Jump to content

Star Trek


Recommended Posts

mislim ne bitno koja je godina u buducnost i koliko su ljudi napredovali, ali zar ne bi i ti voleo ponekad da odigras bitku za britaniju, odbranu alama ili tako nesto ali da deluje kao da je stvarno? :)

Pa sto onda ne prikazu kako igraju i neki beztezinski tenis, ali full metch da traje celu epizodu, sa sudijom i poenima, pa da fino navijamo... ma nek ide zivot, nek naprave ligu i celu sezonu igraju tenis. Ili npr kako dzogiraju po nekoj planeti sa duplo vecom gravitacijom od zemaljske, uz put diskutujuci o receptu brguminianskog crva u sosu od pitalengule, opet celu epizodu ili mozda cak celu sezonu, samo da menjaju recepte i pozadinu za trcanje. Zabole me sta oni rade u slobodno vreme, mozda samo mali "komicni predah" od 2 min, ali straciti celu epizodu na taj shit? Ili maltretirati sa tim iz sezone u sezonu, sa nebrojeno mnogo epizoda bacenih na to?

Pogresno si postavio pitanje. Da li bih voleo vise da vidim kako igraju bitku za britaniju ili odbranu alamoa, tako nesto, a da deluje da je stvarno? Ne. Voleo bih da to dvoje i ostalo prepakuju u SF i da glavni junaci to dozive, al u njihovoj stvarnosti. Ako razumes na sta mislim.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Meni su isto epizode na Holodeku bile dosadne kada sam prvi put gledao STTNG u srednjoj školi. U međuvremenu sam malo odrastao, počeo drugačije da gledam na stvari i pogledao iz druge perspektive ponovo celu seriju. Reference na Šekspira i pozorište su sjajne, pogotovo kada uzmeš u obzir da Patrick Steward i jeste primarno pozorišni glumac. Ne kažem, ima i tu nekih banalizacija i loših zapleta, ali meni je super koncept njega kao detektiva ili recimo kada je profesor Moriarty kojeg je Data programirao da mu bude protivnik dok glume Šerloka Holmsa postane samosvestan i želi da izađe iz Holodeka.

Sve u svemu, pravi Star Trek nije za decu. Za njih je Star Wars ili ovaj novi Star Trek :P

Dandy [RUR]

Link to comment
Share on other sites

Pa ne možeš očekivati od jednog blockbustera, koji je uz to još i reset franšize, da bude hard core SF na koji će da bacaju "true" trekiji (a da ne pričamo da u seriji imaš mesta koliko hoćeš da se razmašeš sa kakvim god tripovima ti padne na pamet, kao što je ovo sa Šerlokom Holmsom). I da ne bude zabune, ja sam odrastao uz NG i za mene je jedini pravi ST onaj sa tata Pikardom, ali mi je drago da je ST živ i da se oseća dobro i da će tek imati vremena da se pokaže.

Inače, cela ova rasprava je na nivou one o tome ko je bolji Džejms Bond. Može Šon Koneri da bude kuliji, Kreg siroviji, a nekome se možda sviđa i Timoti Dalton, za mene nema dileme ko je jedini pravi Bond :))

Roger-Moore---James-Bond-Photograph-C10102569.jpeg

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

@ Dandy

Auh

Osnovna premisa, supernova treba da uništi Romulus i ako sam ja dobro shvatio treba da uništi koznaštasvejoš... WTF?! U doba kada se uveliko putuje warp pogonom okolo valjda je moguće predvideti da će neka zvezda u blizini da zvekne i onda da imaš jedno par godina minimum da smisliš šta dalje.

S obzirom koliko se u ST prosipa novootkrivenih "cinjenica" o svemiru, moze da se ovo stavi pod superbrzo pretvaranje zvezde u supernovu? Ili su jedino Klingonci glupi da pored silnog warp pogona, i bilion nebeskih tela okolo, krcaju svoj mesec do samounistenja? :)

Kada je Spok zakasnio da detonira onu nesrećnu crvenu materiju pre uništenja Romulusa koji je qratz uopšte to i aktivirao posle? Time čak i da prihvatimo celu početnu premisu može samo da kolabira minijaturni delić udarnog talasa.

da, supernova inace eksplodira, proguta par okolnih planeta u tom sistemu i onda puf nestane, ne delujuci dalje. :)

Onaj nesrećni negativac... zaboravih već i kako se zove... Nero, Nemo, vatever... zar je moguće da je toliko retardiran da ne shvati da je time što se vratio u prošlost dobio šansu da spreči uništenje Romulusa?!

