Jump to content

pričajte.


Guest

Recommended Posts

koja si ti trachara statore [:D]

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Moram da kazem da sam malo zbunjen ovim jezickim nedoumicama koje su se pojavile, cak i posle konsultacije sa Klajnom. Tako da necu komentarisati sta je ko ovde napisao, nego cu samo prepisati sta kaze Klajn.

Ozeniti se (nekom), ozenio sam se njome, ne: ozeniti (neku), ozenio sam je. Prelazno se moze upotrebiti samo sa muskarcem kao objektom, npr. ozeniti sina (=naci mu zenu).

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Pravilno je koristiti glagol ozheniti identichno kao glagol ponositi

Da demonstriramo na primeru.

Uzmimo, Lazo, tebe i tvog, ne tako hipotetichnog, ali defintivnog tajnog homo-partnera, nazovimo ga Sima,

i onda kada se u srbiji omoguci da ozakonite svoju uniju ti cesh reci: "Udajem se za Simu."

Ova rechenica nije bitna za gramatichku raspravu koliko za utvrdijivanje tvoje uloge u navedenoj vezi....moving along...

Ponosim se za Simu?

inace,

KRUKO, omg GJ za Network Records!!

btw, dojaja zika tamo okacena!

Link to comment
Share on other sites

Sveze probudjen , dovatio se musli sa cokoladom :)))))))))))))))))))

Ah bice ovo vr' dan \o/

Have you ever noticed that it's only 'perfect' people who are murdered or killed in horrific accidents?

"He was the perfect son" or "She was the perfect daughter."

"Such a tragic accident they were the perfect family."

"They died together, the perfect couple till the end."

Makes me glad I abuse my kids and beat up my wife.

Kind of makes me immortal.

Link to comment
Share on other sites

Silly customer, you can not hurt a Twinkie....

Dakle, i jedan i dva, smor je sto ih ispravljash, a pogotovo zato sto nisi u pravu.

Da, Igz, pravilno je "Sudijo, sudijo hocesh li se ozheniti mnome"

Pravilno je koristiti glagol ozheniti identichno kao glagol ponositi

Da demonstriramo na primeru.

Uzmimo, Lazo, tebe i tvog, ne tako hipotetichnog, ali defintivnog tajnog homo-partnera, nazovimo ga Sima,

i onda kada se u srbiji omoguci da ozakonite svoju uniju ti cesh reci: "Udajem se za Simu."

Ova rechenica nije bitna za gramatichku raspravu koliko za utvrdijivanje tvoje uloge u navedenoj vezi....moving along...

No, Sima ce moci da kazhe "Zhenim se Lazom" isto kao sto ce reci "Ponosim se svojom zemljom sto mi je omogucila da stupim u brak sa Lazom" (a ne "Ponosim se SA svojom...")

Dakle, no sir, yes sir, thank you, pay up, get out and come again.

on a topic note

ustao idem da se istimarim pa da se mentalno pripremim za susret sa boletom i nidzhom, pixarovi filmovi = sretja =o)

Da li je tebi smor što nekoga ispravljam mene potpuno zabole, ali ovo je oblast koju sigurno poznajem bolje od tebe.

Tako da ako meni ljudi koji se bave našim jezikom, i propisuju pravila za isti, uređuju prijemne ispite, kao što su Stakić, pa čak i Jerkov kažu da se tako kaže, šta misliš, kome ću verovati, tebi ili njima?

Opet, slediš analogiju sa ponositi se, koja se ne može uvek upotrebiti; većina povratnih glagola može se koristiti i drugačije (tući se, tući nekoga, ljubiti se, ljubiti nekoga) međutim, želeo bih da vidim da ovde upotrebiš glagol svađati se. Sada ne ide?

Vidiš, ono što je tebe navuklo je činjenica da si koristio analogiju, a korišćenje analogija u jeziku nikada ne može biti obavezna stvar; one jesu česte, ali nisu neprikosnovene.

Igz jeste u pravu, može se reći "oženi se mnome" iako bi pravilnije bilo "sa mnom" ali je to suviše nezgrapan izraz, te se u ovom slučaju to dopušta.

