Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

Legat Tit Labijen (shto reche valjda je tako preveden, tj u mojom verziji Komentara stoji tako), elem chovek je bio vrlo blizak prijatelj Cezarov, njegov drugi u komandnom lancu u Galiji, i taktichki genije :) Nazalost kada je pocheo Gradjanski Rat nashli su se na razlichitim stranama, te je Labijen valjda poginuo negde u Shpaniji pred sam kraj rata, znam da je bilo neshto bash baksuzno nastradao, tipa dok su se Pompejeve legije povlachile naletele na njegovo konjicu i u masovnom begu baja preminuo.. shteta.. valjda je Cezar bio duboko ganut kada je chuo za njegovu smrt, jer se uvek nadao da ce ovaj prebeci kod njega.. ^^ shteta mogao je da bude glavni baja posle velikog baje (tj kada su velikog baju skratili za glavu u Senatu..).. ^^

elem Doolio sledeci.. shoot :)

p.s. valjda sam dobro hintovao :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dvini, ta 'znao sam' fora radi kad je razlika u vremenima postovanja 2 minuta, a ne dva sata :(

ali pejo znas onu foru kad se bas upalis, kao jao konacno cu da dam dobar odgovor i samo skrolujes dole i napises, da te slucajno neko ne zajebe, kad ono...

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Jildirim? valjda znachi Gromovnik, Grom ili tako neshto :) u Gimn, moj tadashnji profesor (sada valjda predaje istoriju u Nishu) ga nikada nije oslovio sa drugachije osim Bajazit Jildirim :) valjda je to to :) uzgred baja je bio maximalno lud - predaje Kosovsku Bitku - bio je chetvrtak blablabla mislim da je maximalno bio zaludjen tom temom :) u njegovom kabinetu su bile slika Boja i slika Marshala :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

bajazit nam se najebo keve, da njega nije bilo, mozda bi izdrzali jos koju deceniju kao slobodna zemlja

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

nije fer, ne mogu ravnopravno da ucestvujem iz vojske, ni da pratim koja su pitanja bila...evo, ja cu uleteti sa nekim pitanjem s vremena na vreme, iako nije moj red, racunajte to kao bonus pitanja:)

elem, kako se zvao jedan od tri pilota u celoj istoriji vazdusnog ratovanja koji su postali ace in a day (5 pobeda u jednom danu) u svojoj prvoj borbenoj misiji i ujedno jedini pilot koji je oborio 10 aviona u prva 24h od svog prvog borbenog leta...hint, mislim da svi znate za ciju avijaciju je leteo :D

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

unosis pometnju:)

aj ovako, postavljaj ti, ali ko odgovori na tvoje pitanje ne postavlja nista nego eto tako, ti onda postavljas sledece svoje:) tvoja pitanja su, takoredi, ghost pitanja [:D]

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

pa jebem mu mater, jel sam ja neki kurac ovde ili nisam :D

pa jesi lol, al da se ne pogubimo:) pomoci ces u izgradnji kviza i bazi postavljanih pitanja, pa ce kviz biti tezi i bolji kad nam se vratis [:D]

dakle, carinjo, cekas se:)

sto se tice imenjakovog pitanja, razumem se u modernu istoriju ko marica u kriv kurac, al recimo hans immelman, za njega sam cuo, pa reko mozda je on neki baja:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

heh, dakle verovatno je shvabenzi neki :) na um mi pada mozda onaj najmladji general Luftvafea.. (jbm li ga kako se zvao) valjda Galand.. ima ga na HoI2, znate na koga mislim hehe (nemam pojma za HoI3 chekam novi patch).. :D

elem ajde lako pitanje jedno da opalim i ja:

Ko je komandovao odbranom Sirakuze u Drugom Punskom Ratu?:D

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

ehm.. pazi nemam pojma koliko su Japanci imali jakih vazdushnih protivnika oko sebe (ako izuzmemo Amere ofc) :) realnije je da je u pitanju ili neki ultra ludo pijani Rus, smoreni brkati Englez ili mega mocni Shvaba.. Osim ako nije mislio na nekoga iz 1. sv. rata onda bih rekao neko od brace von Rihtofen :) realnije mozda Manfred :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Ajde hint, ja mislim da je bio neki spartanski vojskovodja koji je poslat na Sirakuzu da pomogne u odbrani od Atine i njene sile. Ne mogu da se setim kako se zove...a moguce i da je Arhimed ali sumnjam...

