Jump to content

Srbija u NATO-u?


Da li Srbija treba da bude clan NATO?  

71 members have voted

  1. 1. Da li Srbija treba da bude clan NATO?

    • da
      29
    • ne
      42


Recommended Posts

Ali citat iz Spajdermena :))

nisi valjda ozbiljan za spajdermena?

@cali

jako konstruktivno i pragmatichno razmishljash, ali kad si rekao da

zemlje zadrzhavaju komandu nad svojim vojskama, niko ne mozhe da naredi tudjim trupama da ginu bez dozvole njihove zemlje
nisi uzeo u obzir to da ako neka zemja odbije (pohshto ima to pravo) da poshalje vojnike na zapovest komande NATO-a (a.k.a. Pentagon) snosi i odredjene sankcije za to. Politichke prirode... pa chak i ekonomske.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ekonomski manevri su uvek bili ubedljiviji od sirove sile..

shto se tiche ubijanja jadnih i nevinih, zemlje zadrzhavaju komandu nad svojim vojskama, niko ne mozhe da naredi tudjim trupama da ginu bez dozvole njihove zemlje.

ja sam za NATO jer je korak ka integraciji, i sem busanja po grudima ne gubimo nishta..

Pod ekonomskim manevrima podrazumevash sankcije / ukidanje novachane pomoci / ukidanje nekih povlastica u trgovanju / tovarenje od svetske banke ili neshto slichno predpostavljam. Sankcije nema shanse da nam uvode zbog toga, a shto se ostalih stvari tiche nih nije nemoguce prebroditi uz odgovarajuce restruktuiranje ekonomije i pozicioniranje prema onim trzhishtima gde je mobuce ostvariti dobit.

Samim ulaskom u NATO drzhava bi pristala da njeni vojnici ginu tamo gde cela koalicija odluchi da je shodno ici i ratovati. Znachi ako se sutra zarati sa Iranom, a donese se odluka na nivou NATO koalicije da se ide tamo (shto je malo verovatno), svaka drzhava je duzhna da poshalje odredjeni vojni kontigent, pa bi tako i mi bili obavezani da shaljemo svoju vojsku.

Ulazak u NATO doneo bi nam, izmedju ostalog, i to da Ameri preuzmu neke domace vojne baze za stacioniranje svojih trupa, koje u sluchaju incidentnih situacija ne bi bile u nadlezhenosti domacih sudova.

Eh, shto nismo ko' Shvajcarska. [:D]

FZ: I have a message to deliver to the cute people of the world...if you're cute, or maybe you're beautiful...

there's MORE OF US UGLY MOTHERFUCKERS OUT THERE THAN YOU ARE!! So watch out.

Link to comment
Share on other sites

da neko je pomeno da nato nije isto sto i fashisticka nemacka ali ni da on nije dobar. pa nato naravno nije dobar, on je neka svetska policija u sluzbi bogatih., citaj amerike, ali u svakom slucaju bolje oni nego balije. jer ako ostanemo po strani mali i neutralni i albanci ce da nas gaze. da je sloba dozvolio ulazak nato troopa pre bombardovanja nebi bilo nista od unistavanja i istrebljavanja srba na kosovu sto se sada radi. mi kosovo vise nemamo.

...... f e n s i c ......

...yes, ur unique...

...just like everyone else...

Link to comment
Share on other sites

Istina je da u medjunarodnim odnosima nema prijatelja i neprijatelja, vec da postoje samo interesi. E sad, koliki su nashi interesi za ulazak u NATO?

Ekonomski?

- Jedan od razloga je svakako taj ekonomski koji je neko vec ovde pominjao, ako se vazda kurcite sa ovim ili sa onim nije samo problem sto vam neko iz neke Zapadne zemlje nece dati pomoc ili sto ce vas gledati popreko, problem je i sto neka firma iz te iste zemlje nece hteti da napravi fabriku kod vas zato iz prostog razloga sto ako vam ne veruje njena vlada zasto bi to uradili oni.

