Jump to content

Paljenje LHC-a


VEGE

Recommended Posts

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Uspeshan zato shto smo josh zivi? [:D]

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Dobro ovo drugo se vidi da je fejk, ali je prvo odlično :))

A baš sam hteo da pitam jel ima negde detalno koliko je veliko sve to i šta se tu sve dešava i koju površinu zauzima, kad nađoh ovde - http://seedmagazine.com/news/2006/05/cern_by_the_numbers.php, pa možda još nekome bude zanimljivo. Jedino što je iz 2006., godine, pa ne znam da li je to sve tako na kraju zapravo i ispalo.

Link to comment
Share on other sites

jel moze neki baja da mi kolokvijalno priblizi sta mu konkretno dodje higsov bozon, higsovo polje i te stvarcice? malo mi je zeznuto da graspujem to sa svojim ekstra limitiranim znanjem iz kvantne mehanike:) kontam ja otprilike i elementarne cestice i osnovne sile i antimateriju i masu i energiju i fotone itd (naravno, naglasak na otprilike), samo mi taj bozon ne ide u glavu nikako:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

jel moze neki baja da mi kolokvijalno priblizi sta mu konkretno dodje higsov bozon, higsovo polje i te stvarcice? malo mi je zeznuto da graspujem to sa svojim ekstra limitiranim znanjem iz kvantne mehanike:) kontam ja otprilike i elementarne cestice i osnovne sile i antimateriju i masu i energiju i fotone itd (naravno, naglasak na otprilike), samo mi taj bozon ne ide u glavu nikako:)

tomke mi je jednom prilikom objasnio, al sam naravno zaboravio:)...al javice se on ovde vec:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

jel moze neki baja da mi kolokvijalno priblizi sta mu konkretno dodje higsov bozon, higsovo polje i te stvarcice? malo mi je zeznuto da graspujem to sa svojim ekstra limitiranim znanjem iz kvantne mehanike:) kontam ja otprilike i elementarne cestice i osnovne sile i antimateriju i masu i energiju i fotone itd (naravno, naglasak na otprilike), samo mi taj bozon ne ide u glavu nikako:)

eh jebi ga sad.

recimo da je higsov bozon "osnovna" cestica koja ce dati vezu izmedju 4 sile medj' kojima do sad nisu nasli vezu.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

a znam da je 'jebi ga sad', zato sam i pitao ovde, a ne po vikipediji ili guglu, citam i ne kontam:)

dobro, tako nesto osnovno sam i ja skontao, treba im da bi im se sklopila slagalica, ali ne znam zasto tripuju da ce da ga skontaju sad sa ovim eksperimentom.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

oko hakera: valjda nisu dovoljno glupi da im bilo koji iole bitan kompjuter bude povezan na internet.

upravo to.

on topic:

„Ajnštajnov teleskop“ posle Velikog praska

Tek što je prošle nedelje startovala simulacija Velikog praska u Evropskom institutu za nuklearna istraživanja (CERN),

koja je mesecima izazivala strah neupućene javnosti od mogućeg smaka sveta,

a fizičari već prave planove za još veću mašinu s namerom da reše pitanja za koja odgovore nije znao čak ni Albert Ajnštajn.

Internacionalni linearni kolajder (ILC) trebalo bi da bude titanska mašinerija dužine 50 kilometara,

koja će sadržati dve „puške“ za ubrzavanje elektrona i čestica antimaterije...

vise o tome ------ > http://blic.co.rs/svet.php?id=56896

Link to comment
Share on other sites

ja sam se oduvek pitao da li će, kada/ako otkrijemo FTL putovanje, biti moguće spakovati najjači teleskop ikada u svemirski brod, odvesti se nekih 15 milijardi svetlosnih godina od centra univerzuma, i posmatrati veliki prasak.

Link to comment
Share on other sites

Ne? Zar se ne skupe sve moguce materije i sile u jednu tacku pa onda nastane prasak? Tipa posaljes ti taj svoj teleskop ali pre nego sto praska i bude on bude usisan u jednu masivnu gravitacionu tacku ? Tako nekako ja kontam. Osim ako mislis na ovaj sto je stvorio ovu vasionu, onda i dalje ne. Jer "slika" koju je stvorio taj prasak ima "prednost" koju ne mozes da ponistis FTL putovanjem.

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

ma cek da prvo izumemo FTL travel...teoretski je moguce napraviti warp drive, tj warp polje/bubble ali bi za to trebalo mnooogo...ali mnoooogo energije...

a tu je i pitanje kako odrzavati taj warp mehur ako/kada nastane

veliki prasak necemo nikad "videti" cak ni sa otkricem vremenske masine, i da se vratimo u 0 trenutak, jer je i samo vreme pocelo velikim praskom, a i univerzum nije postojao...wierd je to...

Link to comment
Share on other sites

Ne? Zar se ne skupe sve moguce materije i sile u jednu tacku pa onda nastane prasak? Tipa posaljes ti taj svoj teleskop ali pre nego sto praska i bude on bude usisan u jednu masivnu gravitacionu tacku ? Tako nekako ja kontam. Osim ako mislis na ovaj sto je stvorio ovu vasionu, onda i dalje ne. Jer "slika" koju je stvorio taj prasak ima "prednost" koju ne mozes da ponistis FTL putovanjem.

ne razumem, kakvu 'prednost', meni je ovo prosta matematika, znaci, ako ti hipoteticki mozes da ides ftl, mozes onda i da slikas veliki prasak ako odes u pizdu materinu.

veliki prasak necemo nikad "videti" cak ni sa otkricem vremenske masine, i da se vratimo u 0 trenutak, jer je i samo vreme pocelo velikim praskom, a i univerzum nije postojao...wierd je to...

dobro, to je vec metafizika.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...