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

e ae malo da vas smaram o Siciliji, chisto da vam ne bude dosadno:

Dakle ovako.. svi znamo da je Pir bio zaeban lik i da je bio medju prvima koji su naneli par krajnje neugodnih poraza mocnom Rimu (takodje je bio i Hanibalov omiljeni strateg, chak ga je Hanibal poredio i sa Acom Velikim).. e sada Pir je kampovao negde u Italiji (moguce bash u Kampaniji) kada je gotovo istovremeno dobio 2 vrlo lepe ponude - prva je bila od Makedonaca koji su mu ponudili titulu kralja pod uslovom da se vrati nazad, i otera varvare koji su valjda pustoshili Makedoniju, dok je druga ponuda bila od strane Sicilijanaca koji su mu takodje ponudili titulu kralja pod uslovom da suzbije sve vece teznje Kartagine da okupira ostrvo.. E sada Epircu se valjda vishe svidela ova druga ponuda poshto je pokupio svoju vojsku i zapucao pravac Sicilija gde je pocheo da se batina sa Kartaginjanima.. Elem Pir jeste (makar se meni tako chini) bio vrlo dobar vojskovodja, ali nije bio bash mudar kralj, naime narod Sicilije je brzo opteretio dazbama, porezima, vojnim obavezama, tako da su lagano pocheli da izbijaju ustanci protiv njega, tako da je on lepo konstatovao da mu to ne treba, te je zapucao najzad sa vojskom kucici svojoj da bi tragichno nastradao u nekom glupom sukobu sa Spartancima kojih par godina kasnije.. uzgred ubili su ga maximalno glupo (po prichi koju sam prochitao): neka bakuta ga je pogodila crepom sa krova u glavu i tako ga oshamutila da su ga njegovi protivnici na brzinu utepali :) elem vratimo se Siciliji, ubrzo poshto je Pir otishao odatle pocheo je Prvi Punski Rat u kome je uchestovao i spartanski vojskovodja koga pomenu Sting tamo gore u predhodnom postu, i koji se valjda zvao Ksantip (tako neshto) i koji je uspeo da nanese par poraza Rimljanima pred sam kraj rata, kao i da porazi prvu Rimsku vojsku koja se iskrcala u Afriku, ali je valjda neslavno skonchao kada je krenuo kuci, valjda mu je potonula "ladja", a ako nas je istorija nechemu nauchila to je da Spartanci ne umeju da plivaju (lol) :D elem po izbijnanju Drugog Punskog Rata, Sirakuza je bila saveznik Rima i ostala je to do smrti Hijerona II-og, e sada Hijerona je nasledio njegov unuk (koji je izgleda bio neki magarac na kvadrat).. Da skratim prichu mladom kralju se vishe nije toliko svidjao Rim, verovatno zbog toga shto ih je maltretirao Hanibal (jedva chekam filmic da izadje, valjda za dogodine najavljen jel?), tek on se prikloni Kartagini i poche opsada Sirakuze od strane mocnih legija rimskih.. E sada je na scenu stupila rimska struja u Sirakuzi koja je prvo ubila mladog kralja, a potom i par sledecih.. (valjda su ubili 4+ kralja u 2 god ako se ne varam ili tako neshto) shto nas dovodi do choveka koji je rukovodio odbranom grada, nama svima vrlo dragi kupach i po mnogima (myself included) najveci matematichki um starog sveta - brat Arhimed. Dakle Arhimed je komandovao odbranom Sirakuze i to je radio tako dobro da je poprilichno izludeo Rimske vojnike koji su toliko izludeli da su ga ubili chim su upali u grad iako im je bilo naredjeno da ga zarobe po svaku cenu.. Elem valjda su u grad upali neshto jako glupo, tipa ovi su otvorili kapije da udje neka delegacija koja im je dolazila u posetu a Rimljani ribetine iskoristili priliku i upali na kvarnjaka unutra..

Elem TheJack postavlja sledeci :)

izvinite ako sam smorio, poz! :D

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

ajde ljudi nije uopshte teshko,

hint - prevrat se dogodio posle Berlinskog kongresa i imao je veze s nama i Bugarima (znamo da su nas Bugari mnogo puta backstabovali tokom istorije, ali u ovom sluchaju smo mi ispali prejadni)

Edited by LetsBrushYourTeeth
Link to comment
Share on other sites

jel to kad su nas bugari izjebali 1885...valjda je bio prevrat u istocnoj rumeliji koja se odvojila od turske i pripojila bugarima...onda se milan zaleteo mislivsi da ce naterati bugare da brzo potpisu primirje, ali je ispusio...sva sreca pa im vratismo u drugom balkanskom:)

btw, naravno bolence je u pravu za ono moje pitanje:)...evo i odgovora...u pitanju je hiromichi shinohara, 4. najbolji japanski as svih vremena...on je u svom prvom letu 27. maja 1939. oborio 4 sovjetska aviona...kasnije tog dana je oborio jos 6 aviona i ostao zebelezen kao prvi ace in a day u prvom danu svoje karijere...u naredna 3 meseca on ce oboriti cak 58 aviona i tako postati najbolji vazduhoplovni as na svetu u tom trenutku...ali nazalost 27. avgusta 1939. posle borbe u kojoj je oborio 3 aviona njegov kawanishi ki-27 biva pogodjen i on gine...pored ovog fanstasticnog skora od 58 oborenih aviona za samo 3 meseca, 27 juna 1939. je uspeo da postavi jos jedan rekord, 11 aviona oborenih u jednom danu...ovaj rekord ce oboriti samo erih hartman (12) nekoliko godina kasnije...sve ovo shinoharu pored sakaija i nishizawe cini najboljim pilotom japanskog vazduhoplovstva i jednim od najboljih pilota svih vremena...

j_ace001.jpg

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...