Jump to content

Zdrava ishrana tokom zime... i uopshte :)


Recommended Posts

Da, znam da vas cudi sto BAS JA pisem na ovu temu, JA koji sam olicenje gurmanskih zidina preko kojih

zdrava ishrna nikad nije pomisljala da predje, JA od cijeg imena hiljade gladnih izletnika dizu svoje plasticne

tanjire ka mojim magicnim rostiljdzijskim tvorevinama... e pa reko da ne ispadne da vas samo gojim,

evo par stvari oko kojih se treba zamisliti u ishrani:

VITAMINI:

B3 - Ima ga u jetri, nemasnom mesu, ribi, jajima

C - Kivi, grejp, limun, narandza, jagode, krompir, zeleno povrtje

E - Biljno ulje, zeljasto povrce, soja, masline

K - Kupus, spanac i ostalo zeleno lisnato povrtje, cerealije

MINERALI:

Kalcijum

Mineral od vitalnog znacaja za kosti, zube, mišicni rast, mišicnu kontrakciju,

celijski transport... RDA je 800-1400mg. Vrednosti rastu sa godinama.

Nalazi se u mleku i mlecnim proizvodima, soji, sardinama...

Magnezijum

Ovaj mineral je jako važan za procese mišicne kontrakcije, a pogotovu za fazu

"relaksacije". Važan je i za sintezu proteina, jako srce, za metabolizam kalcijuma,

fosfora, natrijuma, kalijuma i vitamina C. RDA je oko 350mg.

Ima ga u limunu, grejpu, kukuruzu, lešniku...

Nedostatak ovog minerala izaziva hronicne grceve u mišicima.

Gvožde

Ucestvuje u stvaranju hemoglobina, koji prenosi kiseonik kroz krvotok od pluca

do svih tkiva u organizmu. Izuzetno je važan faktor u sportovima tipa izdržljivosti

gde njegov nedostatak može biti presudan faktor za ogranicenje fizickih sposobnosti.

RDA je 10-18mg. Ima ga u jetri, nemasnom mesu, sušenom vocu...

Bakar

Mineral koji pomaže gvoždu u stvaranju hemoglobina. Esencijalan je za korišcenje

vitamina C. Ima ga u šljivama, jetri, morskoj hrani...

Cink

Odgovoran je za celijski rast, pomaže u korišcenju vitamina A i B kompleksa.

Povecava mišicnu izdržljivost. RDA 15mg. Ima ga u jajima, mesu...

Mangan

Jako bitan enzimski aktivator. Vitalan je za formiranje tiroidnih i reproduktivnih

hormona, normalan mišicni razvoj, reflekse i za varenje i iskorišcavanje hrane.

Ima ga u žumancetu i zelenom povrcu.

Natrijum

Neophodan je za pravilan rast i funkciju nervnog i mišicnog tkiva.

U uskoj je povezanosti sa kalijumom i ova dva elementa se moraju nalaziti u organizmu

u medusobno optimalnom odnosu. Ima ga u kuhinjskoj soli, celeru, articokama...

Ishrana koja se bazira na preslanoj hrani izaziva povišen krvni pritisak.

Kalijum

Zajedno sa natrijumom reguliše srcani ritam i ravnotežu vode u organizmu.

Kada ova dva minerala nisu u optimalnom odnosu, remete se nervna i mišicna funkcija.

Nedostatak kalijuma izaziva zamor i mišicne grceve. Stres, preterano znojenje,

konzumiranje alkohola, kafa, preterano uzimanje soli i šecera u ishrani crpe kalijum

iz organizma.

Znacajni izvori su limun, banane, zeleno povrce itd.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

.

.

.

.

.

.

.

.

Eto, pa vi vidite kako cete se hraniti od sada!

E a sada ja odoh na...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

l_a0edf159d04ccb016d4e9f27b2e72b41.jpg

.

.

.

.

.

.

.

...pa onda i koju slatku, red je, jel...

l_fa0a8fba8e060c03c4bca82c4c7e80e0.jpg

Cheers!!!

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

ja se hranim zdravo , zivim zdravo...

btw nisi navao kod vitamina C crvenu papriku koja ima najvise vitamina c od svih vocki i povrcki ;-0

-"Don't think, feel! It is like a finger pointing away to the moon. Don't concentrate on the finger or you will miss all that heavenly glory."

-"Love is like a friendship caught on fire. In the beginning a flame, very pretty, often hot and fierce, but still only light and flickering. As love grows older, our hearts mature and our love becomes as coals, deep-burning and unquenchable."

