Jump to content

Nove tehnologije ratovanja


bolkonski

Recommended Posts

ma rusi su videli da nema leba sa avionima i ne prave nista novo...jednostavno nemaju elektroniku koja je potrebna, a buducnost vazdushne borbe na zhalost nije vishe u avionici...meni je mig-42 prelep avion, i sto je najbolje, za razliku od amera u grumanima f-29 koji su imali red-black-outove ovi su nasli ruse koji mogu da izvode skretanja koja taj dizajn omogucuje i ostanu u svesnom stanju (samo sa red shiftovima) ali opet, avion je preskup + jebesh ti ta skretanja kad te gadja elektronski monstrum sumanutim raketama....

Link to comment
Share on other sites

Ma rusi ce da se udruze sa kinezima i onda viljushkama sa specijalnim elektronskim navodjenjem da oderu amere.

Nego, da ne otvaram novi topic. Imam jedno interesatno pitanje.

Shta je buducnost ratovanja? Koje oruzije ili ratna tehnika ce promeniti bojishte kao shto su to nekad ucinili npr Avioni? Mislim na BASH kardinalnu promenu. Mishljenja?

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Ujebotemish, ala je nabacao ovaj Kole pojmove, nemam pojma o cemu prica.

Sto se modernog ratovanja tice. Nesto mi je glupo da razmisljam da ce se desiti nesto radikalno jer sam ja od onih koji ne veruju u trci sv rat. Kako vidim, danas je situacija takva da se razvijaju napredna hemijsko/bioloska oruzja. Tu bih dodao Kalijevu nanotehnologiju jer ona radi na istom principu.

Ali pretpostavljam da si ti vise mislio u takticko/strategijskom smislu. To u sustini nisam siguran da mozemo da saznamo dok ne dodje do vecih okrsaja (ozbiljnih protivnika) u kojima ce jedna od strana primetiti vodene/zemljane/vazdusne slabosti druge strane. Drugi sv rat je pokrio sve sto se moze odviti u nasoj atmosferi.

Mozda ratovanje ispod povrsine zemlje?

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

pa kao sto ste rekli...robotika/nanotehnologija i hemijsko/biolosko oruzje...i opet mi pade na pamet jedna zanimljiva knjiga...radi se o planeti na kojoj je sav zivi svet zbrisan, a ostala je samo vestacka inteligencija koja ratuje medjusobno...neka vrsta neorganske kompeticije/evolucije, bash bolesno:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ali pretpostavljam da si ti vise mislio u takticko/strategijskom smislu.

Tako je. Kao shto je musketa unela potpuno promenu u odnosu na nacin ratovanje u srednjem veku (i.e. napoleonsko ratovanje), pa onda automatske pushke, pa avioni/tenkovi. U tom smislu potpune ili skoro potpune promene taktike/strategije. Orbitalni desant je interesantan, ali ne verujem da ce to biti primenjeno na Zemlji :P.

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

ma rusi su videli da nema leba sa avionima i ne prave nista novo...jednostavno nemaju elektroniku koja je potrebna, a buducnost vazdushne borbe na zhalost nije vishe u avionici...meni je mig-42 prelep avion, i sto je najbolje, za razliku od amera u grumanima f-29 koji su imali red-black-outove ovi su nasli ruse koji mogu da izvode skretanja koja taj dizajn omogucuje i ostanu u svesnom stanju (samo sa red shiftovima) ali opet, avion je preskup + jebesh ti ta skretanja kad te gadja elektronski monstrum sumanutim raketama....

Zasto je ono lepo? :) Mislim na MiG 42 :) Elem, ne vidim bas kakve lepota ima veze sa funkcionalnoscu. Poenta je da se sada avioni slabije razvijaju jer prosto ne postoji neki "veliki" neprijatelj, pogotovu ne Rusiji. Sa druge stran Amerika ima velike neprijatelje, satro teroriste, ali na njih ne mozes da posaljes eskadrilu lovaca-bombardera :)

Sto se samih aviona tice ja mislim da je trenutno najperspektivniji avion koji Rusi sada spremaju svakako Su-47 (S-37) Berkut, odnosno Zlatni or'o. Prvenstveno ne samo zbog toga sto ima izvanredne manevarske mogucnosti vec zato sto inkorporira kompozitne materijale koji doprinose stealth karakteristikama, a izgleda da ce upotrebljavati i najnoviju elektroniku. Naravno kad ce se pojaviti to je vec potpuno drugo pitanje.