Aha, dosao bi samo da ubije Spoka i unisti Vulkan i Zemlju a onda bi se umesto da ode kod svojih i bustuje celu civilizaciju, otisao i samoubio? Nije stigao do drugog dela :)

Reference na Šekspira i pozorište su sjajne, pogotovo kada uzmeš u obzir da Patrick Steward i jeste primarno pozorišni glumac. Ne kažem, ima i tu nekih banalizacija i loših zapleta, ali meni je super koncept njega kao detektiva ili recimo kada je profesor Moriarty kojeg je Data programirao da mu bude protivnik dok glume Šerloka Holmsa postane samosvestan i želi da izađe iz Holodeka.

Takodje, najlosije epizode STa su ujedno bile i holodek epizode, cisto da neko sa strane ne pomisli da je serija SF budalastina sa "par" epizoda pozorisnog kvaliteta :)

Elem, ne branim ovaj novi ST u vezi price, jer u biti mrzim i epizode gde kao idu u proslost (ukljucujuci i holodek), ali branim cinjenicu da je STu trebalo malo vise akcije, sa normalno svim onim gadzet, istrazivanje itd primesama svojstvenim za ST i mnogo manje proseravanja koje sam vec naveo.

No tebi je i Inssurection bio dobar, te se ne vredi raspravljati.

Link to comment
Share on other sites

odgledao sam film

nisam hc fan, ali ih razumem, jel... meni je film skroz dobar, nisam toliki geek da mi smetaju neke nabrojane logichnosti, pratio sam nesto od STa ali nikako sve, i shta znam ima shmeka, onaj mali je bash dobro skinuo kirka, sa par pokreta i mimikom lica podsetio je dosta na william shatnera... i tako na par mesta mi je film izvukao osmeh jer sam se prisetio par serija i filmova... totalno sam zadovoljan bio posle gledanja... jedva cekam neku dobru verziju da odgledam kako valja, jer ova cam od 1,5 gb je njesra opasno, ali nisam mogao vise da cekam :)

dobru su priliku iskoristili za reset, i drago mi je zbog toga

i da borba u svemiru sa silnim najnovijim specijalnim efektima, i kad se setim koliko sam, kao klinac, mashtao da gledam ST u tom fazonu, eto zelja mi se ispunila, i hvala im na tome

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

S obzirom koliko se u ST prosipa novootkrivenih "cinjenica" o svemiru, moze da se ovo stavi pod superbrzo pretvaranje zvezde u supernovu? Ili su jedino Klingonci glupi da pored silnog warp pogona, i bilion nebeskih tela okolo, krcaju svoj mesec do samounistenja? :)

Da bi neka zvezda postala supernova mora da prođe mnogo faza između koje traju mnooogo godina. Rasa koja putuje odavno među zvezdama, a ne primeti to... pa onda i treba da crkne. U slučaju da nije njihova zvezda, već neka susedna u pitanju, tu imamo drugu situaciju. Udarni talas ide maksimalno brzinom svetlosti, pa recimo supernova udaljena 15 svetlosnih godina tek za 15 godina može da ugrozi stanovnike u tom sistemu.

Nije problem u smišljanju novih stvari, problem je u tome što ovaj novi Star Trek prosto ignoriše trenutno poznate naučne činjenice.

Da je zaista u pitanju "superbrzo" pretvaranje zvezde u supernovu, to bi moralo da bude veštački uzrokovano, a to već povlači gomilu drugih pitanja.

da, supernova inace eksplodira, proguta par okolnih planeta u tom sistemu i onda puf nestane, ne delujuci dalje. :)

Smrtonosni radijus eksplozije supernove je oko 30 svetlosnih godina (http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astr...rs/980521a.html), što i nije tako mnogo. Kreiranje singulariteta na onaj način na koji je to predstavljeno u filmu bi apsorbovalo udarni talas samo na vrlo uskom prostoru i moglo bi da se koristi za direktnu zaštitu samo konkretnih nebeskih tela. Dakle pošto je Romulus već bio uništen, naknadna detonacija "crvene materije" ne bi apsolutno ništa postigla u tom sistemu.

