Jump to content

CIV 4: Colonization


brue

Recommended Posts

ps2. leisure, cenim da si skontao sta sa master fur traderima? :)

jesam bre :)...imao sam istrip da mogu da trguju sa indijacnima za fur ili tako neshto lol

btw krenuo sam samo jednom ozbiljno jer nisam imao neshto vremena ovih dana. sada sam izvalio shta i kako, pa cu krenuti ispochetka...najveca greshka shto nisam napravio univerzitet, jer su mi se shtancovali indijanci jako brzo, a school ih sporo procesuira :) a probacu i da odjebem kralja za tih 50% i da pazarim galiju shto pre...i onako treba kasnije kada se poveca proivodnja i kolichina robe koju saljem u Evropu.

Edited by leisure
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

i wonna better AI!! :P

trenutno AI kompa sakuje za 10..verovatno ce se poboljsati sa nekim patchom, al pre sa nekim modom od onih sa fanaticsa :)

mali dodatak>

nakon sto pocnete ubrzan razvoj (ne fooda i broja kolonija, vec kasnije, gradjevina) pratite koliko vam pada odnos sa najblizim plemenima, i udrite pre no sto se razmnoze...do sukoba mora doci kad tad, pa bolje da vam je sve u blizini cisto kad nagrnu crveni/plavi/zuti/narandzasti mundiri

Link to comment
Share on other sites

Ma jok, ja volim natanane i da budu ogromne mape...

dakle> marathon game speed, huge western hemisphere mapa, revolutionary tezina

Glupo je sto se uvek pocinje sa pozicije kraj Juzne Amerike (bar ja nisam skontao kako da to promenim na pocetku), tako da sam poceo iz pocetka, da napravim sebi jos teze, i otisao sa brodom na severozapadnu obalu Severne Amerike, tja 30tak bacenih poteza. I opet AI sakuje, odvalio sam ih sve od zivota :(

Link to comment
Share on other sites

Brue, sve si kulll napisao. Jedino što do sukoba sa indijancima ne mora da dodje. Meni su skoro sva plemena bila saveznici protiv drugih Evropljana i protiv kraljevske vojske, a bio sam Englez. Btw. Ladno mi je Kralj poslao exp force od 208 vojnika, 80 konjanika, 130 topova i 20 brodova. Large mapa, conq težina.

Jedini bag mi je to što sa vremenom unuverziteti sve sporije školuju koloniste, što bi nekako trebalo da bude obrnuto :)

bgsvet.jpg
Link to comment
Share on other sites

U pravu si, ne mora, ako nisi megaloman, tja sto vise gradova na indijanskoj teritoriji veca mogucnost da se zakacite. Jbga, ja volim da pravim gradove :)

Ima fora, npr. ocisti se jedan deo mape od 1 plemena indijanaca, i gradi se sve u toj oblasti, i ostane se cool sa ostalima. Rat sa drugim stranama je mac sa dve ostrice:

1. ako ste u dobrim odnosima - oni mogu da proglase nezavisnost brze od vas

2. ako ih maltretirae - nema kasnije trgovine sa njima, kad kralj uzima i po 60% taxi

Link to comment
Share on other sites

Ladno mi je Kralj poslao exp force od 208 vojnika, 80 konjanika, 130 topova i 20 brodova. Large mapa, conq težina.

Zavisi najvise od tebe samog. Ako si placao ono sto akrep non stop trazi kintu, ili trgovao u Engleskoj suvise, sa porezima si punio njegovu kasu. Plus, ima jos jedna fora.

Jedino, ali stvarno jedino, zasto je dobra "reputacija" sa kraljem je da ce da cuva svoje intrese, svoju krasicu prasicu tja igraca koji mu podvladjuje i sto ce mu na zahtev uvek poslati vojnu pomoc ako je u sukobu sa nekim od drugih supersila ili mozda indijanaca. No, meni se nikad nije svidjala ta opcija. Kesh je kesh :)

Kad se krene u budzenje liberty bellsa, najbolje je u svim gradovima imati vec spremljeno printing press i newspapers, plus 3 elder stat. Sto manje poteza prodje od 0 do odrzavanja cajanke, to bolje, jer kralj svaki potez budzi armiju. I da, u trenutku kad se krene u budzenje libertyja, treba odjebati bilo kakvu proizvodnju i gradnju - sve staviti na politicke poene. Time se dobijaju clanovi parlamenta koji donose izmedju ostalog bonuse na libertyje, sto je veoma bitno za brzinu proglasenja revolucije.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice toga sa proglasenjem nezavisnosti, ja kada sam igrao koncentrisao sam se na unistenje tj preuzimanje kolonija od engleza i francuza, u cemu sam i uspeo, sto je rezultovalo u ogromnom broju gradova. Sobzirom da nisam imao nijedan grad manji od 10 000 stanovnika (broj deset pored imena grada, iliti deset kolonista u gradu :)) svaki turn sam dobijao po cetiri nova free colonista iz svakog grada, zbog gomiletine hrane koju sam pravio svaki turn. Problem nastaje kada sam pokusavao da sto brze dobijem nezavisnost - ja radim u svakom gradu nenormalno samo na liberty bellovima, ali kada nikne novi kolonista, po defaultu on ne zeli nezavisnost nove francuske, dakle to je +1 stanovnik za drugu stranu, i cim se pridruzi mojoj mocnoj imperiji smanji mi se procenat ljudi koji zele nezavisnost.

Obratite paznju na to, jedino resenje koje ja vidim jeste obustavljanje bilo kakve produkcije na ekstra hrani u svakom gradu.

