Jump to content

Banka


Guest

Recommended Posts

Kapiram da mu za tekuci racun dodje, malne, svaka ista. Ono sta ja mogu da ti preporucim to je lepo da odes na sajtove banaka, ako tamo nema dovoljno infoa pogledas gde se nalaze, odes i pitas. Ne mozes valjda da ocekujes da ces ovde dobiti kompletan odgovor?

Sto se kredita tice, osim ovog ogre navedenog, treba da porazgovaras sa nekim ko se razume u kamate i ostale stvari. To sustiniski uopste nije tesko, treba sesti i sracunati, videti sta se najvise isplati. Zbog toga je potrebno vise vremena nego za otvaranje tekuceg racuna.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

pa ako nista drugo pitaj onog nesrecno leka, sto radi u banci ceo jebeni dan:P

хвала сестро, хвала... [b)]

kontam da ce te veoma brzo dobiti info direktno iz narodne banke:)

draleeeee

... [:)]

зависи за шта ти треба банка.

ако ти треба само за текући, Боле је у праву, свака је скоро иста. гледај да изабереш неку која има добру мрежу филијала и експозитура и банкомата, чисто због лакоће приступа парицама... Интеза, Комерцијалана...

ако ти требају кредити, било кеш, било потрошачки, дуга и тужна је то прича. мој ти је савет да не користиш никакав кредит, а поготово не кредитну картицу. узмеш лепо дебитну картицу (дају је само уколико си стално запослен - са сталним приходима, иначе добијеш само банкомат дебитну картицу, којом не можеш ништа да плаћаш у продавницама) на свој текући рачун и трошиш колико имаш и докле имаш.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Kapiram da mu za tekuci racun dodje, malne, svaka ista. Ono sta ja mogu da ti preporucim to je lepo da odes na sajtove banaka, ako tamo nema dovoljno infoa pogledas gde se nalaze, odes i pitas. Ne mozes valjda da ocekujes da ces ovde dobiti kompletan odgovor?

ono shto me interesuje su pitanja koja treba da im postavim kad ih pozovem da bih izvukao info :)

npr. o kamatnim stopama nemam pojma nishta, a znam da postoje zachkoljice koje mogu da te otkinu po dzepu.

sajtovi su veoma shturi sa tehnichkim podacima, tako da od njih nema koristi

btw lecco nema pojma o tome, on je usko specijalizovan za snowboard opremu [:D]

Link to comment
Share on other sites

па шта ти треба да сазнаш? преко телефона ће ионако само да те фарбају...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

po kojim parametrima treba uporedjivati banke, iz perspektive prosechnog humana?

na koja sitna slova treba paziti?

koju bi banku preporuchili za tekuci rachun i zashto?

Mogu samo da ti nabacim neka moja iskustva, pa ti na osnovu toga vidi dal' sam ti ista pomogao :)

Komercijalna

Tu sam otvorio racun zbog potrebe da mi uplacuju neki honorar, i to na njihovu preporuku, jer kao tu brzo sve obrade, legne kesh, levo desno.

+ Imaju e-banking, omogucavaju ti da lako placas preko njega (samo u banci podneses listu racuna koje hoces da ti odobre za placanje preko neta)

+ Kesh lezhe za pola dana obicno, nikada nije frke sa uzimanjem bilo

+ Cini mi se da oni (a to ce pre reci neko uceniji) imaju najmanje "sitnih slova", tj. rade po principu otvoris racun i udri. 60 dinara je mislim odrzavanje racuna, pa je to minimum koji uvek moras da imas na istom.

+ Imaju i SMS proveru stanja, i to je otprilike sve od "naprednih" funkcija.

- Shalteri. Nema nigde da se sedne, poprica, kad se otvara racun, nego stojis kod saltera i onda je to smor.

- Ako imas honorarni tekuci racun ne dozvoljavaju ti da uzmes bilo kakvu debitnu, a kamoli kreditnu karticu.

- Jako cesto ume da bude poprilicna guzva, salterushe rade opusteno, seva im za bilo sta, pa to u kombinaciji sa tim da ne mozhes da izvadis karticu stvara veliki problem :)

- Kesh mozes da podizes samo u banci u kojoj si otvorio racun, sto je potpuno glupo.