Aha, dosao bi samo da ubije Spoka i unisti Vulkan i Zemlju a onda bi se umesto da ode kod svojih i bustuje celu civilizaciju, otisao i samoubio? Nije stigao do drugog dela :)

Hmda... vrteo je palčevima 20 godina čekajući Spoka i nije mu palo na pamet da pošalje neku poruku upozorenja na Romulus. Right...

Mogu to da prihvatim samo u slučaju da mi neko kaže da su zamislili da je on zapravo odbegli pacijent iz mentalne institucije.

Elem, ne branim ovaj novi ST u vezi price, jer u biti mrzim i epizode gde kao idu u proslost (ukljucujuci i holodek), ali branim cinjenicu da je STu trebalo malo vise akcije, sa normalno svim onim gadzet, istrazivanje itd primesama svojstvenim za ST i mnogo manje proseravanja koje sam vec naveo.

No tebi je i Inssurection bio dobar, te se ne vredi raspravljati.

Insurrection jeste dobar film. Upravo sam ga ponovo pogledao da se podsetim.

Svi koji očekuju akciju akciju akciju u SF filmovima ni nisu zapravo osobe kojima je Star Trek bio inicijalno namenjen.

Edited by Dandy

Dandy [RUR]

Link to comment
Share on other sites

Nije problem u smišljanju novih stvari, problem je u tome što ovaj novi Star Trek prosto ignoriše trenutno poznate naučne činjenice.

Kad bih sad poceo o "trenutno poznatim naucnim cinjenicama" implementiranim u ST i koliko najbanalnije stvari u ST (od "fazora" pa nadalje) izgledaju smesno po tim cinjenicama, ispalo bi da detetu treba objasniti da vuk iz Crvenkape ne moze da prica i da ne postoji Deda Mraz.

To sto je ovaj novi ST gledljiviji pa fanovi ne mogu sebe da postavljaju na neke oblake SFa i dalje, to druga prica i potpuno je razumem.

Sto se tice supernove, procitaj strip ST: Countdown (par sveski), mozda ima na TPBu. Inace, udar nije samo fizicki, vec i psihicki a pogotovo politicki, ekonomski i trgovinski. Dakle, ode trgovina, eto izbeglica sa drugih planeta, problemi transporta, kriminal, raspad carstva i jebeni gradjanski rat. Sva ta lavina moze da izazove probleme i Vulkancima i Zemljanima.

Elem, kad hocu da gledam, A NECU NIKAD :), Kasandru ili neku drugu spansku seriju, onda cu njih da i gledam, a ne BSG. Ako hocu dramu, vestern ili Serloka (a zna se ko je 1 and only), gledacu to a ne iznova i iznova ST u nekom "cool-vidi-oni-znaju-da-glume-i-neke-druge-uloge" fazonu.

Link to comment
Share on other sites

To sto je ovaj novi ST gledljiviji pa fanovi ne mogu sebe da postavljaju na neke oblake SFa i dalje, to druga prica i potpuno je razumem.

Potpuno te razumem... "gledljiviji" - isključiš mozak i gledaš šarene sličice uz surround zvuk...

Dandy [RUR]

Link to comment
Share on other sites

Nije problem u smišljanju novih stvari, problem je u tome što ovaj novi Star Trek prosto ignoriše trenutno poznate naučne činjenice.

wait a minute what, i mean what what?!

star trek je science fiction, ako bi gledali da li je neki sf dobar ili ne na osnovu trenutno poznatih naucnih cinjenice mogli bi ceo zanr da bacimo u kantu za smece

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

wait a minute what, i mean what what?!

star trek je science fiction, ako bi gledali da li je neki sf dobar ili ne na osnovu trenutno poznatih naucnih cinjenice mogli bi ceo zanr da bacimo u kantu za smece

Jbga, problem Trekija i wonna-be-Trekija je sto su se istripovali da je sve u STu moguce i da je zasnovano na naucnim cinjenicama. U stvari, vecina njih pojma nema ni najosnovnije iz tehnologije ili odredjenih naucnih disciplina, te samo onako laprdaju (ne mislim na Dandyja, vec na Treki populaciju).

