Jump to content

Nobelove nagrade


Recommended Posts

Ne treba da te cudi jer je to uvek tako, cak i u knjizevnosti, neke stvari moraju da se dokazu, nisu bas ni oni naivni. Jako mali broj ljudi je dobio nagradu one godine kada su prvi put nominovani (ovo znam za knjizevnost, pretpostavljam da je isto i za ostalo, a moze da se procita na sajtu).

Vise sam stavio ovde jer mene realno interesuje samo knjizevnost. Ako treba prebacicu u naku, nije frka.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Aj kad te mrzi da citas na oficijalnom sajtu. Npr. Solzenjicin je prvi put nominovan 1940. a dobio je 1965. godine. Ali u principu oko 10-15 godina, mada neki dobiju odmah, ali njih je dvoje-troje kada je knjizevnost u pitanju.

Ostale stvari koje nisu knjiz. saljem u nauku.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

ako odvojimo politicke nagrade (za mir), koje se dobijaju odmah, na nagrade za nauku (fizika, hemija, matematika, medicina...) se ceka ponekad i vise decenija.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

cek, to su one baje sto su dobili nagradu za azot monoksid i njegova dejstva na krvne sudove...pa da, vijagra...logicno:)...hehe, mada ja sam mislio na nesto drugo, proslogodisnja nobelova nagrada za hemiju...ubikvintin i razgradnja proteina...i oni su brzo dobili, nekoliko godina cini mi se...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

nobelova nagrada za mir je uglavnom sramno priznanje

2001 United Nations, Kofi Annan

1990 Mikhail Gorbachev

1973 Henry Kissinger

word... mada ima jos "faca" koji su bili nominovani ili dobili nagradu za mir.

moje neko misljenje prema samoj nagradi je relativno lose. Dnevna politika se najvise vidi u nagradi za mir ali ima je svuda cinimi se. Uvek mi prvo padne na pamet Tesla recimo.

kapiram da najvise realnog respecta ima ta nagrada za knjizevnost

Link to comment
Share on other sites

Sto se nagrade za knjizevnost tice, ako izuzmemo prvih desetak godina kada su nagradu dobijali sve samo skandinavci, sto je nekako ok, do pre recimo petnaestak godina sve je bilo u redu, ali se onda i ovaj deo Nobela politizovao. Ima tu naravno i odlicnih pisaca kao sto su Kuzi i Sidjijan, ali recimo, po meni, Ginter Gras je cista politicka odluka. Al' opet ko sam ja da sudim.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Kako kad. U principu za rad uopste, ali neki put napomenu neko delo specijalno kao specijalan doprinos knjizevnosti. Npr. Tomas Man:

"principally for his great novel, Buddenbrooks, which has won steadily increased recognition as one of the classic works of contemporary literature"

E sad, on je Bundenbrokove napisao sa 25 godina, a tj. 1901. godine, a Carobni Breg 1924. za koji bi neki rekli da je njegovo najbolje ostvarenje, a sta je sve napisao posle 1929. (Jozef i njegova braca, Doktor Faustus, itd.) trebalo je da dobije najmanje jos 2-3 nagrade.

U principu se dobija za ceo opus (s obzirom da niko nagradu nije dobio dva puta).

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

da, za ceo opus

knjigu izdvoje kao neshto kroz chega svako mozhe da vidi zbog chega tachno mozhesh da vidish zashto su ga izabrali (ne mora biti vrhunac njegovog rada vec vrhunac onog aspekta njegovog rada za koji je dobio nagradu)

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...