Jump to content

Lizing ili kredit?


Wanderer

Recommended Posts

Gledao sam po netu ovo ono i nikako da skontam da li mi se vise isplati da uzmem auto na lizing ili kredit?

neki govore jedno neki drugo... zanima me da li neko ima licna iskustva i sa jednim i sa drugim nacinom kupovine kola pa samim tim da mi preporuci koja je bolja varijanta...

hvala decaci [:D][8D]

-"Don't think, feel! It is like a finger pointing away to the moon. Don't concentrate on the finger or you will miss all that heavenly glory."

-"Love is like a friendship caught on fire. In the beginning a flame, very pretty, often hot and fierce, but still only light and flickering. As love grows older, our hearts mature and our love becomes as coals, deep-burning and unquenchable."

Link to comment
Share on other sites

ja bi lizing izbegavao manje-vise, posto nije tvoj auto nego njihov dok ga na kraju ne otkupis i mogu da ti uzmu auto na pola lizinga ako zakasnis ratu, sto je sa kreditom teze, jer je auto ipak tvoj cim ga dobijes. inace, ja bi to po nekom sistemu, ako imas vise kinte kredit, ako imas manje kinte lizing.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

ja bi lizing izbegavao manje-vise, posto nije tvoj auto nego njihov dok ga na kraju ne otkupis i mogu da ti uzmu auto na pola lizinga ako zakasnis ratu, sto je sa kreditom teze, jer je auto ipak tvoj cim ga dobijes. inace, ja bi to po nekom sistemu, ako imas vise kinte kredit, ako imas manje kinte lizing.

Znaci, kada uzmes kredit i kasnis sa ratom onda te ne diraju? :)

Da bi dobio povoljan kredit, treba da imas dobru (finansijsku) podrsku. Dakle, ili jaka plata ili hipoteka. To je za fizicko lice, a ako oces na pravno lice onda imaj u vidu da ti je firma tada kreditno opterecena i da ces teze kasnije dobiti neki mozda i vazniji kredit od ovog za auto... A to je inace sve samo teorija, posto su povoljni krediti kod nas retkost.

Lizing sa druge strane se lakse dobija, a pravna lice ne opterecuje kreditno. Povoljniji su od kredita. Istina je da nisi vlasnik vozila, al u praksi nemas nikakav problem sa tim.

Najbolje je kupiti auto na kesh. :)

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ja skapirao, fora je kod kredita da jesi vlasnik nad vozilom pa ne mogu "tako lako" da ti uzmu auto ali te tuže pa ideš na sud pa ti ga opet na kraju uzmu jer realno ne znam kako bi mogao da se izvučeš iz takve situacije u sopstvenu korist. Kod lizinga sa druge strane nisi vlasnik već ti rentiraju auto, pa ti ga lakše mogu oduzeti, ali opet ako hoćeš da teraš mak na konac možeš da im "bežiš" pa te jure panduri :) Mislim, sve je to glupost, u oba slučaja si najebao ako ne platiš ratu.

MEĐUTIM, razlika kod te priče tvoj je auto - nije tvoj auto je u dva slučaja (što sam ja barem do sad primetio). Prvi je registracija. Ako uzimaš kredit i tvoj je auto, plaćaš registraciju kao fizičko lice. Ako je lizing i rentira ti auto lizing kuća, onda plaćaš registraciju kao firma, što je skuplje recimo duplo (možda sam lupio, ali je osetno skuplje). Drugi problem koji imaš je situacija potencijalne krađe automobila. Osiguravajuća kuća plaća vlasniku, što si u slučaju kredita ti, u slučaju lizinga lizing kuća, ali lizing kuća nije u obavezi da tebi posle bilo šta nadoknadi, pa možeš doći u situaciju da tipa otplatiš 4 godine auto i ostane ti još jedna, neko ti digne auto i ti si ostao bez istog (u slučaju lizinga).

Prednost lizinga u odnosu na kredit je što ti ga lakše odobravaju i što može da ide do visine polovine plate a ne trećine i što ne ulazi u kreditno opterećenje tj. kreditni biro. Pa recimo u slučaju da posle hoćeš da digneš kredit za gajbu (a imaš dodatne prihode da to izdržiš pošto nešto radiš na crno ili šta god :)) onda možeš to opušteno da uradiš iako imaš lizing, dok kod auto kredita ne bi mogao jer bi ti se sve računalo u opterećenje.

Link to comment
Share on other sites

tnx taj deo sam i ja tako skontao samo mi je trebala jos jedna potvrda...

e sad me zanima da li je bolja situacija da se uzme auto do 15k preko lizinga-kredita sta bilo.. ili da se uzme npr neki polovnjak za ~7k...

mislim novo je novo i zato bih uzimao nov ali istripovali ste me ne samo ovde negde gde sam god nasao to za kradju kola pa ga ispusis posle pa ono kakav sam maler cenim da bi mi deknuli auto dan pre nego sto bih trebao da otplatim poslednju ratu :)

-"Don't think, feel! It is like a finger pointing away to the moon. Don't concentrate on the finger or you will miss all that heavenly glory."

-"Love is like a friendship caught on fire. In the beginning a flame, very pretty, often hot and fierce, but still only light and flickering. As love grows older, our hearts mature and our love becomes as coals, deep-burning and unquenchable."

