Jump to content

Anti-Casimir force


Hide

Recommended Posts

Vidis, cestice su ti u stvari samo verovatnoca koja se talasa. A u jako uskim procepima, npr. dve ultra glatke plocice paraleleno na delic mikrona, neki hipoteticki/virtuelni talasi ne mogu da postoje. I sad posto tu ima manjka "necega", visak "necega" (talasanja virtuelnih, AKA ne bas postojecih/potencijalnih cestica u vakumu) sa spoljnih strana pritiska plocice zajedno.

E prvo su pre neku godinu likovi izmislili kako da prakticno realizuju materijal koji ima negativan koeficijent refrakcije (optika/talasi fizika srednja ili prva godina faxa)

I sad su ovi likovi dosli do zakljucka da ako bi u "Kazimirov procep (izmedju dve bliske plocice) ubacili "socivo od materijala sa negativnom refrakcijom, privlacna kazimirova sila bi postala odbojna.

Use wikipedia and leave me alone :)

Link to comment
Share on other sites

Iza te sintagme sam trebao da stavim jedan veeliki smajli. Jbg, nemam zivce da slusam fizicare kako objasnjavaju da sredingerova jednacina neznaci bas to, ali ipak, ponekad moze bas tako da se interpretira, ali ipak nije tako nego ovako. Maltene koliko fizicara, toliko interpretacija kvantne mehanike. Boles'...

Link to comment
Share on other sites

ajde neko ko se vise razume, zasto tacno postoji kazimirova sila?

Zato što vakuum nije baš vakuum. Univerzum je prožet poljima materije i poljima interakcija (tj. takav je QFT opis: koga zanima može da pogleda maratonski post koji sam postavio na elitu). Vakuum predstavlja samo njihovo osnovno stanje, tj. stanje najniže energije, a čestice predstavljaju pobuđena stanja tih polja. E sada, svi su, pretpostavljam, čuli za Hajzenbergov princip neodređenosti koji povezuje neodređenosti nekih parova fizičkih veličina, npr. koordinatu i impuls, energiju i vreme itd. Ovde nas zanima veza između neodređenosti energije i vremena koja kaže da što je veća neodređenost energije manja je neodređenost vremena i obrnuto. Mala pobuđenja vakuuma (tj. kreacija čestično-antičestičnog para male energije) imaju relativno veliku vremensku neodređenost tako da mogu da traju duže od Plankovog vremena te se mogu fizički manifestovati. Jedna od manifestacija je Kazimirov efekat. Pošto sam malo pre rekao da vakuum nije prazan, već je krš parova čestica i antičestica koji se kreiraju i anihiliraju, njegova energetska sadržina fluktuira oko nule. Čestice koje se kreiraju su u prvoj aproksimaciji slobodne, a one su u kvantnom (probabilističkom) opisu predstavljene ravnim talasom sa talasnom dužinom povezanom sa impulsom preko DeBroljevih relacija (ko je završio treći razred gimnazije zna). Kada približimo dve ploče prostor između njih postaje potencijalna jama gde su ploče potencijalne barijere koje čine zidove. Čestica u potencijalnoj jami je opisana drugačije od slobodne. Širina potencijalne jame limitira talasne dužine čestica koje mogu da nastanu između na celobrojne umnoške širine potencijalne barijere. Pošto unutar prostora ograničenog pločicama postoji selekcija čestično-antičestičnih parova koji mogu da nastanu tu se formira manje parova pa je stoga gustina energetskih fluktuacija vakuuma manja nego van pločica. Ova razlika u gustini energija rezultuje silom, zato što kada god imamo neku razliku u gustini energija pojavljuje se rezultujuća sila koja deluje od oblasti sa većom gustinom energije ka oblasti sa manjom gustinom energije. Rezultujuća sila je Kazimirova sila.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

@Tomkeus

Procitao sam ceo tvoj post na Elite forumu. Fizika i ja smo odavno svatili da se moramo razici zbog ramomilazenja karaktera. Medjutim, sa svojim T-Rex primerom si mi vratio nadu. Ono sto me je ubilo posle je to sto nije bilo takvih primera za ostale pojmove od kojih je najvazniji i ocigledno kljucni "simetrija", tako da sam i pored maksimalnog truda, u daljem tekstu razumeo tek po nesto sto na kraju nisam mogao da uklopim u celinu.

Ne bih ja ovo sve pisao/citao da nisam osetio (kao elektron koji ulazi u kristalnu reshetku) da je moguce potpunom laiku koji je zainterosovan za naucna dostignuca, a pri tome ima minimum prosecan IQ, objasniti osnovne pojmove fizike, pred kojim se problemima danas fizika nalazi, zasto je to bitno i sta dalje. Hocu da kazem da bih voleo da procitam ceo tvoj tekst ponovo ako bi za sve kljucne pojmove dao adekvatne primere. Pretpostavljam da bi ti to bio cim, tako da ako ja nekako mogu da pomognem, vrlo rado, ako ne onda nista.

Svaka cast za tekst, inace.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

@Tomkeus

Procitao sam ceo tvoj post na Elite forumu. Fizika i ja smo odavno svatili da se moramo razici zbog ramomilazenja karaktera. Medjutim, sa svojim T-Rex primerom si mi vratio nadu. Ono sto me je ubilo posle je to sto nije bilo takvih primera za ostale pojmove od kojih je najvazniji i ocigledno kljucni "simetrija", tako da sam i pored maksimalnog truda, u daljem tekstu razumeo tek po nesto sto na kraju nisam mogao da uklopim u celinu.

Ne bih ja ovo sve pisao/citao da nisam osetio (kao elektron koji ulazi u kristalnu reshetku) da je moguce potpunom laiku koji je zainterosovan za naucna dostignuca, a pri tome ima minimum prosecan IQ, objasniti osnovne pojmove fizike, pred kojim se problemima danas fizika nalazi, zasto je to bitno i sta dalje. Hocu da kazem da bih voleo da procitam ceo tvoj tekst ponovo ako bi za sve kljucne pojmove dao adekvatne primere. Pretpostavljam da bi ti to bio cim, tako da ako ja nekako mogu da pomognem, vrlo rado, ako ne onda nista.

Svaka cast za tekst, inace.

Nema problema. Redom navedi šta ti nije jasno i malo obrazloži pitanja da bih znao na koji način da pokušam da objasnim.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...