Neulazak u NATO nije nikakvo kurchenje vec demokratska odluka na koju bi valjda svaka drzhava trebala da ima pravo.

Priche da firme iz zapadnih zemalja nece investirati kod nas ne stoje. Primer za to su kompanije poput US Steela koje su uletele kod nas chim se ukazala prilika, i pored nesredjene situacije.

Sve kompanije se vode zeljom za ostvarivanjem profita, pa ce shodno tome svaka investirati kod nas prema svojoj proceni. Jedine dve situacije koje bi mogle da ih spreche su direktne sankcije nashoj zemlji iz kojih bi proizilazila zabrana bilokakve vrste ekonomske saradnje, ili oruzhani sukob, koji je u sadashnjem odnosu snaga jedino moguc u sluchaju naprasnog otcepljenja Kosmeta.

To nas dovodi do drugog "interesa".

Kosmet?

- Druga stvar je ta nasa nesrecna situacija sa Kosovom i Metohijom. Kao sto svi dobro znate posle nase pobede nad NATO paktom su tamo dosle trupe istog tog pakta, i iako oni zele sto pre da ih sklone da ne moraju da patroliraju ulicama Pristine posto to kosta, oni bi zeleli da zadrze svoje prisustvo tamo u svakom slucaju, nisu onoliku Bondstil gradili za dzabe....

Nisam znao da je situacija sa Kosmetom vezana sa pitanjem ulaska u NATO. Ako se aludira na to da mi tamo vojno mozhemo jedino biti prisutni kao chlanica tog saveza, to bi automatski znachilo da bi mi na Kosmetu bili kao na stranoj teritoriji u funkciji nekakve mirovne misije or whatever, a ne kao relularna vojska SCG koja obavlja duzhnosti na teritoriji svoje zemlje.

Shto se reforme vojske tiche ne vidim zashto je potrebno uci u NATO da bi je izvrshili. A i ostaje pitanje u kom pravcu treba reformisati vojsku i kakve ce dalekosezhne posledice imati ovo shto se sada deshava u VSSCG.

Posle bombardovanja 1999. (manje vishe:)) sve mirovne / preventivne operacije su vodjene pod okriljem UN, zbog pritiska javnosti u zapadnim zemljama jer je akcija "Milosrdni andjeo" smatrana nelegalnom. Amerika tu naravno vodi glavnu rech, i dok zemlje poput Francuske ili Nemachke ili neke trece ekonomski jache zemlje mogu da se odupru pritiscima da uchestvuju u ratnim operacijama, male zemlje, ekonomski zavisne od SAD to ne mogu pa chesto gotovo listom ih prate i shalju svoje trupe. Ochigledno je u kakvoj situaciji bi bili mi.

A i josh jednom da ponovim: Sumnjam da ce se NATO odrzhati u obliku u kakvom je danas josh dugo, tako da se ne treba previshe zaletati.

FZ: I have a message to deliver to the cute people of the world...if you're cute, or maybe you're beautiful...

there's MORE OF US UGLY MOTHERFUCKERS OUT THERE THAN YOU ARE!! So watch out.

Link to comment
Share on other sites

Neulazak u NATO nije nikakvo kurchenje vec demokratska odluka na koju bi valjda svaka drzhava trebala da ima pravo. 

Ne kazem ja da mi na to nemamo pravo, ali svaka odluka, pa i ona demokratska, sa sobom nosi pozitivne i negativne posledice. Na nama je da vidimo sta nam je bolje pa da odlucimo, niko nas ne tera, ali moramo da budemo spremni i na to sta sa sobom povlaci bilo koja odluka.

Priche da firme iz zapadnih zemalja nece investirati kod nas ne stoje. Primer za to su kompanije poput US Steela koje su uletele kod nas chim se ukazala prilika, i pored nesredjene situacije.

Sve kompanije se vode zeljom za ostvarivanjem profita, pa ce shodno tome svaka investirati kod nas prema svojoj proceni.

