Jump to content

Song of Ice and Fire ciklus - diskusija


Kole

Recommended Posts

1. da li je zato postedeo sve njih koji su se predali, da bi on uopste imao ljude pod svojom komandom ?

2. Kako su ga karali gerila style kad nikad nije napao, i zasto su se onda predali ?

3. Da preformulisem, zasto Deneris moze da izdrzi vatru a onaj pajser nije mogao ?
 

5. Pa svi imaju neku istoriju kako su nastale kuce, od kojih potomaka, odakle su onda Baratheoni ?

Link to comment
Share on other sites

Sad jos vise ima smisla da je rogonja Benjen Stark koji je sprcao tu ribu i postao novi nights king.

 

Dok sa trece strane vecina fanova se slaze da je nights king verovatno coldhands... ko zna sta ce se na kraju ispostaviti kao istina.

Who...how...wha...? Kako je Night's King = Benjen Stark? I na koji nacin NK moze da bude i Coldhands? Coldhands se pojavljuje u potpuno drugacijem izdanju u knjigama, koje nimalo ne lici na NKa iz serije, i pomaze Brandonu, Semu i ostaloj ekipi. Za sada je nalogicnije da je Benjen u stvari Coldhands.

Link to comment
Share on other sites

Jedino što mi se upečatljvo ne slaže oko Benjen = Coldhands teorije, je što ona ona mala cura dete šume kaže Brenu za Coldhandsa da "su ga ubili odavno", što bi značilo da to nikako ne može da bude Benjan.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

hehehe a vecina ljudi kritikuje seriju da sad kad je dzhefri likviridan vise efektivno ne postoji "big bad" (a kad se neke stvari odigraju postojace jos manje)

za walkera sto ti izgleda da je isti, to pokazuje dve stvari: 1) da si rasista sram te bilo "svi mi liche" ccc ;oP i 2) da imaju jedan model latex maske koju minimalno menjaju sminkom ;o)

 

cela prica oko walkera je zapravo veoma interesantna...zasto su se probudili bas sad? dal zato sto dolazi ogromna zima kakve nije bilo vekovima? dal da se aktivno bore protiv sledbenika rhlora koji mogu da budu zapravo evil guys? (odnosno da se svi likovi koje pratis efektivno bore na pogresnoj strani ;oD) mislim, kad gledas sve relativisticki kao okrsaj medju ljudima vesterosa...walkera nema na istocnom kontinentu, tamo je nacelno toplije  - odatle proizlazi so what ako ceo vesteros postane okovan ledom (a nece jer ce leto posle zime, ma koliko da traje) kad ce sa druge strane okeana da bude cool zezanje plazhe robovi ;o)

 

a ako ne gledas walkere relativisticki dolazis na isti fantasy sablon koji ti grrm sve vreme, shatro, izmice ispod nogu =o)

 

 

zapravo, kako vreme odmice i epizoda se slezhe sve više me zanima mogućnost da li su rogati ice elfsovi/othersi zapravo frakcija dece shume...no za to treba videti epizodu kad bran postane drvo, u ovoj ili sledecoj sezoni =o))

 

ja sam ubedjen da je igrit rekla dzonu da su ih oni probudili slucajno kada su kopali/trazili rog koji ce oboriti zid.

 

ali nikada nisam nasao potvrdu za tako nesto.

Forum neprikladan za signaturu!

:)

Link to comment
Share on other sites

ja sam ubedjen da je igrit rekla dzonu da su ih oni probudili slucajno kada su kopali/trazili rog koji ce oboriti zid.

 

ali nikada nisam nasao potvrdu za tako nesto.

Onda bi sledilo da white walkeri i ice elfovi nisu ista ekipa, jer je potraga za rogom posledica pojavljivanja white walkera, a ne suprotno.

Link to comment
Share on other sites

sirio zakon! mada, zašto bi takva informacija spojlovala knjigu? (sem ako osoba koja tvrdi da joj je nešto spojlovano nema neki sindrom sličan šeldonu kuperu?)

čak i ako serija završi pre izlaska poslednje knjige i saznamo okrivre radnje unapred, naravno da ću da pročitam knjigu zbog specifičnosti iste...uostalom, sigurno postoje knjige koje čitaš više od jednom, ako neko sa par rečenica može da "pokvari" takvu knjigu...onda baš i nije bila za neko čitanje in the 1st place...

=o)

Link to comment
Share on other sites

Malo razjasnjenje oko prava nasledjivanja i naslednih redova u Vesterosu...

Neko bese napisao (mrzi me da trazim taj post) kako mu je nelogicna okolnost da lord Varis odaje kralju Robertu lokaciju Viserisa i Deneris  cineci ih na taj nacin pogodnom metom za likvidaciju, dok istovremeno skriva Egona, rekavsi pri tom da presto po pravu prvenstva nasledjuju Viseris, pa Deneris, ispred Egona. Ovo po meni nije tacno, i imam da potkrepim primerima.

 

U Vesterosu se iz primera vidi da se primenjuje tzv. parentelarno-linearni sistem nasledjivanja, gde se na nasledje (prestola) pozivaju naslednici po vertikalnoj liniji. 