Sto se Dandyja tice - aj malo zaobidji vredjanje "izmedju redova".

Link to comment
Share on other sites

Jbg, ti si prvi počeo kada si filmove koji se meni sviđaju proglasio negledljivim :P

Inače, ST je jedna od SF franšiza koja je najviše zasnovana na stvarnoj nauci.

Phaser-i su zapravo nešto što bi visoko energetski laseri mogli da postanu jednog dana.

Warp pogon zasnovan na stvaranju mehura prostor-vremena je nešto što se zaista ozbiljno izučava kao mogućnost za putovanje brže od svetlosti.

Transporteri, tj. teleportacija je isto nešto što se veoma ozbiljno istražuje i niko više ne tvrdi da je nemoguća.

Uglavnom, u Star Trek-u su se uvek trudili da dovoljno začine nekim stvarnim naučnim mogućnostima čak i najbizarnije ideje, što mnogo doprinosi suspension of disbelief momentu, barem kod mene. Jednostavno ne mogu više da gledam sa uživanjem bilo šta što vređa moju inteligenciju, ma koliko šareno bilo.

Edited by Dandy

Dandy [RUR]

Link to comment
Share on other sites

Nope. Vidis, ja volim ST veoma, te nisam pljuvao ovaj film, za razliku od true-fanova, a toga ima po NETu kolko hoces. Uhvatio sam se u diskusiju sa tobom jer si reagovao slicno njima.

Problem Trekija je sto su totalno sjebani sa serijom. Oni su u tripu da je tzv Treknologija stvarna, tja da se zasniva na stvarnim naucnim principima i da su ( FFS!!!) mnoge stvari iz STa rodjene u stvarnosti zahvaljujuci seriji. BIG FCKN WRONG. Svaka, ali svaka stvar u ST je prepisana iz naucnih istrazivanja, a onda obradjena od strane scenarista koji ama bas ni malo nemaju veze ni sa tehnologijom ni sa naukom. Zasto se radjaju nebrojene gluposti u STu gledajuci sa naucne strane? Neke gluposti iz razloga sto zele da postignu dramaticniji efekat na ekranu (npr izbegavanje laserskih hitaca), neke iz razloga budzeta za ovo ili ono (npr "teleportaciju" su smislili zato sto nisu imali budzet da spuste letelice na planetu), a najvise zbog toga sto su scenaristi jednostavno ograniceni svojim znanjem materije o kojoj zele da pisu.

Sad svu tu "bad science" upakovati zajedno u gomilu budjavih epizoda (nazalost), malo akcije a vise trabunjanja, i dobije se da dosta ljudi ima odbojnost prema toj seriji. Normalno, sve ima svoje poklonike, a bas zato sto se radi o nauci, stvori se grupa (koja je poprilicno narasla) poklonika koji se kunu u ST i Treknologiju, iako nemaju blage veze ni najprostije stvari iz fizike. Uspeju cak da nauce, pored maternjeg engleskog, i da laprdaju na klingonskom, ali nisu sposobni ni spanski npr. da nauce. Zasto? Zato sto je "kulije" znati klingonski nego spanski. Plus, jedno je znati neki jezik i stvarati kompleksne fraze a drugo laprdati nesto na jeziku koji je komplet otvoren za izmisljotine. Isto to vazi za fiziku i bilo oju drugu naucnu disciplinu koju kaci serija.

E onda oni napadaju sve sto se kaze protiv STa, sa velikom energijom i nazalost kompletnim neznanjem onoga na sta se pozivaju. I onda dodje novi ST. New blood sto bi se reklo. Malo vise akcije, malo manje trabunjanja i sta se dogodi? Film je gledljiv? Vise zabavan? Ima dosta pogresaka sto se nauke tice?

Film i treba da bude valjda gledljiv i zabavan? Ako ovakav pristup privuce jos ljudi da postanu gledaoci neke buduce serije, zar to nije plus? Vise gledalaca, vise kinte, bolje odradjeno.