Cela problematika danasnjih aviona, bar kada je u pitanju avionika, se svodi na problem da je mnogo teze da pilot izdrzi opterecenje od same konstrukcije. Cak i vremesni F-15 na papiru moze da izdrzi i do 9G, ali ne postoji pilot koji bi to preziveo. Medjutim sada prave nova odela koja ce bolje uticati na to da piloti ostanu svesni i tokom najtezih manevara. Cela je fora da su se konstruktori tokom veceg dela proslog veka trudili da naprave avion sto stabilnijim u letu, a da se sada pribegava upravo suprotnom. Naime recimo Eurofighter je konstruisan tako da sama konstrukcija stalno pravi minijaturne potrese koje onda kompjuter na upravljanju kompenzuje, u prevodu ako mu ode komp ode on u majcinu :) Kad pogledamo Berkuta vidimo da i on sa krilima koja imaju obrnutu strelu krila ide po istom principu, iz takve nestabilnosti on moze da proizvede bolju upravljivost pri visokim napadnim uglovima i da brze izvodi manevre. Mislim da se od avionike nece tako lako odustati ni u narednom periodu, vec ce samo morati da unapredjuju dodatno elektroniku kako bi uopste naterali te avione da tako ludacki lete.

Ako uzmemo da razmatramo druge taktike u ratovanju, ja zaista mislim da ce se najvise unapredjivati ono sto nosi obican vojnik, prvenstveno zato sto ce to biti najpotrebnije u sukobima manjeg intenziteta kakvi su sada najcesci. U tom smislu ce verovatno raditi na razvijanju nightvision i termalnih vizira (ima ih i sad, ali su mnogo kabasti), umrezavanju vojnika tako da svaki zna gde su oni drugi i sta u tom momentu rade, kao i da li su primetili neprijatelja, i na kraju mislim da ce najbitnije biti razvoj "pametne" municije koja ce moci da se navodi na cilj, tj da meci mogu da lete iza coskova i sl. Naravno dosta toga deluje sci-fi, ali kad pogledamo kako je izgledalo oruzije na pocetku ovog veka njima bi i danasnja puska izgledala kao nesto vanzemaljsko, a da ne pricamo o stealth avionima.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Gledao sam razvijanje egzo-skeleta za peshadiju. Ono cak i izgleda funkcionalno mada je verovatno preskupo za masovnu proizvodnju ali sam isto tako video da rade na smanjivanju cene koristeci sve noviju tehnologiju i menjajuci neke materijale.

Takodje primetite kroz istoriju da se nacin ratovanja menja na sledeci nacin : Do jaja oruzije ---> oklop koji zaustavlja to oruzije ---> josh bolje oruzije ---> josh bolji oklop ---> puske i muskete ---> nema oklopa koji je koristan a to moze da izdriz = nema oklopa ---> vreme je za power armor (migsa javi se :)).

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

to oruzhje je sledeca generacija peshadijskog naoruzhanja

ameri su suspendovali uvodjenje novog oruzhja zbog zavrzlama oko proizvodjacha, jer je ugovor dobila americhka grana H&K.

m8_carbine2004-06-16.jpg

a ovako izgleda dotichno oruzhje na papiru - razbije se na module i brzo preradi za drugachiju upotrebu - close assault oruzhje postane snajper za manje od dva minuta :)

xm8-poster.jpg

Link to comment
Share on other sites

4GW

tja Fourth Generation Warfere.

Pa vec je pochelo, u nekom manjem obliku u Vijetnamu, a zatim se nastavlja do danas, i verovatno ce evoluirati josh vishe.

Elem, poenta bi bila otprilike: ako si slabiji, izbeci konvencionalne nachine ratovanja, vec se zadrzati na "manjim" okrshajima, sa shto vishe gubitaka na neprijateljskoj strani. Paralelno sa tim, vrshiti pritisak na javnost neprijateljske zemlje do ispunjenja cilja. Tja, nesto kao Roki, izmori protivnika ma koliko batina primio, dok mu se ne smuchi da nastavi borbu :) iliti: Postici pobedu tako shto se izbegava (odlaze u nedogled) poraz.

Nakon Vijetnama, primenjena je u Avganistanu, Al'Kaida je primenila na Spaniju, a upravo ovih dana ce se zavrsiti i u Iraku, jer se smenama u kabinetu, Bush polako sprema da povuche trupe iz te zemlje (cini mi se verovatno u prvom kvartalu sledece godine).

