Jump to content

Ma je li mogutje...


Recommended Posts

bio u nekoj spiki vecheras i chujem info (navodno provereni) da u nas ima skoro 50% nepismenih ljudi... i shlogirao se. Nikad nisam o tome razmishljao ozbiljno i da me je neko pitao rekao bi ko iz topa da je procenat nepismenih oko 5-10(max)% ... ali sad kad razmislim i setim se gde sam sve bio i shta se mozhe videti po nashoj zemlji... digao bih tu procenu na oko 30-40%, shto i nije toliko daleko od 50% gore spomenutih. Nekako sam se ubedachio kad sam malo razmislio i pogledao gde zhivimo. [:(]

ako ima neko neki info o pismenosti nek okachi... ili ako ste putovali dosta po SiCG i imate neke sredjene utiske nek okachi takodje.

Link to comment
Share on other sites

Dobro si me nasmejao 50%, pa ako samo malo ukljucxisx mozak shvaticesx da sigurno nije svaki drugi cxovek nepismen, zar ne?

Po popisu iz 2002. godine 3.45% stanovnisxtva u Srbiji je nepismeno u odnosu na 1991. godinu ovaj procenat se smanjio sa 6.03%...Smanjenje nepismenosti je evropski trend, ali Srbija premasxuje vecinu evropskih zemalja po stopi nepismenosti. Evropski prosek je 2.5%, interesantno je josx da je kod nas 5.6% zxena nepismeno a 1% musxkaraca.

fml

Link to comment
Share on other sites

Zavisi sta posmatras kao pismenost.

Trenutno merilo nije samo znanje slova.

Treba znati popuniti razne formulare, to je sad neko novo statisticko posmatranje pismenosti. Tu nas je vec 30 posto nepismeno.

Ako zagrebemo malo dublje....bolje ne.

Link to comment
Share on other sites

ma kojih 3.45%... pa idite malo van Beograda i nekih vetjih gradova... mislim mogutje je da sam ja nabasao bash na tih 3.45% ali teshko...

ima brdo starijih ljudi koji su nepismeni, brdo seljaka (stochara, poljoprivrednika sa sela, ne gradskih seljaka) koji nisu zavrshili 5 razreda osnovne, pola juzhne Srbije ne zna padezhe a kamoli neku gramatiku.

kao shto amor reche, ako gledash samo osnovnu pismenost poput poznavanja azbuke onda je procenat mali (mada sam i tu ubedjen da nije 3.45% :) ali ako se gleda pisanje sa osnovnim gramatichkim pravilima mogu da se kladim da je bar 25% ljudi nepismeno (taj procenat bi se smanjio po gradovima a povetjavao po selima)

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je bolje da forum ostavimo po strani, mislim da definitivno nece pozitivno doprineti navedenom procentualnom stanju pismenih...

ali ako se gleda pisanje sa osnovnim gramatichkim pravilima mogu da se kladim da je bar 25% ljudi nepismeno

Jedno 50%, sigurno.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Statistika je posebna nauka o kojoj ne moramo ovde ;) ali je cinjenica da se svi mi manje vise zaprepastimo kada se pojave tako neki izvestaji, i to iz nekoliko prostih razloga kao sto su cinjenica da zivimo u vecim gradovima (glavnom ili onim drugim vecim), te da smo u tom nekom okruzenju onih koji idu na fakultet, aktivno su ukljuceni u rad na racunaru, znaju engleski i tome slicno. I onda kada se pojavi podatak da na faks ide 20% ljudi u Srbiji, da engleski zna 10% a da kompjuter ima 5% ljudi (lupam cifre, ali tu je negde stvarni broj) to je naravno potpuno iznenadjujuce jer manje vise svi oko tebe i znaju engleski, i idu na faks i koriste kompjuter. Slicno je i sa putovanjima preko - kako ono beshe, 60% studenata uopste nema pasos a valjda 50% nikad nigde nije putovalo van zemlje.