Link to comment
Share on other sites

kada uzimash lizing u zavisnosti od autokuce ili akcije imash ili placen kasko (ali tada je sam lizing obicno skuplji) ili ga morash ti placati ... jer dok ti ne otplatish sve rate na lizingu auto nije tvoj vec bankin, a one nisu blesave ;)

al to stvarno nije problem odguglati cisto da znash u sta se upustas

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ako vec mozes da platis u kesu,bez obzira sto je jeftiniji auto ili losiji od tog novog,uzmi tako. pa makar ga i terao u servis svaki mesec,vise ce ti se isplatili od lizinga i ne opterecujes se toliko,odnosno nemas taj pritisak da moras da otplacujes kola. e sad,jedino ako ne planiras da rentiras kola,u tom slucaju valja lizing,tj kao sto neko rece,ako pravis pare od njega ;)

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

ne za licne svrhe mi treba auto... u kesu nemam pare nego bih digao kredit ako bi bio polovni neki ili lizing/kredit za nov

-"Don't think, feel! It is like a finger pointing away to the moon. Don't concentrate on the finger or you will miss all that heavenly glory."

-"Love is like a friendship caught on fire. In the beginning a flame, very pretty, often hot and fierce, but still only light and flickering. As love grows older, our hearts mature and our love becomes as coals, deep-burning and unquenchable."

Link to comment
Share on other sites

Nisam samo skapirao ovu foru - lizing je skuplji osim ako ti auto ne pravi pare? Gde je tu tachno racunica po kojoj je skuplji neshto mnogo preko kredita? Ako je razlika u rati tipa 20-30 evra (ako je i ima uopste) nije kao da je to neka fantasticna razlika kredit-lizing.

Link to comment
Share on other sites

Ako imas redovne prihode, lizing je keva!

Samo treba detaljno gledati sve ponude, sve do toga da li se indeksira u EUR ili CHF, da li je kamata fiksna itd...

A to da se lizing izbegava sto je vise moguce bas i ne mogu da razumem, mi kuci imamo dva automobila na lizingu i kul je so far, a komshija mi Zig ludak ima jebenih 6 Audija na Porsche Leasing-u, a pritom nije mogao ni jedan od njih da plati keshom, i zadovoljan je.

Sto se kradja tice, ja svoj auto mogu i otkljucanog da ostavim na ulici, nece ga niko pogledati. Cale je za auto koji su mu deknuli pre 6-7 meseci uzeo kredit bas iz razloga sto je rizican i isplatilo se. Sada je uzeo Tojotu i, naravno, uzeo je na lizing i svi mirno spavamo, nije interesantna za kradju. Ako ces da kupujes nekog Golfa ili bilo sta iz te neke rizicne grupe - racunaj na opasnost od kradje, a ujedno su i troskovi osiguranja osetno veci. Za bilo koji drugi auto iz grupe koje se ne kradu ne moras nimalo razmisljati o riziku tog tipa.

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

@dovla: jel u pitanju onaj landcruiser sto stoji parkiran kod farbare stalno?

ako je on,kako to da nije zanimljiv lopovima? :) koliko ja znam oni se dosta kradu,tj trazeni su...

Taj je, da, svrati ponekad komsho. :)

Ne kradu se, a to se najbolje vidi kroz kasko-osiguranje. Za LC je ono recimo duplo jeftinije od grupe Touareg/Cayenne/X5 itd.

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

vazi... samo nikako da vidim tebe,uvek su kola. e da,dosta te puta vidim dok si u kolima,ali jbg,brz je taj ceed pa ne stignem ni da ti ablendujem :)

a pitam za LC,posto su nekim prijateljima skoro digli i trazili im otkup za njega,znaci auto im bleji ispred kuce i snimili su i kamerom sve ali nisu mogli nista,ne vide se face lopovima,a nisu ni hteli da se zjebavaju sa njima. uglavnom otkup je bio oko 10k eur. ali to je jedan primer za koji ja znam,pa sam zato pitao. a inace touareg i x5 idu ko alve. :) doduse,sve manje tourage vidijam na ulicama,ranije ih je bilo bas dosta,ako se ne varam.

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

vazi... samo nikako da vidim tebe,uvek su kola. e da,dosta te puta vidim dok si u kolima,ali jbg,brz je taj ceed pa ne stignem ni da ti ablendujem :)

a pitam za LC,posto su nekim prijateljima skoro digli i trazili im otkup za njega,znaci auto im bleji ispred kuce i snimili su i kamerom sve ali nisu mogli nista,ne vide se face lopovima,a nisu ni hteli da se zjebavaju sa njima. uglavnom otkup je bio oko 10k eur. ali to je jedan primer za koji ja znam,pa sam zato pitao. a inace touareg i x5 idu ko alve. :) doduse,sve manje tourage vidijam na ulicama,ranije ih je bilo bas dosta,ako se ne varam.

Nije on toliko brz koliko je vozac lozhana. :) motam se ja cesto oko radnje dole, pa baci pogled kad budes dolazio u Zig.

A za LC ja isto znam za jedan slucaj, ali tim ljudima su iz kuce prvo digli kljuceve od kola i pomocu njih se odvezli. Ovo je sad prvi put da cujem da su ga nekom upalili bez kljuca.

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...