Jump to content

Par "naivnih" pitanja


dvnityCker

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

1. umro (tj. ugusio bi se) posto nema vazduha a nema ni pritiska! Ustvari posto je u svemuru jedna vrsta vakuma prvo bi mu izasao sav vazduh iz pluca a ne bi mogao nista da udahne

2. da lopta ide istom brzinom pitanje sta bi se desilo sa loptom zbog pritiska ali sto se tice brzine ista bi bila

3. pa teoretski ne bi mogao ali prakticno mislim da bi mogao jer ipak imas malo vazduha u cauri a to je dovoljno. Isti princip ti je kao u vodi, pod vodom mozes da ispalis metak iako nemas vazduha

2.sta bi se desilo sa loptom zbog pritiska-upravo si pod brojem 1 napisao da NEMA PRITISKA!

3.jer ipak imas malo vazduha u cauri pod brojem 1 si napisao da bi iz pluca izasao sav vazduh,a sto nebi iz caure???

mislite o tome! [:D]

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1 ako bi si se nasao u svemiru bez zastitnog odela ne bi imao vremena da razmisljas o tome dal mozes udahnuti ili ne vec bi si za nekoliko sekundi eksplodirao."nas" unutrasni pritisak nas odrzava u jednom komadu, dok smo na Zemlji, od atmosferskog pritiska.posto u svemiru nema spoljnjeg pritiska pukli bi smo ko balon.

2 ako je lopta naduvana vazduhom i ona bi pukla.

3 za pistolj, velika verovatnoca je da bi opalio ali i ti i metak bi ste se kretali istom brzinom tj. polovinom brzine kojom metak izlazi iz cevi

Link to comment
Share on other sites

Tek sad nabasah na ovaj topic i citam od pocetka i nerviram se kako niko nije valjano odgovorio na prvo pitanje :) Sve dok ne naidjoh na pametnog coveka:

1 ako bi si se nasao u svemiru bez zastitnog odela ne bi imao vremena da razmisljas o tome dal mozes udahnuti ili ne vec bi si za nekoliko sekundi eksplodirao."nas" unutrasni pritisak nas odrzava u jednom komadu, dok smo na Zemlji, od atmosferskog pritiska.posto u svemiru nema spoljnjeg pritiska pukli bi smo ko balon.

Iako naravno niko to nije probao, ovo je najverovatnija pretpostavka koju daju naucnici. Mi imamo unutrasnji pritisak koji je podesen na to koliki je atmosferski pritisak na zemlji. Da nema tog pritiska iznutra mi bismo bili zgnjeceni od strane atmosferskog pritiska, otprilike kao kada podmornica zaroni dublje od onoga zasta je dizajnirana. Sa druge strane imate situaciju da kada ulovite neku ribu koja zivi na velikim dubinama, gde je pritisak vode mnogo veci nego atmosferski pritisak i izvadite je iz vode ona bukvalno eksplodira. Pretpostavka je da bi se isto desilo i sa covekom (ili bilo kojom zivotinjom koja zivi u zemljinoj atmosferi) kada bi se nasao u okruzenju bez ikakvog pritiska.

2 ako je lopta naduvana vazduhom i ona bi pukla.

Nije precizirao kakva je lopta u pitanju pa se moze pretpostaviti i da je napravljena od nekog materijala, npr gvozdja, koji ne bi pretrpeo taj efekat. Sta bi se dalje desavalo sa njom je pitanje. Kako god da uzmemo na nju bi u nekom momentu verovatno delovalo neko gravitaciono polje, tako da tesko da bi plutala sama od sebe. Ili bi pala na neku planetu/zvezdu ili bi zauzela neku vrstu orbite oko necega, recimo kao sto se desava sa kometama.

3 za pistolj, velika verovatnoca je da bi opalio ali i ti i metak bi ste se kretali istom brzinom tj. polovinom brzine kojom metak izlazi iz cevi

Da, i u svemiru bi trebalo da vazi zakon akcije i reakcije. Na Zemlji mi imamo oslonac u tlu kada pucamo pa jednaku silu koju metak proizvede unazad upijaju nasi misici absorbujuci to kretanje. Kako je pretpostavka da u svemiru nemamo oslonac onda nasi misici ne bi imali mogucnost nasta da se oslone da bi zadrzali taj momenat povratnog efekta metka. Mada je to opet pitanje da li se i u koliko jakom gravitacionom polju nalazimo prilikom tog eksperimenta - npr sumnjam da bi covek mogao da sebe izbaci iz orbite tako sto bi pucao ka Zemlji.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem, molim te pojasni.

Pazi ako se nalazis negde gde na tebe ne deluje nikakva druga sila efekat eksperimenta bi bilo to da se ti kreces u suprotnom smeru od metaka onom brzinom kojom se i metak krece, pominjani zakon akcije i reakcije.

Ali problem je u tome sto se vrlo tesko takav eksperiment moze sprovesti, bar ako kao okvir imamo Suncev sistem. Naime iako mnogo manje snage nego na zemlji, u prakticno celokupnom Suncevom sistemu deluje neko gravitaciono polje. Slicno je i sa okolinom Zemlje. Na primer astronauti kada su u Spejs satlu ili u ISS oni imaju utisak kao da na njih ne deluje Zemljino gravitaciono polje. Prakticno imaju utisak da bi mogli da otplivaju do Meseca, ali nije tako, da bi izasli iz orbite trebaju im poprilicno jaki motori, ne toliko kao da napuste atmosferu, ali opet solidna energija. U tom smislu pucanje iz pistolja ne verujem da bi proizvelo dovoljno energije da nekoga moze da izbaci iz orbite. Na to sam mislio, ako sam sad bio malo jasniji.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Sad sam razumeo. Hvala.

