Jump to content

Australia: Ecstasy safer than booze


Recommended Posts

Ok, koje medicinske upotrebe može da ima ekstazi?

u psihoterapiji, kod lechenja ptsd-a recimo.

euphoria, increased well being, increased sociability, decreased anxiety su neki od benefita mdma-a, a mogutjnosti da se takvi trejtovi neke droge upotrebe u psihterapiji su prilichno shiroke. naravno, pre bilo kakve ozbiljne priche o upotrebi u medicinske svrhe, treba prvo ispitati toksichnost do kraja, i ja se sa tim slazhem 100%. zato i akzhem da imam problem sa time da se neka supstanca zabrani, i svrsta u a kategoriju droga, a da nije ni izbliza dovoljno studirana.

nego je lakshe sistemu da to stave van zakona i ugushe nauchni rad na temu, da bi posle lakshe kontrolisali ilegalnu trgovinu. plus se mozhda boje da tjemo izgubiti potroshachke navike modernog sveta ako nam te iluzije razbiju kul droge, pa nam postane nebitno da jurimo po shoping molovima kupujutji gluposti ;p

onda ce valjda samo da pojaca depresiju?

nisam neki preterani znalac, ali valjda on samo pojacava trenutnu emociju, pa ako si smoren, bices jos smoreniji

ne :o

stvara osetjaj euforije, ego postaje manje bitan, stvara zhelju za socijalizacijom, itd.

da ne ispadne da ovde propagiram ekstazi chlanovima foruma, mozhemo da prichamo i o loshim stranama?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 186
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pa ok, ja sam vec rekao da pricamo o trenutnom drustvenom uredjenju, jer u njemu zivimo. ali 'ajde, kada bi heroin bio legalan i jeftin, veca pretnja bi verovatno dolazila od strane pusaca, jer se onda ukida kriminogeni element povezan sa legalnoscu (tj nelegalnoscu, i samim tim cenom) heroina, a opasnost po zdravlje i drugih ljudi kod cigareta ostaje.

pa dobro, ti o tome prichash a ja o nechem drugom pricham. samo sam hteo da pojasnim na shta mislim :)

mislim da je to vise do coveka, nego do droge. kreten ce biti kreten, bilo da je pijan, ili drogiran. osim toga, s obzirom da je alkohol legalan, naleces na vise pijanih ljudi, nego ljudi na spidu, i samim tim je normalno da ces naleteti na vise pijanih budala, nego drogiranih budala ;)

deshavalo mi se nekoliko puta da ljude koji su mi totalni carevi i koji su mi vrlo dobri drugari vidim u pijanom stanju i da se toliko uzhasno ponashaju da mi totalno pokvare sliku o sebi. znachi nebo i zemlja.

nije mi se josh nijednom desilo da se neko na spidu skoro uopshte razlikovao od sebe kad je strejt.

nikotin je droga. kraj price.

my point excatly

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

Zato sto su cigare drustveno prihvatljive a speed nije, niti mislim da bi isti trebao biti drustveno prihvatljiv, isto tako vazi i za alkohol, alkohol je drustveno prihvatljiv. Kod svrstavanja supstanci u nelegalne se ne uzima samo sta ista prouzrokuje vec se gleda i drustvena prihvatljivost, zato na primer cigare u Londonu kostaju po 5 funti, digli su akcize do neba jer drzava vodi poltiiku suzbijanja pushaca, drzava treba da brine o svojim gradjanima i tu je da utvrdi neke standarde i norme.

da ne ulazimo u neki opshti princip kako te stvari funkcionishu, jer nisam siguran da opshti princip postoji, evo nam primer ekstazija. prvo se odluchivalo o legalnosti, pa je tek ta odluka formira stav drushtva o prihvatljivosti.

