Jump to content

Song of Ice and Fire ciklus - diskusija


Kole

Recommended Posts

Bila je na akciji do 01.05.

Code Realms

Evo je, bice nevolje...

Unutar svake normalne osobe postoji ludak koji se bori da izbije na povrsinu. Niko ne poludi brze od potpuno normalne osobe.

One... Two... Freddy's coming for you...

Three... Four... Better lock the door...

Five... Six... Grab a crucifix...

Seven... Eight... Gonna stay up late...

Nine... Ten... Never sleep again!!!

Link to comment
Share on other sites

Naručio i preuzeo pre jedno sedam dana sve što je imalo (nisam gledao ni koliko ima knjiga u serijalu, niti da li su sve prevedene). Ispalo negde oko 3000 rsd.

Jedino što me nervira je što su izgleda od recikliranog papira, te umesto da se oseti onaj klasičan miris papira, smrde na smeće. Srećom što sadržaj nije na istom nivou...bar po vašoj priči :)

Link to comment
Share on other sites

Meni je od 6 knjiga ukupno, ispalo pola na tom šajze papiru, druga polovina je ok kvalitet. Najgore od svega što je prva knjiga šit i po pitanju kvaliteta papira i po muljavoj i razmazanoj ilustraciji na koricama, što nije bio slučaj ni sa jednim ni sa drugim kad sam uzimao knjigu iz biblioteke :(

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Realno Pip, ako knjiga košta kao dve paklice prosečnih cigara, šta očekivati od kvaliteta. Međutim, s obzirom kako živimo meni je ok da za te pare dobijem ok knjigu, a da nije neka akcija na trafikama.

Jbte koliko je onima u smrdljivom kapitalizmu to pristupačno... sa strane džepa, ne i mozga.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evo tek pre koji dan sam skinuo sve epizode i odgledao i mogu da kažem da sam više nego zadovoljan, uspešno je prenesen duh i ritam knjige u meri u kojoj je to moguće. Isto tako mogu da kažem da je šteta za sve ove forumaše koji su se latili gledanja serije bez da su predhodno pročitali knjige, jer propuštaju jedno od najlepših čitalačkih iskustava koje epska fantazija može da pruži.

Pitanja za ove što su čitali knjige

Vitez od cveća mica, dao bi mu da mi popuši

coolface-1.png Ozbiljno sad, on mi se čini kao jedini promašeni lik, zar nije trebao tu biti neki malo dostojanstveniji momak, a ne onaj dečkić sa pogledom koji govori ''rado ću ti popušiti'' ? I ja koliko sam skontoa iz knjige bilo je više hintova da se on ševi sa svojom sestrom, a ne sa mladjanim jelenom?

elem, preneo sam ovde da se ljudi tamo ne zale, a i znam kako je kada nekome sjebes spoiler, pogotovo u svetu martina:/

nisam ni ja u knjizi shvatio da je ovako direktno pokazivao da je gej, ali ne smeta mi ovde. A sersei je sumnjala da ovaj mali jebe sestre, i htela je da sjebe malu na osnovu toga

Forum neprikladan za signaturu!

:)

Link to comment
Share on other sites

Gomila likova poput Lorasa Tyrella, Renlija Barateona i slicnih... se pojavljuje u prvoj knjizi samo na kratko. Ti likovi kanije bivaju razradjeni mnogo vishe i imaju zapazenije uloge. U seriji je napravljen neki takav "preskok" posto je cak i u knjizi to suptilno razvijano preko vise stotina stranica.

Sersei nije nikad sumnala da je Loras prcao svoju sestru, znala je da je gej oduvek, bila je druga neka zavrzalama u pitanju.

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bah, fail.

Elem, završih i Oluju Mačeva, pa sad idem na Gozbu za vrane.

O fejlu - Sansa u Dolu? Kod one lujke? WTF?

Svi špijuni (koji kroz ceo serijal dojavljuju infoe svima koji ih imaju, da ne napominjem Pauka) traže Sansu koja je optužena da je učestvovala u ubistvu Džofrija, a Maloprstić, svemogući i proračunati, pojavljuje se odjednom u Dolu sa šatro ćerkom kopiletom iste dobi? Blaaah

Ali, ko sam ja da ukazujem na potencijalno loše delove u slagalici...