Opet dolazimo do procene, naravno da nista ne sprecava US Steel da investira kod nas, ali su oni u tu investiciju usli svesni rizika, druge velike kompanije ocigledno nisu spremne na taj stepen rizika. Kako drugacije objasniti da AMD pravi fabriku u Ceskoj, ili da PSA pravi fabriku u Slovackoj, sto oni nisu dosli kod nas? Fazon je u tome sto ne samo sto treba da smanjimo rizik investiranja kod nas, nego treba i da pobedimo u konkurentskoj trci sa drugim zemljama, a za to nam je potreban i marketing, koji se postize izmedju ostalog i kroz NATO.

Da objasnim na plasticnijem primeru: Hocete da izvedete devojku u grad, na veceru recimo. I sad imate dve opcije, jedna je super fino sredjeni restoran, a sa druge strane je najstrasnija kafancina u kojoj su verovatno super raznjici. I sta cete izabrati? Najverovatnije ovo prvo, tesko da cete impresionirati devojku odlicnim raznjicima, ali lep ambijent ce verovatno odraditi posao.

Nisam znao da je situacija sa Kosmetom vezana sa pitanjem ulaska u NATO. Ako se aludira na to da mi tamo vojno mozhemo jedino biti prisutni kao chlanica tog saveza, to bi automatski znachilo da bi mi na Kosmetu bili kao na stranoj teritoriji u funkciji nekakve mirovne misije or whatever, a ne kao relularna vojska SCG koja obavlja duzhnosti na teritoriji svoje zemlje.

Sve razloge koje sam navodio nisu direktno i formalno povezani, ali ako se malo bolje razmisli veze se jasno vide. Sto se tice povratka Vojske SCG na teritoriju Kosmeta, treba imati u vidu sta smo mi potpisivali pre nekih sest godina sa tim istim NATO paktom i jos nekim institucijama. Tekstu Rezolucije 1244, Aneks 2, Tacka 6 lepo pise:

Након повлачења, договореном броју југословенског и српског особља ће бити дозвољено да се врати и обавља следеће функције:

* везу са међународном цивилном мисијом и међународним безбедносним

присуством;

* обележавање/чишћење минских поља;

* одржавање присуства на местима српске културне баштине;

* одржавање присуства на главним граничним прелазима.

http://www.srbija.sr.gov.yu/pages/article.php?id=145

Dakle to da se Vojska SCG tamo vrati kao regularna vojska i da obavlja duznosti na teritoriji svoje zemlje mozes da okacis macku o rep, moze da se vrati samo pod ovim uslovima, ako bi mi trazili da se to promeni onda bi albanci trazili da se promeni ona stavka gde se kaze da je Kosovo i Metohija sastavni deo SRJ.

Posle bombardovanja 1999. (manje vishe:)) sve mirovne / preventivne operacije su vodjene pod okriljem UN, zbog pritiska javnosti u zapadnim zemljama jer je akcija "Milosrdni andjeo" smatrana nelegalnom. Amerika tu naravno vodi glavnu rech, i dok zemlje poput Francuske ili Nemachke ili neke trece ekonomski jache zemlje mogu da se odupru pritiscima da uchestvuju u ratnim operacijama, male zemlje, ekonomski zavisne od SAD to ne mogu pa chesto gotovo listom ih prate i shalju svoje trupe. Ochigledno je u kakvoj situaciji bi bili mi.

A i josh jednom da ponovim: Sumnjam da ce se NATO odrzhati u obliku u kakvom je danas josh dugo, tako da se ne treba previshe zaletati.

Ispravka, te sve operacije posle Kosova se vode iskljucivo bez mandata UN, ali i bez mandata NATO, samo je Amerika tu glavni pokretac. Ono sto si dobro primetio jeste da male zemlje pristaju da u njima ucestvuju pod ekonomskim pritiskom Amerike. Ono sto nas treba da zabrine jeste da do nas ti pritisci jos uopste i ne dolaze jer nas smatraju banana republikom na koju nema ni potrebe vrsiti ekonomski pritisak. Jos gore od toga da te neko pritiska jeste da te neko ni ne smatra dovoljno zanimljivim da bi te uopste pritiskao, niti da ima cime da te pritiska.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Jesu li nam Francuska, Nemacka, Italija, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Kanada neprijatelji?