Societe Generale

Oni su jedni od prvih "stranaca" (zapravo domacih sa licencom ;) kod nas krenuli da rade i imali su oduvek najpovoljniju Visu Virtuon, al' su vremenom i svi drugi to krenuli da daju pa eto. Imaju reklamu sa Divcem, da ;))

+ Imaju (za mene) najbolje rasporedjenu mrezhu bankomata u Beogradu, tako da su mi skoro uvek usput. Ajde da ne zalazim ovde kod sebe u kraj, kao to nije toliko vazno za druge, tek imaju onu banku na terazijama, pa drugu tamo u Takovskoj, trecu pred kraj Kneza, bash na svim potezima gde treba da se nalaze. Ovo ti je vazno jer se skidanje kesha sa bankomata drugih banaka naplacuje nesto tipa 20-30-50-100 dinara, sto nije malo.

+ Bankomati imaju "provera stanja" stavku, sto jos pored njih gaji samo Rajfajzen, koliko ja znam.

+ Prilicno su profi kada se radi o otvaranju racuna, imaju dosta onih kreditnih revolving i ostalih kartica.

+ Sa bankomata mozhes da podignes i 100 dinara (Intesa i Zepter recimo imaju minimum od 500 dinara)

- Nemaju e-banking za gradjanstvo (nisu imali pre par meseci),

- Shalterska sluzba cesto ume da bude spora.

Savet: Ako se odlucis za societe obavezno idi na Studentsku varijantu. Treba ti Euro 26 kartica, dobijes za dzabe Semestro (Maestro) karticu + Visu Electron, ali najvaznije ni za jednu ni za drugu ne placas mesecno odrzavanje koje je mislim oko 250-300 dinara.

Raiffeisen bank

+ Visa Virtuon

+ Imaju jasno podeljen deo blagajne i dela za bilo kakve "intervencije" na racunu, + imaju i nekakvu "izdvojenu blagajnu" tako da su deo sa guzvom jako lepo regulisali. U svim poslovnicama u kojima sam bio, od kad su odradili tu reorganizaciju, skoro nikada nema guzve, jer cim negde prigusti otvore i te "dodatne" blagajne i onda to ide fino.

+ Imaju E-banking za gradjanstvo. Malo se teze dodaju nalozi za placanje, ali nije frka. Dobar je sistem, lako se proverava koliko imas kesha i te stvari.

- Svi bankomati su im unutar zgrade (osim sad u Bezistanu mislim da su stavili i neke napolju) i onda moras da udjes unutra sa karticom, pa da uzimas kesh. Nije to toliki problem, ali se desava da ta vrata ne rade, nece da puste unutra, i onda ne mozhes ni da dodjes do bankomata.\

- Znam za nekoliko slucajeva gde su ljudi odlazili u minus nesto sitno, 50 dinara ili kako vec, a ovi ih nisu o tome obavestili vec su im recimo posle godinu dana samo javil "e treba da nam platite 4000 dinara na racun kamate" ;) pa o tome treba voditi racuna.

Valjda je to to. Ako se setim jos necega dodacu, mada mislim da je to generalno sve. A sa'ce da dodje i Drale ;))

npr. kakva je razlika izmedju kreditne i debitne kartice?

Osim ako te nisam nesto pogresno razumeo:

- Kreditna - Placas sta hoces i koliko hoces (do nekog mesecnog limita), koji naravno na kraju meseca moras da platis. Znaci banka tebe kreditira da placas iako nemas kesha na racunu.

- Debitna - Placas samo onoliko koliko imas na racunu, tj. niko te ne kreditira vec eto, ako imas 10k na racunu, toliko mozes da potrosis.

Link to comment
Share on other sites

debitna-trosis kolko imas na racunu. Ni dinar preko.

kreditna-smes da ides u minus. Koji ce ti se potom (kod nas pogotovu) obiti o glavu.

Kredit nemoj da uzimas sem ako nije krajnja nuzda ili stambeni.

Uglavnom bitno je i kolika ti je plata (tj na koliko si prijavljen). Neki minimum da bi uzimao kartice/kredit je 15000 neto plata.

Ah da i jos...kreditnu (ne debitnu) karticu mozes da dobijes samo ako si, da uprostimo, BAJA. Godisnje clanarine, stanje na racunu, prihodi itd.