Ako bash i pogledamo Irak, napadi na njega u ta 2 navrata su bili najveci okrshaji, po velichini uchesnika, od kraja ww2. Irachka armija je bila 5. u svetu 1990te godine....

*****

Nevezano za temu, ovde bih chisto pomenuo podatak da je za napad 90te na Irak upotrebljeno negde oko 780 aviona raznih tipova, dok je za napad na Jugoslaviju 9 godina kasnije upotrebljeno cak 1200. Toliko o razvoju naoruzanja.. :P

*****

..... i normalno, izgubli su oba puta, zato shto su koristili konvencionalan nachin ratovanja. Eto, sada ce "pobediti" zato shto su preshli upravo na 4GW :)

Sve u svemu, sadasnji i buduci konflikti su vec poceli, samo sto u svemu tome manje utiche armija, a vishe $$$ i "diplomatija", i sve manje ce i uchestvovati (ne mislim samo na USA, vec to vazi za sve "civilizovane" zemlje). Njihov primarniji zadatak je "mahanje oruzjem" i reshavanje "sitnijih" problema, tja manjih okrshaja, sa uglavnom teroristima.

Shto se tiche samog bojishta, u upotrebi je tzv Network-Centric Warfare sistem koji se sastoji od 3 komponente:

- Sensor grid, razlichite vrste radara, radio frekventnih i infrared prijemnika, raznih optichkih uredjaja, akustichnih sistema i naravno samih ljudi. Zavisno od vrste, mogu biti stacionarni ili mobilni, i primeniti se svugde, od orbite do ispod zemlje/mora.

- information grid, sve vrste komunikacionih uredjaja, od komunikacionih satelita, preko mikrotalasa pa do komandnih centara. Poenta je doci do informacija u realnom vremenu i samim tim i reagovati u realnom vremenu sa malo ili bez zaostatka.

- transaction grid, koja bi objedinila podatke iz prethodne dve ka veoma raznolikom orudju i oruzju sa navodjenjem. Army Tactical Missile System je klasican primer za tako nesto, gde su umrezeni raketni sistemi, artiljerija i tenkovi, ali i brodovi sa svojim 62 kalibarskim topovima, tomahavcima i standardim raketama, zatim avioni sa svojim sistemi za napad itd itd. Sve se svodi na veoma veliku upotrebu GPSa za precizno navodjenje na registrovani cilj, uz upotrebu kompjutera za digitalni prikaz bojishta itd.

*****

pre 10tak godina upoznao sam u Novom Sad-u lika, Amer ali poreklom Srbin, koji je ucestvovao u Desert Stormu, kao tenkovski platoon leader, i njegov opis je bio otprilike "kao da igrash igricu, prikaze ti se meta (tenk) na par kilometara, pritisnesh dugme, i sve gotovo za par sekundi)"

*****

Dalje, preporuchljivo je ne ici u masivnu upotrebu sile, cisto iz razloga da ne bi suvishe jedinica radilo jedan isti zadatak, ali i da bi se odrzala flexibilnost i manevarske sposobnosti, ali pogotovo da bi se sachuvalo takticko iznenadjenje i prednost.

Amerikanci su protiv Irachana, uz veliku upotrebu laznog "curenja" informacija, oba puta uspeli da iznenade Irachane koji su ochekivali napad iz tih razloga na totalno suprotnoj strani. Da su upotrebili suvishe veliki broj trupa izgubili bi mogucnost takvog taktickog manerva. Tako su uspeli, sa znatno znatno vecim odnosom snaga u korist Irachana, da pobede.

*****

Eto Sting, to ti je (chini mi se) odgovor na pitanje, fakticki ista stvar kao i sa avionima - napravljeni za civilnu upotrebu a unapredili bojishta i ratnu doktrinu. To je trenutno GPS :)

A druga stvar, fakticki - unapredjena partizanshtina tja ljubav prema jurcanju po vukojebinama (Karavukovo po vojvodjanski ;) ) tja terorizam :)

Link to comment
Share on other sites

josh o peshadiji buducnosti :)

2004072705b.jpg

Dva koncepta oklopa koje razvija americhka vojska

desno je oprema planirana za 2010. a levo za 2020.

Two uniform systems are under development. The Future Force Warrior system will be available for fielding to soldiers in 2010. The Vision 2020 Future Warrior system, which will follow on the concept of the 2010 Future Force Warrior system, is scheduled to be ready 10 years later.

The two new uniform systems are being developed under the Future Combat System Program. "This Army initiative will develop and demonstrate revolutionary capabilities for the future soldiers in battle," said Jean-Louis "Dutch" DeGay, a Soldier Systems Center representative.