Link to comment
Share on other sites

Ja pre cenim da je taj procenat oko 60-70%...naravno taj procenat je sa srbiju, a ne samo za vece gradove (BGD, NS...) - u vecim gradovima je pismenost 99,5% ako ne i vishe.

Ali zato imamo srpske vukojebine i sela gde svaki 50 chovek zna da napishe svoje ime i to je to...tako me ne bi zachudilo da je tachna informacija

P.S. realno oko 3-4 miliona ljudi su u vecim gradovima i naseljima, ostalo je pod pravilom da svaki 50 zna kako da napishe ime...tako bi se doshlo do neke cifre od 50% srbije da je nepismeno...

Link to comment
Share on other sites

po nekom mom shvatanju, u savremenom svetu se pod pismenošću podrazumeva savršeno znanje maternjeg i engleskog jezika, aktivno korišćenje još jednog i pasivno još jednog do dva jezika, te poznavanje rada na računaru (osnove, internet, office i/ili softver specifičan za zanimanje kojim se baviš).

malo visoki zahtevi ali ne pričamo o boraniji ovde.. tako da, ispada da je u srbiji pismeno nekoliko promila.

Link to comment
Share on other sites

Subotica, Novi Sad, Beograd, Kragujevac i Nis su gradovi sa po vishe od 100.000 stanovnika u Srbiji (ne rachunam Prishtinu jbga) po podacima nekog atlasa iz 1997. godine koji imam u rukama.

Beograd - 1.700.000 ljudi

Novi Sad - mozhda 500.000 u vr' glave, mada ja cenim na 300-400 'iljada

Subotica - 100.000

Kragujevac - 150.000

Nis - 150.000

nijedan drugi grad ne prelazi 100.000 ja mislim... mada nisam siguran ni za Suboticu i Kragujevac, t.j. mislim da imaju manje stanovnika od broja koji sam ja naveo.

to je ukupno manje oko 2.600.000 ljudi po vetjim gradovima. Manje gradove tju da preskochim i dodatju na ovu cifru josh 500.000 ljudi i dobijamo cifru od oko 3.100.000 ljudi koji su u "urbanijim" sredinama (shto u ovom sluchaju podrazumeva i neko obrazovanje)

ostatak Srbije je manje-vishe nepismen i to me uzhasava.

Link to comment
Share on other sites

ma so na ranu je to shto je meni trip da odem na Kubu da zhivim... a tamo je procenat nepismenosti 0%.... imaju bre profesiju zvanu "profesionalni chitach". I taj chitach lepo dodje u neku radionicu gde se prave cigare recimo, i u kojoj radi 50-60 radnika/ca i lik sedne, otvori knjigu, zapali cigaru i primakne mikrofon.... i krene da chita (pretpostavljam da su ruski pisci najvishe zastupljeni, shto je mozhda i plus u svemu:). I tako svaki radni dan. Koja milina eeeeej...

a kod nas tuga [V]

Link to comment
Share on other sites

nepismenost je vrlo tesko proceniti dal je to samo ono znam da citam i pisem ili je malo kompleksnija ako je ova druga varijanta sigurno je taj procenat preko 50% (mislim ja sam onda prvi nepismen :D) ili mozemo da ubacimo i trecu mogucnost po tome dal je neko zavrsio ili nije tolko i tolko razreda.

Link to comment
Share on other sites

niste me shvatili, ne pričam o tome šta je za državne statističare pojam pismenosti, nego na neko osnovno obrazovanje van uže struke koje je potrebno da biste bili konkurentni u svom poslu..

Link to comment
Share on other sites

mada nisam siguran ni za Suboticu i Kragujevac, t.j. mislim da imaju manje stanovnika od broja koji sam ja naveo.

Imaju vise i jedan i drugi, Kragujevac ima oko 200k ljudi... Gledao sam skoro neko istrazivanje, kod nas je nepismeno( ali totalno) oko 10-15% ljudi, a takodje se vodi kao nepismeno( sto mu dodje znanje stranog jezika i osnove rada za racunarom) oko 60-70% ljudi, sto su sasvim realne brojke ako se malo zamislite i pogledate ljude oko sebe...

u vecim gradovima je pismenost 99,5% ako ne i vishe.

