spasili. Zanimljivo je da ju je potopila sopstvena posada dok je bila ukotvljena negde pred kraj rata i da od pocetka nije izgubila nijednog clana posade, sto je za podmornicu prosto neverovatno.

дааааа... читао сам о тој подморници.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ako me secanje ne vara sa oznakom trebalo bi da je u48? Imali su nekog "poremecenog" kapetana koji je spasavao ljude brodova koje je potopio ili je slao Britancima koordinate gde ih je potopio da bi ih nasli i spasili. Zanimljivo je da ju je potopila sopstvena posada dok je bila ukotvljena negde pred kraj rata i da od pocetka nije izgubila nijednog clana posade, sto je za podmornicu prosto neverovatno.

da, u-48 je legendarna podmornica, koja jeste potpopila najvise brodova po tonazi (preko 300,000 tona) u ww2, a njen kapetan herbert shulc je postao poznat upravo po ovoj radio poruci "Transmit to Mr. Churchill. I have sunk the British steamer "Firby". Posit 59.40 North and 13.50 West. Save the crew, if you please. German submarine" :D

ali, najuspesnija podmorinica svih vremena nije dejstvovala ni na atlantiku, ni u ww2, eto vam hinta:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

онда је сигурно један од немачких "сумарена" у Средоземљу током Првог светског рата. напотапали су се Француза и Енглеза за све паре. чак је једна строфа у песми "креће се лађа француска" посвећена њима.

:)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

evo o kom se cuvenom sumarenu radi:)...najuspesnija podmornica svih vremena je bila nemacka u-35 iz ww1...proizvedena je u poznatom krupp-ovom brodogradilistu u kilu 1914...u pocetku je operisala u severnom moru, ali je najveci deo rata provela na mediteranu, bazirana u austrougarskim lukama na jadranu...u toku svojih 17 patrola potopila je 224 broda ukupne tonaze 540,000 tona...jedna od njenih patrola je i najuspesnija svih vremena posto je za vreme nje potopila 54 broda (vise nego najuspesnija podmornica u celom ww2) tonaze 90,000 tona...njen kapetan je najduze vremena bio Lothar von Arnauld de la Periere, najbolji komandant podmornica svih vremena...za vreme njegove komande potopljeno je 194 broda ukupne tonaze preko 450,000 tona...bio je poznat po tome sto je dozvoljavao posadama trgovackih brodova da se ukrcaju na camce za spasavanje pre nego sto bi potopio brod...dole je njegova slika i fotografija u-35 ukotvljene u djenovicima kod herceg-novog

SM_U_35_Hafen.jpg

Lothar_von_Arnauld_de_la_Peri%C3%A8re.jpg

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Немци 1944те у фабрици намештаја у коју је била пребачена (ваљда) Месершмитова производња услед девастирања индустријских капацитета савезничким бомбама. да, направљен је био од дрвета.

:)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

zamalo:)...evo hinta, u pitanju je bila poslednja nedelja pre pocetka ww2 i nije bio u pitanju cuveni mesersmit kako svi misle:)

edit, samo mala semanticka dopuna, do koje sam dosao uz konsultaciju sa barcasom:)...naime kada sam rekao avion na mlazni pogon mislio sam na mlazni motor sa turbinama, tj. turbojet engine...a prvi jet engine je napravljen dosta ranije, al nije bas imao prakticnu primenu:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

zamalo:)...evo hinta, u pitanju je bila poslednja nedelja pre pocetka ww2 i nije bio u pitanju cuveni mesersmit kako svi misle:)

edit, samo mala semanticka dopuna, do koje sam dosao uz konsultaciju sa barcasom:)...naime kada sam rekao avion na mlazni pogon mislio sam na mlazni motor sa turbinama, tj. turbojet engine...a prvi jet engine je napravljen dosta ranije, al nije bas imao prakticnu primenu:)

Elem, da dopunim :)

Prvi jet je napravljen 1910 - i bio je dvokrilac. :)

Cika koji je odgovaran za to se zvao Konada ili Koanda - po njemu je i nazvan efekat krivljenja jet mlaza koji se krece uz zakrivljenu povrsinu. (stavite nesto zakrivljeno - npr kasiku i pustite plamen upaljaca da ga lize, zakrivljenje plamena kao da se lepi za povrsinu je taj efekat, koji je inace i zapalio prvi jet avion)

Prvi turbo jet je henkelove izrade a mesersmit ranije spomenut je najpoznatiji i tada najbrzi jet napravljen (oznaka 262), jedini brzi od njega je komet koji je imao raketni pogon.

Link to comment
Share on other sites

чекај, па што Немци нису имали млазњаке током рата онда?

ја сам сигуран у овај мој одговор о прављењу млазњака 1944те у фабрици намештаја. не оспоравам ваше одговоре, само ми није јасно зашто Немци нису имали млазњаке током рата ако су их направили пре почетка рата...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

da nas izvucem malo iz xx veka :)

sta je poslednji inkanski car atahualpa obecao pizaru kao otkup svoje slobode, nakon sto su ga spanci zarobili jer je odbio da se potcini spanskoj kruni?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

^ pogresio si u jednom "detalju" - ne do vrha punu dvoranu, nego je atahualpa digao ruke gore i rekao da ce napuniti dvoranu do vrha svojih prstiju. dvorana je cini mi se bila 5 sa 4 metara. spanci su od toga, ako me pamcenje sluzi, izlili oko 6 tona zlata i 10 tona srebra, i usrali se od srece, ali su ubrzo skontali da im sve to zlato i srebro u peruu, pa i vecini ostalog dela novog sveta ne znaci onoliko koliko su mislili - uskoro su morali konje da potkivaju srebrom, jer nije bilo gvozdja. ipak, oni koji su svoj deo uspeli da prenesu u spaniju su bili "na konju"

pucaj dalje :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

da, znam da nije bilo do vrha, ali nisam znao koja je visina u pitanju:)...prepustam pitanje nekom drugom, barcas ili drasko su bili na redu cini mi se

Evo ja cem,

Koliko je iznosila najduza zatvorska kazna izreknuta na sudu? :)

BarcaS

Edited by Sarma
Link to comment
Share on other sites

Da, i ja mislim da je u Americi...ono 3x dozivotne bez mogucnosti pustanja na slobodu...

mada imaju, mislim, i one fore sa kaznama tako da ih sve uracunavaju u ukupnu duzinu, pa na kraju ispadne neka cifra tipa 1267 godina :)

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Da otkrijem o cemu se radi:

U pitanju je "gospodin" Vejn Dadli koji je 1982, u Alabami osudjen za trostruko ubistvo; zene, taste i nekog studenta respektivno na 10000 godina i dve dozivotne robije (i to da kazne sluzi sekvencijalno :))) ).

Ko god hoce sledeci nek se javi pitanjem - ajmo ljudi da malo ozivimo ovaj topik, zar nije zanimljivo :P

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...