Jump to content

Sviranje na casama


dvnityCker

Recommended Posts

Gledao sam neki dan lik izvodi klasicna dela na onu foru napuni do pola casu s vodom stavi ruku iznad nje i gle proizvodi zvuk.. ja sam probao al ne ide mi? :) zna li neko na koju foru to radi?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Evo, nashao sam par linkova o tome:

http://www.chevroncars.com/wocc/lrn/artcl/...ience/a1783.xml

http://www.glasmusik.com/tischen.htm

Koliko sam shvatio, kad se predje prstima preko chashe, proizvodi se visokofrekventan zvuk, koji uvo ne chuje, ali zato kad se doda voda mozhe da se snizi frekvenca na odredjenu vrednost koju chujemo.

Al' izgleda da to nisu bash obichne chashe.

Edited by n'Lad
Link to comment
Share on other sites

Ovog lika:

case.jpg

sam ja slikao letos u Veneciji. Mislim da je fora da i njemu prsti nesto moraju da budu vlazni, a primetio sam da i razlicite velicine i sirine casa, kao i to koliko je casa napunjena vodom pravi razlicit zvuk. Ono lik je sasvim solidno svirao, kao na bilo kojem drugom instrumentu, mada sam ja generalno lisen muzikalnosti u potpunosti, tako da je meni delovalo da je kao na bilo kom drugom instrumentu, sto ne mora biti bas verno istini. Ali kapiram da ako to moze da uradi prosecni ulicni zabavljac u Veneciji da nije bas neka rocket science.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Offtopic drugari, ne zaboravite da je ovo Nauka forum, u kojem vazhe nesto drugacija pravila nego u ostatku foruma.

Evo da ne bude offtopic:

Sve se vrti oko ove jednachine:

frekvenca zvuka = brzina zvuka u odredjenoj sredini / talasna duzhina

Struktura chashe (geometrija i fizichke osobine) odredjuju brzinu zvuka i tal.duzhinu.

Poshto su fizichke osobine relativno konstantne za staklo/kristal, mozhemo da menjanjem geometrije, tj. smanjivanjem rezonantne povrshine stakla/kristala (tj. dodavanjem vode) menjamo mogucje harmonike, tj tal.duzhinu, tj. frekvencu zvuka.

Eto, valjda ce neko razumeti...

Edited by n'Lad
Link to comment
Share on other sites

vuče prste po obodu čaše čime stvara sitne vibracije.. onda one zbog rezonancije postanu jake vibracije, a na čaši i količini vode je da ta vibracija ima određenu frekvenciju, odnosno da daje određen ton.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic drugari, ne zaboravite da je ovo Nauka forum, u kojem vazhe nesto drugacija pravila nego u ostatku foruma.

da, ali kako neko ko je off-specific-sciene-field ili ti laik moze cak i da formulise tacno pitanje ako ne poznaje ono cime se na tom polju barata (jezik). Zato mislim da je izvesna plasticnost pravila u tom smislu dobrodosla; ili npr. ako neko ne ukapira odmah objasnjenje, da svoje pitanje potkrepi nekim primerom koji je mozda i offtopic, ali svakako ima veze sa temom o kojoj se diskutuje.

Link to comment
Share on other sites

da, ali kako neko ko je off-specific-sciene-field ili ti laik moze cak i da formulise tacno pitanje ako ne poznaje ono cime se na tom polju barata (jezik). Zato mislim da je izvesna plasticnost pravila u tom smislu dobrodosla; ili npr. ako neko ne ukapira odmah objasnjenje, da svoje pitanje potkrepi nekim primerom koji je mozda i offtopic, ali svakako ima veze sa temom o kojoj se diskutuje.

Nebojsha ... a sta si ti?

To sto sam napisao odnosi se iskljucivo na postove koji su prethodno obrisani, tako da ti ni ne mozhes znati sta je u njima pisalo. Cisto da pojasnim, da ne bude nekih kasnijih nesporazuma :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...