Znaci ne da nije nego samo tako...

Link to comment
Share on other sites

ostatak Srbije je manje-vishe nepismen i to me uzhasava.

koliko ti heyta imash za taj 'ostatak' Srbije... ccc...

Shto se tiche starijih ljudi, vidim da niko nije pomenuo zashto je tako visok...

Ranije, (prema rechima moje bake) zenska deca se nisu shkolovala (ni jedan jednini razred!), dok su mushka slata u shkolu do 4 god. osnovne... tako je doshlo do zanimljive situacije gde moj deda ima par razreda osnovne, a deda mog drugara fakultet...

Zatim, ono shto su mi matorci prichali, kasnije (nakon 50ih valjda) je krenulo opismenjavanje stanovnishtva, i veliki broj ljudi je tada nauchio da chita i pishe, makar na nivou 10-ogodishnjaka, ili shto neko reche, chisto da ume da nashkraba potpis ili prochita neshto...

a da 'smo nepismeni', to stoji...

ne gledajuci na ovom forumu, mogu vam samo reci da postoji dobar broj ljudi koji govore tipa: "Jer zna neko gde mogu da nadjem to i to? Ja neznam i neverujem dal cu naci negde, a hvali mi josh par takvih."

Zaboravih da napomenem da takve ljude srecem na fakultetu, ne u osnovnim shkolama, gde je situacija josh gora, po rechima jedne drugarice koja radi kao profesor, ali to opet zavisi od same shkole...

jbg. danashnji roditelji slabo da obracaju paznju i uopshte slabo se trude oko dece, pa kako onda ochekuju da im deca budu i pismena, pa josh i strane jezike da govore... svi rachunaju da su tu shkole da ih tome nauche, a iz shkola se (kao shto svi znamo) masovno beze... a josh ako se zalomi neki losh uchitelj ili predavach...

... i onda se svi pitaju shto je visok procenat nepismenih [V]

Link to comment
Share on other sites

SSSR - za vreme komunizma nepismenost je bila 0%. Najveca zemlja na svetu. Zato shto ih naterao Staljin da budu pismeni. I dan danas Rusi su jedna od nacija koja najvishe chita.

Ne jedna od, vec tvrdim - nacija koja u proseku najvishe chita. Da ne prichamo o posetama pozorishtima i ostalim kulturnim manifestacijama, to je tradicija jebiga...

Link to comment
Share on other sites

kao shto reche saint... ne jedna, vetj nacija koja najvishe chita.

@silent

imam hejt prema celoj Srbiji a ne samo "ostatku", mada ne znam kako si ti to zakljuchio iz tog citata.

@zerbah

bez da ulazim u neke politichke ili neke druge rasprave, tvrdim da pismenost u SSSR-u nije bila 100%... ceo savez je bio paorski i nema osobe na svetu koja bi me ubedila da su dolaskom komunista i njihovom politikom opismenjavanja iskorenili nepismenost., makar i onu najosnovniju... a ja sam inache veoma otvoren za ubedjivanje i razna misljenja :D

respekt prema kulturnoj obrazovanosti rusa dodushe.

Link to comment
Share on other sites

Evo nekih podata, trebalo bi da su tacni jer su korisceni u jednom seminarskom radu na mom fakultetu. Ne znam koliko su stari.

Odnos stanovnistva u Srbiji:

Zene - 51% - 3.8 mil

Muskarci - 49% - 3.6 mil

Prema godinama starosti:

0-6 - 6.67%

7-19 - 15.63%

20-29 - 13.56%

30-59 - 41.03%

60-preko - 23.11%

Stepen strucnosti:

bez skolske spreme - 5.66%

osnovno obrazovanje - 40.06

srednje obrazovanje - 41.07

vise i visoko obrazovanje - 11.03

nepoznato - 2.18%

Mesto boravka:

selo - 44% - 3.2 mil

grad - 56% - 4.2 mil

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...