Primenom ovog sistema, dolazimo do toga da smrcu kralja Erisa II Targarjena i princa Regara Targarjena, sledeci po pravu nasledja ide Egon, pa tek nakon eventualno njegove smrti, idu Viseris, pa Deneris.

 

Nasuprot ovome, postoji i parentelarno-graduelni sistem, gde bi se primenjivalo pravilo "po horizontali", odnosno nakon smrti Erisa i Regara, prvi sledeci naslednik bi bio Viseris, pa onda Deni, oboje ispred Egona (po mnogima, i po mom misljenju, nepravedniji sistem). Egon bi u takvoj situaciji izgubio pravo na presto svog oca, sto u Vesterosu nije slucaj...

 

Primeri koji ovo potrepljuju su npr:

 

Teon Grejdzoj je po vertikalnoj liniji zakoniti naslednik Gvozednih ostrva ispred svojih striceva Viktariona, Jurona i Erona, doduse Ironborni ne primenjuju dosledno zakone "zelenih zemalja"

 

Drugi primer bi bio Rimen Frej, unuk lorda Valdera Freja, sin pokojnog Stevrona Freja, koji je zakoniti naslednik Blizanaca ispred hrpe svojih striceva....

 

Jasno iz ovoga se vidi zbog cega je lord Varis plotovao sa magisterom Iliriom da sklone Egona Targarjena na sigurno, smatrajuci ga za istinskog naslednika Gvozdenog prestola ispred Deni i Viserisa.

 

Posto smatram klinca zakonitim naslednikom, ujedno da deklarisem da svim srcem navijam za njega i Desnicu lorda Conningtona da forguju savez sa Dornom i Deneris, da sve sabiju i da necak Egon sprca svoju tetku Deneris o/

Edited by prime_abuse
Link to comment
Share on other sites

meni se cini da se podrazumeva da su viseris i deneris naslednici jer su sve do poslednje knjige svi mislili da je egon mrtav.

 

doduse, ja i dalje mislim da je pravi mali egon mrtav - taj plot twist mi je retko idiotski i nedostojan martina.

Forum neprikladan za signaturu!

:)

Link to comment
Share on other sites

pa i to je visestruko zezanje

martin pishe visheznacno i neodredjeno gde god moze

tako "maskirani" egon 6ti podseca donekle na egona 5og iz kratkih priča o danku i egu

takodje, deni je upozorena da se čuva "mummer's dragona" što je skoro sigurno egon, ali može da bude i lažni zmaj/da nije pravi egon (jer je to termin za papirnog zmaja u predstavama) ali i da jeste pravi egon (a njega kontrolise varis, koji je bio glumac/mummer pa je mummers dragon zapravo varisov zmaj a ne fejk zmaj) 

ali šta je od sveg toga tačno videćemo...

dodatni argument u korist toga da je ovo pravi egon je regarova izjava elii "he is the prince that was promised and his is the song of ice and fire"

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa Koletom vezano za Azora :)

 

tj. tezim tome da se slozim jedno 100% :)

 

+ nova teorija:

 

inace, ima neka novonastala teorija na netu (u koju zapravo ne verujem preterano mnogo, da ne kazem ne verujem uopste), a to je da je Dario Naharis zapravo preruseni Bendzen Stark, ljudi koji se toga drze, za sada mi ic nisu ubedljivi u rasudjivanju :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Problem sa theorycrafterima na netu je sto lako mogu da spojluju ili, pak, da uniste draz citanja narednih knjiga u serijalu... Gledam da izbegnem takvo stivo kada naidjem na tako nesto, jer vise volim da se oslanjam na individualnu percepciju i da dozivim  WOW momenat prilikom citanja onoga sto predstoji, pod uslovom da nam matori gmaz ne spojluje sve i umre pre kompletiranja opusa :|

 

Drugi problem sa theorycraftovanjem je sto se bojim da sam Martin previse osluskuje fidbekove book zealota, te se bojim da ne izvrsi neke korekcije i na taj nacin opravda/izneveri ocekivanja/ispinuje/istroluje masu sta god. Pisanje knjiga bi trebalo da bude jednostrani odnos, gde se pisac nece osvrtati na fidbekove citalaca, niti vrsiti korekcije u tom smislu, u suprotnom narusava se autenticnost autorskog dela pisca

Edited by prime_abuse
Link to comment
Share on other sites

Pa Sansa vec "masta" o njemu. Moze se desiti. Ceo zivot sanja da se uda za lepog viteza koji ce je spasiti od nedaca kao u prici o Florijanu. Ironija i jeste sto je Pseto nakaza i nista nalik onome sto je nekad sanjala o svom dragom. 

Ja se samo nadam da se izaci knjiga do kraja 2014 ^^

nece, matori rekao da sigurno nece u 2014., a verovatno nece ni 2015.

Forum neprikladan za signaturu!

:)

Link to comment
Share on other sites

Mene samo izuzetno zanima kako ce da izbegnu zamku koju je martin sam sebi iskopao sa cetvrtom knjigom i (bespotrebnim) ubacivanjem gomile likova koji preuzimaju vodjenje price.

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

izbeći će čistkom u šestoj knjizi.

 

:)

Ma ne ne, nisi me skontao, pricam u relaciji serija/knjiga. U knjigi jos i moze da prodje refokusiranje na druge nepoznate licnosti dok u seriji ne moze.

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...