uostalom, postavljash stvari kao da zhivimo u lalalendu. da drzhava brine o svojim gradjanima, a ovo govorim argumenta radi, ne zato sht delim stav, zabranila bi pljuge kao shto zabranjuje drogu. isto vazhi i za alkohol (shta mislish otkud ideja za prohibicijom?). duvanski lobi je jednstavno mnogo jak, velike pare idu politicharima i drzhavi od tih cigara, i tu se zavrshava pricha. isto bi tako trebalo da se lgalizuju neke droge (vetj sam rekao da se slazhem sa dulijom kako i na koji nachin), shto bi drzhavi isto omogutjilo oporezivanje, smanjilo korupciju i mogutjnost pojedinaca da profitiraju kroz te prljave igre sa kriminalom vezanim za te droge, i najbitnije od svega, povetjalo sigurnost supstanci u pitanju i kontrolu nad celim trzhishtom i uzhivaocima. da drzhava zaista brine i da joj je stalo do tebe i mene, ona bi tako pristupala problemu. istina je da sistemu jednostavno puca ona stvar za dobrobit svojih gradjana.

hteli mi to ili ne, ljudi se drogiraju, i drogiratje se. nije to neka prolazna moda. problem je shto se stvari samo pogorshavaju sa tabuima i guranjem pod tepih.

npr da u 35oj glumis supermena na pljusku u 4:30 na progresiv stejdzu? [roflmao]

hahaha, recimo :D

Link to comment
Share on other sites

da ne ulazimo u neki opshti princip kako te stvari funkcionishu, jer nisam siguran da opshti princip postoji, evo nam primer ekstazija. prvo se odluchivalo o legalnosti, pa je tek ta odluka formira stav drushtva o prihvatljivosti.

uostalom, postavljash stvari kao da zhivimo u lalalendu. da drzhava brine o svojim gradjanima, a ovo govorim argumenta radi, ne zato sht delim stav, zabranila bi pljuge kao shto zabranjuje drogu. isto vazhi i za alkohol (shta mislish otkud ideja za prohibicijom?). duvanski lobi je jednstavno mnogo jak, velike pare idu politicharima i drzhavi od tih cigara, i tu se zavrshava pricha. isto bi tako trebalo da se lgalizuju neke droge (vetj sam rekao da se slazhem sa dulijom kako i na koji nachin), shto bi drzhavi isto omogutjilo oporezivanje, smanjilo korupciju i mogutjnost pojedinaca da profitiraju kroz te prljave igre sa kriminalom vezanim za te droge, i najbitnije od svega, povetjalo sigurnost supstanci u pitanju i kontrolu nad celim trzhishtom i uzhivaocima. da drzhava zaista brine i da joj je stalo do tebe i mene, ona bi tako pristupala problemu. istina je da sistemu jednostavno puca ona stvar za dobrobit svojih gradjana.

hteli mi to ili ne, ljudi se drogiraju, i drogiratje se. nije to neka prolazna moda. problem je shto se stvari samo pogorshavaju sa tabuima i guranjem pod tepih.

Sve je to ok ali moras da shvatis da pri legalizaciji droge napravio bi opsti kolaps u svemu, iovako nam je omladina zastranila za alkoholom i pljugama samo fali jos i ekstazi da se legalizuje, problem je u tome sto bi drzava napravila jos jedan problem sa kojima ne bi mogla da se nosi trenutno, kod nas je depresija default stanje kod vecine gradjana samo nam treba jos da svi gutaju rks, ovako kad je ilegalno ipak mnogi koji bi probali ne probaju i to tesko dolazi do dece. Kad bi se to legalizovalo i deca bi gutala, mislim deca probaju alkohol i pljuge kod nas sa 10 godina i manje, pa ti vidi sta bi rks uradio detetu od 8-10 godina.

Ja sam u pocetku zastupao tvoj stav, imali smo debatu na faksu i po meni je to imalo smisla, ti lepo legalizujes a drzava profitira i imas kvalitetnu drogu za kupovinu, ali to ne bi bilo drustveno prihvatljivo i bilo bi protivno nekim pravnim standardima, normalno kad sam posle i ja bolje razmislio shvatio sam da bi napravio veci problem kad bih legalizovao speed, rks i marihuanu.

Kao sto si rekao ljudi se drogiraju i drogirace se ali ipak ono sto je bitno je sto je opet ta supstanca nedostupna koliko-toliko naravno mator covek ce lako da zavrsi rks ali dete od 10 nece.

SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

Ja sam u pocetku zastupao tvoj stav, imali smo debatu na faksu i po meni je to imalo smisla, ti lepo legalizujes a drzava profitira i imas kvalitetnu drogu za kupovinu, ali to ne bi bilo drustveno prihvatljivo i bilo bi protivno nekim pravnim standardima, normalno kad sam posle i ja bolje razmislio shvatio sam da bi napravio veci problem kad bih legalizovao speed, rks i marihuanu.

Jesi to spoznao od drugara sa stormfronta koji bi tukli ljude ispred prodavnice marihuane?

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Sve je to ok ali moras da shvatis da pri legalizaciji droge napravio bi opsti kolaps u svemu, iovako nam je omladina zastranila za alkoholom i pljugama samo fali jos i ekstazi da se legalizuje, problem je u tome sto bi drzava napravila jos jedan problem sa kojima ne bi mogla da se nosi trenutno, kod nas je depresija default stanje kod vecine gradjana samo nam treba jos da svi gutaju rks, ovako kad je ilegalno ipak mnogi koji bi probali ne probaju i to tesko dolazi do dece. Kad bi se to legalizovalo i deca bi gutala, mislim deca probaju alkohol i pljuge kod nas sa 10 godina i manje, pa ti vidi sta bi rks uradio detetu od 8-10 godina.

Ja sam u pocetku zastupao tvoj stav, imali smo debatu na faksu i po meni je to imalo smisla, ti lepo legalizujes a drzava profitira i imas kvalitetnu drogu za kupovinu, ali to ne bi bilo drustveno prihvatljivo i bilo bi protivno nekim pravnim standardima, normalno kad sam posle i ja bolje razmislio shvatio sam da bi napravio veci problem kad bih legalizovao speed, rks i marihuanu.

Kao sto si rekao ljudi se drogiraju i drogirace se ali ipak ono sto je bitno je sto je opet ta supstanca nedostupna koliko-toliko naravno mator covek ce lako da zavrsi rks ali dete od 10 nece.

kako bi to napravio opshti kolaps tachno?

i ja i dalje ne mogu da verujem shta ti prichash. omladina nam zastranila sa pljugama i alkoholom? nije nam zastranila nego drushtvo i porodicu boli kurac. ochekujesh od klinaca da budu odgovorni kad su u pitanju alkohol, pljuge i droge? pokvaritjemo omladinu, deplasiran argument.

poshto vidim da chitash selektivno, ne uzimam ove tvoje gluposti ni poluozbiljno. jebesh nashe fakultete kada likovi poput tebe uchestvuju u debatama. evo josh jednom samo za tvoje ochi... kada kazhem legalizacija ne mislim na apsolutnu elgalizaciju svega i svachega, pristupachnu svakom i svugde.

i i dalje furash tu drushtveno neprihvatljivo prichu... shta ti nije bilo jasno

u prvo se odluchivalo o legalnosti, pa je tek ta odluka formirala stav drushtva o prihvatljivosti.

da postane legalno, vremenom bi postalo i drushtveno prihvatljivo, kao u vutra u holandiji, RECIMO.

Link to comment
Share on other sites

chitala sam svaki 5 post i ne mogu da verujem shta ovde neki pishu :)))

sve sve al da je gori alkohol od kserova....jebote - mozda, u nekom lalalendu gde bi recimo ja glumila (al)hemichara i sama ga spravljala

i ja pushim i pijem al nikad necu reci da je to kul, al vi ovde narkofili prichate bajke u koje bi sami voleli da verujete, i zapravo, topic je pocheo oko izjave jednog jedinog lekara pitaj boga kog, dok sam ja josh davno chitala na milion strana kako od jednog exera moze da se umre

i nazalost imala sam tu nesrecu da iz prve ruke gledam kako

- ex u mnogim sluchajevima nije ostao 'zurka droga' nego zabadanje bilo gde i bilo kad

- za prilichno kratak period je kod nekih ljudi doshlo do ozbiljnijih zdravstvenih problema, pretezno sa endokrinim sistemom (predlazem da otvorite wiki ili neku enciklopediju da vidite koliki znachaj i ulogu ima shto se organizma u celosti tiche) i na drugom mestu kardiovaskularnim... ali dugorochne posledice cemo tek videti, jer extazy ne postoji toliko dugo da sad vidimo posledice na sredovechne ljude (a, pardon, mnogi su i overili ne znam dal ce i biti sredovechnih)

oO

 