Ali ja se ne ljutim zbog neumesnih insinuacija u ovom i prethodnom postu, jer znam da se ti samo šališ na svoj jedinstveni način.

Štaviše, ako ti zatreba pomoć u vezi s pravopisom ili jezikom, rado ću ti je pružiti (ipak je ovo moja profesija) da ne bi dolazilo do ovakvih zabluda. :*

Ovaj laza je prajsles [:)]

:*

Moram da kazem da sam malo zbunjen ovim jezickim nedoumicama koje su se pojavile, cak i posle konsultacije sa Klajnom. Tako da necu komentarisati sta je ko ovde napisao, nego cu samo prepisati sta kaze Klajn.

Ozeniti se (nekom), ozenio sam se njome, ne: ozeniti (neku), ozenio sam je. Prelazno se moze upotrebiti samo sa muskarcem kao objektom, npr. ozeniti sina (=naci mu zenu).

Edit 2 - moja greška, istripovah da je Klajn napisao drugačije.

Naime, ove godine smo imali predmet posvećen pravopisu, na kojem su nam dolazili profe poput Stakića i Jerkova, gde je objašnjavano da je pravilno oženiti se s njome. Nasuprot Klajnu, koji preporučuje ovo što je Bole naveo.

S te strane, Klajn kiji je italijanista, okarakterisan je kao neko ko teži jezičkom puritizmu, a Stakić kao srbista, nam je rekao drugačije. Fora je što se Klajnov rečink koristi samo u nedostatku boljeg, svežijeg, ali na katedri za srpski jezik vlada mišljenje da je previše isključiv.

Pošto se čeka revizija pravopisa iz 1993, kapiram da će tada biti usvojeno ono što predlaže katedra za srpski jezik, na osnovu istorije jezika.

Tako da je moj stav, uprkos Klajnu i Koletu :) da je oženiti se s njome.

Edit - obrisao sam psovke. [:D]

Edited by Laza
Link to comment
Share on other sites

želeo bih da vidim da ovde upotrebiš glagol svađati se

Ja svađam Lazu i Koleta!

To znači da hoću da vas posvađam!! A-HA!

btw, uz sav respekt prema tvojima sa katedre, nek oni uzmu pa nek napišu drugi rečnik ako im se Klajnov ne dopada. Nije da branim Klajna, ali je on čovek seo i to uradio, i nema nijednog razloga da se toga ne držimo. I matori ljudi misle da sve znaju bolje pa samo kenjaju, nije to copyright klinaca.

No, ja sam ovde samo u prolazu i predpostavljam da je tako, nebih da me uvucete u diskusiju!

Link to comment
Share on other sites

ne znam za ostale, ali meni ovaj mali laza sve više ide na ganglije. mislim da je vreme da ga navučemo na drogu, da iskulira.

A u kom trenutku ti se tu uklapa kladionica i vozhnja golfom? ;))

[roflmao]

Link to comment
Share on other sites

Da ne bude zabune, pošto nisam najbolje napisao - Klajn i moja katedra se spore samo oko toga da li je "oženiti se njome" ili "oženiti se s njome."

Edit - Vidim da se i Laki buni. A i u pravu je, novi pravopis se planira od 1998, ali ćemo to videti tek kad ja dođem na čelo katedre. :)

U svakom slučaju Kole nije u pravu. :)

Edited by Laza
Link to comment
Share on other sites

Pa chim odem do frizera da mi potkrati repic od tarzanke, onda pravac kladionica u golfu 3 ;)

Aaam, ok, ok, samo da znam gde da te potrazim kad svrnem u NS ;)

a ovo je, kao, slučajno napisao. zao je ovaj laki, kad vam ja kažem. mnogo gori od laze.

nisi quoteovao i "predpostavljam", to je isto bio deo te rechenice :)

Link to comment
Share on other sites

bio bi red da ga donesu vishe, jezik nam se deformisao nevidjeno...kad cujem naglashavanje pojedinih rechi sere mi se. sedim na poslu, husam piletinu i bacam drkicu po netu, bas volim kad odradim momacki posao i onda sednem da iskuliram ^_^

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...