Nemacka je OSVEDOCENI prijatelj Srba. o njihovom prijateljstvu ne moram ni da pisem.

UK i SAD su nas bombardovali 2x u proslom veku. kud ces bolji primer prijateljstva?

Francuska, Italija i Kanada nisu u rangu gorenavedenih PRIJATELJA, mada nisu imali mnogo sta protiv da nas pomiluje "Milosrdni Andjeo", i da nam OKUPIRAJU deo teritorije, sto im je veeeeeliki + na skali nasih prijatelja.

a to da nismo ljudi - nismo, jer koji ljudi imaju tako kratko pamcenje, koji ljudi sebe preziru toliko da im pokvarenjaci tako lako ispiraju mozak najnotornijim lazima, koja drzava kojih ljudi je u stanju da radi sama protiv sebe (da me ne razumes pogresno, i pre i posle 2000.), u kojoj zemlji kojih ljudi je normalno da se bivsi ministar OTVORENO zalaze protiv interesa svoje zemlje i ostane ziv i slobodan, koji ljudi zrtvuju dugorocne interese zarad kratkorocnih?

kada neko posmatra stvari asimetricno, kada neko smatra da jaki IMAJU pravo da rade sta hoce sa slabima, jer je to normalno, onda to nije "realno sagledavanje stvari", to je izgovor za KAPITULACIJU. pa jos ispade da su slabi KRIVI jer i oni imaju interese.

evo ti primer:

Ameri ukukaju vise od 100.000 CIVILA u Iraku za par godina, jedina zemlja koja je upotrebila atomsko oruzje, i to na civile, ubili su MILIONE tokom XX veka i nikom nista. to je NORMALNO. nasi streljaju 2.500 civila u Srebrenici, pa dodje kristian amampur pa kaze da je ubijeno 10.000, pa nazovu Srbe genocidnim narodom, pa nas posmatraju kao zveri. e sad, ne kazem ja da je ok ubiti makar i JEDNOG neduznog, ali gde je tu istina? ili sam ja lud sto ovako razmisljam?

i onda jos dodju ljudi u Srbiji, Srbi, koji rade za PARE, da me ubedjuju da sam ruzan i glup! pa kazu da smo mi crna rupa, pa smo mi slepo crevo. i oni su kul, a ja sam prljavi NACIONALISTA, nazadan i smrdljiv. pa mi prodaju VREDNOSTI. pa me uce pameti. pa me stranci onda pitaju (dobronamerno) a sta ce vam Kosovo? udjite u svetlu buducnost, udjite u EU. udjite POSRAMLJENI, izgubljeni, porazeni, ponizeni, dacemo vam djindjuve da se igrate dok ne krepate, dacemo vam vize, dacemo vam lazi da zaboravite da ste nekad, ikad, bili neko i nesto a sada ste NIKO i NISTA.

ne kazem da je pametno i dobro kaciti se sa jakima, ali ne mogu da podnesem kada me ubedjuju da je NORMALNO biti jeben.

i onda me ti pitas da li su nam neprijatelji.

i ja kazem JESU!

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Majku vam ,bash sam hteo da smorim sa prichom kako treba da naguzimo dupeta.

Kad ono svi zivi razchepljeni .

Inach ja sam za da postanemo muslimanska zemlja ,Alah !:)

Da se pomirimo sa bosancima da se zgotivimo sa albancima ,da nas ceo svet josh vishe gleda sa chudjenjem i da se zenama zabrani pristup na RUR-u .Amin ,ovaj Alahh...