Racun nemoj otvoriti u komercijalnoj banci. Govorim iz pod a) - licnog iskustva.

Inace, jebale vas bre kreditne kartice i krediti. Kad god izadjem, samo se o tome prica kao da ce im plasticno govance spasiti zivot i raspravlja se o tome kao o smislu svemira :)

Edited by pER tU aMOR
Link to comment
Share on other sites

vidi calija papana! pa sve je jedno koja je banka! banka je banka, sachmara ne platja pdv i kamatu, i ne ostavlja depozit (osim ako nema bezobraznih talaca) [:D]

sad malo ozbiljno, dobro prelistaj po netu koje banke shta nude. neko je vetj napomenuo da prvo vidish shta su tvoji planov za budutjnost (osim onih glavnih - udaja za mene i tako to), da li planirash da dizesh neki kredit ili shta vetj. tekutji rachun ti je prilichno ujednachem svuda jer je to rachun na koji ti firma uplatjuje dohotke i sa kog ti te iste dohotke podizesh, a u banci ostaje neka sitna kinta (50-100 CSD-a) da rachun ostane otvoren. (jer ako na rachunu nema nishta onda se gasi.

eto...

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

упрошћено:

са дебитном (debt) картицом трошиш само паре које имаш на рачуну, тј. не можеш да идеш у минус. са кредитном те банка кредитира и пуни кредитни рачун са неког од твојих рачуна како стижу рате.

све зависи од партије (врсте рачуна) коју добијеш. могу да ти дају дозвољени минус на рачуну (обично до висине једне нето месечне плате), али картица за тај рачун још није права кредитна картица. права кредитна картица такође има ограничење, али она разбија потрошени износ на неки период (рате), који зависи од твојих прихода и износа, за који се договориш са банком (као за чекове некад).

ето... [:D]

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Dake pricam napamet ali evo ti nekih osnova.

- Koliko je realna/nominalna kamatna stopa?

- Da li treba da se da depozit i koliki?

- Da li oni placaju kamatu na tvoj depozit i koliku?

E da namenski krediti su "jefiniji" od kes kredita tako da gledaj ako vec moras da uzimas da njih uzimas...

Link to comment
Share on other sites

Ok , po nekim mojim parametrima banke koje se biraju su internacionalne Banke.

Domacim bankama su moji verovali (Dafina inc.) pa smo se opekli...

Jedino komercijalna od nasih je dobra banka posto broji najveci broj klijenata + dosta kompanija sto drzavnih sto privatnih idu preko nje!

Societe General banka je cisto izdrkavanje , neki lik kupio licencu da bi mogao da "j*bava" narod posto je satro "strana" banka pa onda kredite i slicno biju po nezamislivo velikim ciframa! Isti fazon je i sa Volksbank-om. Moj prijatelj koji zivi u nemackoj tamo ima svoj racun u VB, kad je dosao ovde da proveri stanje oni su rekli "Gospodine ovo je nasa VB ne EVROPSKA!?!?!?!?"

Isti fazon samo kupi licencu i sprda se!

Jedina strana banka kojoj maximalno verjem je Raiffisen Bank. Vrhunska usluga , dobre kartice, JEDINA banka u kojoj STRANO = STRANO a ne domaca licenca (prevara) , njihove kartice svuda primaju i ne brinem se.

Takodje Delta Banka je odlicna (Banca Intensa je sad) Oni su vrhunski takodje. Njihov Master Card je isto prihvacen svuda.

Tako da moj predlog su - Komercijalna(Dina Card + Kreditna Dina) + raiffisen (Sve kartice kao i posebna Visa Virtuon)+ Banca Intensa (Master Card i slicne)

Have you ever noticed that it's only 'perfect' people who are murdered or killed in horrific accidents?

"He was the perfect son" or "She was the perfect daughter."

"Such a tragic accident they were the perfect family."

"They died together, the perfect couple till the end."

Makes me glad I abuse my kids and beat up my wife.

Kind of makes me immortal.

Link to comment
Share on other sites

sto kaze ignis

i da se nadovezem na lakijev post

vojvodjanska banka, moja iskustava sa njima

ja sam zadovoljan, za sada :)

+ imaju sve vrste kartica, internet, electron, classic, credit...