Link to comment
Share on other sites

Pa nije ni maloprstić sisao vesla, osim što je svemoguć i proračunat, on je vrlo oprezan, verujem da je vrlo dobro pripremio teren pre nego što je Sansu doveo u zabačenu vukojebinu od Dola gde, ako si primetio, verovatno čak ni pauk nema svoje ptičice, bar koliko se ja sećam nikad nije pomenuo da mu je neka vest stigla iz dola ''na uvce''

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Pominjali su da lujka neće ni da prst pomeri da pomogne sestri itd. Uostalom, da Pauk nema tamo ptičice - aham. Plus, član Veća, novi lord veoma bogatog područja, koji se ženidbom još uvećao, dovodi kopile, a niko ne obraća pažnju.. aham no2.

još jedan fail. Možda je nastao sa podelom knjiga, prebacivanjem poglavlja, ili šta već:

tokom perioda pet kraljeva, niti i jedne naznake među svima njima, a opet, teško da Pauk ili Maloprstić nisu to mogli da saznaju, da nije pet, nego ŠEST. Deneris pali i žari preko mora, skuplja armiju i ništa. Sa druge strane tišina. Ej, pa koji bi značaj imala vest i koliko brzo bi se prenosila, da je poslednja od te kuće (da ne računam slepu vranu) dobila TRI jebena zmaja. Samo se setimo reakcije Stanisa na izveštaj Straže, a koja bi bila reakcija Tivina/Lanistera, a i ostalih, na vest o zmajevima.

Link to comment
Share on other sites

5 je samo fansi ime. Neshto kao senzacionalisticki naslov u novinama. Svi ostali ratovi imaju fensi imena, pa shto ne bi i ovaj imao neshto zvucno

[:)]. Poshto se svi dogadjaji deshavaju u velikom vremenskom periodu, cini mi se da nikada u isto vreme nije bilo ni 4 samozvanca kralja, a kamoli 5.

A shto se tice Sanse, ko kaze da ne znaju da je ona u Dolu. Ne vidimo mi pogleda svih likova, niti znamo sve shto oni znaju. Uostalom teshko je ubaciti shpijuna direktno u Sokolovo gnezdo, tamo nema puno ljudi osim ludace, Maloprstica i nekoliko kuvara. Ne znam da li je pomenuto vec da je u pitanju skeletno osoblje, ako nije bice negde pomenuto suptilno.

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

pa bilo je 5, tj 6, ako uključimo i Daneris (a što meštari i Citadela, a i svi ostali, ne rade, znači da šatro nema informacija o, ponovo, ne jednom jedinom na svetu ponovo rođenom zmaju, nego fckn TRI)

Pa ne znaju. Skoro u isto vreme Tirion ubija oca (a sta je sve pre toga bilo), a Maloprstic lujku.

Link to comment
Share on other sites

aj evo sad cu

Tri zmaja su rodjena.... preko pola sveta, znaci preko POLA JEBENOG SVETA.

Spijuni koji donose vesti o Deneris Varyisu i Littlefingeru.... nisu spijuni (kao mnozina) nego je Jorah Mormont... koji naravno posle promeni stranu kad skapira da je Deneris sabijachica.

Drugim recima... kad se prekine taj link, vesti putuju sporije.

Dalje... kraljevstvo Westerosa je u rasulu... 5 kraljeva (Deneris nije kralj, tako da ne moze biti 6. kralj, moze da bude samo kraljica... ali nije ni to zato sto nije proglasila sebe kraljicom i niko je nije proglasio.. ima samo tajne simpatizere). 5 Kraljeva se shibaju, strane se menjaju, zaveti krshe, ubijaju porodice itd.. naravno da niko ne brine o zmajevima koji su preko pola sveta.

ALI ... u jednom trenutku, i mislim da je upravo u 4. delu pocinju da stizu glasine od mornara po o zmajevima... i to se spominju neki kljucni igraci i njihove reakcije na to... tipa Cercei Lannister... ne mogu da se setim cak sve gde se pominje.

edit: lol stavio quote umesto spoiler

Edited by Pesma-mrtve-dece

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Upravo ovako kao što je pesma rekao, dodao bih samo da ista stvar važi za sav protok informacija, dakle i na samom Vesterosu.