;)))

Link to comment
Share on other sites

Da objasnim na plasticnijem primeru: Hocete da izvedete devojku u grad, na veceru recimo. I sad imate dve opcije, jedna je super fino sredjeni restoran, a sa druge strane je najstrasnija kafancina u kojoj su verovatno super raznjici. I sta cete izabrati? Najverovatnije ovo prvo, tesko da cete impresionirati devojku odlicnim raznjicima, ali lep ambijent ce verovatno odraditi posao.

ahahah, zverko, pa vi svi do jednoga govorite i ponašate se kao đinđić.. takav kult ličnosti je kod nas postojao u samo dve stranke (tj. jednoj stranci i jednoj Partiji) pre DS-a.. :))

ne valja vam to :))

Link to comment
Share on other sites

Sta znam...

da je onaj hrvat Tito pre 50 godina usao u Nato sad bismo ziveli mnogo drugacije ali on je ispao "pametan" i sa Egipcanima (!!!!) osnovao neki savez nesrvstanih....

Sve ima dobre i lose strane...pa tako i ulazak u nato...

mnogo Nato jede g**na...osecam da ce neko sa atomkom da ih rasturi,samo da nekom pukne q...!

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

Nemacka je OSVEDOCENI prijatelj Srba. o njihovom prijateljstvu ne moram ni da pisem.

UK i SAD su nas bombardovali 2x u proslom veku. kud ces bolji primer prijateljstva?

Francuska, Italija i Kanada nisu u rangu gorenavedenih PRIJATELJA, mada nisu imali mnogo sta protiv da nas pomiluje "Milosrdni Andjeo", i da nam OKUPIRAJU deo teritorije, sto im je veeeeeliki + na skali nasih prijatelja.

a to da nismo ljudi - nismo, jer koji ljudi imaju tako kratko pamcenje, koji ljudi sebe preziru toliko da im pokvarenjaci tako lako ispiraju mozak najnotornijim lazima, koja drzava kojih ljudi je u stanju da radi sama protiv sebe (da me ne razumes pogresno, i pre i posle 2000.), u kojoj zemlji kojih ljudi je normalno da se bivsi ministar OTVORENO zalaze protiv interesa svoje zemlje i ostane ziv i slobodan, koji ljudi zrtvuju dugorocne interese zarad kratkorocnih?

kada neko posmatra stvari asimetricno, kada neko smatra da jaki IMAJU pravo da rade sta hoce sa slabima, jer je to normalno, onda to nije "realno sagledavanje stvari", to je izgovor za KAPITULACIJU. pa jos ispade da su slabi KRIVI jer i oni imaju interese.

evo ti primer:

Ameri ukukaju vise od 100.000 CIVILA u Iraku za par godina, jedina zemlja koja je upotrebila atomsko oruzje, i to na civile, ubili su MILIONE tokom XX veka i nikom nista. to je NORMALNO. nasi streljaju 2.500 civila u Srebrenici, pa dodje kristian amampur pa kaze da je ubijeno 10.000, pa nazovu Srbe genocidnim narodom, pa nas posmatraju kao zveri. e sad, ne kazem ja da je ok ubiti makar i JEDNOG neduznog, ali gde je tu istina? ili sam ja lud sto ovako razmisljam?

i onda jos dodju ljudi u Srbiji, Srbi, koji rade za PARE, da me ubedjuju da sam ruzan i glup! pa kazu da smo mi crna rupa, pa smo mi slepo crevo. i oni su kul, a ja sam prljavi NACIONALISTA, nazadan i smrdljiv. pa mi prodaju VREDNOSTI. pa me uce pameti. pa me stranci onda pitaju (dobronamerno) a sta ce vam Kosovo? udjite u svetlu buducnost, udjite u EU. udjite POSRAMLJENI, izgubljeni, porazeni, ponizeni, dacemo vam djindjuve da se igrate dok ne krepate, dacemo vam vize, dacemo vam lazi da zaboravite da ste nekad, ikad, bili neko i nesto a sada ste NIKO i NISTA.

ne kazem da je pametno i dobro kaciti se sa jakima, ali ne mogu da podnesem kada me ubedjuju da je NORMALNO biti jeben.

i onda me ti pitas da li su nam neprijatelji.

i ja kazem JESU!

to sve stoji i tacno je. ali mi sa ovim stavnom mozemo samo u rupu. pored toga sto je to tako, mi moramo da se povinujemo zeljama jachih. jednostavno tako je bilo i tako ce i biti. tako mora biti iako to nije moralno, eticki, etnicki reci kako god hoces sve jedno je. lepa je to prica ali to moze da vazi u wonderlandu u svetu u kom mi zivimo nikako.

zwerko, svaka cast. slazem se

...... f e n s i c ......