Link to comment
Share on other sites

1489med.jpg

+

p2.jpg

= nema zime. zivim kao govno, a nije me ni prehlada uhvatila vec dve godine..inace, svi na forumu znaju kakvog sam zdravlja bio :) jos uvek sam loma bled, al to je zbog kraljevskog porekla [roflmao]

Edited by kruko

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

dodaj da je glavni izvor kalijuma paradajz i da su glavni izvor cinka semenke bundeve

kapiram da za cink vazhi i bundevino ulje? :>

inache, na ovo shto je krule rekao, da dodam onaj beviplex. komplex vitamina b naravno. :D

ima i onaj koktel shumetjih "12 vitamina, 12 minerala", i koktel shumetjih sa cinkom, magnezijumom i kalcijumom.

ali uz sve te pilulice i tabletice, opet valja pripaziti na ishranu, jer ti vitaminski/mineralski dodatci ne anuliraju shtetne gluposti koje unosite. tako da izbegavajte masno i holesterol... chak i ako ste mladi. ne valja to ni u jednom zhivotnom dobu, ma koliko nam stari govorili "tebi ne smeta, mlad si".

i nadjite neki balans za unos shetjera ako ste mrshaviji, ili ga ogranichite prilichno ako ste podgojeni ^^

uz sve to, pola sata fizichke aktivnosti dnevno i odlazak lekaru svodite na minimum... na duge staze. i uopshte tjete se osetjati mnogo bolje! i naravno da ste sve ovo chuli milion puta, ali ne bez razloga :]

Link to comment
Share on other sites

ja s e ne hradnim zdravo.. jedem fast fud jede chinbke pastete nesto mamine kuhinje koja se veoma retko desi, tamte vamte... nemam pojma kako se to trenutno odsrazava na moj rganizam ali nemam visak kilograma valjda zahvaljujuci mom metabolizmu i sklonost isportu iraznim fizickim aktivnostima

atako da slobodno klpajte te chinke i te chizbutrgere samo ih valjano utroshite na nesto... ljubav... sport... nerviranje .. alkohol i t e zezanciej sto vole mladi... gde je mladi tu je i sala... sala salu stize brushalteri spusit nize blja bjlabala

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

kapiram da za cink vazhi i bundevino ulje? :>

inache, na ovo shto je krule rekao, da dodam onaj beviplex. komplex vitamina b naravno. :D

ima i onaj koktel shumetjih "12 vitamina, 12 minerala", i koktel shumetjih sa cinkom, magnezijumom i kalcijumom.

ali uz sve te pilulice i tabletice, opet valja pripaziti na ishranu, jer ti vitaminski/mineralski dodatci ne anuliraju shtetne gluposti koje unosite. tako da izbegavajte masno i holesterol... chak i ako ste mladi. ne valja to ni u jednom zhivotnom dobu, ma koliko nam stari govorili "tebi ne smeta, mlad si".

i nadjite neki balans za unos shetjera ako ste mrshaviji, ili ga ogranichite prilichno ako ste podgojeni ^^

uz sve to, pola sata fizichke aktivnosti dnevno i odlazak lekaru svodite na minimum... na duge staze. i uopshte tjete se osetjati mnogo bolje! i naravno da ste sve ovo chuli milion puta, ali ne bez razloga :]

taj 12 vitamina + 12 minerala ima odvratan ukus, bljuv. kalcijum ti ne treba ako si muskarac i pijes jogurt, magnezijum je kul za nerve ako si zivac, cink ne znam za sta sluzi [:D]

naravno, uz sve to treba i dalje unositi puno svezeg voca i povrca, koji ce poboljsati apsorpciju vitamina i minerala iz tih tabletica. fora je sto je ogroman problem da se hranis tako da uneses dovoljno svih minerala i vitamina koji su ti potrebni u toku dana. da ne kazem nemoguce :)

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

atako da slobodno klpajte te chinke i te chizbutrgere samo ih valjano utroshite na nesto... ljubav... sport... nerviranje .. alkohol i t e zezanciej sto vole mladi... gde je mladi tu je i sala... sala salu stize brushalteri spusit nize blja bjlabala

ne dajte ovom dziju vishe da pije.

taj 12 vitamina + 12 minerala ima odvratan ukus, bljuv

meni je najgori uvek bio onaj beta karoten isto shumeci. Koji uzasan ukus ... al' vidim da se nekima dopada :)

Link to comment
Share on other sites

nije mi toliko bitno da smrsam vec da zadrzim kilazu... kad bi presao mojih trenutnih 105 kila to bi bilo vec previshe... teram se da krenem u teretanu i da se uradim kao korgot od varvarije ali me nekako stalno mrzi :(

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

ako pricamo o zdravoj ishrani, ako uzmemo da ona ima significant impact na zivot, onda jebiga, umrecu sa 35:)

ja bre mogu 300 grama slanine bez leba da pohasam zato sto nema cipsa ili tako neceg, samo ode:) prsuta i slicne fensije stvari se vec broje u polovinama kilograma:))) a ako mi slucajno neko ponudi peceno prase, kontam da mogu da pojedem smrtonosnu dozu ili tako nesto:) takodje, posne stvari mogu da jedem jedino ako je za opkladu (tipa, evo ti sto hiljada evra, pojedi jedan integralni stagod):)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...