Link to comment
Share on other sites

chitala sam svaki 5 post i ne mogu da verujem shta ovde neki pishu :)))

sve sve al da je gori alkohol od kserova....jebote - mozda, u nekom lalalendu gde bi recimo ja glumila (al)hemichara i sama ga spravljala

i ja pushim i pijem al nikad necu reci da je to kul, al vi ovde narkofili prichate bajke u koje bi sami voleli da verujete, i zapravo, topic je pocheo oko izjave jednog jedinog lekara pitaj boga kog, dok sam ja josh davno chitala na milion strana kako od jednog exera moze da se umre

i nazalost imala sam tu nesrecu da iz prve ruke gledam kako

- ex u mnogim sluchajevima nije ostao 'zurka droga' nego zabadanje bilo gde i bilo kad

- za prilichno kratak period je kod nekih ljudi doshlo do ozbiljnijih zdravstvenih problema, pretezno sa endokrinim sistemom (predlazem da otvorite wiki ili neku enciklopediju da vidite koliki znachaj i ulogu ima shto se organizma u celosti tiche) i na drugom mestu kardiovaskularnim... ali dugorochne posledice cemo tek videti, jer extazy ne postoji toliko dugo da sad vidimo posledice na sredovechne ljude (a, pardon, mnogi su i overili ne znam dal ce i biti sredovechnih)

a koliko je to prilicno kratak period? Licno poznajem, ljude koji uzimaju eksere i speed vise godina pa im nista ne fali.(fizicki) Ne kazem da to ne steti ili da treba da se radi. Ali ako i vode uzimas previse naskodice ti. Zelim da kazem da sve sto se uzima neumereno je stetno.

Link to comment
Share on other sites

Nismo još na tom nivou da se kod nas legalizuje barem trava.Nezaposlenost, odsustvo svesti i nedgovornost su previše izraženi da dođe to toga iako sam ja za.

pa slazhem se da bi nagla legalizacija u drushtvu poput nasheg bila promashaj. ali itji u tom pravcu ne bi bilo loshe.

Link to comment
Share on other sites

Paljenjem požara ugrožavaš okolinu, dok prosečan "duvač" ugrožava samo sebe(čast izuzecima).AKo sam ti dobro skapirao post Daki.

@Rami

Definitivno da, ali sa sadašnjom političkom scenom ne verujem da bi mogli paralelno da razvijamo stanje kod nas :)

I par reči od mene što se tiče legalizacije, tačnije lošiju stranu zabrane.

Tipičan dečačić, osnovac, ima sigurno punu glavu priča od roditelja i profesora kako se na sve droge navučeš prvi put, kriziraš ako nemaš da se uradiš i naravno neizbežna smrt.Takve stvari su gotovo svima nama usađivane gotovo od malih nogu.Međutim problem nastaje kada tinejdžer dođe u kontakt sa malo lakšom drogom, vutrom(recimo).O njoj nema šta da se priča, gotovo da se i sve zna.

Međutim to dete uviđa vrlo brzo da te priče baš i nisu tačne, čak i da je istina vrlo drugačija.Još ako mu se na putu nađu i druge alatke, tipa ijevi, ds, lobe, videće da i za njih baš nije sve kako je mislio i dosta njih iz tog razloga ulazi u svet droge, želeći da sami provere istinu koja je drugačija od one koja im se plasirala.

Jedna dobra stvar legalizacije je informisanost, tako da svaka osoba zna u šta se upušta i šta od prilike može da očekuje od supstance koju uzima.

Sad kako sprečiti ljude da kupuju dop ako je legalan to ću ostaviti za drugi put ako uopšte bude bilo potrebe za time, ali valjda ste primetili da je duvanje lepka gotovo izašlo iz upotrebe, koje sada uglavnom praktikuju cigani kod Vukovog spomenika.