Link to comment
Share on other sites

Problem nastaje kada sam pokusavao da sto brze dobijem nezavisnost - ja radim u svakom gradu nenormalno samo na liberty bellovima, ali kada nikne novi kolonista, po defaultu on ne zeli nezavisnost nove francuske, dakle to je +1 stanovnik za drugu stranu, i cim se pridruzi mojoj mocnoj imperiji smanji mi se procenat ljudi koji zele nezavisnost.

Town window, gornji levi ugao, mala ikonica tja switch

Link to comment
Share on other sites

Zavisi najvise od tebe samog. Ako si placao ono sto akrep non stop trazi kintu, ili trgovao u Engleskoj suvise, sa porezima si punio njegovu kasu. Plus, ima jos jedna fora.

Jedino, ali stvarno jedino, zasto je dobra "reputacija" sa kraljem je da ce da cuva svoje intrese, svoju krasicu prasicu tja igraca koji mu podvladjuje i sto ce mu na zahtev uvek poslati vojnu pomoc ako je u sukobu sa nekim od drugih supersila ili mozda indijanaca. No, meni se nikad nije svidjala ta opcija. Kesh je kesh :)

Kad se krene u budzenje liberty bellsa, najbolje je u svim gradovima imati vec spremljeno printing press i newspapers, plus 3 elder stat. Sto manje poteza prodje od 0 do odrzavanja cajanke, to bolje, jer kralj svaki potez budzi armiju. I da, u trenutku kad se krene u budzenje libertyja, treba odjebati bilo kakvu proizvodnju i gradnju - sve staviti na politicke poene. Time se dobijaju clanovi parlamenta koji donose izmedju ostalog bonuse na libertyje, sto je veoma bitno za brzinu proglasenja revolucije.

Hmmm u tome je znači problem, jer većinu trgovine obavljam sa Kraljevinom, a igram sa Džonom Adamsom i budžim zvona od samog početka igre. Evo sad igram na predzadnjoj težini i 1655. kralj ima spremnih 108 vojnika, 24 konjanika, 34 topa i 33 broda. Jbg možda je to cena posedovanja 90% Očeva osnivača. :)

bgsvet.jpg
Link to comment
Share on other sites

Evo kako trenutno igram:

1. osvojim prvo tudju pocetnu poziciju, samim tim dobijem gunse u gradu, 1 jedinicu unutar grada i svoj plus tudji pionir za modifikaciju terena oko grada

2. sa vojnikom okolo obidjem sela, skupim neku kintu i po mogucstvu uzmem il soldiera il scouta u emigrantskom pulu, ako ne, onda bilo koga pa ga uz put kod indijanaca pretvorim u seasoned scouta. Kupim i odgovarajuci broj konja da i pocetnog vojnika snadbem sa istim.

3. stavim sve na hranu u tom gradu a cim skupim prvih par hiljadarki, tja oko 4k, kupim carpentera i lumberjacka za pocetni grad. Budzim lumbermill, dokove, church i warehouse. Kad to izgradim, batalim bilo kakvu vecu gradnju i stavim da mi taj grad skuplja politicke poene (ili religiozne, ili trade).

4. paralelno sa pravljenjem novih gradova, otvaram misije kod obliznjih indijanskih sela, iz dva razloga: za konvertovanje ali i za smanjenje tenzija izmedju kolonista tja mene i indijanaca

5. sa ona dva dragona/scouta istrazim celu mapu i ne zanima me da li cu ili ne zaratiti sa drugim evropljanima. Ne treba im dozvoliti da se setaju sa njihovim scoutima okolo, a pogotovo ne sa treasurima. kad im nadjem mesta gde su zasnovali kolonije, a nakon istrazivanja cele mape, maltretiram ih da su uvek slabi sa ljudstvom i gradovima. trgovina sa njima je krs, a ne treba im dozvoliti da se razvijaju i kupe clanove kongresa.

itd itd

Link to comment
Share on other sites

U svakom trenutku mozes da obradjujes samo onih 8 osnovnih polja koje dobijes + dobijas stalne resurse od polja na kome si sagradio grad, tako da jedina korist koja se dobija sirenjem teritorije je zauzimanje tla, tako da druge kolonijalne sile ne mogu da osnivaju tu gradove.

edit: nisam video odgovor iznad. trebale bi mi naocare :(

Edited by zotra
Link to comment
Share on other sites

Teritorija oko grada se siri sa culture poenima tja lvlima koji se dobijaju zajedno sa liberty bellsima. Osim to sto vec rekose, blokiraju ostale da prave gradove u suvise blizu tvog grada, mogu dovesti da indijanci u okviru zona uticaja na poklon daju citava sela, tja oslobode polje npr kraj grada (ako je selo bilo do grada tte ima beneficija u tome). E sad, da li jedno polje vise, ili prijateljsko indijansko selo koje ce da napadne kraljeve trupe kad ovaj udari, stvar ukusa :)

Link to comment
Share on other sites

hvala na informaciji. imam josh jedno pitanje - koji su indirektni nachini za generisanje politichkih poena?

mrsko mi je da troshim proizvodnju na poene ako vec mogu na druge nachine da dodjem do poena.

kada generishesh liberty bells, dobijash politichke poene

edit: samo shto to nije pametno raditi u startu(kako je vec recheno ovde, jer kralj nagomila vishe vojske tada) nego, kada krenesh da budzish LB, idesh odjednom u svim gradovima i to sa statesmenima(pogotovo je btno u vecim gradovima da imash njih umesto random kolonista)

Edited by leisure
Link to comment
Share on other sites

Pa rastu poeni i na sekundarne nacine. Npr explore direktno zavisi od scouta koji svrljaju okolo istrazujuci, ratujuci opet drugu vrstu poena, a i i za trgovinu. Normalno, za potonje dve vrste, stvarno se treba odraditi da bi se postiglo ono sto se dobija kada se selektuje citav grad da generise poene.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...