Kraljevstvo je bilo u kravavom gradjanskom ratu, vlada bezvlašće, nepoverenje, zemljom haraju razne bande i dogs of war, mreže obaveštajaca su pokidane, slabo se putuje zbog nesigurnosti, a samim tim i protok novosti i glasina je slab..

Evo jedne odlične mape poznatog sveta koju sam našao na netu.

http://corky.net/isr...dfire/soiaf.pdf

Edited by śavke

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Savke, sve ok što se informacija na samom Vesterosu tiče, ali ovo su veoma bitne i veoma neverovatne informacije i zemalja na koje rat na Vesterosu ne utiče u negativnom smislu.

Pesma, to oko broja na foru da je ona žensko, nije ti na mestu. Znaš o čemu pričamo.

15/11/298 drogiranog Roberta ubija vepar

20/01/299 Crvena kometa. Deni "rađa" zmajeve.

26/06/299 Deni ulazi u Kart, pokazuje okolo zmajeve. saznaje da je Robert mrtav. napomena: informacija je tad predata zato što su oni tek tad stigli u Kart, tj, nije mogla ranije da bude primljena.Radi se o velikom gradu i velikoj luci. Brodovi definitivno idu ka zapadu. Mornari, kao i ceo grad, znaju za zmajeve

10/08/299 Deni odlazi iz Karta. Znači mesec i po dana je tamo, koliko je brodova za to vreme otplovilo prema zapadu?

07/09/299 Deni stiže za manje od mesec dana u Astapor. I tu ostaje par dana kada svi vide, opet, zmajeve (da napomenem da su robovlasnici već znali za zmajeve). I odatle brodovi idu ka zapadu. Pogledajte sad kartu i distancu između Karta i Astapora

09/09/299 Deni dobija vojsku, uništava poredak u Astaporu

28/09/299 Deni napreduje kopnom do Junkaji, za manje od 20 dana i nakon toga zauzima grad. Vesti već idu dalje brodovima, sobzirom na sledeći red

01/10/299 Teon zauzima Zimovrel(Winterfell).

10/10/299 Deni ide kopnom. Znaci ka Mirinu su obeleženi mrtvom decom robova, Junkaji - Mirin 173 milje. Znači i taj grad već zna da ide Deni sa vojskom i zmajevima.

21/10/299 Bitka za Crnobujicu/Blackwater

23/10/299 Deni zauzela Mirin.

23/12/299 Crvena/krvava svadba

Dakle, brodovima, Deni prelazi od Karta do Asapora za manje od mesec dana. Sad pogledajte kartu - skoro pa pola puta do Vesterosa. Aj nek bude i da je malo duže jer brodovi moraju da izbegnu na putu Smoking sea. Nek je i duplo duže, opet brodovi mogu da stignu iz Karta do Vesterosa za nekih 3-4 meseca. U vreme crvene svadbe, čak skoro 6 meseci nakon dolaska Deneris u Kart, ni Tivin ni ostali u Kings Landingu (gde 2 meseca prolazi od Crnobujice do Crvene svadbe, pristižu preko potrebni trgovački brodovi) nemaju predstavu da Deneris ima zmajeve? Stanis ima već odavno veze preko onog merchanta, kome brodovi inače freceraju tamo vamo, a i bez toga, on ima dovoljno veza preko Uskog mora (ne zovu ga džabe tako). Tri meseca nakon što Deni pored zmajeva dobija i vojsku, niko nema pojma oko toga na Vesterosu?

Da dodamo dalje: magija odjednom počinje da se pojavljuje ili efekti da bivaju jači, što je znak zmajeva. Teško da bi to tek tako prošlo nezapaženo pored Citadele.

I najbitnije: u Gozbi za vrane, već u prologu, koji se dešava 22/12, dakle dan PRE crvene svadbe, već obični ljudi pričaju o zmajevima. Dakle, Martin se malo zajebao. Malo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...