...yes, ur unique...

...just like everyone else...

Link to comment
Share on other sites

@Ignis Dei

prijatelju niko tebi ne nudi lazi... mi zivimo u lazima zbog nasih bajnih politicara... da nisu takvi ne bi ti rekao za Zapad evo vam lazi ovo ono...

tacno se zna shta oni hoce.

"netjemo nezavisno Kosovo... hocemo po rezoluciji 1244[srbi su idioti] da imamo celo kosovo...!!!"

pa ljudi moji koji normalan chovek ce nama da vrati Kosovo? pa oni su tu da bi navodno zastitili Albance i sada ce oni da kazu "e sada mi idemo - ostavljamo vam Albance na milost i nemilost", razmisli malo shta bi bilo sa tim ljudima kada bi Srbima bilo vraceno Kosovo...

ono shto hocu da ti kazem je da je Kosovo u sklopu Srbije laz koju plasira nasa vlast... ne Zapad... oni lepo kazu "Kosovo ce biti nezavisno" ne direktno najvece sile ali onaj koji ima 2g mozga moze da shvati ko je rekao predsedniku SLOVENIJE da kaze ono shto je rekao.

I na kraju treba da budemo srecni ako deo Kosova pripadne nama... bar sever i manastiri da budu pod nasom ili nato zastitom...

Tako da je sve do nas i to da li cemo u nato ili u Varsavski pakt ili u Zajednicu Armija planine Kilimandzaro...

Edited by Formica

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

Nervira me ta pragmatichnost po svaku cenu kod nekih ljudi...

Ne volim poredjenja ali 'ajde...To bi bilo kao kad bi ti neko upao u stan i krenuo da pljachka, rushi i siluje ti kevu / sestru, a ti se shcucurish u coshku i gledash u pod jer ovi koji su upali imaju nozheve / pishtolje... Valjda ima neka granica preko koje se ne prelazi...neki obraz, dostojanstvo.

Ovo naravno ne znachi ono radikalsko - 'ajmo svi da se naoruzhamo pa pichi dole da "branimo" otadzbinu.

Jednostavno NIJE nash interes da prihvatamo sve shto zapad od nas trazhi po svaku cenu i bez razmatranja da li je korist veca od shtete.

Edited by OrthodoX

FZ: I have a message to deliver to the cute people of the world...if you're cute, or maybe you're beautiful...

there's MORE OF US UGLY MOTHERFUCKERS OUT THERE THAN YOU ARE!! So watch out.

Link to comment
Share on other sites

Nervira me ta pragmatichnost po svaku cenu kod nekih ljudi...

Ne volim poredjenja ali 'ajde...To bi bilo kao kad bi ti neko upao u stan i krenuo da pljachka, rushi i siluje ti kevu / sestru, a ti se shcucurish u coshku i gledash u pod jer ovi koji su upali imaju nozheve / pishtolje... Valjda ima neka granica preko koje se ne prelazi...neki obraz, dostojanstvo.

Ovo naravno ne znachi ono radikalsko - 'ajmo svi da se naoruzhamo pa pichi dole da "branimo" otadzbinu.

Jednostavno NIJE nash interes da prihvatamo sve shto zapad od nas trazhi po svaku cenu i bez razmatranja da li je korist veca od shtete.

nije sve u oruzju...

USA je za vreme gradjanskog rata bila u mnogo tezoj poziciji... Sever ratuje protiv Juga a Britanija, Francuska... su protiv "Severnjaka" medjutim Linkoln je kao politicar obavio posao

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...