+ one pare koje uplatis kao depozit za neke od tih kartice mozes i da trosis, ne moraju da stoje na racunu

+ e-banking, sms provera stanja

+ imaju svoj visa centar, tako da dobijas kartice vrlo brzo, bilo da ti izdaju neku novu ili samo reizdaju staru, imaju i visa call centar, pa mozes da zakljucavas kartice...

+ pare lezu na racun vrlo brzo, nisam nesto obracao paznju, ali recimo na dan uplate plate/bilo cega, posle posla odem do banke ili bankomata, pare su vec legle

+ ne uzimaju proviziju kad menjas devize, ne znam da li je i kod drugih tako?

- shalteri, povremeno su guzve, mada pravo da ti kazem, samo sam bio u banci kada sam otvarao racun, i odem jednom u par meseci da uplatim pare na internet racun

- malo bankomata imaju, doduse meni nije problem, posto su mi ovi koje imaju usput obicno, mozes naravno da podizes i sa bankomata drugih banaka ali placas i proviziju :)

sto se tice kartica, dobijas standardno dina card (ja je ne koristim) i visa electron (svuda gde sam koristio, nije bilo problema)

koristim jos i visa internet, takodje radi bez problema, eve, amazon...

cak sam uzeo i onu visa credit card, ali je jos uvek nisam koristio, posto sam se snasao i bez kredita :) i koliko sam video kamata je medju najmanjim, ali opet, nesto ne volim da koristim te kredite :)

i nije potrebno da si baja, kao sto neko rece, da bi imao kreditnu karticu, a i sve se zavrsava za manje od pola sata

Link to comment
Share on other sites

ефективна каматна стопа је УВЕК већа од номиналне, јер урачунава све трошкове кредита (штампане ситним словима).

сви кредити имају девизну клаузулу или још неки грђи облик заштите, што значи да сваког месеца плаћаш већу рату.

краткорочни кредити су УВЕК бољи од дугорочних, тј. боље је да ти буде краће и болније него да уђеш у дугорочну агонију ситнијих отплата, кад, заправо, платиш дупло више него што си узео.

за брзо приближно рачунање укупног износа камате коју ћеш да платиш користи формулу:

(годишња кам стопа)*(број година)*(износ)/2

нпр.: 1000 евра на 3 године, уз кам стопу од 20% = 0,2*1000*3/2= 300 евра даш банци.

исто је и за месеце, само користиш месечну кам стопу...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice mog iskustva sa bankama (gledano kao pravno i fizicko lice) moj savet je da se domace banke zaobidju po pitanju svega: poslovnosti, ljubaznosti pa cak i strucnosti osoblja, velike procedure oko kredita, kao sto neko rece nemas mesta da sedes kada hoces da popricas nego sve radis na salteru, velika vecina domacih banaka je takva (imao sam iskustva sa Jubankom, Ju Garant, i bivsa Delta) sadasnja iskustva sa ProCredit bankom su iznad svih ovih sto se tice poslovnosti, privatnosti itd., jedino u odnosu na sve im je mozda veca kamatna stopa oko 1% na godisnjem nivou, ali zato daju kredite licima koja i nemaju otvoren racun kod njih.

Vecina inostranih banaka ima mnogo mladje osoblje nego domace banke gde su vecinom matorci, takav je bar slucaj u Kv.

Za debitnu karticu je vec neko objasnio proceduru.

Sto se tice slucaja sa kreditnom karticom je sledeci:

Kreditnom karticom ne dizes kes, nego placas robu na mestima gde je vidno istaknuto ime tvoje kartice (master, viza...) i sa vecinom ovih kartica mozes i u inostranstvu da placas robu.

Odobrava se vrednost limita kartice u odnosu na tvoju plateznu moc, recimo 20.000 din,

obicno se za svaku kreditnu karticu odobrava broj rata, odnosno postotak vracanja kreditnog iznosa sto je recimo kod vecine banaka 5 rata ili 20% ukupnog iznosa koji si naplatio karticom do 1-og u mesecu, stize ti mesecni obracun svih racuna sa iznosom od 20% koji si ti obavezan da platis do 10-og u mesecu (u ovom slucaju 4.000 din), ako recimo nebi sledecem meseca nista placao karticom opet ti se obracunava 20% ali na preostali iznos opterecenja kartice i tako stalno iz meseca u mesec gde je iznos uvek 20%.

www.polovniracunari.rs

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...