Ne znam na šta liči ovaj post u pospanom stanju, ali nadam se da nisam piskarao za džabe. poz i ln

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

pa taj fazon. pune deci glave glupostima, pa se stvara kontra efekat kad deca iskuse sve to sama i vide kako je u stvari. ne kazhem da ne treba upozoravati na shtetnost i razne negativne posledice, ali treba se drzhati chinjenica i biti objektivan, kad su tako vazhne stvari u pitanju.

mislim eto, probali smo sa pristupom "there be dragons" i ne ide. kod dece je droga sve popularnija, a na ove malo starije te babaroga priche ne pale. ako nishta drugo, ja bih bio otvoren za nove predloge da sam na vashem mestu :]

Link to comment
Share on other sites

da, ali drustvo mora da bude generalno na nekom nivou svesti i informisanja da bi se tako neke krucijalne stvari sprovodile. ovde ako legalizujes nesto, pomrece 50% dece starije od 12 godina za pet dana otprilike:) mora ekstremno polako, jeste to kod nas sad sranje, ali mislim da bi bilo jos vece kad bismo isli na neko informisanje i 'apel na samosvest'. generalno jesam za legalizaciju svega (osnov gradjanskog prava je da si slobodan da upraznjavas svoje pravo sve dok ne ugrozavas tudje, znaci, ako sedim kuci i jedem govna iz wc solje, a niko me ne gleda pa baca pegle, potpuno sam okej), ali opet mora da postoji nesto sto je drustvena briga jer su ljudi retardi, znaci, ma koliko sam za taj hej haj svakom svoje pristup, opet bih prvi otisao do tog lika sto jede govna i video da li je on stvarno skontao da to voli ili ko zna zasto to radi, ne zna za bolje ili da bi bio kul u drustvu:)))

a ako si ti izvagao posteno sta tebi odgovara, taj rad onda, izvadi sebi oba oka ako si lepo stavio sve na papir pa skontao da tako vise volis, to potpuno podrzavam, svako ima svoj gas.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

kako bi to napravio opshti kolaps tachno?

i ja i dalje ne mogu da verujem shta ti prichash. omladina nam zastranila sa pljugama i alkoholom? nije nam zastranila nego drushtvo i porodicu boli kurac. ochekujesh od klinaca da budu odgovorni kad su u pitanju alkohol, pljuge i droge? pokvaritjemo omladinu, deplasiran argument.

poshto vidim da chitash selektivno, ne uzimam ove tvoje gluposti ni poluozbiljno. jebesh nashe fakultete kada likovi poput tebe uchestvuju u debatama. evo josh jednom samo za tvoje ochi... kada kazhem legalizacija ne mislim na apsolutnu elgalizaciju svega i svachega, pristupachnu svakom i svugde.

i i dalje furash tu drushtveno neprihvatljivo prichu... shta ti nije bilo jasno

da postane legalno, vremenom bi postalo i drushtveno prihvatljivo, kao u vutra u holandiji, RECIMO.

Kako kako bi napravilo, pa jel ti shvatas da je najveci broj kradja statisticki gledano u Srbiji obavljeno od strane narkomana, kad bi se to legalizovalo bilo bi ih samo vise, jer nase drustvo trenutno nije u stanju da se bori sa tim.

Drugo mnogo se lakse navuces na drogu nego na alkohol, samim tim bi mogli ocekivati nagli porast narkomanije a protiv toga ne bi mogli da se borimo, i sad ti gledas po sebi pa kazes sto lepo ne bi legalizovali ja uzimamo to jednom mesecno, nemam problema. A ne razumes da ima puno ljudi koji bi se za cas navukli, jer od psihostimulansa nemas neke vece tegobe posle uzimanja niti je tesko uzimati, alkohol cesto i meni presedne u jednom trenutku pa mi se ne pije vise, drugo treba ti dosta alkohola da se odradis kako valja, trece kad se odradis kako valja sutra imas tegobe pa mnogi ljudi i zato ne piju ko smukovi.

SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

od psihostimulansa nemas neke vece tegobe posle uzimanja

pa ne znam bas koliko je ovo tacno, a mrzi me da guglam. takodje, cini mi se po nekim postovima do dolazi i do male konfuzije, a to je da ce droga biti jeftinija legalizovana. tesko.

edit: evo, vudi je napisao. verujem da bi cena bila esktremno visoka. kao sto i cena cigareta skace. ako hoces da se drogiras, plati drzavi (i to debelo), pa se klati. ali ces znati za sta placas.

Edited by Krukozord

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...