Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

al brate, lupio sam hint koji svi znaju 'tralala naiso covek na miran okean a u stvari pacifik je lud kad oce', mislim, tako ljudi i zapamte da se zove tihi okean:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ok, mislio sam da si znao. barcas, take the helm :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

cut me some slack .. :PPP nisam imao slobodan dan od 9tog septembra pa na ovamo ;)))

1794. godine Francuzi su u jednoj bici kod poluostrva na kome se nalazi selo den Halder (jedno od glavnih uporista Holandjana) porazili holandsku flotu. Nacin na koji su to Francuzi uradili je unikatan. Nikad pre toga, a i nikad posle toga se nije desilo nista slicno.

Kako? :)

(ala sam vam zavukao svaka mi cast :P)

P.S1 - Malo sam nepismeno postavio pitanje - premoren sam.

P.S2 - Logovan sam i dalje kao Sarma - ne merem se setiti svoje sifre i mrzi me da se cimam.

BarcaS

Link to comment
Share on other sites

cut me some slack .. :PPP nisam imao slobodan dan od 9tog septembra pa na ovamo ;)))

1794. godine Francuzi su u jednoj bici kod poluostrva na kome se nalazi selo den Halder (jedno od glavnih uporista Holandjana) porazili holandsku flotu. Nacin na koji su to Francuzi uradili je unikatan. Nikad pre toga, a i nikad posle toga se nije desilo nista slicno.

Kako? :)

(ala sam vam zavukao svaka mi cast :P)

P.S1 - Malo sam nepismeno postavio pitanje - premoren sam.

P.S2 - Logovan sam i dalje kao Sarma - ne merem se setiti svoje sifre i mrzi me da se cimam.

BarcaS

Posto niko nije odgovorio na pitanje vec dosta dugo - da ja dam odgovor.

1794. godine francuska konjica je u potpunosti zarobila ukotvljenu holandsku flotu. Flota nije bila u luci vec se nalazila nekoliko 10tina metara prema pucini (po nekim navodima preko 100 metara daleko od obale) kada je u rano zimsko jutro Baron Lahure - vodja francuskih husara naredio svojoj lakoj konjickoj artiljeriji naredbu za paljbu, a svojim husarima naredbu za juris.

Verujem da je Holandjanima bio prilicno neverovatan prizor konjice koja preko zaledjenog mora juri prema njihovim brodovima. :)

Procitao sam o dosta razlicitih bitaka i mislim da je ovo definitivno najbizarnija bitka u istoriji.

----

Ko sad postavlja pitanje?

Edited by Sarma
Link to comment
Share on other sites

mogu ja ako nece niko drugi :))

jedno prosto - ko je bio Babur?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

hint - u pitanju je potomak dzingis kana

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

tja jedva nadjoh vremena da posetim forum, mrzim kada mi se skupe glupe obaveze :)

elem on topic: Ako se ne varam Babur je valjda bio direktan potomak Dzingis Kana po ocu (nisam siguran), znam samo da je valjda uz pomoc persijanaca oformio neko carstvo na severu Indijskog poluostrva (ko je igrao Empire TW zna kako se zove, meni je trenutno mozak stao).. Sada kad razmislim mislim da je to onaj muslimizirani deo poluostrva, dakle najverovatnije na prostoru Pakistana :) to je sve shto znam, moguce da sam pogreshio ili permutovao neshto :) (opcija B - chovek sa smeshnim nosem - Baburom :) )

poz!

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

tzarinho - dovoljno blizu. carstvo se zvalo mughal empire

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

blaaah :) rekoh da ga ima u ETW-u, samo nisam mogao da se setim naziva :)

elem kako se zvao najpoznatiji general Dzingis Kana? :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

yup Subotai Bagatur :)

chovek je izgubio oko valjda u napadu Mongola na Kinu (Xia) i dobio nadimak ako se ne varam jednooki tigar :) bio je blago recheno fantastichan general i u svim godinama sluzbe kako kod Dzingis Kana tako i kod njegovih naslednika izgubio je par bitaka ali je njihov broj minoran u odnosu na sve njegove pobede :) chovek je slistio Kijevljane u par bitaka, kao uostalom i vecinu protivnika Velikog Kana :) posle je sa Batuom doshao i ochitao braci Rusima lekciju iz Blitz-a :)

e sada pisao bih i dalje o njemu, ali nazalost imam tonu obaveza pa cu to ostaviti za neki drugi put :)

brat Sting sledeci - go go ! :)

Edited by tzarinho

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

E jebiga, shta sad da smislim? Nemam inspiraciju ovih dana uopshte =)...

Ajde recimo ovako: Iako su Inke napravile ogromno carstvo sa slozenim uredjenjem koju osnovnu tehnologiju, tj napravu nisu uopshte poznavali?

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Prvo moram da kažem da je moj odgovor netačan, jer su južnoamerički narodi znali za točak.

index.7.jpg

Pronađene su mnoge igračke koje su koristile koncept točka. Razlog zašto nikada nisu razvili točak u komercijalne svrhe je što nisu postojale životinje za vuču. Konje i volove su doneli Evropljani. Doduše nisu se setili ni da naprave točak za pravljenje grnčarije, koncept kojim su davno ostali narodi ovladali.

Filip II Makedonski je izumeo sarise, smrtonosna koplja kojima je naoružao makedonske falange i sa kojima su on, i kasnije njegov sin Aleksandar, osvojili ceo antički svet. Kojem triku je Filip pribegao kako bi siromašna zemlja poput Makedonije izvela na bojno polje falange u tolikom broju?

Link to comment
Share on other sites

samo prvi red je imao breastplate +3 , a ostali su imali studded leather armor? :) ili su kupili armor sa mrtvih vojnika porazene vojske?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

najskuplji deo je stit, koliko ja znam. e sad, ne znam na sta mislis, za filipove falange znam da su bile efikasne jer su sarise bile dugacke i teske. samim tim si morao da ih picis sa dve ruke, sto je ostavljalo mesta samo za minijaturni stit da bleji na ruci, mozda je to taj ekonomski deo o kom pricas?

takodje, filip je uveo intenzivne treninge sa sarisama i uveo je neki trip sa vojskom, dal je svako stalno u vojsci, tj vojni rok je ceo zivot ili tako nesto...

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

U Grčkoj se svaki građanin o sopstvenom trošku opremao za rat, ali pošto u Makedoniji nije postojala srednja klasa država je morala pešadiji da obezbedi opremu (plemići su se borili u konjanici). Samo vojnici na ivici falange su nosili teške oklope, ostali su morali da se zadovolje kožnim oklopom i lakim štitom.

Dvnity najbliši suštini, postavlja sledeći.

Link to comment
Share on other sites

Krajem XVII veka na celo Svedske dolazi maloletni kralj Charles XII. Ruski car Petar to vidi kao priliku da se napadne Svedska i oslabi njen uticaj u baltickom delu Evrope. Petar kuje alijansu sa Dancima, Saksoncima, Poljskom i Litvanijom i 1700. objavljuje rat Svedskoj. No, uz pomoc holandske i britanske mornarice, Carls uspeva da prebaci veliki deo svojih trupa na kontinentalno evropsko tlo i krece da redja pobedu za pobedom, efektivno izbacivsi dance iz rate, postavivsi svog namesnika na celo poljske i izvojevavsi veliku pobedu protiv same Rusije u bici kod Narve. No, kada se cinilo da ce Svedjani lako okoncati sukob u svoju korist, Carls pravi veliku gresku koja ce Svedsku kostati rata i provincija, a njega slobode a kasnije i zivota. Sta je zajebao?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...