Greske u filmu sto se nauke tice? ST je gradjen na pogresnim i nenaucnim principima. Skoro svaka bitka u STu brodova je smesna sa naucne strane jer su ih smisljali ljudi koji su ograniceni na borbe aviona u vazduhu. Fraze koje koriste likovi u STu imaju buljuk nenaucnih fraza.Itd,itd.

Napadati novi ST zbog ovoga sto sam naveo? Samo cu se nasmejati :)

Link to comment
Share on other sites

Ma np, ali koju god stvar da krenes naletis na ovo ili ono sto nije realno.

Koriste phasere, jer su eto zbog frekvencije itd "jaci" od lasera. Apsolutno je nebitno i to uporedjivati je kao dal je teze kg guscijeg perja ili kg peska. Tu dolazimo do cuvenog prilagodjavanja oruzja frekvenciji stita da bi ga probio? Zasto bi neko, iole normalan pravio stit sa frekvencijom? I to odredjenom frekvencijom? Ili ga ima ili nema, sve ostalo je namerno pravljenje mane stita. Da objasnjavam kako bi uopste moglo i priblizno da se napravi polje koje emituju brodovi u STu, ne pada mi na pamet, jer nisam naucnik i suvise je kompleksno i predugacko za objasnjavati, ali hvala bogu na knjigama ili netu pa moze da se procita, koga zanima ofc. I to ne treknologija objasnjenje, vec eto "samo" naucno.

Bitke? Kretanje? Fraze koje koriste oko full-stopa, full throtlea itd? Ne postoji max brzina, moze samo max aceleracija. Brod nema potrebe da se ceo okrece menjajuci smer da bi pucao. Dovoljno je da se okrene oko svoje ose i znatno je lakse, a da mu pravac kretanja ostane isti. To mora da uradi samo u atmosferi zemlje, tja opet se vracamo na borbu aviona. Full speed u svemiru koristeci impulsni pogon znaci da vise ne moze da se postigne aceleracija jer je nestalo goriva. Sto naravno u STu nije slucaj.

Materijale koje koriste u STu? Pogresni nazivi, pogresni nastavci u imenima.

Ma mrzi me a i nemam vremena da pisem toliko. Koga zanima, moze i sam da nadje, a ko voli ST i przi se na treknologiju, bolje i da ne zna. ST je SF serija, a valjda se zna sta je SF. Uzdizati ga po pitanju tehnologije u nebesa je bez veze. Jedan je, bio :( , Artur Klark. Scenaristi STa su nesto sasvim drugo.

Link to comment
Share on other sites

Niko ovde ne tvrdi da je Star Trek tehnologija nešto što nema gomilu rupa, ali postoji neki kanon Star Trek-a i gomile technical manual-a koji objašnjavaju razne aspekte Star Trek tehnologije. To je nešto što dodaje dubinu celom tom svetu, kao npr. Vilenjački i Patuljački jezik i istorija Srednje Zemlje kod Tolkina. Kada neko krene da snima Star Trek i onda zaobilazi fundamentalne principe na kojima je zasnovan, on gazi kanon i za to ga treba odgovarajuće kazniti. Neka smišlja svako šta hoće, ali onda neka se ne zove Star Trek.

Tehnologija na stranu, postoji tu mnogo gluposti mimo toga u filmu. Nemam sada vremena da se prisećam i kucam. Kada se pojavi neki dobar snimak pogledaću film ponovo, pa ću da sastavim listu rupa u priči, logici i motivacijama likova.

Dandy [RUR]

Link to comment
Share on other sites

to cut the long story short

obi wan kenobi >>> star trek

quai gon jinn >>> star trek

anakin skywalker >>> star trek

darth vader >>> star trek

yoda >>> star trek

palpatine >>> star trak

han solo >>> star trek

boba fett >>> star trek

mace windu >>> star trek

luke skywalker >>> star trek

fuck... cak i jebeni jar jar >>> star trek

Edited by JoeKerr

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

odgledah, malo je naivan, tipa oni slecu na onu platformu, ili bace kirka usred planete, i to bas na 100 metara od pecine gde je spok i slicno, ali ajde dobro

ono sto meni nije jasno, kako su se oni teleportovali na romulanski brod, kad je isti imao podignute stitove?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...