The new systems include a weapon, head-to-toe individual protection, onboard computer network, soldier-worn power sources, and enhanced human performance.

"The Future Force Warrior will be a responsive and formidable member of an invincible battle space team," DeGay explained, describing the system scheduled to be fielded by 2010.

"The 2010 Future Force Warrior system will meet the more immediate, short-term demands of our fighting warriors in the battle space, while the 2020 model will remind you of an ominous creature out of a science fiction movie," DeGay said. He added that the system will leverage all the technologies and lessons learned from Afghanistan and Iraq.

Soldiers deployed to Afghanistan and Iraq carry large amounts of external weight, often 120 pounds or more, to be battle-ready. DeGay said the new uniform system -- from head to toe -- weighs 50 pounds.

The body armor of the new uniforms will absorb the shock of a bullet much better than current bulletproof vests. "The hard body armor has been stood off of the body by 2

Link to comment
Share on other sites

ja sam zapamtio par zanimljivih ratnih stvarcica koje se kuvaju u americi:

- artiljerija koja podize cev u skoro vertikalan polozaj (par stepeni manje od 90) da bi pocela paljbu i zavrsila sa n-tom granatom na par stepeni od horizontalnog polozaja tako da svih n granata padnu na isto mesto u trenutku.

- granate koje su gore od kasetnih, tako da bi se i mete iza brda ili u nekim rovovima mogle lako ispasapiti hiljadama ostrih zrna koja izlaze iz te granate. (eksplodira na ~1m od zemlje. ne moguce za preziveti).

- robotici velicine ~1/2 metra koji se jednostavno krecu neprimetno, i nose machinegun sa sobom koji je u stanju da upadne u neprijateljski bunker ili rov i da izreseta sve redom.

- avioni koji se upravljaju iz nekog velikom centra, bez prisustva pilota u letelici. za sad tako mogu da rade spijunski ali razvijaju i dalje tu tehnologiju da omoguce isto to fajterima. jer 1/3 novca koji se ulozi u svaki avion (a svi znamo da kostaju od 300 mil pa do preko milijarde $) je iskoriscena na sisteme za protekciju pilota. veliki novac koji bi se mogao iskoristiti u dr. svrhe.

- satelitski navodjenje rakete. tipa, imas satelitsku sliku bojista, odredis metu, ispalis raketu u vazduh, sama ce pronaci metu.

- emp. do sada im je proradilo na jako malim prostorima, ali dovoljno veliki emp bi mogao da iskljuci npr. celu ameriku koja bi osecala posledice toga i narednih ~5 godina.

- napalm rakete koje bi se koristile protiv protivnika koji se prevashodno nalae u pecinama. eksplozija bi zapalila i raznela bukvalno celu pecinu, bez greske, nebitno od velicine.

- sci-fi na kojima se radi, ulaze gomila kesha, ali jos uvek je prekabasto i preskupo za stvarno koriscenje. plazma i raznorazni laseri. imali su ogromnu sobu, sa cevcinom od preko 10m koja ispaljuje neki debeli snop koji stvarno moze da razori mnogo toga, ali je preveliko, pretesko, preskupo, i mnogo mnogo struje trosi.

* zaboravih, mozda neko ne zna. emp = elektromagnetni puls.

http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_pulse toplo preporucujem kao zanimljivo stivo :)

Link to comment
Share on other sites

- artiljerija koja podize cev u skoro vertikalan polozaj (par stepeni manje od 90) da bi pocela paljbu i zavrsila sa n-tom granatom na par stepeni od horizontalnog polozaja tako da svih n granata padnu na isto mesto u trenutku.

koja je svrha ovoga? lakse je napraviti razorniju granatu.

- robotici velicine ~1/2 metra koji se jednostavno krecu neprimetno, i nose machinegun sa sobom koji je u stanju da upadne u neprijateljski bunker ili rov i da izreseta sve redom.

odavno se ne ratuje po rovovima ;)

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

a o cemu govorim tacno je:

http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_bomb

odn. E-Bomba

jeste kruko ali misleci stekanja po pecinama, neki rupama, bunkerima i tako :)

ali artiljerija koja bi ispaljivala granatu 10 puta razorniju nego ove sto sad koriste morao bi biti mnogo veci, mnogo tezi i mnogo sporiji... nikako pogodan za brze manevre dok ovo sto ispali ispali u roku od par sekundi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...