Ali od cega je sastavljen svemir? Ja sam mislio da je ceo svemir, gomila sistema kao sto je Suncev. Sto bi znacilo da svuda ima nekog gravitacionog polja. Sam ako sistem nije bas, bas veliki pa nema ni jedno telo u dovoljnoj blizini da pravi gravitaciono polje.

Ju koliko ja ne znam o svemiru...

Edited by noodle
Link to comment
Share on other sites

ljudi covek je pitao sta ce se desiti sa loptom ne gvozdenom ili kristalnom ili neko trecem vec najobicnijom loptom fudbalskom ili kosarkaskom

a drugo pitanje je dali moe da se ipali metak a ne gde ce taj isti zavrsiti

!!!

i dosta vise

mislim da je vreme da se zatvori radnja ;)

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

Pazi ako se nalazis negde gde na tebe ne deluje nikakva druga sila efekat eksperimenta bi bilo to da se ti kreces u suprotnom smeru od metaka onom brzinom kojom se i metak krece, pominjani zakon akcije i reakcije.

jes vala, al neće baš istom brzinom.. na njih će delovati ista sila, ali pošto je masa metka par hiljada puta manja od mase astronauta u odelu, brzine im neće biti iste.

Link to comment
Share on other sites

Sad sam razumeo. Hvala.

Ali od cega je sastavljen svemir? Ja sam mislio da je ceo svemir, gomila sistema kao sto je Suncev. Sto bi znacilo da svuda ima nekog gravitacionog polja. Sam ako sistem nije bas, bas veliki pa nema ni jedno telo u dovoljnoj blizini da pravi gravitaciono polje.

Ju koliko ja ne znam o svemiru...

Trebalo bi da je tako, sto opet ne znaci da se ne mogu stvoriti priblizno idealni uslovi za takav eksperiment. Recimo negde u visini Plutona je gravitaciono polje koje Sunce generise mnogo slabije nego u okolini Zemlje, a da ne pricamo recimo o Merkuru koji se na dnevnom nivou cepa pod uticajem Sunceve gravitacije. A i nismo mi bas toliko sigurni koliko su sistemi blizu jedni drugima, moguce je, cak i izvesno, da postoje prostori izmedju zvezdanih sistema u kojima ne deluju sile gravitacije, ili su bar zanemarljive za jedan ovakav eksperiment. Na kraju krajeva nista sto je covek napravio jos uvek nije izaslo izvan Suncevog sistema, pa osim posmatranjem nemamo neke pouzdanije informacije sta se tamo desava.

jes vala, al neće ba

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Voyager će uskoro da izađe u međuzvezdani prostor (tj. za par godina).

Inače, čuli ste verovatno da je sve "ono crno" što vidimo na noćnom nebu mterija, tj. da nije vakuum kao što se do sada mislilo (dakle, materija koju još uvek ne možemo da detektujemo). Elem, to isto piše i u prastarim Vedama. U njima takođe piše da "ceo svemir peva u slavu Boga", dakle ceo svemir vibrira i pravi neki zvuk. Elem, bilo na BBC-ju pre par meseci da je snimljen taj zvuk, a do skora se nije ni znalo da postoji. Čak je bio i klip za download na sajtu BBC-ja :)

Mnogo pametni su bili ti što su pisali Vede ;)

Everything's just fine.

Link to comment
Share on other sites

Pa trebalo bi da jeste, mislim evo sta kaze Wikipedia o tome:

Periodic contact has been maintained with both probes to monitor conditions in the outer expanses of the solar system. The crafts' radioactive power sources are still producing electrical energy, fuelling hopes of locating our solar system's heliopause. In late 2003, Voyager 1 began sending data that seemed to indicate it had crossed the termination shock, but interpretations of this data were in dispute. It is now believed that the termination shock was crossed in December, 2004, with the heliopause an unknown distance ahead.

350px-Voyager_1_entering_heliosheath_region.jpg

Tako da tu je negde [:D] Nisam bas tacno siguran sta se podrazumeva pod granicom Suncevog sistema. On the other hand treba zadaviti Busa:

Due to budget shifts prompted by President Bush's Vision for Space Exploration, it seems the probes may be deactivated and abandoned[1] as early as October 2005, before they observe the heliopause, disappointing many scientists.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Da pogresio sam, sila koja deluje na metak ce biti jednaka povratnoj sili, sto ne mora da rezultira istom brzinom.

upravo to

ono na shta vi svi hocete da se oslonite je zakon odrzhanja kinetichke energije...

iliti dosta uproshtjeno ---> masa * brzina jednog tela = masa * brzina drugog

Everytime I cross the line

I push the boundaries out a little...

Link to comment
Share on other sites

o čemu se radi?

Pa vi'š šta piše ispod slike Buša... :)

A stavio sam sliku zbog ovoga: "Due to budget shifts prompted by President Bush's Vision for Space Exploration, it seems the probes may be deactivated and abandoned[1] as early as October 2005, before they observe the heliopause, disappointing many scientists.".

Everything's just fine.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...